MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

Nocne jeleniogórzan demolki

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 10 sierpnia 2009, 14:09
Aktualizacja: Wtorek, 11 sierpnia 2009, 8:04
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Zniszczona budka telefoniczna pozostała po „spacerze”, który wandale urządzili sobie ulicą Bankową. Jedną z ważniejszych ulic w mieście strach przechodzić po zmierzchu. Stróże prawa i władze miasta są bezradne.

To nie pierwszy tego typu akt wandalizmu w śródmieściu Jeleniej Góry. W reprezentacyjnym, rzec można, miejscu budki telefoniczne niszczone są notorycznie. Jeden z operatorów doszedł do wniosku, że za często i zlikwidował ciągle uszkadzaną przez zbydlęconych chuliganów rozmównicę.

Pozostałe mają ciężki los. W nocy z niedzieli na poniedziałek najpewniej pijani „spacerowicze” przewrócili kolejną budkę tłukąc jej szyby. Godny pożałowania widok mijali dziś jeleniogórzanie i turyści. Ci pierwsi tylko wzruszali ramionami, bo zdążyli się już przyzwyczaić do przyzwolenia na wandalizm w centrum. Drudzy zatrzymywali się i kiwali głowami. Niektórzy robili zdjęcia…

Ulica Bankowa to jeden z piękniejszych traktów: ścisłe centrum miasta, ładna zabudowa i bezpośrednie sąsiedztwo Informacji Turystycznej, Książnicy Karkonoskiej, Filharmonii Dolnośląskiej i kilku banków. Niestety, wieczorami i nocą bywa tu bardzo niebezpiecznie, czego skutki można zaobserwować dziś. Wandale spotkali na swojej drodze budkę, na której się wyżyli. A gdyby tak przyszło im do otumanionych alkoholem głów pobić człowieka?

Ogłoszenia

Czytaj również

Porównaj ceny z Jelonką.com

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

W Podgórzynie chcą dopłat (aktualizacja)

