MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Niepełnosprawni pójdą w góry

Wiadomości: REGION
Wtorek, 6 października 2009, 7:53
Aktualizacja: 10:48
Autor: Ania
Fot. Ania
Pierwszy w Polsce szlak turystyczny przystosowany dla osób niepełnosprawnych został wczoraj otwarty. Turyści skorzystają z niego dopiero wiosną 2010 roku.

Szlak wiedzie z górnej stacji wyciągu na Kopę do Domu Śląskiego. 610 tysięcy złotych na przeprowadzenie inwestycji pochodzi z dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego, a reszta z Fundacji EkoFundusz oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Trasa remontowana była w ramach realizacji dwóch projektów, których koszt wynosi w sumie milion dziewięćset czterdzieści dwa tysiące złotych. Pierwszy związany jest z przystosowaniem fragmentu Drogi Śląskiej dla osób niepełnosprawnych, a drugi z ochroną najcenniejszych ekosystemów w Karkonoskim Parku Narodowym.

- Dzięki temu osoby niepełnosprawne z różnymi dysfunkcjami w tym poruszające się na wózkach inwalidzkich, niedowidzące a nawet niewidome będą mogły pokonać ten odcinek trasy – informują przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego.

Trasa ma 1255 metrów długości. Na całym tym odcinku zostanie wyłączony pas ruchu o szerokości 1,20 metrów z zatokami, przeznaczonymi na odpoczynek i umożliwiającymi swobodne mijanie się osób. Nie zabraknie także uchwytów i balustrady. W planach jest także montaż pulpitu informacyjno-edukacyjnego. Będą zamieszczane także wiadomości w języku Braille’a.

Wczorajsze otwarcie trasy miało raczej na celu przekazanie informacji dotyczących realizacji projektu. Remont na szlaku jeszcze trwa i zakończy się najprawdopodobniej pod koniec bieżącego miesiąca. Należy jednak wiedzieć, że firma, przeprowadzająca prace budowlane ma czas na skończenie robót do 16 listopada.

Budowa pasa ruchu dla osób niepełnosprawnych zaczęła się bowiem w lipcu, a w zeszłym tygodniu w górach spadł pierwszy tej jesieni śnieg, co nieco opóźniło zakończenie remontu. Dlatego też niepełnosprawni turyści pod Śnieżkę będą mogli dotrzeć dopiero wiosną przyszłego roku.

Na zdjęciach - początkowa faza remontu szlaku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkali się przy grobie ppłk. Eugeniusza Głowacza

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Klasyki zjechały do Kowar

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~civ 6-10-2009 9:52
>>Remont szlaku jeszcze trwa i zakończy się pod koniec bieżšcego remontu
~Wikusia 6-10-2009 13:43
Piekna akcja.Gratuluje pomyslu.
~ja 8-10-2009 9:44
nareszcie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Opieka nad seniorem – darmowe szkolenie

Odpust na Śnieżce

Czytelniczka: drogo i brudno

Narodziny gnu białobrodych we wrocławskim zoo

Ile dostaną sołectwa?

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
509
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%