MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Nieuczciwy deweloper usłyszał wyrok

Wiadomości: Region
Środa, 15 maja 2019, 7:04
Aktualizacja: Czwartek, 16 maja 2019, 9:05
Autor: WAC
Fot. Użyczone
Pięć lat spędzi za kratkami Andrzej D. – były pełnomocnik dewelopera, który wyprowadził majątek swojej firmy i działał na szkodę ponad stu osób. Wyrok w tej sprawie zapadł kilka dni temu przed Sądem Okręgowym we Wrocławiu.

Skazanie Andrzeja D. ma związek ze śledztwem prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Jeleniej Górze przeciwko deweloperowi Markowi T. i jego współpracownikom. W grudniu 2013 roku do Sadu Okręgowego we Wrocławiu skierowano akt oskarżenia przeciwko Markowi T., Andrzejowi D. oraz trzem innym osobom, oskarżonym o wyprowadzenie majątku z firmy deweloperskiej i wówczas sąd zdecydował o zawieszeniu postępowania karnego wobec Andrzeja D. z uwagi na stan zdrowia uniemożliwiający jego udział w procesie.

Śledztwo Prokuratury Okręgowej dotyczyło okresu od 2007 do 2009 roku, kiedy były zawodowy piłkarz Marek T. kierował założonym przez siebie przedsiębiorstwem budowlanym – mówi rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prokurator Tomasz Czułowski. - Firma miała zajmować się budową osiedla mieszkaniowego w Iwinach pod Wrocławiem oraz budynku mieszkalnego w Siechnicach. Pełnomocnikiem dewelopera był Andrzej D., prywatnie teść Marka T. Jak wynika z ustaleń śledztwa, odgrywał on również istotną rolę w przestępczym procederze. Wkrótce po założeniu firmy rozpoczęto podpisywanie pierwszych umów z zainteresowanymi zakupem lokali. Wpłacone środki stanowiły w praktyce jedyne źródło finansowania inwestycji. Firma nie dysponowała prawie żadnym własnym majątkiem większej wartości.

Całość przychodów przedsiębiorstwa w okresie jego działalności wynosiła blisko 20,5 mln złotych, z czego zdecydowana większość pochodziła z wpłat klientów. Firma rozpoczęła prace budowlane wydatkując na ten cel w sumie około 10 mln złotych. Budowa mieszkań nie została zakończona, a pozostałe środki zniknęły z rachunków bankowych. Ustalono, że jedynie część pieniędzy wpłaconych przez klientów została przeznaczona na budowę nieruchomości w Iwinach. Znaczne kwoty zostały pobrane w bankomatach oraz kasach bankowych i przeznaczone na inne cele. Między innymi wspólnicy i bliscy dewelopera pobierali pieniądze m.in. na spłatę swoich prywatnych zobowiązań. Ale nie tylko. Jednym z takich wydatków był na przykład zakup wartego 300 tysięcy euro mieszkania w Paryżu dla Marka T. i jego żony.

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze ustaliła ponad stu wierzycieli, którzy zostali pokrzywdzeni działaniami Marka T., Andrzeja D. i ich wspólników. W przeważającej mierze byli to klienci, którzy wpłacili pieniądze na zakup mieszkań, często zaciągając przy tym kredyty bankowe. Andrzeja D. oraz jego współpracowników oskarżono o szereg przestępstw, w tym doprowadzenie do upadłości prowadzonej przez siebie firmy, działania w celu udaremnienia zaspokojenia wierzycieli i inne.

Dokonano także zabezpieczeń majątkowych w formie hipotek przymusowych na nieruchomościach oskarżonych. Za popełnione przestępstwa, Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze domagała się orzeczenia wobec Andrzeja D. kary łącznej 8 lat pozbawienia wolności oraz środka karnego w postaci zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, w związku z którą dopuścił on się przestępstw na okres 10 lat. Sąd Okręgowy we Wrocławiu wyrokiem z 8 maja 2019 roku skazał Andrzeja D. na karę łączną 5 lat pozbawienia wolności za zarzucane mu przestępstwa, a także wymierzył mu 8-letni zakaz prowadzenia działalności gospodarczej w postaci kupna i sprzedaży nieruchomości oraz budowy mieszkań.

