MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 12 lipca
im. Weroniki, Jana

Niszczeje kolejny zabytek

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 7 października 2014, 17:50
Aktualizacja: 17:52
Autor: StrimeoTV
Fot. StrimeoTV
Wyrwane okna, zamurowane drzwi, wypruta instalacja elektryczna. W taki sposób przedstawia się kondycja kolejnego niszczejącego w Jeleniej Górze zabytku. Mowa o cieplickiej palmiarni, która najprawdopodobniej niedługo może się zawalić.

Ogłoszenia

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Drzymały i Flisaków niemal gotowe

Areszt dla mieszkańca Krzeszowa

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~jj 7-10-2014 18:23
Niestety dużo takich zabytków popadło w ruinę,wystarczy się przejechać Kilińskiego-widok jak po bombardowaniu.Z drugiej strony patrząc potrzeba było by miliardów żeby takie ruiny wyprowadzić na prostą.
~ 7-10-2014 19:19
a co zrobili w tym przypadku dzialaxcze tzw Milosnikoew Cieplic- pani Baulkowka i tp
~DJ 7-10-2014 20:35
Tylko nie sprzedawajcie go wrocławskim burakom, bo zrobią z niego to z zabytkowej hali w Mysłakowicach.
~AD966 7-10-2014 20:46
Teraz ? Było myśleć parę lat wcześniej. Można pomyśleć że to było celowe działanie. Przecież jeszcze niedawno mieszkali w tym domu ludzie.
kazimierzp 7-10-2014 21:15
Obiekt który był budowany w 1820 roku na ogród zimowy dla roślin parku zdrojowego (palm i agaw) nigdy nie był w rejestrze zabytków. Więc z punktu widzenia polskiego prawa nie jest zabytkiem który należy w pełni chronić. Miasto do takiej klasyfikacji nic nie ma bo to wojewódzki urząd określa co należy wpisać do rejestru, a co nie. Dlatego pisanie "koleiny zabytek" nie do końca odpowiada formalnej prawdzie. Proponuję redakcji Jelonki aby udała się do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i uzyskała jednoznaczną wypowiedź dlaczego nie chcą chronić tego typu, w odczuciu społecznym, zabytki. Oni, gdy dotyczy rejestrowego zabytku, mają w ręku argumenty aby walczyć. Dlaczego tego nie robią? Może uzyskacie odpowiedź dlaczego tego obiektu nie wpisują?!
~Fil 7-10-2014 21:53
Myślę, że jest to działanie celowe. Jest zainteresowany nabywca działki a nie budynku i pozwala się na jego degradację. Już robi się nową wycenę bo obiekt zniszczony i ktoś kupi za bezcen wartościową działkę w Cieplicach. A można było zostawić ludzi w mieszkaniach do czasu sprzedaży nieruchomości. Ale do tego trzeba myśleć o mieniu publicznym a nie o kolegach.
~Fil 7-10-2014 21:56
Panie Kazimierzup - czy jest w rejestrze zabytków czy nie należało go chronić. I powinien to robić Pan jako osoba w urzędzie od ochrony zabytków i Pan Prezydent jako historyk.
kazimierzp 7-10-2014 23:14
@Fil! z 21:56 - tak powinno sie chronić - ale każdy urzędnik zgodnie z procedurami. Procedurami które często spętują. Najlepiej byłoby gdyby obiekt w odpowiednim czasie został wpisany do rejestru, ale do tego uprawnienia ma administracja specjalna, wyłączona ze struktur gminnych, powiatowych, czy wojewódzkich zwana Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Jelenia Góra ma pona 210 obiektów wpisanych do rejestru zabytków i ponad 2500 wpisanych do gminnej ewidencji. Wiele z tych ujetych w gminnej ewidencji w innych regionach byłaby traktowana jak najcenniejszy rejestrowy zabytek, ale one nie mają tylu zabytków co nasze miasto. Jest to powód do dumy, ale i też ogromne obciążenie dla miasta.
~do wyżej !!! 7-10-2014 23:37
Zabytki ,ulice ,tereny zielone, budynki a przede wszystkim ludzie ,są rzeczywiście dużym obciążeniem dla miasta (patrz ratusza), dlatego trzeba się ich pozbyć. Ludzie dzięki Bogu sami wyjadą i powymierają ,tereny zielone zdziczeją ,a zabytki rozpadną się w pył.Ulice zarosną i będą trasami dzikich zwierząt do wodopojów. Nasze miasto pod tym względem jest rzeczywiście wyjątkowe.To powód do dumy ,Ze mamy szansę (a może już jesteśmy) liderem w parciu do powrotu do natury.Patrz Zielona Kotlina (nie mylić z Zieloną Wyspą !).