Komentarze (53) Dodaj komentarz

~boss 10-08-2009 14:46
założyć monitoring i problem sie skończy
~Tomek 10-08-2009 14:49
tak samo wybite szyby na przystanku autobusowym Piechowicach karac wandali
~Artur 10-08-2009 15:00
Monitoring rozwiązał by sprawę a na pewno jak nie rozwiązał to odstraszył wandali. I niech władze miasta nie tłumacza się brakiem pieniędzy. Na inne bezsensowne inwestycje maja.
~Jancio Wodnik 10-08-2009 15:05
No właśnie.Szpece,którzy rządzą miastem a mianowicie dr.Obrebalski i spółka,nie ma co ukrywać że nieudolnie,zamiast inteligentnych świateł na krzyżówkach,które są tak potrzebne jak dziura w moście winni zadbać najpierw o monitoring -Bankowej,Konopnickiej,1maja.
~nsf 10-08-2009 15:12
wieszać zdjęcia tych sk..nów w centrum do wiadomości wszystkich
~Stefan112 10-08-2009 15:36
Jelenia Góra, perła Karkonoszy czyli brud, smród, graffiti na każdej ścianie i wandale na ulicach. Panie Obrębalski czy założenie monitoringu w centrum miasta to taki duży problem ? Zamiast snuć wizje o lotniskach, Euro 2012 zrób Pan coś co doceni każdy mieszkaniec. Żal patrzeć..
~cóż... 10-08-2009 15:38
monitoring ? o czym wy mówicie ? może zwiększyć patrole nocne ?.. widziałem dwóch w piątek spacerujących przez plac około 20.... gabarytami przypominali gimnazjalistów...i co tacy mają zrobić widząc chociażby dwóch wandali ? nie chcę tutaj nikogo obrażać...nawiązałem do zdaniai w artykule ..."Stróże prawa i władze miasta są bezradne."
~jupijajej 10-08-2009 15:53
Po co im monitoring, przecież ratusz stoi, więc mają gdzie siedzieć. Szkoda pieniędzy, jeszcze na dietę nie starczy i apokalipsa będzie. A nowy samochód w salonie tak ładnie błyszczy, pieniążki muszą być
~piotr- 10-08-2009 16:14
Zapewne ochroniarz z Księżnicy Karkonoskiej ""nic nie słyszał i nie miał dostepu do telefonu."" To tylko 20 a może mniej?
~czynownik 10-08-2009 16:17
Władze miasta w wielu innych tematach są także bezradne. Jelonkowicze! prosze nie wymagać od nich więcej ponad to, co jest..
~x 10-08-2009 16:19
Wystarczy sławna ulica Klonowica....ławeczki koło Handlówki...to co tu sie dzieje po godzinie 22 to poprostu masakra....Bandyci piją i zaczepiają wszystkich ....leją się między sobą butelki fruwają w powietrzu...małe dzieci biegają i wołają swoich ledwo stojących na nogach rodziców....to jest poprostu straszne....ale ani Policji ani Straży miejskiej nie widac....jak przejezdzają to sie nawet nie zatrzymuja...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Generalnie ale cóż nieraz było to nagłaśniane w gazetach...i nic....Policja woli przejsc sie po Parku Garnizonowym i spisac kogoś kto piwko na ławce pije w spokoju a tuż za rogiem dzieją się rzeczy nie do opisania!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~m 10-08-2009 16:33
czas przywrócic patrole 24 godzinne policyjne +ORMO+pies !
~miejscowy 10-08-2009 16:36
Jeżeli władze są bezreadne to jaki problem zrezygnować i władzę oddać tym co będą coś potrafili oczywiście za wyjątkiem pobierania coraz to wyższej gaży.
~Sławek 10-08-2009 17:02
Jaki pan taki kram chciałoby się rzec. Do ogólnego już stanu zaniedbania Jeleniej Góry dołączają się idioci. Teraz wespół z naszymi władzami powolutku doprowadzają miasto do ruiny. Monitoring jak najbardziej , zastanawiam się tylko nad tą rzekomą bezsilnością policji. Bardzo często pózną porą wracam do domu np. ostatnio o godz 3 nad ranem z soboty na niedzielę . Z rynku na Zabobrze jest kawałek .I nie widziałem ani jednego patrolu policji. Ani jednego.Więc pijane bydło czuje się bezkarnie. Ale gdzie ta bezsilność policji ???? Przejawia się chyba w tym , że nie mają siły wyjść na ulice ......................
~naj 10-08-2009 17:06
tak, jak "Iwana " pilnowało ZOMO, to było źle, ale wtedy nikt w twarz nie obrywał !
~Ktosiek 10-08-2009 17:21
