MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

Niezdrowa wizytówka

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 5 lutego 2007, 0:00
Autor: TEJO
Fot. rylit, Dariusz Gudowski
Kilkanaście metrów od pokazowego placu Piastowskiego straszą nieremontowane od lat zrujnowane kamienice. Czy samorządowcy zapomnieli o Cieplicach?

Dla ciepliczan to dowód, że uzdrowiskowa część miasta wciąż, mimo zapowiedzi o wielkich inwestycjach, jest marginalizowana. Brudne otoczenie nie podoba się także kuracjuszom, którzy wolą nie zapuszczać się na spacery w stronę zabudowań przy Kamiennej. Straszy nawet część domów przy samym placu Piastowskim.

– To dobre do kręcenia filmów, takie slumsy – ocenia pan Jacek, który ma rehabilitację w cieplickim sanatorium. – Byłem już tu kilka razy i poza zmienioną nawierzchnią placu Piastowskiego, zauważam, że z roku na rok wszystko się coraz bardziej sypie – dodaje.

Nic na to nie mogą poradzić mieszkańcy zdrojowych peryferii, którzy czasami niemal wegetują w zawilgoconych kamienicach. – Czym tu się chwalić? Po co zdjęcia? Przecież administracja wie o wszystkim, zgłaszamy na bieżąco usterki. Wciąż zasłaniają się brakiem pieniędzy na remont – mówi jeden z lokatorów ulicy o dumnej nazwie Królowej Marysieńki Sobieskiej.

Przy niektórych kamienicach, tuż za ścianą, przepływa Kamienna. Taka cieplicka „Wenecja w miniaturze”. Ale przewodnicy nie prowadzą tu wycieczek. – Panie, przecież to wstyd ludziom pokazać – mówi jeden z nich. – Plac Piastowski, uzdrowisko, kościół św. Jana Chrzciciela, park Zdrojowy, Norweski, Muzeum Przyrodnicze – oto stała trasa wycieczek. – Do pałacu Schaffgotschów nawet nie wchodzimy, bo nie wpuszczą licznej grupy – podkreśla nasz rozmówca.

Rewitalizacja Cieplic kosztowałaby wielkie pieniądze, zwłaszcza tej części, w której kamienice zbudowano tuż nad rzeką. – Tam zawsze nie było zbyt bogato. Osiedlali się w tych domach głównie ludzie biedniejsi. I tak już zostało – podkreśla historyk Ivo Łaborewicz.

Powiatowy Nadzór Budowlany na razie nie stwierdził niebezpieczeństwa zawalenia się starych ruder. – Ale po następnej powodzi może być różnie. Przed wilgocią może ochronić tylko bardzo solidna izolacja, a to wymaga sporych nakładów. Łatwiej i taniej zbudować nowy dom, niż doprowadzić do dobrego stanu te obiekty – twierdzą rzeczoznawcy.

Póki co w zamierzeniach nie ma mowy o kapitalnym remoncie zaniedbanej części uzdrowiska. Sam zdrój nie ma pieniędzy na dokończenie inwestycji, choćby potężnej sali gimnastycznej, której „szkieletor” od kilkunastu lat straszy na tyłach kompleksu sanatoryjnego.
Po wyborach ucichła też sprawa budowy aquaparku. – Najpierw naobiecywali, dostali głosy, a teraz nabrali wody w usta – podkreśla pani Danuta, ciepliczanka od urodzenia.

