MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Nowa era budownictwa mieszkaniowego dla niepełnosprawnych

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 3 marca 2011, 7:54
Aktualizacja: Piątek, 4 marca 2011, 7:57
Autor: Angela
Fot. Angela
W przyszłym tygodniu zostanie podpisana umowa o współpracy Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych z Jeleniogórskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego. Cel: wzniesienie dwurodzinnych domów dla inwalidów i ich opiekunów. Trwa szukanie źródeł finansowania tego przedsięwzięcia.

Impulsem do powstania tego pomysłu były zapytania rodziców i rodzin osób niepełnosprawnych, kierowane do prezesa KSON.
– Ludzie przychodzili do mnie i pytali co będzie z ich niepełnosprawnym synem czy córką, kiedy ich zabraknie. Artykuł na ten temat ukazał się w naszym miesięczniku „Tu i Teraz”. Wiele takich rodzin mieszka bowiem na trzecim, czwartym, piątym piętrze. Osoby niepełnosprawne mogą się wydostać z tych mieszkań tylko przy pomocy najbliższych, którzy często mają już po 50 – 60 lat. Kiedy ich zabraknie, niepełnoprawni zostaną zamknięci w swoich mieszkaniach, a następnie zostaną przeniesieni do Domów Pomocy Społecznej, gdzie będą utrzymywanie na koszt Skarbu Państwa – mówi Stanisław Schubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.

Wiele z tych osób mogłoby natomiast samodzielnie funkcjonować gdyby stworzono im odpowiednie warunki. Naszym pomysłem jest wybudowanie we współpracy z jeleniogórskim TBS dwurodzinnych domów z zabudowie szeregowej, w których na parterze mieszkałyby osoby niepełnosprawne czy starsze, a na górze ich rodziny, które by się nimi opiekowały. Konsultowaliśmy to ze stowarzyszeniami osób niepełnosprawnych, gdzie zyskaliśmy pełne poparcie. Zainteresowanych tą propozycją jest naprawdę bardzo wiele osób, również ze związku emerytów i rencistów – dodaje St. Schubert.

Sylwester Izydorczyk, prezes Jeleniogórskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które w 87 procentach jest spółką miejską Jeleniej Góry, przekonuje, że ostatnie decyzje zapadły po wielomiesięcznych rozmowach i przemyśleniach. Obecnie obydwie instytucje mają już skonkretyzowane plany: wiedzą gdzie, co i dla kogo chciałyby budować oraz w jakim czasie. Do realizacji brakuje tylko montażu finansowego.

- Byłyby to dwurodzinne domy na wzór wybudowanych przez nas mieszkań przy ul. Małcużyńskiego w Jeleniej Górze. Każdy domek miałby taras i ogródek. Realizacja tego pomysłu technicznie jest jak najbardziej możliwa. Wiemy jak budować i projektować takie obiekty. W tych dziedzinach mamy wieloletnie doświadczenie. Nie mamy natomiast odpowiedniego terenu, który musiałby być dostępny komunikacyjnie i wygodny oraz niedrogi. Są dwie takie lokalizacje na Zabobrzu oraz w Cieplicach. Jesteśmy jednak spółką miejską i nie stać nas na zakup gruntu. Będziemy więc wnioskować do miasta o dokapitalizowanie spółki, np. poprzez przekazanie tych gruntów lub przyjęcie nowego udziałowca, którym mógłby zostać urząd marszałkowski czy starostwo – mówi Sylwester Izydorczyk, prezes TBS.

Po zakończeniu budowy domy byłyby przekazywane w trzech niezależnych formach. Pierwsza z nich byłaby skierowana do ludzi, których stać na kupno mieszkania w systemie deweloperskim. Drugą formą mogłaby być sprzedaż z ułatwieniami, np. z opóźnionym terminem zapłaty lub z preferencyjną ceną, jeśli udałoby się pozyskać jakieś środki z zewnątrz. Trzecia oferta dotyczyłaby natomiast wynajmu. Źródłami finansowania lub dofinansowania tych inwestycji mogłyby być środki np. z PFRON, budżetu miasta, urzędu marszałkowskiego, starostwa czy z unijnych programów.

