MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela z finisażem

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 4 lutego 2019, 6:01
Aktualizacja: Wtorek, 5 lutego 2019, 6:13
Autor: WAC
Fot. WAC
Dyrektor Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego dr Krzysztof Przylicki wystąpił w roli oprowadzającego podczas wczorajszego (3.02) finisażu wystawy „W hołdzie Niepodległej. Zbiory Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze”. Wydarzenie odbywało się w ramach cyklu „Niedziela z Muzeum”.

Była to ostatnia okazją do zobaczenia kolekcji obrazów wybitnych malarzy: z Janem Matejką, Józefem Mehofferem, Jackiem i Rafałem Malczewskimi, Piotrem Michałowskim czy Jerzym Nowosielskim na czele oraz cennych przedmiotów ze szkła i porcelany. W trakcie oprowadzania dr K. Przylicki barwnie opowiadał o najcenniejszych dziełach, prezentowanych na wystawie. Omawiał też losy powstania samej kolekcji sztuki KUL-u.

Wystawa trafiła do Jeleniej Góry w ramach współpracy pomiędzy KUL – em i Muzeum Karkonoskim – mówi dr K. Przylicki. - Pragnę dodać, że pani dyrektor Gabriela Zawiła jest absolwentką KUL – u. Kolekcja sztuki na lubelskiej uczelni była gromadzona już przed wojną, a jej początki datują się na 1932 rok. Niestety historia dla naszego muzeum była tragiczna i w całości te przedwojenne zbiory zostały zagrabione przez Niemców. Obecnie nasza kolekcja składa się przede wszystkim z darowizn od osób prywatnych. Staramy się pamiętać o naszych darczyńcach i przy każdej okazji podkreślamy ich rolę w powstaniu naszych zbiorów sztuki.

Twoja reakcja na artykuł?

4
44%
Cieszy
4
44%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
11%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Wyjazd na operę w Görlitz – bezpłatnie

Spór o edukację seksualną

Koncert Papieski z KSON–em

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~OlaF 4-02-2019 9:37
co to znaczy ZAGRABIONA przez Niemców?? przecież możemy żądać zwrotów, wytaczać procesy, piętnować i nękać politycznie, jeśli tylko mam spis ukradzionych przedmiotów i zlokalizujemy dzisiaj gdzie one są teraz??
~Matti 4-02-2019 13:20
Nie tak łatwo je zlokalizować. Są w prywatnych rękach i dobrze schowane. Zajmuje się tym m. in. Magda Ogórek.
~ 4-02-2019 16:59
Finisaż ? Finisaż ? A co to takiego? Ach , już wiem , to taki orgazm sztukowy.
~Ben 4-02-2019 20:00
Lubię finiszować.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

II Dni Muzyki Papieskiej w Jeleniej Górze

Zaczytaj się z Jelonką.com

Danuta Sadownik o uzależnieniach

Stop marginalizacji średnich miast

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
727
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%