MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 25 września
im. Aurelii, Władysława

Nieznane widoki na Czarną Wieżę

Wiadomości: LWÓWEK ŚLĄSKI
Piątek, 9 stycznia 2009, 8:36
Aktualizacja: 13:51
Autor: M. Kaszuba, Lwówek Śląski Net, tejo
Wieża jest pozostałością kościoła ewangelickiego, zburzonego w latach 60. XX wieku.
Fot. Archiwum
Za ponad 100 tysięcy złotych sprzedano Czarną Wieżę, pozostałość po lwóweckim kościele ewangelickim. Nie wiadomo jeszcze, jak zostanie zagospodarowany zabytek.

W przetargu brała udział tylko jedna osoba: Iwona Ławińska-Tarsa, która zakupiła zabytek za 103.470 zł wpłacając 50 procent bonifikaty od wartości nieruchomości. – Nie wiem jeszcze, na co będzie przeznaczona Czarna Wieża, nie chcę jeszcze rozmawiać o planach dlatego, że bardzo dużo zależy od konserwatora zabytków, który wydaje stosowne pozwolenia mówi – nowa właścicielka wieży. Pani Iwona zaprosiła nas na rozmowę w późniejszym terminie, kiedy będą znane jakieś bliższe szczegóły przeznaczenia zabytku.

Wieża była częścią świątyni protestanckiej, którą rozebrano w latach 60. XX wieku. Wcześniej, od 1945 roku, stała praktycznie nieużywana. Niszczeje do dziś, obecnie porastają ja krzewy. A teren w około wieży od dawna jest zabezpieczony. Zabytek może zostać wykorzystany jako restauracja lub punkt turystyczny, jedynym problemem są ogromne pieniądze jakie należy zainwestować w wieżę.

Kilka lat temu wieżę chciał zagospodarować miejscowy regionalista Józef Andrzej Bossowski. Miał oryginalny pomysł, aby w budynku urządzić wystawę starych dokumentów i udostępnić turystom tarasy widokowe. Chciał także zamontować w obiekcie… wahadło Foucault’a. – Takie wahadło utrzymujące stałą płaszczyznę wahań dowodzi obrotu Ziemi. Nazwa upamiętnia jego wynalazcę, Jeana Bernarda Léona Foucaulta, który zademonstrował je w 1851 r. w paryskim Panteonie – czytamy na stronie Bossowskiego. Planów tych nie udało się zrealizować.

Ogłoszenia

Czytaj również

Solidarność samorządowców w zakresie turystyki

Wkrótce zegar wróci na "Majówkę"

Plac "Tęcza" gotowy

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Rudebwoy 9-01-2009 9:13
Szkoda... A jakby tak odbudować część kościoła :> ale nie dla katolików! :)
~Poznaniak 9-01-2009 9:39
A może skoki na bungee?
~Józef Andrzej Bossowski 9-01-2009 10:47
Miło mi, że ktoś zauważył moje działania. Problem w tym, że mieszkańcy Lwówka Śląskiego nie chcą widzieć w mieści turystów. Każdy obcy jest dla nich zagrożeniem. Ustawili się w kolejce do biedy i czekają na swoją szansę. Zachęcam Panią Iwonę do skutecznego działania. Konserwator miał szansę wykazania się przez 60 lat. Przez ten czas dokonano zniszczenia wielu ciekawych obiektów, które dzisiaj mogły być perłami miasta. Ma Pani doskonały przykład z Pałacem Brunów czy pałacem w Płakowicach. Konserwator nic nie robił jak popadały w ruinę, a jak się znalazł w rękach prywatnych to chce się wymądrzać. Starą rzeźnię we Lwówku Śląskim rozebrano i nic nie mówił. W kolejce czeka gazownia. Jak potencjalny nabywca browaru pytał czy może go rozebrać to się zgodził. Wieża jest "czysta" w tej sprawie. Co w niej można popsuć - no chyba, że rozebrać. Zgodzi się, zapewniam. Na rozbiórkę browaru tez się zgodził. W czym więc problem? Myślę, że Pani Iwona liczy na pomoc konserwatora, a nie na przeszkadzanie. Jak konserwator chce się wykazać to niech ścignie tych co doprowadzili ten zabytek do ruiny. No i przypominam o kuli z tej czarnej wieży. Teraz znajduje się na ratuszu. Niech konserwator załatwi żeby ją Pani oddali. To przecież Pani własność. Zachował się też dzwon z tej wieży. On też powinien wrócić na swoje miejsce. Niech i TU wykaże się konserwator. Jeśli chodzi o jej zagospodarowanie to jako punkt widokowy genialny, do tego "pamiątki", wystawa dokumentów i ... mój pomysł na wahadło. Jeśli będzie największe na świecie, a to bardzo łatwo zrobić, trafi do wszystkich encyklopedii na świecie. Zajmie turystów przed wejściem na wieżę i po zejściu. A jak już jest klient to coś zawsze kupi ... nawet piwo, browar przecież obok i mam nadzieję, że zacznie warzyć doskonałe piwo. Tych bojących się turystów da się "pogonić". Lwówek Śląski musi być atrakcją dla turystów i liczę na Panią Iwonę, że włączy się do tych działań. Już dziękuję za odważną decyzję i przekazuję Wyrazy Wielkiego Szacunku. J.Andrzej Bossowski.
~gosc portalu 9-01-2009 13:33
szkoda tyllko ze autor takiego ciekawego artykulu nie wspomnial ani slowem o lokalizacji zabytku...
~ago od kosmosu 10-01-2009 23:17
swój zawsze swego znajdzie, to i wysoka drugą wysoką

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

"Artysta" słono zapłaci

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Nowa trasa przyrodnicza

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
859
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%