MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 8 lipca
im. Elżbiety, Eugeniusza

Nieuczciwe pokazy ze sprzedażą (nie tylko) garnków

Wiadomości: Kraj
Czwartek, 21 sierpnia 2014, 7:25
Aktualizacja: 9:15
Autor: Angela
„Mam dla Pani zaproszenie na bardzo ciekawe spotkanie kulinarne”... „Dzwonię z poradni diagnostycznej i rejestruję na bezpłatne badania... „ – w ten sposób spółki Eco–Vital i Mat–Medic zapraszały na pokazy połączone ze sprzedażą garnków i produktów paramedycznych. Konsumenci byli wprowadzani w błąd – uznał Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji i nakazał zmianę praktyk. Przedsiębiorcy będą musieli zapłacić blisko 900 tys. zł.

Eco-Vital i Mat-Medic to spółki z Poznania. Pierwsza oferuje sprzęt do gotowania, druga urządzenia paramedyczne, tzw. rezonatory biofotonowe. Obie prowadzą sprzedaż na licznych pokazach w całej Polsce zawierając umowy z konsumentami. Zapraszają na nie niemal wyłącznie osoby starsze – w przypadku Mat-Medic dolna granica wieku wynosi 55 lat. W Krajowym Rejestrze Sądowym pomiędzy spółkami istnieją powiązania osobowe. Eco Vital działa obecnie pod nazwą Albiostar Trading Limited.

Sygnałem do wszczęcia postępowania przez Urząd były skargi konsumentów, ich rodzin oraz organizacji zajmujących się ochroną praw konsumenckich. Dotyczyły najczęściej nieinformowania w zaproszeniach o handlowym charakterze pokazów.

Jak wykazało postępowanie UOKiK, spółka Eco-Vital zachęcała do udziału w poczęstunkach, spotkaniach, warsztatach kulinarnych i występach gwiazd bez podawania informacji, że chodzi o sprzedaż.

- Pracownicy byli szkoleni, by skupiać się na niekomercyjnych aspektach spotkania (np. występach artystycznych, kabaretowych, wykładach o zdrowym żywieniu) – informuje UOKiK. - Również na rozdawanych biletach nie było informacji, że warsztaty kulinarne organizowane są w celach handlowych. W ocenie UOKiK spółka Eco-Vital naruszyła zbiorowe interesy konsumentów: nie ujawniała handlowego celu prezentacji i nienależycie informowała konsumentów o ich uprawnieniach. Urząd nakazał zaniechania niedozwolonych praktyk i nałożył na przedsiębiorcę blisko 650 tys. zł kary – dodają przedstawiciele UOKiK.

Druga wydana decyzja dotyczy spółki Mat-Medic, której telemarketerzy, by ukryć fakt, że w rzeczywistości chodzi o sprzedaż produktów, przedstawiali się jako przedstawiciele poradni diagnostycznej Mat-Medic i zapraszali na refundowane badania. W tej samej formie prowadzone były pokazy: sale oznaczano tablicami informującymi o badaniach, a handlowcy, nierzadko przebrani w lekarskie fartuchy, przedstawiali się jako konsultanci medyczni.

- Niezgodnie z prawdą zapewniali także o refundacji zakupów z UE, NFZ lub instytutu medycznego. Jak wykazało postępowanie UOKiK spółka manipulowała również wysokością cen sprzedawanych produktów - stwarzając wrażenie, że decydując się na natychmiastowy zakup uczestnicy pokazu otrzymają wysoki rabat. Tę nieuczciwą praktykę pracownicy spółki nazywali techniką uciekającej okazji - informuje UOKiK.
Zdaniem Urzędu, Mat-Medic naruszył zbiorowe interesy konsumentów poprzez ukrywanie handlowego celu spotkania, stosowanie fałszywych upustów oraz informowanie o nieistniejącej refundacji. Urząd nakazał przedsiębiorcy natychmiastowego zaniechania niedozwolonych praktyk i nałożył ponad 250 tys. zł kary finansowej.

