MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

„Noc Muzeów 2011” w Jeleniej Górze. Było tłumniej niż w dzień!

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 15 maja 2011, 9:57
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 maja 2011, 7:22
Autor: Petr
Fot. Petr
W nocy, z soboty na niedzielę z 14 na 15 maja w muzeach w całej Europie odbył się szereg imprez przygotowanych specjalnie z myślą o Nocnych Markach. I nie inaczej było w Jeleniej Górze, gdzie w „Noc Muzeów 2011” tłumnie oblegano m.in. Biuro Wystaw Artystycznych i Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego.

Każdego roku, w miastach w całej Europie „Noce muzeów” organizowane z myślą o Nocnych Markach biją rekordy popularności. Dlaczego? Albowiem to właśnie wtedy w klimacie innym, niż zazwyczaj, wieczorową porą lub już zupełnie w nocy, w atmosferze tajemniczości i emocji możemy zaspokoić swoją ciekawość szeroko pojętą kulturą i sztuką podczas najrozmaitszych, zazwyczaj darmowych wernisaży, pokazów performance, projekcji video i koncertów muzyki na żywo. Tym razem mieszkańcy Jeleniej Góry tłumnie zjawili się m.in. w BWA przy ul. Długiej i Skansenie Uzbrojenia Wojska Polskiego, gdzie przywitały ich liczne atrakcje.

Z uwagi na fakt, iż w Skansenie Uzbrojenia Wojska Polskiego „Noc Muzeów 2011” rozpoczęła się wcześniej, niż w jeleniogórskim BWA od tego należy zacząć. Punktualnie o 17.00, na placu przy dawnej jednostce wojskowej „ożyły” wozy pancerne, armaty i muzealne radiostacje, na których z wielką radością bawiły się dzieci pod czujnym okiem rodziców oraz pracowników skansenu, którzy pełnili rolę przewodników. Hucznie, radośnie i z dużym humorem było też później, gdy po konsumpcji wojskowej grochówki starsi i młodzież przystąpili do malowania graffiti o tematyce militarnej. W międzyczasie, w skansenie odbywały się liczne gry i zabawy, z kolei na zakończenie imprezy odbyła się projekcja filmowa komedii wojennych: „Gdzie jest generał” oraz „Giuseppe w Warszawie”, trwająca do godz. 24.00.

– Jestem niezmiernie zadowolony z tegorocznej „Nocy Muzeów”. Impreza się toczy, pogoda dopisała, dzieciaki szaleją, jest mnóstwo ludzi, czego chcieć więcej. Nie spodziewałem się, że będzie aż taki tłok; że będziemy mieli trudności w ogarnięciu tego wszystkiego. Graffiti, gry i zabawy, a jednocześnie zwiedzanie maszyn bojowych, po prostu, nie wystarcza nam rąk! Jest tłumniej niż w najbardziej udane dni w naszym skansenie. Winszuję sobie, by tak było zawsze – entuzjazmował się Stanisław Wilk, kierownik Skansenu Uzbrojenia Wojska Polskiego.

W BWA w Jeleniej Górze „Noc Muzeów 2011” ruszyła o 21.00. Po „Scenach z teatru i życia”, czyli pokazie multimedialnym z żywym planem, w ramach imprezy odbyły się rewia muzealna Teatru Cinema; pokaz premierowy filmów video Zbigniewa Szumskiego będących kompilacją materiałów z fragmentami spektakli teatralnych, a także koncert muzyki na żywo. Od 23.00 można było oglądać performersko-muzyczną „solówkę” Włodzimierza Kiniorskiego.

– Ci, którzy nie uczestniczyli w tegorocznej „Nocy Muzeów” w BWA w Jeleniej Górze powinni żałować. Było warto, albowiem galeria pokazała swoje drugie oblicze, po trosze fantastyczne, tajemnicze, inne od tego, które widać za dnia. Żałować powinni również dlatego, że projekty, które tu zorganizowaliśmy połączyły ze sobą sztuki plastyczne i teatralne z muzyką na żywo, innymi słowy, było naprawdę ciekawie – podsumowuje Janina Hobgarska, dyrektor BWA.

Ogłoszenia

Czytaj również

Pogrzeb cietrzewia?

Boże Ciało 2019

To jest już koniec...