Po pierwsze monitoring w najważniejszych punktach miastach nie załatwi wszystkich problemów, choć nie powiem, potrzebny też jest. Same patrole policji też nic nie dadzą bo musiało by być tyle tych patroli że miasto wyglądało by jak wielkie państwo policyjne gdzie policjant potykał by się o drugiego policjanta co chwile. Tak naprawdę wszystkie rozwiązania są dobre, ale tylko jeśli zrobi się je razem a nie oddzielnie. A do tego trzeba by zwalczyć wśród ludzi tzw ignorancje i obojętność na takie zdarzenia, bo nie uwierzę że nikt w nocy tego nie widział lub nie słyszał co się dzieje. Ale taki świat że łatwiej zasnąć w nocy jak będziemy udawać że nic nie słyszymy :P Policja sama nie poradzi sobie ze wszystkim, oni nie mają magicznych kul które im mówią gdzie coś się wydarzy. Ale tzw straż obywatelska może wiele zdziałać, i to nawet nie musząc mieć bezpośredniego kontaktu ze zbirem. Wystarczy do tego telefon, a czasami aparat fotograficzny lub kamera ;)
teessi 10-08-2009 17:31
Policjanci i strażnicy miejscy zajęci są przeprowadzaniem szkoleń wśród przedszkolaków. To chwalebna rzecz, ale czy do tego zostali powołani? Czy tych szkoleń "drogowych" nie mogłyby przeprowadzać panie przedszkolanki, przepraszam, nauczycielki przedszkolne? Inna sprawa, że w policji pewnie mają za mało etatów. No i jaka jest proporcja ilości kobiet do ilości mężczyzn zatrudnionych w jeleniogórskiej policji? Czy można kobiety wysłać na patrol? Co na to internaut/k/a Locke, który/a/ często wypowiada się nt. policji i bezpieczeństwa.
teessi 10-08-2009 17:33
Popieram również to, co napisał internauta Ktosiek. Zawiadomienie policji o wykroczeniu ludzie wciąż traktuja jak donos, a to jest po prostu dbanie o porządek publiczny.
~ja ja 10-08-2009 17:48
Chcieliście demokracji ??? to teraz ją macie.To przecież pokolenie wychowanych bezstresowo dzieci kwiatów, tylko w inny sposób wyraża swoje zdanie. Cóż? przywrócić państwo policyjne i zamordyzm? A co z demokracją?
~jakiśtam 10-08-2009 18:10
Monitoring, oczywiście ułatwił by życie organom ścigania ja jestem za. Ale tak się niestety składa żw winną należy obarczać rodziców którzy tak wychowali swoje pociechy. Z tego co się orientuje to patrole nocne zarówno policji i straży miejskiej są tyle ze jest ich o wiele mniej niż w nocy i z reguły jeżdzą z interwencji na interwencję i nie mogą być wszędzie. A co do komentarza na temat postury patrolu do "nocóż", pewnie zdziwiłbyś się co niktórzy nipozorni potrafią, wygląd nie świadczy o umiejętnościach.
jurbassteck 10-08-2009 19:09
Władze miasta bezradne... Bez komentarza! Byłem kiedyś świadkiem takiej scenki: godz. 20 jakiś typ zaczepia innego w ogródku piwnym na Placu Ratuszowym, wywiązuje się bijatyka do której włączają się jeszcze dwie osoby. Ogólnie masakra!! Policja zawiadomiona przez właściciela przyjeżdża trzema radiowozami w ciągu 15min. 10 minut po skończeniu walki i rozejściu się bandytów, oczywiście sprawcy nie złapano... Władze miasta są bezradne...
~korek 10-08-2009 19:44
wyzsze kary za wandalizm to moze niedorozwiniete DOWNY sie uspokoja ale z tego co widac nic nie pomaga,obozy pracy przywrocic i po problemie
~Siwy 10-08-2009 19:58
Tak się dzieje a w policji tną jeszcze etaty! Więcej patroli policji i sraży miejsckiej w mieście. Tylko że oni sie sami boja i wola stać po wioskach i zatrzymywac kierowców. A gdyby zamiast tak stac ze słuzba graniczną i zatrzymawc kierowcow zrobic patrole miasta to tego by nie bylo!
~Jano 10-08-2009 20:11
a ja sie pytam gdzie te patrole Policyjno ztrazo miejskie sie chowaja ze w nocy nie uswiadczy sie ich, a w pewnych miejscach stoja , jest to dlamnie bardzo dziwne ze tylko jezdza samochodami a nie na piechote chopdz , no ale najlepiej jest sie przekulac cala noc niz troche pospacerowac
~n i c o 10-08-2009 20:11
A gdzie monitoring, tak wiele razy obiecywany ???!!!
~Ana 10-08-2009 20:23
pokolenie wychowane beztrosko przez dzieci kwiatów nigdy by czegoś takiego nie wykonało ! To zapewnie wykonał jakiś plebs który ma tylko w głowie zniszczyć, pobić i wyśmiać .
~pytajnik 10-08-2009 21:01
Co na to kazimierzp ?
~odpowiedź 10-08-2009 21:08
Monitoring był obiecywany w ramach kampanii przedwyborczej. Po wyborach, tj. od roku 2006 temat stał się nieaktualny
~JeleniogórzaninT 10-08-2009 21:14