~KaziuK 7-10-2014 23:38
kazimierzu-p 23:14 ...taka wasza polityka urzędnicza, a w tym mieście rozbuchana do granic absurdu, szwindel, matactwo, kłamstwo to normalka układy rodzinno/towarzyskie co ewidentnie widać na listach wyborczych. Traktujecie to miasto jak szmatę,o mieszkańcach nie wspomnę...
~Gość 8-10-2014 0:17
i co na to nasze szacowne wladze Zawily i ta jego niudolna zastepczyni ,te nieroby z ratusza ,ktorych ja podatnik utrzymuje w tym miescie bez przyszlosci i bez perespektyw na dalszy rozwoj ,bo galerie i biedronki to nie eldorado rozwoju
~ 8-10-2014 9:30
Bezspornie, trzeba miliardow, ALE gdzie byli zarzadcy gdy wystarczalo dbac o dachy i drobne ich naprawy? tutaj ECHO. Dzisiaj lament. Rada? KOPARKA Z KAFAREM i po klopocie. Nowe taniej wyjdzie. Jesli jest opor bo zabytek- niech zamieszkaja tam ci krzykacze od ruin i ich ratowania w super drogi sposob bo ktos kiedys olal problem dziurki w dachu i syplo sie do fundamentu wszystko. PLACZ NAD ROZLANYM MLEKIEM? Jaki pan taki kram.
~cieplicc 8-10-2014 10:27
to jakas sterowana i przemyślana akcja !! ten budynek a teren z nie wiadomo komu i po co potrzebnym parkingiem ?! przylegający do tego budynku jestem pewien że na tym terenie powstanie jakis market lub kolesiostwo deweloperke postawi wystarczy przyjrzeć się temu parking obok plac z hektar minimum i ten budynek który celowo pewnie sie wali a gdzie pan Kapałczyński ? aha bo nikt tam nie mieszka więc $$???!!!
~18 sqandal 8-10-2014 10:40
... a tak patrząc chłodnym okiem to Jelenia Góra pomału sama się wykończy , nie tylko zabytki ale calośc spoleczeństwa w tym mieście to jakaś zrezygnowana , poprostu bez ja i tyle !!
~18 sqandal 8-10-2014 10:41
bez jaj *
~jakitaki 8-10-2014 11:55
aż się wierzyć nie chce, że w w okresie 2 lat, od kiedy budynek jest niezamieszkany, zarządca tegoż obiektu doprowadził go do totalnej ruiny. O ile wcześniej można było myśleć o jego kapitalnym remoncie i zagospodarowaniu okalającego go terenu, tak w chwili obecnej, powinien zostać rozebrany. Nie ma czego już specjalnie ratować, ani to wybitnie piękna budowla, ani ulokowana w atrakcyjnej lokalizacji... a że ma 200 lat? nie wszystko co stare, ma wybitną historyczną wartość i jest warte tego, by ponosić niewspółmiernie duże koszty odtworzenia dawnej funkcji obiektu , w odniesieniu do zagospodarowania tego terenu "od zera" .
~cieplicc 8-10-2014 12:08
to jakas sterowana i przemyślana akcja !! ten budynek a teren z nie wiadomo komu i po co potrzebnym parkingiem ?! przylegający do tego budynku jestem pewien że na tym terenie powstanie jakis market lub kolesiostwo deweloperke postawi wystarczy przyjrzeć się temu parking obok plac z hektar minimum i ten budynek który celowo pewnie sie wali a gdzie pan Kapałczyński ? aha bo nikt tam nie mieszka więc $$???!!!
~michal. 8-10-2014 20:51
fotografa z jelonki zapraszam do cieplic na ul. cieplicka nr53 tam jest zabytek,
~Jerzy Wro 8-10-2014 22:23
Dlaczego Urząd Wojewódzki nie chce wpisać go na listę obiektów zabytkowych? To proste. Pewnie już go ma na oku jakiś wrocławski słoik, który wykupi teren, rozbierze budynek, i sprzeda na złom. Tak się przecież stało z zabytkową halą w Mysłakowicach - wrocławskie buractwo rozebrało ją i nawet wpisanie na listę zabytków nie przeszkodziło temu. Zdziwilibyście się, jakie są we Wrocławiu powiązania biznesowo-towarzyskie pomiędzy urzędasami a prywatnymi inwestorami. Tam nikt nic nie robi filantropijnie, jak chcesz mieć obiekt na liście - to zapłać (nawet pod stołem), jak nie chcesz - to też zapłać. Tak się to wszystko kręci.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Tak nie wolno parkować!

Monitoring w Radomicach

Z wrocławskiego muzeum do Książa

Niewybuch w Złotoryi

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
346
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
13%