MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 12 lipca
im. Weroniki, Jana

Niemcy nie chcą "swojego"

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 20 lutego 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 20 lutego 2007, 11:08
Autor: TEJO
Fot. K. Piotrowski
Rosną obawy mieszkańców poniemieckich kamienic związane z doniesieniami o żądaniu zwrotu mienia przez byłych niemieckich właścicieli.

Wiele pozwów w tej sprawie zasypało mieszkańców Warmii i Mazur, którzy po 1945 roku zamieszkali w pozostawionych przez niemiecką ludność domach. Okazuje się, że o swoje dopominają się byli właściciele lub ich spadkobiercy. Sporo spraw wygrywają, a Polacy – którzy nierzadko sporo zainwestowali w nieruchomości – muszą sobie poszukać innego lokum.

Samorządowcy na razie nie mają pomysłu, jak im pomóc. Co prawda wyroki nie są prawomocne i polscy właściciele zapowiadają składanie apelacji, jednak widmo wyprowadzki wisi nad nimi niczym katowski miecz.

Czy jeleniogórzanie, którzy mieszkają w budynkach, które do 1945 roku stanowiły własność Niemców, mają się czego obawiać? Problem mógłby dotyczyć znacznej większości mieszkańców stolicy Karkonoszy, której zabudowa w ponad 60 procentach pochodzi sprzed 1945 roku.
Jak się dowiedzieliśmy, żadnych pozwów na razie nie ma.

Niektórzy mieszkańcy Jeleniej Góry utrzymywali kontakty z dawnymi lokatorami lub właścicielami kamienic lub willi. Podczas sentymentalnych wycieczek dawnych jeleniogórzan, wielu z nich, depcząc śladami przeszłości, trafiło tam, gdzie niegdyś była ich własność.

Potwierdza to pani Grażyna (nazwisko do wiadomości redakcji) z okolic Karola Miarki. Jeleniogórzanka zajmuje część dwurodzinnej kamienicy (parter, piętro oraz strych). – Dawnych właścicieli poznałam jeszcze u schyłku „komuny” – mówi. – Do drzwi zapukało starsze, eleganckie małżeństwo. Mówili po niemiecku. Trochę znam ten język. Pokazali dawne zdjęcia i mówili, że jako bardzo młodzi ludzie tu mieszkali, a cała nieruchomość należała do ich rodziny – opowiada pani Grażyna.

Znajomość okazała się pomocna. Niemcy pomogli finansowo w remoncie dachu i elewacji. Rodziny nawet zaprzyjaźniły się. – Nie wyczułam żadnych intencji, jakoby ci ludzie chcieli odebrać to, co było ich – dodaje jeleniogórzanka.

– Lokatorzy dawnych niemieckich domów mogą spać spokojnie. Obowiązujące w Polsce prawo nie przewiduje zwrotu nieruchomości osobom, które nie mają polskiego obywatelstwa – wyjaśnia prawniczka Halina Skorupska.

Jak mówi, dziś większość roszczeń wysuwają nie spadkobiercy Niemców, którzy wyjechali z Polski w czasie wojny czy zaraz po jej zakończeniu. Głównie są to autochtoni, którzy mieli podwójne obywatelstwo i nasz kraj opuścili później, w latach 1950-1990.
– Takich osób zbyt wiele w Jeleniej Górze nie było. Znaczna większość dawnych mieszkańców musiała wyjechać w 1945 roku. Pozostało może kilkudziesięciu rodowitych Niemców, którzy najczęściej związali się z Polakami poprzez małżeństwa. Z Polski nie wyjechali nigdy na stałe – usłyszeliśmy.

Zdaniem historyków, Niemcy wyjeżdżający na Zachód po roku 1950 musieli zrzec się dobrowolnie polskiego obywatelstwa, a zajmowane przez siebie nieruchomości przekazać na rzecz Skarbu Państwa lub sprzedać. Wyjazdy te odbywały się pod pretekstem tak zwanego łączenia rodzin. Faktycznie ludzie jechali do Niemiec ze względów ekonomicznych.

