MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 19 września
im. Konstancji, Teodora

Niewidomi na tandemach

Wiadomości: Region
Wtorek, 25 lutego 2014, 8:06
Aktualizacja: 8:11
Autor: KSON
Fot. Użyczone–Archiwum KSON
Stowarzyszenie Inwalidów Wzroku funkcjonuje w Jeleniej Górze w strukturach KSON. O ile działający w stowarzyszeniu Klub CROSS–Nordic Walking ma za sobą kilkanaście imprez i wycieczek, to nową formą jest powstający klub osób posiadających tandemy, gdzie osoba dobrze widząca obsługuje kierownicę.

- Przed kilkoma miesiącami pisaliśmy o tej inicjatywie, a teraz ją ponawiamy wobec faktu, że „tandemowcy” zaproszeni zostali na „Szesnaste Ogólnopolskie Spotkanie Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów KOLOSY 2013” – informuje prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Stanisław Schubert.

Tematem prezentacji będzie Tandemowy Rajd Niewidomych od źródeł Wisły do ujścia. Rajd, którego inicjatorem był Waldemar Rogowski, to wydarzenie bez precedensu, po raz pierwszy bowiem wspólną wyprawę dla osób niewidomych oraz widzących zorganizował niewidomy.

Fakt ten nadaje wyprawie szczególną rangę i wymiar. Uczestnicy rajdu (łącznie 22 osoby) przejechali na dwuosobowych rowerach 1422 km wzdłuż Wisły, od jej źródeł pod Baranią Górą, do ujścia w Gdańsku. Bezpośrednim owocem wyprawy jest Projekt Niewidomi na Tandemach, którego koncepcja powstała podczas jazdy.

Projekt ten pomaga niewidomym znaleźć wolontariuszy do kierowania tandemami (oraz - w razie potrzeby - także tandemy do wspólnych jazd). Obecnie w Projekcie uczestniczy 170 niewidomych i 370 wolontariuszy z całego kraju. Jeleniogórskie Stowarzyszenie Inwalidów Wzroku pragnie włączyć nasze karkonoskie trasy rowerowe do sieci ofert tandemowych wypraw nie tylko niewidomych i słabowidzących.

Zainteresowani proszeni są o kontakt ze Stowarzyszeniem Inwalidów Wzroku w Jeleniej Górze pod nr bezpłatnej infolinii 800 700 025 lub e-mail: biuro@kson.pl od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00-16:00. Więcej szczegółów o tej sprawdzonej metodzie na aktywizację na stronie http://www.terakowski.republika.pl/niewidominatandemach/

Ogłoszenia

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Przekazali laptopy dla rodzin zastępczych

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Grucha 26-02-2014 11:12
świetna inicjatywa, szczerze popieram i gratuluję pomysłu. Chce się żyć, jak się pomyśli, że są jeszcze na tym świecie ludzie dobrej woli. pozdrawiam !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

XXI Biennale Fotografii Górskiej rozpoczęte

Budują chodnik do TCTA

Potrącenie rowerzysty

Koncert na gongach

Wpadka fałszerzy

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
631
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%