MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 29 września
im. Michała, Rafała, Gabriela

Niezwykłe losy protestantów w nowej powieści M. Lutowskiej

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 15 stycznia 2009, 20:03
Aktualizacja: Piątek, 16 stycznia 2009, 20:59
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Umowę z wydawcą podpisała – przez przypadek – w Święto Reformacji, wskutek czego – już nie przez przypadek – powstało pionierskie dzieło traktujące o dziejach protestantyzmu na Dolnym Śląsku. Bohaterką dzisiejszego spotkania w Książnicy Karkonoskiej była Małgorzata Lutowska, oklaskiwana przez liczne grono wielbicieli jej prozy, a zwłaszcza najnowszej książki „Powierzony klucz”.

To rodzaj przewodnika po dziedzictwie kultury protestanckiej na Dolnym Śląsku. Nie jest to jednak suchy opis z faktami i ilustracjami, ale barwna powieść z wątkiem sentymentalno-romantycznym, która – oprócz akcji – przemyca potężny zasób wiedzy z zakresu dziejów ruchu Reformacji.

– Warto taką książkę mieć pod ręką podczas pobytu, choćby na urlopie w górach, aby poznać w sposób mniej schematyczny historię i współczesność regionu – mówił we wstępie Marcin Zawiła, dyrektor Książnicy Karkonoskiej, który zaprosił pisarkę na promocję tytułu wydrukowanego nakładem Wydawnictwa Ad Rem.

To już druga pozycja napisana przez Małgorzatę Lutowską. Pierwszą była powieść „Dla siebie znalezioną ścieżką” – również w beletrystycznej formie opisująca najciekawsze zakątki i zabytki Dolnego Śląska. A opis ten jest tłem do akcji książki, której intryga wciąga Czytelnika. Podobnie jest we właśnie wydanym „Powierzonym kluczu”. – To już moja ostatnia książka – zarzekała się Małgorzata Lutowska, ale zebrani zakrzyczeli ją. – Chcemy więcej – mówili.

– Włożyłam w tę pozycję bardzo dużo pracy, bo trzeba było sięgać do różnych źródeł historycznych. Pisałam ją przez półtora roku, a później czekałam na wydawcę, bo nie chciałam kontynuować współpracy z poprzednim wydawnictwem – zwierzyła się autorka. Opowiedziała, że zupełnie przez przypadek trafiła do oficyny Ad Rem. – Podpisałam umowę 31 października ubiegłego roku, dokładnie w Święto Reformacji, w rocznicę dnia, kiedy Marcin Luter ogłosił swoje „Tezy” – dodała.

Pani Małgorzata wspomniała, że – kiedy już książka została wydana – wielu znajomych pytało ją, czy stała się ewangeliczką, skoro napisała powieść o protestantach. Zaprzeczała. Tymczasem, kiedy pozycja powstawała, mocno zgłębiła doktryny ewangelików i uważnie przestudiowała ich dzieje. – To świetna książka – pochwalił obecny na spotkaniu ks. Edwin Pech, pastor Parafii Ewangelickiej Wang w Karpaczu.

Autorka przybliżyła czytelnikom kulisy powstawania dzieła. Zainspirowała ją koleżanka, a także fakt, że na taki temat mało kto wcześniej pisał. Starała się trzymać prawdy historycznej w częściach, gdzie jest ona ważna, ale nie robiła tego kurczowo. – Chciałam dowiedzieć się, czy zachowała się gdzieś treść kazania pastora z Kościoła Łaski, które wygłaszał, kiedy nad świątynią rozszalała się burza, a piorun strzelił w jedną z wież zabijając duchownego siłą rażenia prądu – powiedziała. – Okazało się, że kazanie nie przetrwało nigdzie. Wysiliłam wyobraźnię i sama je napisałam – dodała. Oceniono je jako bardzo dobre.

Autorka nie ukrywała, że pomocna jej była znajomość niemieckiego. Pani Małgorzata jest germanistką i pracuje w II LO w Cieplicach. Jest także przewodniczką sudecką i w wolnym czasie oraz w wakacje oprowadza wycieczki naszych zachodnich sąsiadów.

Prezentacja książki stała się także przyczynkiem do ciekawej wymiany zdań o losach ewangelików na Dolnym Śląsku po 1945 roku. – Ta pozycja ukazała się o pół wieku za późno – powiedział Romuald Witczak, znany regionalista. – Gdyby ludzie wcześniej mieli taką świadomość, jaką niesie ze sobą przesłanie „Powierzonego klucza”, z pewnością zachowałoby się znacznie więcej kościołów protestanckich bezpowrotnie zniszczonych – dodał.

Zauważono także, że protestanci są wciąż taktowani stereotypowo jako Niemcy. – Nie zauważa się, jak wielu wybitnych Polaków było ewangelikami – usłyszeliśmy. Mówiono także o ekumenizmie, w pewnym sensie istniejącym w naszych okolicach zanim jeszcze zaczęto o nim głośno mówić. W Staniszowie i w Szklarskiej Porębie istniały tzw. kościoły spontaniczne, w których o różnych porach modlili się zarówno katolicy, jak i protestanci.