Sprawa może jednak wyglądać inaczej, jeżeli polski sąd stwierdzi, że Niemiec opuszczający Polskę nie stracił polskiego obywatelstwa. W takim przypadku roszczenia o zwrot nieruchomości są rozstrzygane na drodze administracyjnej. I jak pokazuje rzeczywistość, sądy są bezsilne i przekazują mienie osobom roszczącym sobie do niego prawo.

Ogłoszenia

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Zamknięty szlak przy Zakręcie Śmierci

"Piękna i bestia" w sobotni wieczór pod Ratuszem

Komentarze (26) Dodaj komentarz

~nabywca 20-02-2007 11:19
a jak sie sprawa ma z legalnie nabytą nieruchomością od polskiego wlaściciela, dla ktorej jest prowadzona księga wieczysta i w ktorej są legalne, dokonane przez sąd zapisy wlasności? czy teraz sąd uzna że to co w księdze wieczystej jest nieważne? przecież to absurd i podważa zaufanie do sądów, systemy ksiag wieczystych i zasady rękojmii wiary publicznej ksiąg wieczystych. czy jakiś prawnik może się wypowiedzieć.
~TaGo 20-02-2007 11:23
Moze ktos by w koncu zadbal o te kamienice, ja tam jestem za.
~piotr 20-02-2007 11:24
Ciekawe , czy istnieli Polacy, Żydzi lub Polscy Żydzi mający w swym posiadaniu nieruchomości na terenie dzisiejszych Niemiec, i czy jeśli przeżyli, mieliby prawne podstawy do roszczeń wobec teraźniejszych tychże nieruchomości właścicieli. Na ile ,i czy odpowiedzialność za szaleństwa nazizmu odbiera prawa do takich działań. Co tu zrobić aby się pojednać. Jak dojść sprawiedliwości, dla wszystkich do przyjęcia? Wiadomo , aby się sądzić - trzeba mieć pieniądze. Humanizm prowadzi do tragikomicznych paradoksów. Trawestując znane powiedzenie: " Bez Poznania Boga nie razbieriosz "...
~tommy 20-02-2007 11:39
A szkoda, że nie chcą. Ciekawe, kto teraz wyremontuje te wszystkie rudery :P ?
~Zibij 20-02-2007 11:48
Po co oni tu mają przyjechać - w dawnym NRD nie chcą mieszkać, na przykład w Gerlic - prawie pustym mieście. To tu przyjadą?. Do czego?. Przestańcie straszyć ludzi - trochę więcej realizmu. Tak przyjadą do nas, jak Polacy po swoje na wschód.
~ale w was idioci 20-02-2007 11:58
weź jeden z drugim oddaj niemcowi swoje mieszkanie, dom czy co tam macie, najłatwiej to mówić jak sprawa dotyczy sąsiada, martwcie sie lepiej o wygląd waszych domów, pomyśl bałwanie że może ojcowie tych niemców albo oni sami mordowali w czasie wojny waszych bliskich, a teraz przychodzą jak po swoje.
~Do idioty powyzej 20-02-2007 13:35
Przyszli by jak po swoje?Te ziemie nalezaly do nich -polecam zdjecia z "Jelonka wczoraj".Podczas wojny wszyscy zabijali wszystkich(chyba,ze masz na mysli z...zy hitlerowskich)-pisze o regularnych zolnierzach,nie faszystach. Z tego co pamietam,zeby stracic obywatelstwo,trzeba sie go wyrzec osobiscie - w kazdym innym przypadku,nadal je posiadasz. Jezeli masz jakiekolwiek inne watpliwosci,dotyczace problematyki wojennej zastanow sie co robili w tym okresie radzieccy faszysci z dieduszka Stalinem na czele.Dla milej odmiany,oni wymordowali czesc mojej rodziny w obozach,o ktorych nie chcialbys sie nigdy dowiedziec.P.
~misiekjga 20-02-2007 13:57
A i owszem już im oddać, a kto mi zwróci mieszkanie moich rodziców, spalone w Warszawie podczas Powstania? "W czasie wojny wszyscy zabijali wszystkich" - dobre tłumaczenie tego idioty: "Do idioty powyżej".
~do pajaca z 13:35 20-02-2007 16:00
