MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Noc Muzeów w Jagniątkowie i na Chojniku

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 21 maja 2016, 8:32
Aktualizacja: 8:35
Autor: Krzysztof Tęcza
Fot. Krzysztof Tęcza
W ramach Nocy Muzeów, w Jagniątkowie przygotowano na tyle bogaty program, że chętnych do wzięcia udziału w poszczególnych jego częściach było tak dużo, że nie mieścili się w salach, w których prowadzono wykłady. Dla spragnionych większej aktywności fizycznej przygotowano „Spacer z Hauptmannem” po Jagniątkowie. Turystów oprowadzały Annette Hesp i Ida Baj.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się dyskusja i warsztaty na temat wartości i roli prozy we współczesnym świecie połączone z prezentacją tomiku opowiadań „Swój i obcy” prowadzone przez Stowarzyszenie Literackie „W Cieniu Lipy Czarnoleskiej”.

O godz. 18.00 otwarto wystawę „Schroniska Turystyczne Karkonoszy i Gór Izerskich w Polsce oraz w Czechach”, która wcześniej była prezentowana w budynku jeleniogórskiego Archiwum Państwowego oraz w pałacu w Bukowcu podczas sympozjum pt. „Turystyczne wykorzystanie Karkonoszy”. Ivo Łaborewicz, który podczas wspomnianego sympozjum opowiedział o historii owych schronisk, tym razem mając więcej czasu, rozwinął ów temat i przybyli na jego wykład mogli dowiedzieć się o wiele więcej. Trzeba przyznać, że jego wykład ściągnął do Jagniątkowa tak wielu słuchaczy, że aż miło było dowiedzieć się, iż zainteresowanie historią rozwoju bazy noclegowej w naszych górach jest tak duże.

O godz. 19.00 piszący te słowa rozpoczął „Gawędę górską” mającą na celu uzmysłowienie przybyłym turystom, jak zmienia się krajobraz górski. Oczywiście opowieść została zawężona do Karkonoszy i Gór Izerskich.

Punktem kulminacyjnym Nocy Muzeów w Jagniątkowie była zaplanowana wycieczka piesza na zamek Chojnik. Okazało się, że na ten punkt programu czekało wiele osób. Przybyły całe rodziny. Ponieważ na zamku pierwszym wydarzeniem miał być koncert zespołu Castle Dreams czyli duetu grającego na elektrycznych skrzypcach i gitarze, musieliśmy spieszyć się by posłuchać pięknej muzyki rockowej.

Na Chojniku czekali na przybyłych kapitan Jędrek oraz członkowie Gildii Przewodników Sudeckich, którzy co rusz zaskakiwali turystów pojawiając się w najmniej oczekiwanych miejscach, najczęściej jakichś zakamarkach. Większość przybyłych skupiła się przy ognisku, które płonęło do białego rana, jednak co chwilę niektórzy wyruszali by wdrapać się na wieżę i rozkoszować się widokiem Kotliny Jeleniogórskiej.

Uczestnicy chwalili pomysł wspólnego zorganizowania Nocy Muzeów przez Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jagniątkowie i Zamek Chojnik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Warsztaty modelarskie

O rozpadających się górach

Dotacja dla Muzeum Zabawek

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~kol 22-05-2016 22:16
pozdrowienia dla pani Jadzi.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Mają w nosie pieszych

Młodzi jazzmani walczą o Krokusa

Trwa remont Krakowskiej

Jeleniogórzanka z szansą na tytuł Miss Polski

W rocznicę urodzin Henryka Tomaszewskiego spotkanie w ODK

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
1015
Tak
65%
Nie
28%
Nie wiem
7%