MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 16 lipca
im. Marii, Mariki

„Niemieckie auto na trasie” zajechało do Janowic Wielkich

Wiadomości: Region
Środa, 19 czerwca 2013, 7:40
Aktualizacja: Czwartek, 20 czerwca 2013, 6:22
Autor: Mea
Fot. Mea
Gminny Zespół Szkół w Janowicach Wielkich gościł wczoraj (18.06.) przedstawicielkę projektu Deutsch–Wagen–Tour, który działa we współpracy z Instytutem Goethego z Warszawy. – Przeprowadziliśmy warsztaty języka niemieckiego w ciekawy, niekonwencjonalny sposób, by zachęcić uczniów do jego nauki – powiedziała Hanna Krężlewska, lektorka Deutsch Wagen Tour.

Projekt prowadzony jest od 2009 r. pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dzięki nowatorskiemu podejściu, nauka języka niemieckiego i poznawanie kultury sąsiedniego państwa stają się ciekawsze i atrakcyjniejsze dla młodego człowieka.

- Ok. 40 uczniów z gimnazjum i podstawówki, którzy najlepiej radzą sobie z językiem niemieckim, uczestniczyło w nietypowych zajęciach z Deutsch Wagen Tour. Celem spotkania była nauka niemieckich zwrotów poprzez zabawę. Lektorka pokazała naukę języka obcego od innej strony. W zajęciach było wiele zadań ruchowych i rozwijających wyobraźnię. Na pewno będę wprowadzać podobne elementy na lekcjach – mówiła Joanna Zawadzka, nauczycielka języka niemieckiego z Gminnego Zespołu Szkół w Janowicach Wielkich.

- Słyszałam od koleżanek germanistek o tym fantastycznym projekcie, ale ponieważ jest wielu chętnych niełatwo było znaleźć odpowiedni termin. To „niemieckie auto na trasie” przyjechało do Marciszowa i przy okazji do nas – dodała.

Podczas szkolnego konkursu recytatorskiego poezji niemieckiej uczniowie zaprezentowali wybrane przez siebie utwory. Jedna z dziewcząt zaśpiewała również piosenkę w tym języku.
- Recytowałam utwór o czasie, który zbyt szybko płynie, a my nie zdajemy sobie z tego sprawy. Poezja niemiecka jest ciekawa, łatwa w tłumaczeniu i interpretacji – mówiła Klaudia Górnicka, gimnazjalistka. Drugie miejsce zajęła Zita Breiwo równolegle z Katarzyną Łaszczych.

Później zaczęła się nauka w oryginalnej formie. – Promujemy naukę języka niemieckiego. W całej Polsce dziesięciu lektorów pięcioma samochodami jeździ do szkół, które nas zaproszą i za darmo pokazują formy nauki poprzez zabawę. Nie używamy książek, gramatyki, chodzi o frajdę, piosenki, gry, czy animacje. Uczestnicy musieli stworzyć np. reklamę, przy użyciu rekwizytów, odbyły się też zabawy z chustą, czy taniec z niemieckimi poleceniami. Chodzi o oswojenie uczniów z podstawowymi zwrotami, by swobodnie mogli posługiwać się nimi w codziennych sytuacjach – powiedziała Hanna Krężlewska, lektorka Deutsch Wagen Tour.

- Edukacja poprzez zabawę jest fajniejsza, bo pozwala spontanicznie rozmawiać po niemiecku i zapamiętywać różne zwroty – zaznaczyła Zita Breiwo.

- Nigdy wcześniej nie uczyłam się w taki sposób i jestem pod wrażeniem oryginalnych sposobów wykorzystywanych do przekazywania wiedzy. Fajne było naśladowanie różnych zwierząt m.in. pszczoły, słonia, ptaka na drzewie, czy węża. Teraz z pewnością zapamiętam, jak jest słoń po niemiecku, a przy tym będę miała ciekawe wspomnienia z nietypowej lekcji – dodała Klaudia Górnicka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jeleniogórscy strażacy w czasie epidemii

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Materiały wybuchowe przejęte przez CBŚP

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~pikuś 19-06-2013 18:30
Deutsche sprache - trudna sprache.
~Rico 19-06-2013 20:11
no właśnie ! u nas przeważnie uczy się j.angielskiego zamiast czeskiego i niemieckiego .Kiedyś powiedział mój znajomy niemiecki właściciel dużej firmy,że brak jest w dzisiejszych czasach po obu stronach Odry pracowników ze znajomością j.polskiego i niemieckiego ,tak potrzebnych do gospodarczej współpracy polsko-niemieckiej.To samo tyczy się Czechów.
~ 19-06-2013 20:48
Ja, gut deutsche wagen !Tak namawiaja do j niemieckiego, czy oni tak masowo u siebie ucza polskiego? Czy to wlazenie im w d..e bez mydla?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czyżby Andrzej Duda?

Informacja wojewody w sprawie koronawirusa

Przebudowa drogi nr 2273D

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Potok Łomnica ponownie został zanieczyszczony  

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
887
Tak
45%
Nie
41%
Nie wiem
13%