Orzeczenie nie jest prawomocne. Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała do Sądu wniosek o sporządzenie jego pisemnego uzasadnienia.

Przypomnijmy. 28 listopada 2018 roku Sąd Apelacyjny we Wrocławiu wydał prawomocny wyrok skazując na karę 3 lat pozbawienia wolności dewelopera Marka T. oraz jego innych współpracowników. Pokrzywdzeni klienci firmy dochodzą swoich roszczeń na drodze sądowej.

Twoja reakcja na artykuł?

6
67%
Cieszy
0
0%
Dziwi
1
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
22%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Powstanie ścieżka edukacyjna

Widok z wieży na Trójgarbie zachwyca!

Jest wykonawca remontu dworca

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~Egon 15-05-2019 10:27
Prawda jest taka, kto kradnie miliony ten nie siedzi,albo dostaje śmieszny wyrok
~Ben 15-05-2019 11:01
Za 10 baniek mogę iść do pierdla na 3 lata. Nawet mi brewka nie tyknie. Ckuj nie wyrok.
~:-)))dd 15-05-2019 16:11
do: ~Ben (11:01)
gdyby dostali po 15lat pewnikiem innym odechcialo by sie okradac innych ,za niskie wyroki .
~ 15-05-2019 11:11
Pokrzywdzeni będą widzieć pieniądze za 100 lat , najpierw trzeba kupić rozum a pózniej mieszkanie
~rydz 15-05-2019 11:34
Jarek?
~ 15-05-2019 11:56
Niestety kupując u dewelopera płacisz za mieszkanie które jeszcze nie istnieje. Wystarczy że trafisz na oszusta i oszczędności życia masz pozamiatane.Na szczęście przepisy coraz bardziej utrudniają kradzieże takim oszustom ,ale zdarza się.
~No, tak 15-05-2019 12:42
do: ~ (11:56)
Tylko lekkomyślny i łatwowierny człowiek kupuje kota w worku, czyli nieistniejącą nieruchomość.
~:-)))dd 15-05-2019 16:12
do: ~ (11:56)
jak widac nie w tym przypadku :_)
~:-)))dd 15-05-2019 16:13
do: ~No, tak (12:42)
czyzby tutaj prawo rowniez nie funkcjonowalo ??????
~Real 15-05-2019 16:40
do: ~No, tak (12:42)
Psychologia, psychologia tłumu... pod warunkiem, że masz kasę, a nie tam takie teoretyczne bzdety kolego. Janusz kupuje, Grażyna kupuje, nawet Stefan kupuje, wszyscy kupują... a jak powiedział coś na ten temat Żyd Rothschild w takim okresie należy sprzedawać ;)
~No, tak 17-05-2019 10:58
do: ~:-)))dd (16:13)
Ci ludzie od początku działali z zamiarem oszustwa. Dla pozoru coś budowali, a od ludzi brali pieniądze. Pieniądze już dawno "odeszły" w siną dal czyli na zagraniczne konta, a to, co zostało nigdy w życiu nie wystarczy, by zaspokoić wierzycieli. Żal mi tych ludzi, ale jak można wpłacać pieniądze na poczet nieruchomości - mieszkania, które nie zostało jeszcze wybudowane? Wiarygodni deweloperzy ruszają ze sprzedażą praktycznie na finiszu budowy. Dziś trzeba każdego przedsiębiorcę dokładnie sprawdzić, zanim mu się zaufa. Nawet opinie w internecie mogą być sfałszowane - pisane przez znajomych.
~babcia 15-05-2019 16:43
podobnie z ubezpieczycielami twojego majątku lub samochodu. tak mam problem z Genenali od roku nie płaci za rachunki vatoskie .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Finał z przytupem

Wybory: Zwycięstwo PiS

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Filia biblioteki w Wojkowie

Zaklęcia Harmonii

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
210
Tak
54%
Nie
38%
Nie wiem
8%