MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Nieruchomości pod młotek

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 29 marca 2008, 8:19
Aktualizacja: 8:20
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Miasto chce pozbyć się gruntów i gmachów, aby podreperować komunalne finanse. Po raz kolejny na przetarg zostanie wystawiony dom handlowy przy ulicy Długiej. Inwestorzy z grubym portfelem będą mogli kupić kilka atrakcyjnych gruntów oraz lokali.

Miejsc do zabudowania w Jeleniej Górze wciąż jest sporo. Część z nich wykupiono, ale na placach nie dzieje się nic. Czy to się zmieni? Nie wiadomo. Wiadomo, że na nowego właściciela czekają działki w centrum miasta (między innymi w al. Wojska Polskiego i przy ulicy Zamenhoffa), jak i w Cieplicach (ul. Zielona, Wolności, Jagiellońska). Miasto chce także spieniężyć działki blisko al. Jana Pawła II.

Po raz kolejny majętne osoby mogą zainteresować się przetargiem na jeden z najpiękniejszych budynków Jeleniej Góry, secesyjny dom handlowy przy ulicy Długiej. Pochodzący z początku ubiegłego wieku gmach, zwany popularnie Domem Dziecka, na początku lat 90. kosztownym remontem uratowano przed śmiercią techniczną. Jednak do dziś nie jest w pełni wykorzystany. Handlowcom nie opłaca się dzierżawić stoisk ze względu na wysokie czynsze. Część gmachu pozostaje niewykorzystana.

W sumie do kasy miasta może wpłynąć nawet 17 milionów złotych, o ile wszystkie transakcje uda się przeprowadzić.

Ogłoszenia

Czytaj również

To grozi tragedią  

Chcą powtórki wyborów!

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~PijMleko 29-03-2008 12:21
Super :)
~ninti 29-03-2008 13:21
pewnie lepiej szybko wyprzedać ,żeby miasto nie sądziło się z dawnymi włascicielami tych kamienic,a wiadomo o kogo chodzi
~observator 29-03-2008 17:29
urzednicy kosztuja coraz drozej, kase trzeba reperowac, 17 milionow to starczy na pare imprez no i bedzie sie czym dzielic
~1122big 29-03-2008 18:43
Dawny Dom Dziecka jest wynajety w 100% i przynosi miasyu nie złą kasę skad pomysł o przetaru.Może ktoś potrzebuje pare złotych???
~T-tryk 29-03-2008 22:58
Gdzieś mi się przeczytało - samorządy nie zrobią nic co im sie nie opłaci (oczywiście indywidualnie), a jak czasami jest to dobre dla miasta jako społeczności, to inna sprawa i tak też się czasem zdarza. Obserwując od lat municypalne życie Jeleniej w pełni się z tym zgadzam.
~Ahoj 29-03-2008 23:46
Czegos w tym tekscie nie rozumiem, na ulicy Dlugiej, za metr kwadratratowy lokalu handlowego posrednicy nieruchomosci krzycza sobie do 10 000 zlotych. Ale nie ma zadnych lokali w ofercie. Dom Dziecka powinien osiagnac cene okolo 20 mln zlotych. Jezeli za wszystkie te atrakcyjne transakcje miasto ma zyskac tylko 17 mln zlotych, to ktos chce mieszkancow trzepnac w ucho i to na ciekawa kase.
~hetman 30-03-2008 11:09
Ten Dom Dziecka to juz historia , marnotrastwa i rozrzutności wladzuni i bylych radnych.Dziwne że za to nikt nie odpowiedzal karnie ,jakoś się wyslizgali decydenci. Wówczas wydano z kasy miasta ponad 4.5 miliona dolarow jak podawala prasa , czyli publicznych pieniądzy, zamiast znaleść inwestora bo taka jest rola wladz miasta- a te pieniądze przeznaczyc na potrzebniejsze i pilniejsze cele miasta których jest mnóstwo a nie wydawać na dom handlowy ! jako urząd!! A wiadomo bylo że wplywy z niego i koszty utrzymania nie zapewnią zwrotu tej inwestycji, amortyzacji nie pokryja kredytow- dokladnie obiiczyli to handlowcy i analitycy. Liczono też , że w części straty będą pokrywać wszyscy inni najemcy lokali użytkowych w mieście po przez podwyżki za najem , bo uważano że najemcy są pracowici,operatywni i nie zbankrutują a czynsze w urzędzie księguje do jednego worka. Byl tez swego czasu wystawiony ten nieszczęsny "DOM Dziecka " na sprzedaz ale pies z kulawą nogą nie zwrócil uwagi na ten drogi interes.Do dzisiaj miasto doplaca do tego "domu towarowego" z publicznych pieniędzy i tego nie przedstawia. Jedna z teorii mówila , że ta celowo zafundowana inwestycja miala być przeznaczona na koryto dla radnych i ich kumotrow na posady typu zarząd z prezesami itd. -Podobnie jak to wcześniej utworzono na bazie Domu Towarowego na ul. 1-go maja- tylko , że tam na 1-go maja zagarnieto ten dom towarowy za darmo a z czynszow wypracowanych przez handlowcow pokrywają sobie dobre place prezesi wskazywani przez kolejnych notabli politycznych.tych handlowcow nie dosięgla prywatyzacja , bo umiejętnie poplątano przepisy. Aby ten procedr wybierania pieniędzy przez kolejnych stolkowiczów -prezesów nie gryzl mocno w oczy spoleczeństwa - to dorobiono pokrywke agencji rozwoju - haha !! Może ktoś sie pofatyguje , i przedstawi analizę tej inwestycji "Dom Dziecka "" lącznie z wszelkimi obciążeniami. PS. Ten budynek absolutnie nie nadaje się na dzialalność handlową , to bubel projektowy- sciany szklane , większość powierzchni to drogi komunikacyjne - a gdzie parking i wózki czy koszyczki ? To jest idealne miejsce na rewię mody i posiedzenia radnych! ale nie za pieniądze podatników!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ruszył proces sprawców tragedii drogowej

Magia świąt w Zamku Książ

Gala Karkonoskiej Nagrody Literackiej

Mikołajkowy bieg

Rok niespełnionych obietnic

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
575
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%