Anegdotę świetnie wpasowującą się w ten kontekst opowiedziała sama Małgorzata Lutowska. – Kiedy mój syn miał pięć lat, wracaliśmy z zatłoczonego kościoła św. Jana Chrzciciela z mszy świętej. Akurat otwarty był kościół ewangelicki Zbawiciela. Weszliśmy: było pusto, jasno, pięknie i ktoś ładnie grał na organach. Mój syn spytał potem: dlaczego musimy chodzić do kościoła, w którym jest ciemno i tłoczno, a pod nosem mamy pusty i taki ładny kościół?

A sama książka atmosferą może nie przypomina „Imienia Róży” Umberto Eco, ale – podobnie jak dzieło włoskiego mistrza – pełne jest symboliki i głębszego przesłania – ściśle powiązanego z wiedzą historyczną. Symboliczny jest choćby tytułowy klucz. – Ale ten, który jest na okładce, umieściła tam pani Regina Chrześcijańska, szefowa Ad Rem. Powiedziała mi, że jest to klucz od jej piwnicy – opowiedziała Małgorzata Lutowska. – Nazwisko wydawcy świetnie wpisuje się w ideę ekumenizmu, który jest poniekąd jednym z przesłań tej książki.

Po spotkaniu wielbiciele prozy M. Lutowskiej ustawili się w długiej kolejce po autograf z nadzieją, że za jakiś czas będą mogli rozkoszować się następną książką cieplickiej powieściopisarki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Bez znaków akcyzy

Synoptycy: spodziewane ulewy

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~ago od kosmosu 15-01-2009 20:47
Chodziłam do jednej klasy z ewangelikiem, nigdy nikomu nie przyszło do głowy aby myśleć o nim jako o Niemcu. To był jeden z nas, nasz kolega. Pamiętam gdy raz przyszedł na katechezę. Wtedy jeszcze religia była w sali katechetycznej przy kościele Św. Jana Chrzciciela. Byliśmy bardzo ekumeniczni! Już wtedy!
~Piotrek :) 15-01-2009 20:58
Pozdrawiam moją nauczycielkę od NIemieckiego, panią Małgosię :))
~jelgór 15-01-2009 21:07
Trzeba będzie koniecznie kupić, M. Lutowska pisze ciekawie i w ogóle mało jest książek, których akcja dzieje się właśnie w Jeleniej Górze. Czy bohaterowie to parka z poprzedniej powieści? I co było(by) w tym kazaniu, za które Bóg pokarał pastora? A tak poważniej, czy obraz reformacji przywołuje napięcie w relacji Polacy-Niemcy, czy prawowierni-heretycy (ze wszystkimi religijno-filozoficznymi konsekwencjami)? Zdecydowanie tzreba przeczytać i się dowiedzieć.
~ago od kosmosu 15-01-2009 21:41
Fajnie, że jest taka książka i taka Pisarka, na dodatek z Cieplic!
~ago od kosmosu 15-01-2009 21:42
Na pewno przeczytam.
~xxx 15-01-2009 22:53
dołączam się do Piotrka i również pozdrawiam naszą Super nauczycielkę od niemieckiego:) nie dość że pisarka to jeszcze fajna nauczycielka jakich mało:P
~Barbara 16-01-2009 8:00
Gratuluję i cieszę się z realizacji planów, mnie duma rozpiera, talent, wiedza, pracowitość, konsekwencja to cechy mojej serdecznej koleżanki od zawsze. Szkoda, że nie wiedziałam o tym wydarzeniu, osobiście pogratulowałabym a może załapałabym się na dedykację. Jeszcze wiele przed nami więc nie wolno się zarzekać, że to ostatnia książka. Czekamy na więcej.
~Johnny1983 16-01-2009 11:10
Dołączam się do reszty opinii, chciałbym zwrócić tylko uwagę, że kościoły w których się wspólnie modlono to nie kościoły spontaniczne, ale symultaniczne. Autorce książki jeszcze raz gratuluje i czekam na więcej.
~M:) 17-01-2009 15:24
Duma mnie rozpiera,że to właśnie MOJA przyjaciółka!!! Małgosiu - ogromnie się cieszę z Twojego sukcesu!
~ago od kosmosu 18-01-2009 21:47
To się nawet nieźle czyta! Zaczęłam od "Dla siebie znalezioną ścieżką", ale jak przewertowałam pobieżnie "Odnaleziony klucz" to widzę, że też jest bardzo dobre!
~tom 21-01-2009 13:24
Dziękuję Pani za piękną książkę.
~Andrzej_ 18-02-2009 20:36
Postkolonialna elita - fascynuje się wszystkim dookoła, byle nie własną kulturą i historią. Smutne. Na szczęście rośnie już młode pokolene...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zachęca do głosowania na maszty

Zmiana na skrzyżowaniu

Był "Krok do sukcesu"

Uhonorowali krwiodawców

Zadbaj o swój zdrowy sen, wybierając materace Janpol oraz Hilding

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
1005
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
3%