MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Niemal tysiąc jeleniogórskich uczniów potrzebuje pieniędzy na książki

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 26 lipca 2012, 10:19
Aktualizacja: 10:24
Autor: Angela
Do czwartego września br. rodzice i opiekunowie jeleniogórskich uczniów mogą składać wnioski w sekretariatach szkół o dofinansowanie zakupu podręczników w ramach rządowego programu „Wyprawka szkolna 2012”. W tym roku na ten cel rząd przeznaczył o 13 mln złotych więcej niż w zeszłym roku. Szacuje się, że z tej pomocy skorzysta niemal 700 zdrowych i około 180 niepełnosprawnych uczniów z Jeleniej Góry i regionu.

W bieżącym roku na dofinansowanie kosztów zakupu podręczników przez rodziców rząd przeznaczy 128 milionów złotych. Programem w tym roku zostali objęci uczniowie rozpoczynający edukację szkolną w klasach I-IV szkoły podstawowej, klasach I-IV ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, klasie I szkoły ponadgimnazjalnej: zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego i technikum, klasie IV ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klasie IV ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, klasie I liceum plastycznego lub klasie I albo VII ogólnokształcącej szkoły baletowej.

Programem zostali także objęci uczniowie słabowidzący, niesłyszący, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim oraz uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, uczęszczający w roku szkolnym 2012/2013 do szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników przysługuje uczniom pochodzącym z rodzin spełniających kryterium dochodowe.

Jak informuje Marta Oreszczuk z wydziału edukacji Urzędu Miasta w Jeleniej Górze, według wstępnych, kwietniowych szacunków dyrekcji szkół, z wyprawki szkolnej 2012 skorzysta: 154 uczniów klas pierwszych, 120 z klas drugich, 103 z klas trzecich i 135 z klas czwartych szkół podstawowych. 171 osób wstępnie kwalifikowało się do pomocy z szkół ponadgimnazjalnych. Wśród dzieci niepełnosprawnych z rządowej pomocy skorzysta: 31 uczniów z klas 1-3, 45 z klas 4-6 z „podstawówek” oraz 50 z klas 1-3 gimnazjów i 48 ze szkół ponadgimnazjalnych. Łącznie o wsparcie wystąpi około 900 jeleniogórskich uczniów.

Dofinansowanie zakupu podręczników wyniesie: 180 zł dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej, 210 zł dla uczniów klas IV szkoły podstawowej oraz niepełnosprawnych uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej, 325 zł dla niepełnosprawnych uczniów gimnazjum oraz 352 zł dla uczniów klasy I szkół ponadgimnazjalnych i niepełnosprawnych uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Frekwencja dopisała. Będzie skatepark?