Ogłoszenia

Czytaj również

KD "odmrażają" kolejne połączenia

Porównaj ceny z Jelonką.com

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~Nowak 5-02-2007 11:50
Ja niemoge .. tragedia !!! weźcie to sprzątnijcie :pp
~TaGo 5-02-2007 11:54
No i dobry tekst. Sam zwrocilem ostatnio na to uwage. Te tereny z pierwszego zdjecia naprawde musza zostac zrewitalizowane. Moze przy okazji przebudowy placu zdrojowego ? Mini Wenecja to tez nie glupi pomysl, gdyby to ladnie wykonac, efekt przeroslby oczekiwania :) Ale to juz pewnie nie w tym 10-leciu ;)
~krystian u 5-02-2007 12:33
:) przynajmniej jakis kontrast jest ups.. nie zalozylem skarpetek
~kazimierzp 5-02-2007 13:15
W większości tych kamienic nie mieszkają "tylko mieszkańcy" - to są w większości współwłaściciele. Koszty remontów, przywrocenia blasku tym budynkom muszą ponieść też i oni. Dlatego między innymi radni rady miejskiej na początku XX wieku przegłosowali, że lokatorzy mają płacic za wykup mieszkania 1% aby stać ich było za pozostałe 99 % remontować swoje domy! Co do wielkości nakładów na tę część Jeleniej Góry. Na Cieplice w porównaniu do innych dawnych osiedli i miast składających się na dzisiejszą Jelenią (Sobieszowa, Jeleniej Góry, Maciejowej, Goduszyna, Czarnego, Jagniątkowa i Cieplic) budżet miasta ponosił w ostatnich latach największe nakłady (można to sobie sprawdzić!). Cieplice stoją obecnie przed dużą szansą: ma być uchwalany nowy plan zagospodarowania przestrzennego. Tam jest i może być wiele zapisów które pomogą we właściwych kierunkach rozwoju tego dawnego miasteczka i określą jak Cieplice docelowo mają wyglądać. Oby tylko wszyscy chcieli uczestniczyć w dyskusji nad nim, a nie tylko ci którzy walczą o swój interes. Plan ma być ponownie wyłożony dlatego zachęcam do zapoznania się z nim, z projektowanymi zapisami planu i do uczestniczenia w dyskusji. Może radni posłuchają głosów i wyważą racje! A redaktoró Jelonki zachęcam do konstruktywnego moderowania tej wymiany poglądów.
~Mieszkanka Cieplic 5-02-2007 13:27
Cieplice mają swój niezwykły urok, i mikroklimat. Od kiedy Cieplice zostały włączone do miasta Jelenia Góra, wszystkie pieniądze na modernizacje miasta otrzymuje tylko Jelenia Gora, a Cieplice na tym wychodza najgorzej. Ludzie przyjeżdżając do Uzdrowiska mają nadzieję na mile i przyjemnie spędzony czas. Co z tego że wydano strasznie dużo pieniędzy na deptak na placu piastowskim skoro to zaledwie 200 metrów? Właśie Cieplice są perełką Jeleniej Góry, niech w końcu ktoś otworzy oczy tym samorządcom. Albo niech cieplice będą odzielnym miastem:D Co byłoby z korzyścią dla mieszkańców:D:D:D:D
~iga 5-02-2007 13:29
Przecież w Jeleniej jest taka sama sytuacja, władze dbają tylko o centrum, a budynki przy innych ulicach są zaniedbane, nie mają gospodarza. Miasto sprzedało niektóre lokale za grosze, tym samym pozbyło się problemu, a ludzie nie mają pieniędzy na remonty i dlatego wszystko niszczeje. To są lata zaniedbań włodarzy naszego miasta.
~anitka 5-02-2007 14:40
Panie Kazimierzup mówi Pan ze dostali w prezencie 99% aby odremontowac kamienice ? Moja mama zapłacila miliony za mieszkanie a wtej chwili ludzie kupuja za grosze 2000,00 i na pewno nie beda ich remontowąć. to jeden wielki niewypał i to jest zwyczajnie nie w porządku wobec tych co wcześniej mieli szczęscie je wykupic.RAz włożone pieniądze na remont i na zakup a nowi właściciele nawet o klatce schodowej nie chca słuchać
~Patol 5-02-2007 14:58
To są moje rejony!! Aż wstyd pokazać tą okolice znajmoym!! Dlatego siedze cały czas przed kompem. NIe wychodze nigdzie bo się boję ze mnie ktoś wyśmieje ;-))
~exxon 5-02-2007 15:05
bida w polsce aż piszczy ,tak samo jak w bangladeszu
~ciepliczanka 5-02-2007 16:43
