MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela z Muzeum ze szklanymi diapozytywami

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 5 sierpnia 2013, 11:13
Aktualizacja: 11:23
Autor: Adam Kieryluk
Fot. Adam Kieryluk
Wczoraj (4.08.) w Muzeum Karkonoskim odbyło się spotkanie pod hasłem: „Sudety na szklanych diapozytywach”. Była to jedna z niewielu, jak dotąd, okazji obejrzenia tak cennych zbiorów.

Spotkanie rozpoczęło się wykładem, który został przygotowany przez Mateusza Pazgana z Muzeum Historii Militarnych w Jeleniej Górze. Była to wyjątkowa, fotograficzna podróż przez wsie i miasteczka pasma sudeckiego. Dzięki przygotowanej prelekcji, każdy mógł zobaczyć, jak wyglądała, np. Lubawka w czasie międzywojnia.

– Chcieliśmy pokazać, że przy pomocy nowoczesnej techniki możemy nasze zbiory, które 45 lat przeleżały w muzeum i nie wiadomo było, co z nimi zrobić, odpowiednio wykorzystać. Proces skanowania rozpoczęliśmy 1,5 roku temu. Planujemy sukcesywnie skanować kolejne 3000 tysiące eksponatów – mówił.

Plany działalności jeleniogórskiego muzeum są ambitne. Jak stwierdził Mateusz Pazgan, niewykluczona jest działalność wespół z Teatrem NN w Lublinie. - Kto wie, może uda nam się z nimi nawiązać współpracę – dodał.

Wykład zakończył się szeregiem pytań związanych z samą technologią skanowania archiwalnych materiałów. Po zakończeniu prezentacji, każdy z uczestników miał możliwość obejrzenia rozmaitych eksponatów, znajdujących się w placówce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wiosna Biedronia sprawdza i zapowiada

Gdzie są podziemia?

Kończy się referendum strajkowe

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~ 5-08-2013 11:43
"3000 tysiące eksponatów" - niesamowita ilość...
~RP Szymański 5-08-2013 12:35
Jedno z pobliskich czeskich muzeów posiada zachowany rzutnik do przeglądania tych zdjęć. Szkoda, że nikt nie wpadł na to, by obejrzeć to na oryginalnym sprzęcie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Niechlubna pamiątka

Opłata za odpady – za dzieci też płacimy

Na poranku działo się!

Powiat Jeleniogórski na targach w Jabloncu

Głosy za strajkiem?

Sonda

Czy wszystkie handlowe niedziele powinny wrócić?

Oddanych
głosów
626
Tak
62%
Jest dobrze, jak jest
14%
Nie
23%
Nie ma zdania
1%