Komentarze (26) Dodaj komentarz

~Tomwoj 15-05-2011 11:09
Z tym kinem na świeżym powietrzu to fajna sprawa oby było tak za rok.
~wic 15-05-2011 13:29
Szkoda , że inne muzea w Jeleniej Górze nie brały udziału w tej imprezie!
~Turysta 15-05-2011 13:38
Od 3 tygodni zwiedzam Kotlinę, lubię też w czasie takich wypadów czytać lokalną prasę oraz telewizję. I jestem w szoku ! Z waszych wpisów na forach można mniemać, że zamieszkują ten region ludzie zgorzkniali, wiecznie niezadowoleni. A przecież mieszkacie w przepięknym miejscu, wokół jest wiele do zwiedzania pałaców, zamków, parków. Wasza oferta kulturalna jest ciekawa i różnorodna. W żadnym regionie nie ma tyle atrakcji co u was. Turysta tu przebywający naprawdę się nie nudzi. Ja osobiści śpię po kilka godzin, aby jak najwięcej zwiedzić. I już wiem, że we wrześniu z przyjemnością ponownie tu zawitam. Nie tylko jestem zachwycony krajobrazem, ale również Waszą życzliwością. Mieszkają tu wspaniali ludzie o wielkich sercach. Tą drogą chciałbym podziękować rodzince pani Kasi. A wszystkim mieszkańcom życzę więcej optymizmu. Nie jest tu tak źle i jeśli zrealizujecie jeszcze swoje plany to w przyszłości będzie jeszcze lepiej. Pozdra
~ 15-05-2011 13:39
A ja całą fffczorajszsz...ą noc spędziłem wywfff...museum gorrrzelnyictfa (yyp..)
~Jeloneczka 15-05-2011 14:00
~wic, a w którym muzeum zastałeś zamknięte drzwi??? ~Turysto, święta racja, ale takich Jeloneczek jak jest więcej... chyba ;)
~Pablo 15-05-2011 14:07
Wypaśna była ta nocka w BWA! Sporo fotek ale i redaktor sie sporo nabiegał. fajnie że ktoś trzyma rękę na pulsie. Pozdro Jelonka!
~troll 15-05-2011 14:07
Noc w muzeach ? Skansen i BWA.I to wszystko ?To bardzo niewiele.
~Jeloneczka 15-05-2011 14:23
~troll, nie widziałam cię w Jagniątkowie!!! Zapomniałeś, że to Jelenia Góra??? A w Siedlęcinie też cię nie widziano, chociaż to nie jest Jelenia Góra... jeszcze ;p
~zofijka 15-05-2011 15:41
żałuję, że nie byłam. więcej tego błędu nie popełnię...
~opa 15-05-2011 15:42
Gdzie robimy następną noc ? Może noc w teatrze , pożniej noc domu kultury ,póżniej noc w kinie ,póżniej noc w knajpie ,a na końcu trzy dni w łóżku.
~optymista 15-05-2011 15:50
ble, ble
~Jeloneczka 15-05-2011 16:41
Wow, otymista odkrył się... ze swoim intelektem ;p
~zuo 15-05-2011 17:10
Kino z filmami wojskowymi i komentarzem - REWELACJA! Mam nadzieję że oglądających drugi film nie zaskoczył deszcz...
~Tomwoj 15-05-2011 17:33
Oj deszczyk nie zaskoczył choć czasami pokropiło. Szkoda że więcej osób nie zostało na pokazie filmowym bo warto było może za rok frekwencja będzie lepsza ale i tak w dzień ludzi było sporo i tak trzymać.
~beta 15-05-2011 19:47
W Jagniątkowie jest bardzo piękne muzeum Domu Gerharta Hauptmanna i byliśmy tam wczoraj - piękna okolica
~kola 15-05-2011 19:58
Do Bety- O tak Muzeum OK! Noi okolice - ale cóż reporterzy JELONKI tam nie dotarli - chyba na paliwo NIE MIELI BIDOLE - a To TEŻ wiadomo dzielnica Jeleniej Góry !!!!!! Wybierają tylko to co po NOSEM mają........Oj szkoda ,szkoda tych amatorszczyków z JELONKI....
Piipi Jelonkowa 16-05-2011 0:40