k...n, a do kogo należały te ziemie za piastow i jagiellonów ? jak już sie cofamy wstecz, a regularni żołnierze niemieccy (jak to ich nazywasz) to pewnie aniołki byli, co to w ogóle za rozróżnienie faszyści czy nie faszyści, wszyscy służyli jednej opcji a dzisiejsi niemcy sa ich potomkami w większości, czy wiesz ile żolnierzy liczyła hitlerowska armia baranie? oni później mieli dzieci a te dzieci to ci którzy chca odzyskać to co po Polsce zostało po ich obecności tutaj. a co mają radzieccy faszyści do tematu tu poruszanego, nie slyszałem żeby jakiś rosjanin starał się o polskie nieruchomości. więc trzymaj sie tematu. historyk się znalazł.
~Niemcy lapy precz 20-02-2007 16:48
To byly nasze ziemie zanim powstal ten ich smieszny Hirschberg i wara helmutom od tego bo znow dostana baty jak szescdziesiat pare lat temu.A w zamian Lwow moga sobie wziasc bo "ktos" nam go tez odebral;-)
~Ewa 20-02-2007 16:56
Niby racja...tylko dlaczego Niemcy tak czy inaczej mogą rościć prawo zwojego spadku(bądź dóbr straconych po wojnie), A Polacy którzy musieli wrócić ze wschodu nie mają takiegi prawa???Moja rodzina pozostawiła sporą część majątku na ziemiach które w chwili obecnej nie należą do Polski, i co?I nie możemy ich odzyskać???A przecie na Dolny Ślask przrwieziono bardzo duzo ludzi ze wschodu...Niemcy mogą a my nie???
~jelgór 20-02-2007 18:07
...Za Piastów i Jagiellonów??? Ale to było już po Gotach i Germanach:) A mieszkania są bezpieczne; jest problem tylko z wywłaszczaniem po 1950 r.- tu orzecznictwo strasburskie na pewno sie pojawi. Zresztą nie tylko o nieruchomosci chodzi. Np. właściciel praw do Bolka i Lolka, Alfred Ledwig, został wręcz okradziony z praw autorskich za obietnicę paszportu na wyjazd do Niemiec. "Są w ojczyżnie rachunki krzywd..."
~jano 20-02-2007 18:58
I Niemcy są ludzie. Ale nie znaczy to, że mamy stąd się pakować i wyjrżdżąć na wschód. Mnie ze wschodem nic nie łączy. Byłem tam kilka razy turystycznie. No, może sentyment historyczny czy kulturowy. I to wszystko. nie mamy tam czego szukać. A Niemcy nie mają czego szukać tutaj. Chyba że ukrytych skarbów. Polskość tej Ziemi jest b e z s p o r n a !!! Wieki germanizacji zrobiły swoje. Balast kultury niemieckiej widoczny jest na każdym kroku. Trzeba ją uszanować i docenic. To pzecież owoc serc i umysłów i pracy rąk tysięcy niemieckich Ślązaków. Ale.. to se ne vrati. Mogą miec sentyment jak wilnianie czy lwowianie do ziem wschodnich Polski. Ale historia spowodowała, że tu wróciliśmy po wiekach. Niejako spowodowali to sami Niemcy wszczynając ogólnoeuropejską awanturę w latach trzydziestych. Już trzecie pokolenie Polaków wyrasta na tej pięknej dolnośląskiej sudeckiej ziemi. To - niektórych ! - Niemców, którym się marzy rewizja granic, mocno niepokoi. Ale - uwaga ! - i państwo niemieckie nie zrezygnowałoi, mimo deklaracji mędzy oficjelami polskich i niemieckich rządów, z pretensji do "ziem wschodnich" czyli naszych Ziem Odzyskanych. I tu jest problem. J.
~do jelgór 20-02-2007 18:59
za gotów i germanów nie było politycznego związku państwowego o nazwie Niemcy czy Polska więc trudno tu mówić o jakiś roszczeniach wspolczesnych państw opartych na wlasności tych ziem w tamtych czasach. natomiast za Piastów i Jagiellonów istnialo państwo polskie, więc nie rozumię do czego zmierzasz, idąc twoim tokiem myślenia możemy się cofnąć do okresu kamienia łupanego probować rozsądzić czyja powinna być Jelenia Góra. cała ta dyskusja jest idiotyczna, tak jak polaczki, którzy pewnie zazdroszcząc swoim sąsiadom prywatnym mieszkań w kamienicach życzą im odebrania tego przez niemców. typowo polskie :-(
