MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 5 lipca
im. Antoniego, Karoliny, Marii

Nieznane zdjęcia przedwojennej Polski u Norwida

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 12 maja 2014, 8:01
Aktualizacja: 8:06
Autor: Manu
Fot. Willem van de Poll
22 maja (w czwartek) o godz. 17.00 w Galerii Skene w foyer Teatru im. Cypriana Kamila Norwida odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej “Zwyczajny 1934. Polska na zdjęciach Willema van de Polla”. Będzie to ekspozycja nieznanych i niepublikowanych zdjęć wykonanych w Polsce w 1934 roku przez holenderskiego fotografika.

Na wystawie będą prezentowane niepublikowane dotąd zdjęcia autorstwa holenderskiego fotografika i fotoreportera Willema van de Polla. Wszystkie zdjęcia pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Królestwa Niderlandów w Hadze. Zdjęcia przedstawiają m.in. artystów, polityków i panoramę stolicy. Stanowią one wspólne, polsko-holenderskie dziedzictwo.

Willem van de Poll (1895-1970) kształcił się w jednej z najlepszych ówczesnych szkół fotograficznych Graphische Lehr-und Versuchsanstalt w Wiedniu. Zajmował się fotografią prasową, podróżniczą i reklamową, był fotografem w Philipsie, pracownikiem służby fotograficznej Holenderskich Sił Zbrojnych i fotografem niderlandzkiej rodziny królewskiej. Dorabiał fotografowaniem na zlecenie policji wiedeńskiej. Jego pierwsze zdjęcia zostały opublikowane w “Berliner Tageblatt” w 1920 r. W latach 30. XX w. pracował m.in. dla agencji Associated Press i Black Star “Berliner Illustrierte Zeitung”; “Vogue” i “Harper’s Bazar”. Po wojnie pracował dla holenderskich magazynów: “De Spiegel” i “De Telegraaf”. Opublikował książkę “Nazistowskie piekło” i kilka docenionych albumów fotograficznych. Podróżował po Europie, Afryce, Ameryce Południowej i Azji.

Prezentowane na wystawie fotografie zostały wykonane w czasie dwóch pobytów Willema van de Polla w Polsce: w maju i listopadzie 1934 roku. Fotoreporter odwiedził m.in. Warszawę, Łowicz, Wilno, pogranicze polsko-litewskie i polsko-sowieckie. W stolicy spotkał się wybitnymi postaciami życia politycznego, m.in. prezydentem Ignacym Mościckim i ministrem spraw zagranicznych Józefem Beckiem, śmietanką towarzyską stolicy, artystami i arystokracją, a także lotnikami i sportowcami.

Fotografował miasto m.in. dzielnicę żydowską i Starówkę. Odwiedził Belweder, Centralny Instytut Wychowania Fizycznego na Bielanach, koszary policji, Muzeum Cytadeli Warszawskiej, Pałac w Wilanowie, Polskie Radio, nowo otwarty port lotniczy na Okęciu oraz Teatr Wielki.

Nieznaną kolekcję zdjęć w Narodowym Archiwum w Hadze odkrył prof. Ryszard Żelichowski. Wystawę objął honorowym patronatem ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce - Paul P.J. Bekkers.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zauroczeni Karkonoszami – zaproszenie na wernisaż

Plany wysadzenia mostu (jednak) są realne?

O knajpach w przedwojennym Lwowie

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~ 12-05-2014 9:26
A na zdjęciu nr 5 to chyba Jelenia Góra - ul. Długa.
~ 12-05-2014 11:55
Zdjęcie nr 2 to policjant na strzelnicy, a polscy oficerowie i wsród nich przebrany dla niepoznaki autor fotografii -- na granicy z ZSRR (dla mlodych : Zwiazek Socjalistycznych Republik Radzieckich --- litera c to w rosyjskim alfabecie s ---- Sojuz Sowietskich Socjalisticzeskich Respublik : Союз Советских Социалистических Республик )
~melomanka 12-05-2014 21:49
Ile będą zdzierać za bilet? Po nieudolnych czytankach książek, za które trzeba płacić 10 zł i sztukach na beznadziejnym poziomie to kolejna "rewelacja" naszego "teatru" (który coraz mniej przypomina teatr). Jak nisko jeszcze można upaść?
~Do ~ 12-05-2014 23:05
Wejście na wystawę jest (a właściwie będzie od 22 maja) darmowe.
~ 13-05-2014 0:05
Takie zdjęcia to sobie znajdę w internecie w 5 minut. Jaki te fotki mają związek z naszym regionem? Czemu to ma służyć? Jaka jest idea tej wystawy? Widać, że teatr łapie się kurczowo każdej możliwości promocji, z braku innych osiągnięć. Zróbcie kupę na środku korytarza to też o was napiszą.
~18 sqandal 13-05-2014 11:07
.... bo tak naprawde to tu juz teatru nie ma tylko teatro-podobny twór
~Detektyw 13-05-2014 20:16
Ludzie komentujący, co wy wpisujecie za bzdury, pomówienia i siejeciecie tylko zamęt, kłamstwa i nieporozumienie. Galeria Skene mieści się Holu Głównym Teatru im. Norwida, więc nie jest biletowana. Ta Galeria istnieje już od wielu wielu lat. Nie wymyślił jej więc obecny dyrektor. Ale tylko kontnuuje to. Pozdrawiam wszystkich obmawiających.
~do wyżej 15-05-2014 3:51
Takie z ciebie detektyw jak z krowy baletnica. I co z tego że istnieje? A niech sobie istnieje. A że wystawa do d... to inna sprawa. Ktoś jednak dopłaca do tych wystaw tak jak do całego teatru, no nie? I są to podatnicy, czyli my. To ty właśnie obmawiasz innych, bo czepiasz się niepotrzebnie ludzi, a przecież każdy ma prawo wyrazić swoje zdanie, co nie? Tobie wystawa się podoba, innym nie, i dobrze, tyle że jednak innych jest więcej.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Strażacy–nurkowie na basenie przy Sudeckiej

Nowa wystawa w Muzeum Tkactawa

Spotkali się z Beatą Kempą

Ruszyła procedura ws. referendum

Chcą edukować o regionie  

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1451
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%