..do - [~Kola ] .. NIEdowiarek z Ciebie jest WIELKI ! .. bo były w Jelonce ważne wydarzenia: .. jak czuwanie przy relikwiach świętych patronów Pankracego i Erazma !
~jan 16-05-2011 8:43
Brawa dla dyr. Julity Zapruckiej za jagniątkowską "noc muzeów". Z 'trupiarni" zrobiła żywą instytucję kultury nie tylko dla Niemców. Uważam , że postać Gerharta Hauptmanna, karkonoskiego laureata Nagrody Nobla, jest ciągle jeszcze zbyt malo promowana przez władze Jeleniej Góry.
~z okolicy 16-05-2011 12:11
Brawa dla S. Wilka - kierownika Skansenu Uzbrojenia Wojska Polskiego. Świetna organizacja i mnóstwo zwiedzających. Fantastyczny pomysł z pomalowaniem ścianki przy ogrodzeniu... Muzea nie muszą być nudne:)
~Ewa 16-05-2011 17:21
A w Cieplicach w ogóle coś było ? Nie było żadnych informacji.
~ana 16-05-2011 20:38
Muzeum Karkonoskie zawsze mile zaskakuje tum razem w Skansenie Uzbrojenia Wojska Polskiego. Super ponysł z tym grafiti, fajna zabawa i fajnie prowadzone przez prowadzących -artystów.Gratulacje
~o7 17-05-2011 1:34
Jelonka zawsze ma tyły.MUZEALNA NOC BYŁA RÓWNIEŻ MUZEUM PRZYRODNICZYM W CIEPLICACH, W MUZEUM HAUPTAMANA W JAGNIĄTKOWIE I W WIEŻY W SIEDLĘCINIE -szkoda ,że o tym nikt nie wspomina.
~malgonia 18-05-2011 11:12
Szkoda,że zwiedzający tak tłumnie w nocy nie płacili bilecików to może te instytucje coś by skorzystały a tak - zwiedzanie tylko raz w roku w NOC MUZEUM - czy o to chodzi ?
~nocny marek 18-05-2011 14:16
Impreza extra ! Dlaczego Jelonka zauważyła tylko dwie instytucje , które brały udział w "Nocy Muzeów" (w tym jedno tylko muzeum) ? Przecież wydarzenie to miało miejsce, i w Jagniątkowie, i w Cieplicach , i w Siedlęcinie , i w Karpaczu !!Jak widać dla redaktorów te tam wydarzenia były nieważne i bez znaczenia .Ot były ,i już. Dobrze ,że uczestnicy tych "gorszych" działań byli zadowoleni i z nich skorzystali.Cos tu trąci wazeliną droga Jelonko.
~zirytowany 19-05-2011 22:13
kultura na miarę jeleniej: grochówka z kotła i bazgranie po ścianach to szczyt pomysłowości na miarę powiatu. niby że dotarło po 30 latach do jeleniogórskich muzealników że grafitti jest trendy. Mam złą wiadomość - już nie jest. Sprawdźcie sobie co proponowały muzea w Berlinie, Pradze czy nawet w głupim Wrocku. W BWA niby trochę lepiej, ale zbyt statycznie: cztanie i granie a w tle obrazki - jakoś to mało odkrywcze. Nie chce się Wam czy co? Już teraz myślcie co zrobić za rok naprawdę fajnego, bo zaprawdę powiadam Wam: grochówkę zachowajcie na otwarcie nowej remizy w Starej Kamienicy.
~strażak 21-05-2011 17:26
komentarz na miarę jeleniej: Zabawny, zirytowany internauto jak możesz pisać czy graffiti jest trendy czy nie, skoro nie odróżniasz go od muralu? Poza tym konstruktywnej krytyki to zawsze warto posłuchać... PS. Jak już sprawdziłeś co słychać w Berlinie i Pradze to sprawdź jeszcze jak napisałeś graffiti...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Skrócone (przez upały) godziny pracy Urzędu Miasta

Zmiana w Związku Gmin Karkonoskich

Nowa ścieżka zdrowia

Kontrowersyjne nagranie nauczyciela

Wsparcie Straży Miejskiej

Sonda

Czy reklamy przy drogach i ulicach dekoncentrują kierowców?

Oddanych
głosów
1082
Tak
78%
Nie
18%
Nie mam zdania
4%