MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Niepełnosprawni i seniorzy gośćmi przyszłości

Wiadomości: Region
Czwartek, 2 października 2014, 8:55
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 października 2014, 3:18
Autor: Paweł Gluza
Fot. Archiwum Organizatora
Konferencja pn. „Dostępność turystyki dla osób niepełnosprawnych” odbyła się 23.09. w Hotelu Gołębiewski w Karpaczu. Organizatorem tego wydarzenia był Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych przy wsparciu środków z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

- Konferencja miała na celu zaakcentować, że coraz większa grupa osób z niepełnosprawnością oraz seniorów chce być i często już jest aktywnymi turystami. Niestety dalej wiele z osób, które zdecydowały się wyjść z domu, żeby pojechać nad morze, wybrać się na wycieczkę górską, bądź po prostu udać na spacer po najbliższej okolicy napotyka wiele barier, które utrudniają im pełne korzystanie z różnego rodzaju atrakcji turystycznych – poinformował prezes KSON Stanisław Schubert. Stąd też naszym celem jest możliwie jak najszersze nagłośnie tego tematu i zaangażowanie różnych środowisk celem opracowania metod i narzędzi umożliwiających zwiększanie dostępności dóbr i obiektów turystycznych dla osób z niepełnosprawnością.

Godnym podkreślenia jest fakt, że spotkanie miało charakter innowacyjny. Poza siedmioma prelegentami, którzy wygłaszali swoje zdanie na wiodący temat wprost z sali konferencyjnej w Hotelu Gołębiewski, za pośrednictwem łączy internetowych udział w dyskusji na żywo brali także burmistrz Zakopanego Janusz Majcher wraz ze swoim asystentem ds. osób niepełnosprawnych Jakubem Sikorskim, burmistrz Łeby Andrzej Strzechmiński oraz Anna Księżnik, która z Warszawy reprezentowała Polską Organizację Turystyczną.

Na początku głos zabierali jednak prelegenci zgormadzeni w Karpaczu. Jako pierwszego o wystąpienie moderator konferencji dr Maja Jedlińska poprosiła dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Krzysztofa Kosińskiego. W późniejszej fazie dyskusji wypowiadali się m. in. przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych senator Jan Filip Libicki, wiceprezes PFRON Marcin Horyń, Jerzy Pokój – radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Na sali nie zabrakło także przedstawicieli władz Karpacza reprezentowanych przez Ryszarda Rzepczyńskiego – zastępcę burmistrza oraz osób, które tematyką turystki w tym także turystyką osób z niepełnosprawnością zajmują się na co dzień mianowicie założyciela Polskiej Akademii Gościnności Zbigniewa Kowalskiego oraz doktorantki Uniwersytetu Ekonomicznego prowadzącej badania nad barierami ograniczającymi dostęp do dóbr turystycznych osobom niepełnosprawnym Katarzyny Trybuś. Jako ostatni swoje wystąpienie wygłosił prezes KSON Stanisław Schubert, który mówił o działalności organizacji pozarządowych ułatwiających osobom niepełnosprawnym dostęp do turystyki.

Po wygłoszeniu prezentacji przez wszystkich zaproszonych gości oraz interlokutorów, z którymi łączono się za pośrednictwem Internetu rozpoczęła się dyskusja. W jej trakcie stwierdzono, że od kilku lat w Polsce, a szczególnie w regionach żyjących z turystyki dostrzega się potrzeby inwalidów, którzy są coraz częstszymi klientami hoteli, restauracji, muzeów. Okazuje się, że barier jest jednak nadal wiele. Niestety nie chodzi tylko o bariery architektoniczne, ale także o kwestie dotyczące świadomości i umiejętności osób pracujących w branży turystycznej i mających bezpośredni kontakt z osobami niepełnosprawnymi.

Wiele ograniczeń tkwi także w psychice osób z niepełnosprawnością. Często po prostu boją się one opuszczać swoje miejsce zamieszkania albo po prostu nie chcą tego robić będąc błędnie przeświadczonym, że ich życie pełne problemów ze zdrowiem skazane jest na bycie samotnym i zamkniętym w czterech ścianach.
Powyższe stwierdzenia każą reprezentantom środowisk reprezentowanych podczas konferencji, a więc władzom rządowym, samorządowym, przedstawicielom organizacji biznesu, świata nauki oraz organizacji pozarządowych działających na rzecz środowiska niepełnosprawnych podjąć wspólne działania mające na celu z jednej strony eliminację barier infrastrukturalnych a z drugiej, co pewnie jest o wiele trudniejsze podejmowanie działań mających na celu zmianę podejścia gestorów turystyki do osób niepełnosprawnych oraz zmianę mentalności samych osób z niepełnosprawnością.

Budujące w tym kontekście było zatem wystąpienie Jerzego Pokoja, który z mównicy zaapelował do Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych oraz Karkonoskiego Parku Narodowego, żeby ponownie usiąść przy stole i podjąć działania zmierzające do otwierania kolejnych szlaków turystycznych dla osób niepełnosprawnych.