Nawet pokazowy Plac piastowski już zaczyna się sypać! Jedna latarnia już wyrwana, inna ma zbity klosz od x czasu, ale tak już najwyraźniej zostanie, bo nikomu to albo nie wadzi, albo prędzej nie ma komu naprawić. A co mówić o reszcie dawnego uzdrowiska, żenada... Pamiętam jeszcze te czasy, kiedy Cieplice były prawdziwą perełką, ale teraz nic już z tego nie pozostało. Wielka szkoda! Nawet reprezentacyjne - wydawałoby się - parki i wały pozostawiają bardzo dużo do życzenia.
~Zibij 5-02-2007 18:04
A gdzie jest napis, że turysta wjechał właśnie do UZDROWISKA CIEPLICE czy nawet do SOBIESZOWA. Jelenia Góra to jest całość, ale Cieplice to Cieplice, a Sobieszów to Sobieszów.
~też Ciepliczanka 6-02-2007 8:19
Mieszkam w Cieplicach od urodzenia (ponad 40 lat) i naprawdę wytężam pamięć i nie mogę sobie przypomnnieć kiedy to Cieplice były "Perełką" . Teraz po prostu widzimy to , co kiedyś nie tak bardzo rzucało się nam w oczy - wszystko było szare i brudne ( asfaltowe ulice i chodniki, wyburzanie ładnych kamienic i stawianie na ich miejscu potworków, remonty polegajżce na ucinaniu zniszczonych balkonów lub ogradzaniu ich drewnianymi koszmarnymi balustradami - patrz ul. Cieplicka .....) . Nie wiedzieliśmy,że może być inaczej. Dziś sprzedaje się budynki zdrojowe , zlokalizowane w parku osobom prywatnym , zamiast zagospodarować je dla potrzeb Uzdrowiska lub miasta ( Kawiarnia Zdrojowa, Pawilon POLONIA,. ) - przeciez to skandal. Co do możliwości wykupu mieszkań za 1% - popieram w całości - poza nielicznymi , połozonymi w centrum wyjątkami wystarczy przejść przez Cieplice ( i nie tylko) i bezbłędnie wskazać, które domy należą jeszcze do gminy - rudery bez gospodarza. Każda NIERUCHOMOŚĆ MUSI MIEĆ SWOJEGO WŁAŚCICIELA.Co do dewastacji Placu Piastowskiego - nic prostszego jak zainstalować kamery.
~fankofil 7-02-2007 0:26
Pieprzycie! Ja się zgadzam z kazimierzemp. Fakt jest taki, że nie ma drugiej dzielnicy w Jeleniej, w której tyle by robili. Prawdą jest, że jeszcze wiele jest do zrobienia. Budynki za rzeką i w ogóle całe ich otoczenie, wyglkądaja tragicznie. Ale popatrzcie ile się zmieniło w centrum Cieplic przez ostatnie 10 lat. Popatrzcie ile się zmieniło nawet przez ostatnie 2. Przebudowa Placu Piastowskiego i remont elewacji Domu Zdrojowego, wniosły bardzo dużo uroku. Wszystkiego na raz nie da sie zrobic. Myslę, że na wszystko przyjdzie czas. Bardzo wiele się zmieniło na lepsze i mam nadzieję, że to będzie trwało. Jezeli jakiś kuracjusz uważa, że wszystko się sypie, to chyba ma alzheimera i pomyliły mu się uzdrowiska. Co do wandalizmu, faktycznie denerwuje mnie to, że jak cos zniszczą, to władze czekają z naprawą pół roku, albo i wiecej. Jeżeli ostatnio zbili klosz na placu, to nie pozostaje nic innego, jak w ciago doby od tego zdarzenia, wysłac na miejsce pana "Edka" z drabiną i nowym kloszem, żeby dokonał naprawy. Nik mi nie wmówi, że to kosztuje ogromne pieniądze i trzeba z tym czekać kilka miesiecy. Z reguły 2/3 latarni w parkach nie działa. Z tym z kolei robi się porządek raz na rok. Efekt trwa ok tygodnia, bo po tym czasie nie działa juz kilka latarni. Uważam, że Cieplice potzrebuja nie tylko monitoringu, ale też człowieka, który będzie pilnował porządku. Tym w sumie powinna zajmować się Straż Miejska, ale oni najwyżej mogą zgłosić nieprawidłowość, a mi chodzi o kogos, kto wyegzekwuje od odpowiednich złużb jak najszybszą interwencje. Tak pisze, ale zdaję sobie sprawę, że to jest nie realne. Ogólnie wydaje mi się, że kluczem do rozwiazania tych problemów, są chęci wszystkich mieszkańców i władz. A my, staropolskim zwyczajem narzekamy i stosujemy spychologię. Każdemu się wydaje, że ktoś powinien zrobić coś za niego i stąd ten bałagan. Dobra! koniec, bo się strasznie rozpisałem.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Siatki mają chronić karkonoskie murawy

Śmierć na żwirowni

Nie ma rady na wandali?

Komu przeszkadza społeczna lodówka?

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
654
Tak
20%
Nie
75%
Nie wiem
5%