Ważne jest to co juz wspomniano-postawa obywatelska.Dzisiaj gdy prawie każdy ma komórkę z kamera lub inne cyfrowe gadżety, łatwo choćby zarejestrować wydarzenia nawet z okna powiadamiając oczywiście przy tym uprzednio policję czy straż.Naprawdę to nie te czasy ze zgłoszenie zdarzenia to paskudny donos, ale zmiana mentalności wymaga chyba pokoleń...
~Ofiara wandalizmu 10-08-2009 22:00
Zobaczę, złapie i zrobię kalekę! Już mam dosyć tego f...rstwa i leniwej policji też.
~ 10-08-2009 22:17
nie jest ulicą kilku banków jak to napisali w tekście tylko SAMYCH BANKÓW (dot. ul. Bankowej ;)
~anik 10-08-2009 22:30
Jednak ludzie obawiają się, że chuligan może dowiedzieć sie kto doniósł. Nie jest to chyba nawet takie trudne. Przeciez zdjęcie jest robione z jakiegoś miejsca (np. okna) i będzie okazane na przesłuchaniu. Telefon też ma numer, który jest odnotowany w raporcie policyjnym. Wiele osób ma do tego dostęp (adwokat?). Trzeba się zastanowić czy warto chodzić na ewentualne przesłuchania w sprawie itp. To wszystko wcale nie zachęca do współpracy ze służbami.
~RIKO 10-08-2009 22:31
monitoring nic nie da,robotników bić to umieli,a paru gnoi społecznych się boją,za co my im płacimy,takie pieniądze za tchórzostwo
~iQ 10-08-2009 22:31
A ,,Promineci " naszego Miasta maja takie Wesole miny na zdieciach z Teatrow Ulicznych ze kto wie ? czy nie poniosla Fantazja ;) a wystarczylo by mniej przyjec i pieniazki na monitoring by sie znalazly
~kgb 10-08-2009 22:36
Odpowiedzialność za bezpieczeństwo ponosi policja !!!!!!!Według mojej oceny policja zaniedbuje notorycznie obowiązki służbowe!!!!!
~nokia 10-08-2009 22:56
nie wiem czy naprawde tak trudno załatwić sprawe raz a dobrze zakładając monitoring ? aż takie to drogie że miasto które mieni się perłą karkonoszy nie miało kasy na zainstalowanie kilkunastu kamer na majówce , w okolicy słynnej cerkwii , bankowej ? Strach po zmroku z domu wyjsc ! Ludzie trzeba coś z tym zrobić , mam rodzine w Poznaniu tam w centrum nie do pimyslenia jest żeby były jakieś drastyczne akty wandalizmu , bijatyki ... ale tam jest monitoring ! skoro w 10 x wiekszym miescie niż JG to pomogło to u Nas pomoze tym bardziej.... W mojej ocenie jestesmy stanowczo mało bezpiecznym miastem.
~Kryniu 10-08-2009 23:37
i nie daj Boże jeszcze przyjdzie- zobaczcie co się w sklepie nocnym na długiej dzieje nocami- masakra- pijani albo i naćpani idioci niszczą co się da i straszą ekspedientki i klientów w sklepie. a policja jak zwykle ma wszystko w d***e;/ czy musi sie komus stać krzywd, zeby władze zmądrzały? wyłapać ich i bez sądzenia pozamykać w kiciu. i karmić chl;ebem i wodą, na które sami niech zapracują skur**syny małe;/
kwakwa 10-08-2009 23:51
monitoring...załóżmy hipotetycznie, że jest, kamery rejestrują w miejscu x zdarzenie-graficiarzy i ktosia tłukącego szybę w sklepie, policja i straż miejska prześciga się: kto pierwszy ten złapie, akcja spektakularna, bydło w oborze...na nazajutrz dowiadujemy się z jelonki, że na zabobrzu skradziono pięć meroli i obrabowano np. jubilata, stróżów prawa nie było bo w myśl społeczeństwa pilnowani nagrań z monitoringu unikając negatywów internautów...fikcja a może całkiem realna, niedaleka przyszłość...
~obywatel 11-08-2009 0:04
A może policja zajeła by się tymi nierobami chandlarzami narkotyków którzy chandlują przy ul.Pocztowej,a szczególnie w podwórku w którym mieści się speluna zwana Gazownią
~blondas51 11-08-2009 0:20
ale za to radzą sobie z zakładaniem blokad na koła
~Cieplice 11-08-2009 11:07
Dokladnie to samo dzieje sie w Cieplicach,rozwydrzona mlodziez z piwkiem w reku,zaczepki,bojki,fruwajace puszki i butelki...Policja wrecz udaje ze nie widzi i nie slyszy co sie niemal pod samym komisariatem dzieje a na ewent.interwencje czekaja chyba az sytuacja sama sie rozwiaze."Zabki" wieczorowa pora maja popyt na alkohole nawet wsrod nieletnich i pomimo jawnosci zjawiska nasze wladze maja wszystko w d...,bo w komisariacie jest (jeszcze) bezpiecznie?
~Ofiara wandalizmu 11-08-2009 12:06
Ty, Kwakwa! Myślisz jak policjant, czyli niewiele. Napisz proszę, jak bardzo się mylę?
~jeleń 11-08-2009 12:32