Przetarg na Szklarską Porebę Średnią

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~box3 26-07-2012 10:51
Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników przysługuje uczniom pochodzącym z rodzin spełniających kryterium dochodowe Czyli ile ?
~Obywatel 26-07-2012 11:19
Jak długo miasto będzie ślepe na biedę i ubóstwo jego mieszkańców? Czy chcemy by za parę lat powstawały slamsy (Jeżeli już nie powstały np. Pekin za Tesco) w Jeleniej Górze gdzie wykluczeni społecznie będą praktykować patologiczne praktyki a Policja będzie przymykać oko na łamanie prawa w tych miejscach ze względu na "nikłe szkody społeczne"?
Vikusia_z_Polski 26-07-2012 12:40
Ja się dziwię FolksdeutschVikusia , że cię całkiem nie zablokowali. Nie dość, że nie potrafisz używać poprawnie i kulturalnie języka polskiego, to jeszcze plujesz jadem na ludzi i obrażasz naszą godność. Siedzisz w swoim smutnym domku gdzieś na zadupiu pod jelenią Górą,przykuta do monitora jak wesz do psiej du***y, wywalasz swoje chore frustracje, pisujesz komentarze nie na temat. idź się leczyć albo znajdź sobie jakieś zajęcie w życiu, bo poza tymi komentarzami nic w życiu nie masz. Żal mi Ciebie niedojdo!
~ 26-07-2012 12:58
a może by tak wreszcie ujednolicić podręczniki raz na zawsze i zlikwidować samowolę nauczycieli w ich zmienianiu co chwilę nie razi was drodzy ekolodzy że tyle drzew idzie na papier do ciągle zmieniających się podręczników ??????
~Edyta 26-07-2012 13:11
Tylko lamenty , braki i drożyzna - ale dlaczego nie zabiorą sie do roboty , dorywczych prac jest od groma a większośc woli żebrać i narzekać aby wszystko było za darmo !! i litościwie utyskiwać .
~Do Edyta 26-07-2012 14:03
Pokaż mi oferty pracy dla 30 latki z wyższym humanistycznym wykształceniem (polonistka, anglistka, romanista, historyk sztuki, muzyk, archeolog itd.) albo dla 900 absolwentów tych samych specjalności od 15 lat z Politechniki, Kolegium (przetrwania) Karkonoskiego czy Akademii Ekonomicznej. Wszyscy za psi grosz, poniżej kwalifikacji...dawaj mi tu zaraz te oferty! czekamy! Pierd***ć każdy potrafi . Zmierzyć się z rzeczywistością nikt?
~a skm 26-07-2012 14:37
tak zamiast na jakies durne ksiazki to SKM by zrobili
~ 26-07-2012 16:36
CH. W. D. P.=Vikusia z Polski=Vikusia z Niemiec=Niggers TO JEDNA I TA SAMA CHORA OSOBA. Prowokuje i smieci na forach, a wy uprawiacie z tym facetem dysputy.Kolego, opamietaj sie i wyluzuj, bo rzygac sie chce na te twoje wpisy.Zabierz sie do jakiej roboty, bo siedzisz tu dzien i noc, nie dasz poczytac normalnych komentarzy.On taki z Niemiec, jak ja z Afryki. nie umiecie logicznie myslec? byla kiedys tam jakas Vikusia, ale troche na lepszym poziomie, niz ten caly chory duren.Troche pomyslunku zycze.A ty nieszczesiwy czlowieczku, maluczka egzystencyjko wez sie za jakies zajecie, a nie bruzdzisz na Jelonce!
~xxx 26-07-2012 17:38
Do Edyta Ma pani racje faktycznie ludzie nauczyli sie tylko brac a do pani co ma wyzsze wyksztalcenie nie trzeba narzekac tylko brac prace jaka jest jest sytuacja jaka jest i trudno a jeszcze co do doplat do tych podrecznikow tak szczerze piszac niech kazdy uczciwie sie rozliczy to sie okaze ze nawet polowie sie nie nalezy ale po co lepiej pracowac na czarno lub na pol etatu brac pensje jak za caly a panstwo i tak na dzieci i nie tylko da
~Humans 26-07-2012 18:05
Rzygać się chce jak czytam takie wypociny z 17:38 „brać prace jaka jest”, kim ty jesteś, niewolnica Izaura? A może sam-a zatrudniasz na czarno płacąc 4zł./h? Przez takich ludzi jak ty jest wyzysk w tym kraju zero poszanowania siebie i innych. Sam-a zapieprzaj za 4PLN/h tylko nie afiszuj się publicznie, bo inni pracodawcy zaczną to wykorzystywać. Co do książek to faktycznie za komuny książki były przekazywane z roku na rok i jakoś młodzież była lepiej wykształcona, a dziś? Tłumoki aż rzygać się chce.
~romak 26-07-2012 18:30
dzisiaj dzieciaki potrafią obsługiwac tylko smartfony
~123 26-07-2012 21:58
A KIEDY BEDZIE RZADOWY PROGRAM DOFINANSOWANIA DO ZAROBKÓW TAK BY SIE JAKOS ZROWNAŁY Z EUROPEJSKIMI ??? MOZE BY TAK OD TEGO ZACZAC TO BY NA KSIAZKI DLA DZIECI STARCZXYŁO Z WYPŁATY ITD
~Bata 27-07-2012 8:41
jestem przerażona po zakupie książek dla dziecka - szkoła podstawoww w Barcinku. Koszt książek wyniósł 600 zł. Dojdzie jeszcze zakup ksiązek do jezyka niemieckiego - ok 100 zł. Ludzie kogo na to stać!!!! Niestety nie dostanę zadnego dofinansowania- bo oboje z męzem pracujemy. Mam jeszcze jedno dziecko uczące się, aż boję się zakupów. A książki to nie wszystko. Dojdą zeszyty, inne przybory szkolne, bilety, komitety, ubezpieczenia. To jakaś paranoja. Panie od przedmiotów takich jak plastyka, muzyka, technika, informatyka życzą sobie podręczniki wraz z ćwiczeniami. pytam po co? czy dziecko uczy się informatyki z ksiązki czy z komputera. Wiem, że w szkołach sąsiednich jest podobnie. matki moich dzieci też są oburzone. Nie mozna odkupić książek od starszych uczniów bo co chwilę jest zmiana prog
~Bata 27-07-2012 8:43
Temat nadaje się do nagłośnienia bo to co wyprawia się z rodzicami to jest chore. Jest kryzys, a w polsce nawet ludzie pracujący klapią biedę. Czy na wyposażenie dzieci do szkoły trzeba brać kredyt?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Euroregion zabytkowym rowerem – minęło 20 lat

Cieplickie place

Czyżby Andrzej Duda?

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Pomnik Nepomucena odrestaurowany

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
514
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
14%