~gl0dny 20-02-2007 20:48
Sa takie powiedzenia w rozmowkach polsko-niemieckich: Niemcy mowia: Jedz do polski, twoj samochod jest tam juz od dawna... Polacy mowia: Jedz do niemiec, majatek naszych dziadkow jest tam juz od dawna... I czasem mysle ze chyba cos w tym jest...
~richthofen 20-02-2007 20:57
Ciekawe, że pruskie powiernictwo i inne organizacje ziomkowskie nawet się nie zająkną o zwrocie części Prus Wschodnich, która tworzy dziś tzw. Obwód Kaliningradzki. Nie można drażnić "przyjaciela" W. Putina, pomimo tego, że to właśnie tam znajduje się matecznik prusactwa. Z utratą tych ziem Niemcy pogodzili bardzo łatwo.
~ponury grabarz 21-02-2007 0:19
Ja bym bardzo chetnie oddał suterene w której mieszkam, gaz mi odłączyli i prąd po wode chodze do bobru.
~Do"niemcy,lapy precz" 21-02-2007 3:36
Mozliwe,ze niemiecki Hirschberg byl smieszny.Za to w obecnej Jeleniej niewiele zostalo "do smiechu"jej mieszkancom.Wystarczy rozejrzec sie -rzeczywistosc wyglada zalosnie,jezeli nie rozpaczliwie.Gratuluje wspanialej gospodarki.P.
~Do"do pajaca..." 21-02-2007 3:45
Znam dosyc dobrze historie.Jest ogromna roznica miedzy faszystami i anty-. Nie ma rowniez kandydatow do ewentualnej"powojennej schedy"- komu by sie chcialo to remontowac.Mozesz wiec,spac spokojnie.
~jelgór 21-02-2007 8:36
Nie jestem pewien, jak bylo za Gotów i Germanów z własnoscią ziemi. Nie było władzy centralnej, więc nie należała do księcia-suwerena; w tych kulturach chyba też nie uważano, że należy do bogów. Wydaje mi się, że osady tych ludów to były niezależne gminy. Ziemia wokół osad chyba nie była wspólną własnoscią jak w komunie, a nawet jeśli, to była przedmiotem własności- jako objęta we władanie rzecz niczyja (jeśli stosować instytucje prawa rzymskiego, bliskie prawu naturalnemu). W sumie niewykluczone, ze nasza ziemia należy do spadkobierców tamtych ludów jako pierwszych- chyba, że jest jakiś związek między wcześniejszymi kulturami a współczesnymi państwami. Może jakiś historyk by się wypowiedział. Oczywiscie to nie wywód prawny, tylko taka mała dygresja, że nie ma sie co zagłębiac w historię do króla Ćwieczka, bo diabli wiedzą, jak tam było i można się zdziwić. Cezurą jest rok 1950- rok przyjęcia Eur. Konwencji...
~niemiec do wszystkich 21-02-2007 10:28
Urodzilem sie 1941 w Warmbrunn (Cieplice) Wyjechalismy do Niemiec zachodnich 1957. Nigdy nie mialem obywatelstwa Polskiego. W dokumentach tawsze bylo pisane ob. nieustalone. Wyjechalismy 1957 bo jako Niemcy chcielismy zyc miedzy Niemcami, no i byla to mozliwosc wyjechania do kraju wolnego, nie komunistycznego. Co pare lat jestem jako turysta w Karkonoszach, chetnie przyjedziemy i zawzwyczal czujemy sie dobrze. W Jeleniej Gorze zawsze ide przez ulice szewska, gdzie jest dom co nalezal do dziadka. I zawsze jestem smutny jak widze stan domu. Ale co za glupstwo myslec ze "Niemcy" chca pokrecac historie. To jest moze pare set ludzi w Niemczach co tego by chcieli - a jak wyglada w Polsce tez taci istnieja. No i co do tego "szmiesznego" Hirschberg, to prosze troche poczytac w historii miasta, co bylo przed Hirschberg ?? Chyba las.
~Do"misiekjga" 21-02-2007 13:32
Nie mam powodu,zeby ci cokolwiek tlumaczyc.
