MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Niepełnosprawni: Na takie warunki parkowania nie możemy się zgodzić!

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 5 lipca 2012, 8:13
Aktualizacja: 8:14
Autor: Angela
Z końcem czerwca br. Społeczny Komitet Inicjatywy Obywatelskiej przy wsparciu organizacji członkowskich KSON, Związków Zawodowych Solidarność i OPZZ, środowisk kombatanckich, a także mieszkańców miasta i regionu, złożył list do prezydenta w sprawie poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych korzystających z parkingów w strefie płatnego parkowania w Jeleniej Górze. To kolejny krok osób niepełnosprawnych w tym temacie. Czy tym razem skuteczny?

W liście przedstawiciele Społecznego Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej pytają, co w sprawie zostało już zrobione, bo negocjacje w tej sprawie z zastępcą prezydenta Hubertem Papajem trwają od 2011 roku.

- W tych negocjacjach wspierają nas radni Rady Miasta, w tym: Leszek Wrotniewski, Józef Sarzyński, Krzysztof Mróz, Zbigniew Ładziński i Wojciech Chadży. Komisja Prawa i Spraw Społecznych Rady Miasta pozytywnie zaopiniowała przedstawiony przez na obywatelski projekt zmian obowiązującej uchwały w tej sprawie – piszą w liście przedstawiciele SKIO.

Na skutek nasilających się skarg i braku oczekiwanej reakcji ze strony Ratusza w dniu 9 stycznia br. do prezydenta trafiły bowiem listy z ponad sześciuset podpisami osób domagających się nowych korzystniejszych uregulowań.

- W kwietniu zastępca prezydenta Hubert Papaj zorganizował spotkanie zainteresowanych stron, na którym padły satysfakcjonujące nas propozycje. Zmierzały one do wprowadzenia od pierwszego czerwca nowych zasad parkowania w SPP polegających między innymi na: wdrożeniu w życie weryfikacji wydanych kart parkingowych, zwiększeniu rotacji uprawnionych pojazdów do parkowania na „kopertach” według zasady, że pierwsze 3 godziny są wolne od opłat, a każda następna kosztować
będzie 2 zł. W ten sposób przepustowość miejsc na „kopertach” będzie zwiększona między innymi poprzez zniechęcenie posiadaczy kart parkingowych zamieszkujących w pobliżu do „garażowania” swoich pojazdów na kopertach przez całą dobę – pisze w liście Stanisław Mielczarek, pełnomocnik Społecznego Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej. - Niestety przyjęte ustalenia złamano przez nową, nie konsultowaną z nami koncepcją nakładającą obowiązek wprowadzenia płatności w wysokości 1 zł za pierwsze trzy godziny, pozostawiając bez zmian ustalenie zapłaty za każdą godzinę następną. Na taką sytuację nie możemy się zgodzić. Nie możemy się również zgodzić na skrócenie czasu parkowania na „kopercie” do dwóch godzin, bo pogarsza to dostęp do różnych dóbr miasta osobom niepełnosprawnym i nie znajduje przykładów w żadnej ze znanych nam miejscowości nie tylko Dolnego Śląska – czytamy w liście.

Niepełnosprawni podkreślają, że na podstawie informacji z innych miast, ilość osób uprawnionych i faktycznie korzystających z kopert nie przekracza 10% ilości wydanych kart!

Obecnie niepełnosprawni czekają na odpowiedź na list i w domaganiu się o swoje prawa powołują się na decyzje Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, które w kilku miastach w Polsce zakwestionowały sposób pobierania opłat parkingowych praktykowany w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Skalne ławki pod Szrenicą

Wrzuć nakrętki – dla dzieci

Śmierć na żwirowni

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~nemo 5-07-2012 9:02
Płacenie za parking przez inwalidów jest CHORE !!! Zweryfikować zezwolenia i zwolnić z opłat !!!
~wróżka 5-07-2012 9:41
Ja mam zezwolenie na stałe, ale przez tych drani muszę zapierd...alać 0,5 km do sklepu a pod Emikiem gdzie mam zaparkować, pod biblioteką gdzie?, pod ratuszem 1 miejsce? zweryfikujcie koperty pod aptekami, przychodniami, biblioteką, bankami ( ul .bankowa PKO gdzie parking dla niepełnosprawnych. ) Koperty za malutkie i h...jo wo zaplanowane. Weźcie niepełnosprawnego do tej ekipy by było wreszcie NORMALNIE , BEZSTRESOWO IBEZ STRAŻY MIEJSKIEJ.
~Zojka 5-07-2012 10:30
zweryfikować dotychczasowe zezwolenia , połowie posiadaczy się nie należy ,wydać naprawdę potrzebującym i na pewno problem zmaleje do minimum
~soclib 5-07-2012 10:50
To przecież jest proste dawali PO znajomosci a teraz będą odbierać.Bojaźń że ktoś za to beknie,nie przewidzieli że ludziska przestali się bać.
~RP Szymański 5-07-2012 14:43
Prezydent Papaj podczas Komisji Prawa i Spraw Społecznych przedstawił szereg sensowych rozwiązań. Nie wiem czemu ta sprawa nadal leży nierozwiązana...
~inw 5-07-2012 15:58
Panie Radny Szymański skoro Pan Papaj chce wprowadzić rozsądne zmiany, a komitet obywatelski je zaakceptował, to komu zależy na tworzeniu kolejnych pól konfliktu?
~stan1 5-07-2012 15:59
Nigdzie oprócz \"turystycznej\" Jeleniej Góry nie spotkałem się z tym problemem. Przecież macie prezydenta i od jego woli zależy rozwiązanie tej sprawy. To facet PO, a PO w Jelonce rządzi.
~XD 5-07-2012 16:35
JA JEZDZE AUTOBUSEM WIEC CZEMU TAKI JEDEN CZY DRUGI INWALIDA NIE MOZE? PRZECIEZ MAMY TAK PIEKNE AUTOBUSY. MALO TEGO INWALIDZI JEZDZA ZA DARMO NO TO NIE BO ON CHCE AUTEM , NAJLEPIEJ DO SKLEPU!!!
~ 5-07-2012 18:37
Dobrze tez by bylo sprawdzic na Zabobrzu parkujace auta z lewymi kartami za szybami. Patrzac rano na wyjezdzajacych, widzi sie zdrowych , mlodych ludzi, auta i karty tym czasem wystawione sa na dziadkow itp. KPINY Z INWALIDOW I CWANIACTWO BY MIEC ZAWSZE WOLE MIEJSCE NA PARKOWANIE PO PRACY PSEUDO INWALIDOW.
~do wróżki 5-07-2012 20:41
Patrząc na twoje burackie odzywki, zastanawiam się czy przypadkiem nie jesteś niepełnosprawna (-y?) umysłowo...
~beee 5-07-2012 23:34
~XD : łaska pańska na pstrym koniu jeżdzi , moment a możesz dostąpić łaski wjeżdżania do sklepu .... na wózku inwalidzkim, może nie za swoją sprawą lecz cudzą( np. jakiś fiat, czy audi , choćby z dzisiejszych niusow/, proponować zatem poszukac ziomow przy korycie, a nie wyladowywać się na niepelnosprawnych albo ... puścć się 200 km na godz drzewiastą drogą...Jak przeżyjesz parkingówka pewna !!!
~peter 9-07-2012 1:23
dostałem mandat za to że nie miałem możliwości zaparkowania na miejscu dla niepełnosprawnych ;/

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Stalowe rumaki w Karpaczu

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Co warto wiedzieć na temat superfoods?

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
135
Tak
41%
Nie
52%
Nie wiem
7%