Ludu Jeleniej Góry, jak wiecie, że gdzieś dzieje się coś złego to zgłaszajcie to na policję, podejrzewam, że w pewnym momencie nazbiera się "masa krytyczna" takich zgłoszeń i coś z tym policja będzie musiała zrobić. To że piszecie swoje żale tutaj niewiele pomoże, bo policja tego raczej nie czyta, a jeśli nawet to nie można tego uznać za formalne zgłoszenie skargi/szkody...
~nokia 11-08-2009 16:46
a budka jak była rozwalona tak jest przewrocona do dzis (stan na godzine 13.00 ) moze czekamy az wandale postanowią ot dla jaj postawić na miejsce ? . Władze miasta mają od dawna sygnały i coś nic z nimi nie robią , pisałem już czy redakcja Jelonki nie moze przeprowadzić wywiadu z jakims tam ich komendantem czy kims kompetentnym na ten temat . I oczywiscie zadac pare trudnych pytan.
kazimierzp 11-08-2009 17:39
Ktoś mnie wywołał! Nie zabierałem głosu bo mnie "ten problem" mocno dotyka! W zeszłym roku starciłem kilka wycieraczek, miałem rozwalone kilka razy zamki w samochodzie. W tym roku "jak na razie wycieraczki!". Więc wobec tych "nudzących się młodych", a tak naprawdę prymitywów rozładowujących na wspólnym i cudzym mieniu swe frustracje wynikajace z głupoty i zbytniemu "bezstresowemu" stosunkowi innych! Te wszystkie zauwazone akty zgłaszam na policję, czasami dzwonię w nocy i zawiadamiam to policję to straż miejską! Szkoda, że nasza policja nie może (może może ale się boi?!?) od razu z całą brutalnością zareagować. A sądy doraźne szkoda, że nie nakładają na nich kar o natychmiastowej wykonalności! Szkoda!
~ 12-08-2009 3:25
Czy ktoś ma jakiś namiar email do Obrębalskiego bardzo mi potrzebny
teessi 12-08-2009 6:42
Do Kwakwa - Sam fakt istnienia monitoringu ostudziłby zapędy potencjalnych wandali, a nagranie mogłoby stanowić dowód w sprawie o zniszczenie mienia. Nie pamiętasz przypadku Polaka skazanego w Anglii za gwałt? Monitoring był wtedy bardzo pomocny. W Cieplicach są zamocowane kamery monitorujące otoczenie Hotelu Caspar. Jakoś w tym miejscu nie widać nowych napisów graficiarzy.
kazimierzp 12-08-2009 8:36
PREZYDENT MIASTA Marek Obrębalski Pl. Ratuszowy 58 tel. 075 75 46 103 email: sekretariat_um@jeleniagora.pl
kazimierzp 12-08-2009 8:53
PREZYDENT MIASTA Marek Obrębalski Pl. Ratuszowy 58 tel. 075 75 46 103 email: sekretariat_um@jeleniagora.pl
~ 12-08-2009 15:13
Dziękuję za fatygę, panie Kazimierzu. Te namiary mam, ale tam pisać, to jak grochem o ścianę. Chodzi mi o bardziej bezpośredni kontakt.
~hamsa 12-08-2009 20:15
to bylo z nocy z soboty na niedziele...przechodzilam tamtedy ok polnocy i juz to bylo!!
~a 12-08-2009 23:40
demolowanie przystanków, budek tel. to nic, szkoda że tak mało się mówi o tym, że w naszym "kochanym mieście" dochodzi coraz częściej do napadów na ludzi w biały dzień, albo w celach rabunkowych, albo gorszych...ale oczywiście nikt z tym nic nie robi bo po co...gorzej jak dopadnie taki sk**wiel kogoś z rodziny np jakiegoś policjanta...wtedy będzie płacz i zgrzytanie zębów...i plucie sobie w twarz, że choć problem jest nikt nic nie zrobił, bo nikt nie poczuwał się do odpowiedzialności. Dodam, że do takich "akcji" dochodzi nie tylko w centrum, ale i bardzo często w cieplicach i na zabobrzu...ale to chyba już wszyscy wiedzą :( A bydło czuję się bezkarne ... gratulacje dla władz miasta i policji. Może jakieś zdjęcia poszukiwanych w lokalnej prasie?? rysopis sprawców....??albo chociaż inf. obywateli o tym co się tu dzieje, gdzie dochodzi do napadów...czy dalej będziemy udawać że problemu nie ma?
~blaaa... 30-07-2010 21:49
monitoring raczej nie pomoże, ten, kto ma cos rozwalic, to i tak to rozwali, oczywiscie jesli jest "inteligentny" to nie zrobi tego pod "okiem" kamery, tylko tam, gdzie ona nie sięga, a z drugiej strony nie da rady wszędzie zamontować kamer. To jak walka z wiatrakami...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Patriotki – terrorystki w BWA

Śmierć na żwirowni

Kolejni zasłużeni dla Jeleniej Góry

Co z remontem Wojska Polskiego?

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
643
Tak
19%
Nie
75%
Nie wiem
5%