MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 7 sierpnia
im. Doroty, Kajetana

Noblista i jego Karkonosze na wystawie w Karpaczu

Wiadomości: Region
Piątek, 4 października 2013, 8:04
Aktualizacja: 8:09
Autor: Zbigniew Piepiora
Fot. Zbigniew Piepiora
W związku z setną rocznicą przyznania Gerhartowi Hauptmannowi Nagrody Nobla i 150. rocznicą urodzin pisarza, w 2012 roku podjęto szereg inicjatyw kulturalnych. Ich celem było uświetnienie obchodów jubileuszowego Roku Hauptmannowskiego. Jedną z nich jest „wędrująca” (czasowa) wystawa pn. „Gerhart Hauptmann i Karkonosze”.

Ekspozycja była już prezentowana w Berlinie i we Wrocławiu. Tym razem zawędrowała do Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu. Z tej okazji odbył się wernisaż. Wydarzenie uroczyście otworzyli Julita Zaprucka, dyrektorka Muzeum Miejskiego Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze-Jagniątkowie i Zbigniew Kulik, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu.

Ekspozycję podzielono tematycznie na: miejsca, wędrówki i inspiracje. Miejsca - gdyż Gerhart Hauptmann był silnie związany z Karkonoszami. Pewnego razu, podczas wyjścia z bratem na piwo do gospody, spontanicznie zakupili dom z kawałkiem ziemi w Szklarskiej Porębie. Kolejny dom noblista wybudował dziesięć lat później w Jagniątkowie. Wędrówki - bo jeszcze mieszkając w Berlinie, Gerhart Hauptmann wybierał się stamtąd na wycieczki po Karkonoszach. Inspiracje - gdyż tutejsze góry były dla noblisty rodzajem schronienia, ucieczki przed zgiełkiem Berlina czy Wrocławia. Dom Hauptmanna, który on sam określał mianem „Rezydencji Księcia Poetów” był miejscem spotkań artystów, którzy osiedlali się w zachodniej części Karkonoszy. Z kolei „produktywne spacery”, jak je określał, dostarczały mu inspiracji do wielu utworów.

Wystawę wzbogaciła gablota m.in. ze współcześnie wydanymi dziełami Gerharta Hauptmanna, wypożyczonymi z „Książnicy Karkonoskiej” oraz egzemplarzem „Tkaczy” („Die Weber”), za których G. Hauptmann otrzymał w 1912 roku literacką nagrodę Nobla. Obok książek znalazły się zdjęcia przedstawiające pobyt noblisty w Jagniątkowie i piękne okolice, w których jego willa została wybudowana.

– Mam głęboką nadzieję, że ta wystawa nie tylko bardziej zainteresuje Gerhartem Hauptmannem, ale także skłoni do przyjazdu do Jagniątkowa i Szklarskiej Poręby oraz do odwiedzenia dawnych domów noblisty, w których funkcjonują dzisiaj muzea. Promowanie znanych osobistości z Karkonoszy dzieje się nie tylko za przyczyną G. Hauptmanna, bowiem już w 7. października nastąpi otwarcie wystawy „Tadeusz Różewicz w Karkonoszach” w Muzeum Miejskim Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze-Jagniątkowie – podkreśliła Julita Zaprucka, która zaprezentowała i przekazała Z. Kulikowi najnowszą publikację „Gerhart Hauptmann i śląscy nobliści”. Bowiem noblistów oprócz Hauptmanna było na Śląsku jeszcze dziesięciu.

– Mało znaną ciekawostką jest to, że Carl Hauptmann, brat G. Hauptmanna, miał też swój udział z uzyskaniu literackiej nagrody Nobla przez Władysława Reymonta, którego powieść „Chłopi” została przetłumaczona „lustrzanie” na język niemiecki, a C. Hauptmann ją ubarwił literacko tak, aby tłumaczenie niemieckie dorównywało oryginałowi polskiemu – dodał Zbigniew Kulik.

