MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Nowa dyspozytornia pogotowia na cztery powiaty!

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 9 października 2014, 7:19
Aktualizacja: Poniedziałek, 13 października 2014, 14:32
Autor: Mea
Fot. Mea
Uroczystość otwarcia Skoncentrowanej Dyspozytorni Medycznej Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze w budynku straży pożarnej przy ul. Sudeckiej 2 odbyła się 08.października. Teraz pomoc ma nadchodzić szybciej i sprawniej.

- Koszt przystosowania nowej siedziby, wdrożenia nowoczesnego systemu łączności oraz zakup sprzętu to ponad 600 tys. zł, które wydaliśmy ze środków własnych - mówił Dariusz Kłos, dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze.

Proces reorganizacji dyspozytorni medycznej objął lokalizację stanowisk dyspozytorskich powodując wygaszenie dyspozytorni medycznych: w Kamiennej Górze przy ul. Wałbrzyskiej i Gryfowie Śląskim przy ul. Rzecznej.

- Obecnie prace zespołów ratownictwa medycznego koordynuje Scentralizowana Dyspozytornia Medyczna w Jeleniej Górze. Przygotowano trzy stanowiska dyspozytorskie oraz jedno rezerwowe, wyposażone w sprzęt teleinformatyczny i zintegrowaną łączność radiową, mającą za zadanie ułatwiać koordynację zespołami ratownictwa medycznego. To ważny etap rozwoju naszego pogotowia, a system nie jest zamknięty, można go bowiem rozbudowywać w dowolny sposób i integrować wszystkie systemy łączności, jakie są nie tylko w kraju, ale również za granicą – mówił Dariusz Kłos.

Dyspozytorzy medyczni są zadowoleni z nowej siedziby oraz systemu, dzięki któremu na monitorze komputera widzą, na jakiej ulicy znajduje się ambulans i do jakiego zgłoszenia ratownicy pojechali.

– Obecnie jesteśmy trzy w jednym pokoju, siedzimy obok siebie i kontakt jest natychmiastowy. Wcześniej musiałyśmy do siebie dzwonić, gdyż stanowiska znajdowały się w różnych powiatach, co wydłużało czas reakcji na zgłoszenie np. o wypadku i wysłania karetki. Teraz z jednego miejsca obsługujemy cztery powiaty: jeleniogórski, kamiennogórski, lubański i lwówecki – powiedziała Dorota Limanowska, dyspozytor medyczny.

- Ponadto trzy osoby teraz mogą odbierać zgłoszenia, a w razie wydarzeń masowych jest również czwarte stanowisko dla kolejnej osoby. Dzięki temu człowiek potrzebujący pomocy będzie mógł szybciej dodzwonić się do nas, oczywiście na numer 999. Łatwiej też koordynować trzynastoma karetkami w tych czterech powiatach – powiedział Tomasz Łukowicz, informatyk.

Z powiatu kamiennogórskiego od trzech tygodni dojeżdża do dyspozytorni w Jeleniej Górze Lucyna Mincer, dyspozytor medyczny.

- Jestem zadowolona z nowej siedziby i systemu. Mamy możliwość podejmowania wspólnych decyzji, co ułatwia sprawność wysyłania karetek i udzielania pomocy. Warunki pracy również się polepszyły – stwierdziła Lucyna Mincer.

- Jestem pod wielkim wrażeniem, mam nadzieję, że nowy system ułatwi pacjentom uzyskanie pomocy i zapewni większe poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom – podsumowała Iwona Fuławka, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Trwa budowa punktu widokowego