W tym roku w planach jest budowa dwóch domów dla niepełnosprawnych i ich rodzin. Podobny projekt został już zrealizowany m.in. w Poznaniu i Stargardzie Szczecińskim. W Jeleniej Górze ma być to program pilotażowy, który pomysłodawcy chcieliby rozszerzyć na Dolny Śląsk. Mieszkania chronione byłyby również przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, chorych, emerytów i rencistów, a także wychowanków domów dziecka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Bobry na Zabobrzu

Finał na lawecie

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~ 3-03-2011 8:16
Wynajem domu? Niepełnosprawni w sporej większości utrzymują się z rent. Jakim cudem mieliby pieniądze na wynajem domu?
~abe 3-03-2011 8:24
""Wiele takich rodzin mieszka bowiem na trzecim, czwartym, piątym piętrze. ""nie prościej stworzyć konkretny projekt zamian tych mieszkań na partery
~rikardinio17 3-03-2011 8:31
Jestem za ,popieram tego typu rozwiązania.Sam jestem osobą niepełnosprawną i jestem bardzo zainteresowany dalszym tokiem prac w tym temacie.
~ 3-03-2011 9:15
Oczywiście - 08:24 | ~abe - ma rację!!! Proste, tanie, możliwe od teraz! Budowa takiej dzielnicy dla starych i niepełnosprawnych ... to swoista dyskryminacja! Co ten Schubert znowu kombinuje?!
~Lis 3-03-2011 9:27
To tak, jakby wpuścić lisa do kurnika.
~Obywatel 3-03-2011 10:56
A co z z ludźmi którzy czekają na mieszkania socjalne po kilka lat pracując i odprowadzając co miesięczne podatki. Widać że jeżeli ktoś pracuje i dostaje 1200zł to stać go na wynajmowanie mieszkania, utrzymywanie dziecka lub dzieci oraz robienie opłat? Ci którzy utrzymują z podatków niepełnosprawnych są gorzej traktowani i jak mają szczęście to dostaną mieszkanie socjalne w patologicznej okolicy gdzie do sąsiadów często przyjeżdża policja.
~nie-sprawna 3-03-2011 13:21
do obywatel, wielu niepełnosprawnych pracuje i nikt do nich nie dokłada, potrzebują jednak kszty zrozumienia, np. ja nie mogę zaparkować koło własnego domu wg naszego wydziału dróg i mostów, gdzie tylko auto pozwala mi na pracę bo o dłuższym chodzeniu nie ma mowy. Parkuję bezprawnie, bo nawet inwalidzka karta parkingowa nie pozwala mi na to. Brak możliwości dojazdu do domu równa się z zaprzestaniem pracy. Mamy takich rajców, którzy wolą skazywać na łaskę innych niż umożliwić takim jak ja pracę czyli parking koło domu.
~bikkk 3-03-2011 13:49
no a co potem :taki niepelnosprawny z patreru domku umiera ,a rodzina zajmujaca pierwsze pietro pozyje i to dlugo,. na czas zycia osoby niepelnosprawnej bylo uzasadnienie na to mieszkanie no a jak braknie uzasadnienia to co dalej,, czyli budowa nastepnych domkow i nastepnych, bo skoro wykupi to jego ,, i w taki sposob mozna stac sie na preferencyjnych warunkach wlascicielem prawie domku z tarasem, pomyslowe ale dla kogo , bo jak przyjdziedo przydzielania to znajda sie rowni i rowniejsi, bo to Polska wlasnie
~nnnn 3-03-2011 13:54
na zdjeciach widac ze siedza i kombinuja jak zakrecic w glowach aby naiwni sie zlozyli na budowe by autorzy pomyslu zarobili niezla kase, a swoi zamieszkali w domkach z tarasem i basenikiem
~jelgór 3-03-2011 19:14
nnn... kiedyś do twoich drzwi zapuka niepełnosprawność, co wtedy zrobisz? pewnie teraz myślisz, ze jesteś nieśmiertelny i nigdy nic ci się nie stanie, ani nie zalęgnie się w tobie choroba... ale masz takie sobie szanse, bo ktoś te wszystkie choroby trafia, prędzej czy później...przypomnij sobie wtedy swój wpis, a może twoją sytuację skomentuje inny pan nnn w ten sam sposób:(

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Karkonosze ulubione

Bike Maraton 2020  

Nadbrzeżna gotowa

Trwa budowa punktu widokowego

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2127
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%