Uzupełnieniem tych działań byłoby jednak zrealizowanie wizji Zbigniewa Kowalskiego z Polskiej Akademii Gościnności, który nazwał osoby niepełnosprawne oraz seniorów gośćmi przyszłości, co znaczy, że to właśnie gestorzy turystyki powinni otwierać się na te osoby i być czułym na ich potrzeby pamiętając o tym, że przecież kiedyś każdy z nas będzie trochę gorzej słyszał, widział i miał większe problemy z poruszaniem się.
Konferencja zakończyła się wspólnym spacerem po centrum Karpacza i oceną stopnia zmian zachodzących w tej miejscowości, a mających na celu zwiększenie jej dostępności dla osób z niepełnosprawnością.

Całość konferencji można obejrzeć na: http://www.youtube.com/watch?v=iLkfqZJ0-BU a na żywo transmitowała ją także telewizja STRIMEO.TV. Łączna liczba widzów przekroczyła już 2000 osób.

Ogłoszenia

Czytaj również

Pożegnania w starostwie

Śmierć na żwirowni

Skalne ławki pod Szrenicą

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~ 2-10-2014 10:10
Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych istnieje dla znajomków i często są to ludzie zdrowi fizycznie, ich niepełnosprawność, ogranicza się do braku myślenia. Gdyby prawo było uczciwe, napisałbym jakie osoby mają oświadczenia niepełnosprawności, ale boję się, by nie dostać w pi... od takiego inwalidy, pomijając kłopoty z nieuczciwym prawem. Dodam, że ratusz też maczał w tym palce.
~ 2-10-2014 13:05
na te turystyke trzeba miec kase a jak tu uzywac przyjemnosci gdy emerytury glodowe - a niepelnosprawni uleczani przez Orzecznictwo o niepelnosprawnosci i jednym i drugim brakuje na leki i godne zycie chyba ze sie ma zaslugi ub-eckie a i chody w/w no i dzieci na stanowiskach politycznie powiazanych- teraz gdy sie zblizaja wybory znowu tymi ludzmi powiewaja jak choragiwkami by zdibyc glosy
~ 2-10-2014 13:12
a gdzie emeryci i niepelnosprawni na tej konferencji siedzą- znowu konferencja , potem obiad potem spacerek a na koniec imprezka z wodeczka zakąseczka i powrot do domu sluzbowymi furami na koszt podatnika- emeryta i niepelnosprawnego ktory jest tylko pretekstem- do zaciesniania wspolpracy w wydawaniu kasy z podatkow
~ 2-10-2014 13:13
mlode dupy na tej konferencji a nie niepelnosprawni i emeryci - ciekawe
~cała prawdas 2-10-2014 15:18
Słusznie , za nasze pieniądze konferencje, bankiety a tak te pieniądze trafiły by do niepełnosprawnych i biednych ludzi których nie stać na chleb i leki a co dopiero turystykę , chyba że pieszą i do lekarza. Tak właśnie znikają pieniądze tych najsłabszych.....
~jaros 2-10-2014 17:49
A co ten Urząd Marszałkowski zasponsorował? Przyjazd swoich notabli na popitkę? Do Karpacza to z Wrocławia ciągną jak muchy do miodu, szkoda tylko że merytorycznie wkład tych celebrytów jest żaden.
~senior 2-10-2014 18:40
A ostatnio donosili, że niepełnosprawny.... i to bez nóg sam wjechał wózkiem i czołgając sie na Śniezkę!!!!!!! Jestem pełen podziwu dla tego fantastycznego człowieka. No i oczywiście nie płakał tak jak Jakis tam Prezes KSONU!!!!!! Czas rozbić te układy...
~Iza 2-10-2014 19:03
Kurka wodna, znowu zlot malkontentów? Tylko biednych inwalidów i emerytów znacie? To ja wam mówię, że wiele młodych małżeństw chciałoby mieć takie dochody, jak połowa emerytów - którzy w dodatku 1. nie mają już nikogo na utrzymaniu oraz 2. nie grozi im utrata przychodów. To JEST rynek. A że multum ludzi go nie zauważa, to w sumie baaardzo dobrze, konkurencja mniejsza... :))
~Pytanie 2-10-2014 21:37
Pan Miedziński zabierał jakiś głos czy tylko był obserwatorem? z pracy w Termach Cieplickich dzisiaj wziął urlop czy był służbowo? - fajne fuchy mają Ci pełnosprawni.
~ 3-10-2014 13:24
DOLNOŚLĄZAK. A mnie zainteresował tekst, autorstwa Pawła Gluzy, który - dziewiczym artykułem - dziennikarsko się rozprawiczył. Publikacja zawiera mnóstwo detali. A każdy detal to b.ważna informacja nie tylko dla niepełnosprawnych ale głównie dla tych, którzy niepełnosprawnymi się zajmują. Warto z opracowania Pawła zrobić notatki i przea...lizować możliwości działania w swoich środowiskach na rzecz niepełnosprawnych. Warto korzystać z doświadczenia KSON, który sprawdza się w autentycznym działaniu, wskutek czego niepełnosprawni nie są społecznością wyalienowaną.
~ziomal 4-10-2014 4:43
kto to jest na 3 zdjęciu z aparatem foto ? ktoś wie ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Minka na sobotni wieczór

Narodziny gnu białobrodych we wrocławskim zoo

Czytelniczka: drogo i brudno

W czwartek spotkanie z Elżbietą Jaworowicz

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
283
Tak
39%
Nie
57%
Nie wiem
5%