Powstanie obwodnica Kaczorowa

Kowary liczą straty po nawałnicy

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~ 9-10-2014 8:46
Wolałabym przeczytać "nowy system ZAPEWNI pacjentom uzyskanie pomocy" a nie ułatwi.
~ 9-10-2014 9:03
Jest tendencja by coraz bardziej oddalać dyzurne słuzby - straz policje czy pogotowie od miejsca zdarzenia bo tak dyrektorom wygodnie gdy nie maja ludzi rozrzuconych po terenie. Dla Jeleniej Góry to dobrze bo miejscowy dyspozytor zna topografie terenu i sprawnie pokieruje karetka do potrzebujacego ale co np. z Lubaniem . Zdarzenie nie zawsze ma adres typu ulica i nr domu. Czesto jest to droga czy las lub pole. Juz były takie przypadki w Lublinie czy Krakowie jak dyspozytor kierował karetką po Zakopanem i nie mogli odnależc potrzebujacego pomocy bo dyspozytor nie znał terenu. Mapę dyspozytor ma mieć w głowie a nie tylko na ścianie.
~cu 9-10-2014 11:30
a szpital stawia coraz wiecej barierek zeby karetki szybciej nie wyjechaly i nie za szybko dojechaly z pacjentem na sor... tylko w polsce takie cos. na swiecie walczy sie o kazda sekunde...
~ 9-10-2014 11:33
Dyspozytornia to nie to samo co dostep do karetek pogotowia - a ile ich mamy 13 i teraz az na 4 powiaty!!!!!!! - no no umieralnosc starszych ludzi nam sie zwiekszy, bo jest ich duzo po wsiach i miasteczkach tych powiatow- plan NFZ i ZUS oraz Ministra Zdrowia szybko sie zrealizuje- bedzie pelna satysfacja i osiagniecie PO- ktore jak zwykle powie ze takie sa dyrektywy i standarty Unii/czytajNiemiec/ ktora nie moze sie doczekac az opustoszeją dolnoslaskie ziemie by mozna je bylo zasiedlac na nowo Niemcami
~ 9-10-2014 13:09
Jeśli karetka jedzie 30-45 minut to Pogotowie jest zbędne i powinni od razu wysyłać karawan, a nie jaja sobie robić z płatników ZUS.
~Ałtor 9-10-2014 14:30
w ogóle sedna sprawy nie widać, czy likwidacja dyspozytorni oznacza że likwidują też bazę karetek ? np. w gryfowie czy kamiennej gorze na miejscu nie bedzie juz bazy karetek ? czy bazy pozostaną, a sama dyspozytura telefoniczna została przeniesiona ?
~ 9-10-2014 15:21
Dużo jeszcze Zeto musi się uczyć jak się robi takie stanowiska z prawdziwego zdarzenia. Plątanina kabli godna biureczka u pani Hani w urzędzie. W szafie serwerowej jeszcze gorzej. Burdel po prostu. Łączność radiowa też do d... O reflektometrach, tłumieniu feederów i SWR anten chyba nikt w tej firmie nie słyszał. Mam informacje z pierwszej ręki i widziałem to wszystko osobiście... W straży na stanowisku kierowania pracuje zdolny chłopak, który sam po nich poprawiał różne niedoróbki. Co do komentarzy powyżej, to karetek nikt nie ruszał. Było 13 i jest 13. Zostają rozlokowane w tych samych miejscach, co wcześniej. Chyba nie sądziliście, że karetki do Kamiennej, czy Lubania będą teraz jeździły z Jeleniej Góry?
~1! 9-10-2014 16:01
09-10-2014 15:21 | ~ |: Obecnie mamy 13 karetek (6 S i 7 P), ale ich liczba najprawdopodobniej ulegnie zmianie. Do "kasacji" ma iść zespół S-6 ze Świeradowa-Zdroju. Takie informacje uzyskałem od pielęgniarki, która jeździ w zespole S w Jeleniej Górze. Czy to prawda nie wiem, ale na jedno jest pewne. W przypadku likwidacji S-6 ze Świeradowa-Zdroju, to do Świeradowa-Zdroju i okolicznych wiosek będzie jeździć S-4 z Lubania, a jak ona będzie zajęta, to na pewno S-3 z Lwówka, S-1 lub S-2 z Jeleniej Góry. Oczywiście jest karetka w Gryfowie Śląskim oraz Leśnej, ale są to zespoły P, czyli bez lekarza. Jednak mam nadzieję, że nie dojdzie do tego, że Świeradów-Zdrój i okoliczne wioski pozostaną bez karetki.
~zdrowy 9-10-2014 16:03
A to znaczy ,że Pogotowie ratunkowe prowadzi własną działalność gospodarczą. Znależli z,, pod ziemi" 600 tyś zł. CIEKAWE ?
~p...... 9-10-2014 16:53
dziwny kraj dziwni pacjenci co nie rozumia nic albo co madrzejsi nie rozumieja co tu sie kreci pozdro ;)
~ala 9-10-2014 18:00
A 600 tysiecy nie spadlo z nieba tylko pracownicy z zabranej premii przez pol roku sie zrzucili i z podwyzek ktoruch nie bylo od kilku lat !!!!!!!!! Beznadzieja ale dyrekcja pewnie przyzna sobie premie!!!!!!!
~luis 9-10-2014 20:55
najlepszy jest ten KOLO na 16 i 19 zdjęciu...darmozjad
~wolin_jg 9-10-2014 20:56
Wielki szacunek dla dyspozytorów. Bardzo odpowiedzialna praca wymagająca ponadprzeciętnej odporności na stres.
~@ 9-10-2014 20:58
Dyspozytornia będzie obsługiwać rozległy teren, więc może by jednak urządzić w Jeleniej bazę śmigłowca ratunkowego? Ktoś, kiedyś, pewnie to zrobi - dlaczego nie my, teraz?
~realista1 9-10-2014 22:00
to czyste mydlenie ludziom oczu, gdyby to wszystko co dzieje się w pogotowiu ujrzało światło dzienne to pan dyrektorek posiedziałby sobie....człowiek tylko medialny a pracownicy oszukiwani, kontraktowcy lekarze......zwalniają fajnych chłopaków, którzy lecą właśnie na bruk ale dyspozytornia odebrana śmieszny ten kraj a raczej ludzie.
~ 16-10-2014 21:21
A co z bardzo zadłużonym szpitalem jeleniogórskim, przejmie go dyspozytornia na cztery powiaty ???????????????????

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Podgórna jest nadal zarośnięta

Śmieci zaleją gminę Podgórzyn?

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2224
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%