Decyzje nie są ostateczne, obaj przedsiębiorcy mogą odwołać się do sądu. Urząd nie po raz pierwszy zakwestionował praktyki Eco-Vital. Już w ubiegłym roku wydana została decyzja zobowiązująca do zaprzestania ośmiu niedozwolonych praktyk i nakładająca prawie 200 tys. zł kary.

Wszystkich, którzy mają problem z przedsiębiorcami, oferującymi produkty i usługi na pokazach zachęcamy do skorzystania z porad na stronie UOKiK oraz do pobrania wydanego przez Urząd poradnika. Warto też skontaktować się z jeleniogórskim miejskim rzecznikiem konsumentów pod numerem telefonu 75 75 46 110. Porady udzielane są także pod darmowym numerem: 800 007 707.

Ogłoszenia

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Promesy dla OSP

Wakacje w Złotoryi

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~soc-lib 21-08-2014 7:45
Nic nowego! Teraz moda na cudowne uzdrowienia:Sukcesy święci ks. John Bashobora, ugandyjski uzdrowiciel, który ponownie przybywa w tym czasie do Polski, tym razem do Lichenia. Ale nie on jeden korzysta na naiwności Polaków;;;To są skutki rządów prawicy niby.
~hallo 21-08-2014 8:07
trza myslec bylem tez na takim pokazie i powiedziałem fraerowi czy ja na d...la wygladam to mi kazał wyjsc z sali ni zebym nie psuł pokazu
~1! 21-08-2014 8:18
Firmy Eco-Vital i Mad-Medic nie powinny dostać kar, one powinny zostać zamknięte na cztery spusty, a ich właściciele powinni beknąć za te "pokazy" odpracowując swoje grzechy za kromkę chleba i wody kopiąc przydrożne rowy!
~duzy 21-08-2014 8:27
jak narod glupi niech chodzi na takie spotkania zalozyciel ambergold powinien dostać nagrodę za pomyslowosc
~Marcin1984 21-08-2014 8:41
Nie chcesz - nie idziesz na spotkanie. Nikt Cie do tego nie zmusza. Ja byłem na takim spotkaniu, pooglądałem sobie prezentacje garnków (przy okazji nauczyłem się jak przygotować fajną prezentację, aby zainteresować ludzi), a potem oglądnąłem sobie kabaret. Oczywiście nic nie kupiłem, ponieważ od początku nie byłem zainteresowany zakupem ich produktów. To jest po prostu wolny rynek i tyle - nie rozumiem co w tym złego. ludzie nie siedzą w domu, są przedsiębiorczy i zarabiają (nie zasilają tabunów w Urzędzie Pracy przychodząc po zasiłek)
~jakitaki 21-08-2014 9:01
te kary , to czysta fikcja, gdy minimalny kapitał zakładowy wynosi dla sp. z o.o. w chwili obecnej 5 tys zł... a spółka odpowiada materialnie, jedynie do wysokości kapitału zakładowego tak naprawdę, więc z czego będą ściągać tę karę? z majątku osobistego członków zarządu? od udziałowców? :P
~KRECIK 21-08-2014 9:12
POnoć nieuczciwe pokazy organizuje również organizacja znana jako PO cos o tym wiadomo?
~Kiki2 21-08-2014 9:27
A ja z premedytacją uczestniczę w takich pokazach. Nic nie kupuję, ale w prezencie dostaję: żelazko, robot kuchenny, suszarkę do włosów - idę jak są "atrakcyjne" prezenty. Na "wyprawkę" na studia jak znalazł ;)
~fan sekty po 21-08-2014 10:14
"Od pożaru, wody, wojny i Platformy zachowaj nas Panie Boże." Amen. @ krecik
~emera 21-08-2014 11:06
Mam już dość tych firm. Jestem nękany licznymi telefonami z ich strony. Nie wiem skąd mają numery telefonów i adresy. Np. skąd wiedza, z nr jest w Jeleniej Górze. To sprawa dla prokuratury.