Wystawę zorganizowały: Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze-Jagniątkowie, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze Oddział w Szklarskiej Porębie oraz Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu wraz z Hotelem Mercure w Karpaczu. Za jej ideę odpowiadają: Tomasz Cela, Łukasz Kwieciński, dr Przemysław Wiater, Julita Zaprucka. Opiekę naukową nad ekspozycją objął dr Sławomir Tryc.

Ekspozycję można oglądać do połowy listopada (od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00-17.00).

Ogłoszenia

Czytaj również

Zaczytaj się z Jelonką.com

O Starym Zamku i ostatnim tutaj turnieju rycerskim

Finałowy Skok w blok – podsumowanie

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~ 4-10-2013 12:18
Ja tam nie wiem o czym gościu swoje książki pisał i za co Nobla dostał. I wiedzieć nie chcę. Wiem natomiast że jak świat światem nie będzie Niemiec Polakowi bratem.
~ 4-10-2013 12:50
są nawet nasi karpaczanscy byli radni. Pani radna...ciekawe w jakim stanie oraz pan radny... rajski wąż
~szklarz 4-10-2013 14:14
"Pewnego razu, podczas wyjścia z bratem na piwo do gospody, spontanicznie zakupili dom z kawałkiem ziemi w Szklarskiej Porębie." - intrygujące. Skąd ta wiadomość? Chyba nie z "Ksiegi namiętności" gdzie GH tak opisuje to zdarzenie:"Pewnego dnia podczas górskiej wędrówki dostrzegłem z wysoka ową dolinę i pomyślałem sobie, że dobrze byłoby wybudować tutaj dom. Zachwycony i olśniony tym pomysłem zszedłem w dół przez lasy, zbiegłem ścieżką wśród łąk i w ciągu kilku godzin załatwiłem kupno wiejskiego domu z przynależnym gruntem, łąką, z bukowym gajem i źródełkami. Przypominam sobie jeszcze bezgraniczną radość żony i dzieci, kiedyśmy ten piękny zakątek uznali za swój własny i zaczęliśmy przebudowywać starą, rozpadającą się chałupę..." Gdzie tu kanjpa?
~szklarz2 4-10-2013 14:16
GH otrzymał literacka Nagrode Nobla za całokształt twórczości, a nie za "Die Weber"
~kim dzong 1 4-10-2013 18:54
...i oczywiście głupawe polaczków komentarze !!! więcej SZACUNKU dla wielkich ludzi i BRAWO za taką wystawę !
~Viki polka 4-10-2013 23:39
- "Wir haben Polen vernichtet,zur Hölfte den Russen ausgeliefert" - notierte 1939 G.Hauptmann
Piipi Jelonkowa 5-10-2013 12:44
..do - [~Kim Dzong1] ..ale ! .. na fotce widac wielkiego Polaka,to prof. ks.Tadeusz Fitysz ..ostatnio kupilam jego ksiazke,coz Ksiadz rowniez pisze i wydaje ! Natomiasz wspomniany Noblista G.Hauptmann nie byl przyjazny dla Polakow ..patrz.posz z godz.23:39
~Do szklarz2 5-10-2013 14:04
Ad. Nagrody Nobla - rzeczywiście na Wikipedii tak piszą, link do zdjęcia z wystawy: http://e-karkonosze.eu/wp-content/uploads/2013/10/DSCN0032_ev.jpg
~Do szklarz 5-10-2013 14:10
Fragment z 'Księgi namiętności' 'w ciągu kilku godzin załatwiłem kupno wiejskiego domu (...)' = "Pewnego razu, podczas wyjścia z bratem na piwo do gospody, spontanicznie zakupili dom z kawałkiem ziemi w Szklarskiej Porębie." -> G. i C. Hauptmannowie poszli zasięgnąć informacji, a jak takową tylko uzyskali, bez wahania zakupili dom.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Mieszkańcy liczą na miejskich strażników

Przestępcza fortuna w rękach policjantów

Zamek Książ w technikolorze – podróż w czasie do zamku sprzed 100 lat

Legendy Japonii – multimedialne widowisko  

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1046
Tak
22%
Nie
72%
Nie wiem
6%