~d3m0l 21-02-2007 14:55
mam dom który miała babcia bo kupiła go też od ludzi tu zamieszkałych w latach 60 tych. Wg. zapisów w księgach oraz potwierdzeń spłaty należności ziemia i dom są moje. Poznałem osobiście Niemkę która się w tym domu wychowała co wcale nie oznacza, że może rościć jakieś prawa majątkowe bo jeśli już to odszkodowania dotyczą skarbu Państwa, który został przez moich poprzedników spłacony. Tak więc jeśli nikt niczego nie zajął (za darmo) jako mienie porzucone to ma sprawę unormowaną. Osobiście też uważam, że majątki które tzw. ADMy zmarnowały, w tym zrujnowane kamienice mogły by zostać przekazane (nie oddane) pod zarządy dawnych właścicieli, o ile ci udowodnią, że dysponują możliwościami i środkami by o nie dbać. Do wszystkich skrzywionych: jestem Europejczykiem (akurat Polakiem) i nie ma znaczenia kolor skóry przynależność religijna czy narodowość, przestańcie myśleć jak jacyś rasiści, świat jest prosty, są ludzie, zwierzęta, rośliny, ziemia, słońce itd. Inne podziały wymyślili idioci którzy na wojnach i naiwności ludzkiej zbijali fortuny.
~do d3m0l 21-02-2007 15:51
"Inne podziały wymyślili idioci którzy na wojnach i naiwności ludzkiej zbijali fortuny." - no wlaśnie, a byli to głównie niemcy i jak widać po tych ich roszczeniach sa nimi dalej.
~Do niemiec do wszystkich 21-02-2007 17:07
Przed "twoim" Hirschberg byla JELENIA GORA.Poczytaj troche bardziej wstecz.
~kosa 23-02-2007 22:34
Jakie histerie wypisujecie , jaki niemiec wyrazi chęć zamieszkania w tych często już calkowicie zdezelowanych nieruchomościach a tak na ma marginesie to te sprawy uregulowane jednoznacznie przed przystąpieniem do UNII, kto szerzy taką propagandę o odbieraniu "majątków" poniemieckich! Nieliczni niemcy którzy interesują się trochę historią , więc dociekają i oglądają krwawicę swoich dziadków , może często zastanowią się nad tym że tego nikt nie szanuje i doprowadzil do totalnej ruiny . Znam takie przypadki,kiedy jako odwiedzający z RFN zakasali rękawy i doprowadzili do porządku budynek w imię poszanowania i uhonorowania ciężkiej pracy wlożonej przez ich dziadków- więc nie ma się czemu dziwić talim przypadkom.Natomiast są cale wschodnie Niemcy dawne NRD do zagospodarowania , lącznie z nowymi lub wyremontowanymi pięknymi mieszkaniami i budynkami , które stoją puste , również są do wzięcia grunty. Polak też może tam nabyć co sobie życzy.Patrząc w Jeleniej Górze na na te domy secesyjne, piękne w architekturze - dzisiaj obskórne ruiny , okropne klatki schodowe sypiące się sciany aż trudno uwierzyć że tam mieszkają ludzie - w Danii są ladniejsze wejścia i obejścia chlewni. Swego czasu mialem taki pomysl , aby ponownie wpuścić tutaj niemców, naobiecać im przyszlośc , oni zrobią porządek i po 10 latach ich wygonić , następnie my to zrujnujemy i zgnoimy też w 10 lat i ponownie będziemy ich wolać aby zamieszkalioni oni znowu zrobią porządek ,a my ponownie ich wygonimy i tak wkolo - bo polak lubi bajzel a niemiec porządek - te sąsiedzkie przywary należy wykorzystać. Co nie mam racji ? Najlepszy patent na odnowę miasta.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przystań w śmieciach

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Wóz strażacki w nagrodę

Zebrali 3 tony odpadów

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
406
Tak
48%
Nie
39%
Nie wiem
14%