~xcz 21-08-2014 11:17
Dla młodych takie wciskanie kitu przez telefon to często jedyna szansa na pracę. Z drugiej strony, jeśli się nie podejmą, to od starszych usłyszą, że są leniami. Nie dziwię się, że bez skrupułów oszukują.
~ 21-08-2014 11:26
w końcu telefon milczy
~PO 21-08-2014 11:31
Jaki - tacy sprzedawcy marzeń,,,,,
~do emera 21-08-2014 11:33
Oni wiedzą że z Jeleniej Góry i jak masz na imię a wydaje mi się że ktoś sprzedaje nasze dane ale jak to udowodnić.
~JELENI OGÓR 21-08-2014 12:20
kibole zamiast demolować co popadnie mogliby wpadać na takie spotkania z przyjacielską wizytą w końcu zrobiliby coś dla ojczyzny skoro głoszą "bóg honor ojczyzna"
~breakingnews 21-08-2014 12:22
barany trzeba strzyc
~ja p........ 21-08-2014 14:03
To są przestępcy - począwszy od organizatorów, prowadzących takie g-ówna skończywszy na małolatach wydzwaniających do ludzi. Gdybym miał trochę więcej czasu i kasy to zebrałbym grupkę 10-15 karków i odwiedzalibyśmy regularnie każde takie spotkanie organizowane w Jeleniej i rozwalalibyśmy od środka całą imprezę uświadamiając uczestników, że mają do czynienia ze złodziejami. Chory kraj który pozwala na okradanie starszych ludzi. Mój numer też niestety mają i tak co 3 tygodnie - mimo regularnych konkretnych bluzg pod adresem dzwoniących - i tak dzwonią.
~Ubawiony 21-08-2014 15:11
Ja to zawsze mam ubaw. Jak dzwoni taka osoba i chce mnie zaprosić na jakiś wyjątkowy pokaz, to zawsze wykazuje zainteresowanie i okazuje radość z prezentów jakie niby mam otrzymać,i obiecuje przyprowadzić kilka innych osób. Na koniec jak się pyta na jaki adres wysłać zaproszenie odpowiadam proszę pisać na Berdyczów. Przeważnie po chwili konsternacji bo co innego mają w swojej bazie, zaczyna wypytywać o kod pocztowy i adres, wtedy dopowiadam żeby pisali na Post Restante,a jak dalej nie rozumie to zmyślam kod i adres
~titi 21-08-2014 16:57
A może słyszał ktoś o cudownej mocy pasterkach live wave?
~Jel... 21-08-2014 22:42
Filipiak tak samo działa
~ 21-08-2014 22:49
może warto telemarketerom pus...ć przez telefon bardzo głośny pisk lub e-narkotyki
~Yacek Placek 21-08-2014 23:13
21-08-2014 07:45 | ~soc-lib | Każde tego typu spotkanie jest dobrowolne. Idzie ten, który jest zainteresowany. W świetle prawa, każdy może organizować zebrania i oferować swoje towary. Nie mieszaj więc w to rząd, bo on nie odpowiada za tych ludzi. Jeśli ktoś zgłosi oszustwo, wówczas w akcję wkroczy policja i prokuratura. Nikogo nie zwalnia to jednak z myślenia, tym bardziej, ze o różnych metodach oszustw głośno jest w mediach. Odbierając podobny telefon, krótko i zwięźle odpowiadam, że mnie to nie interesuje, a za darmo umarło i rozłączam się, tym bardziej, że oferowanych produktów mam "na pęczki" w sklepie i w internecie w sprawdzonych sklepach internetowych :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

IMGW: burze, deszcz i silny wiatr (aktualizacja)

Nowy program "Moja woda"

Wiceminister podsumowała kampanię prezydenta

Bobry na Zabobrzu

Droga rowerowa w budowie

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1913
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%