MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela pełna atrakcji w Muzeum Karkonoskim

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 2 lutego 2015, 9:10
Aktualizacja: Wtorek, 3 lutego 2015, 9:42
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Atrakcje dla najmłodszych na zakończenie ferii i ciekawy wykład dla zainteresowanych hutnictwem szkła, czyli dla każdego coś ciekawego. Wczorajsza (01.02) „Niedziela w Muzeum” przyciągnęła liczne grono odbiorców.

- Przez całe ferie nasz dział oświatowy proponował najmłodszym warsztaty różnego rodzaju. Dzieci wykonywały maski karnawałowe, mozaikę, malowały obrazki na szkle. Warsztaty dotyczące tradycji szklarskich (biżuteria, przyciski ze szkła) sprawiają wszystkim radość. Odwiedziło nas wiele dzieci – powiedziała dyrektor Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze Gabriela Zawiła.

W piątek otworzyliśmy kolejną wystawę związaną ze szkłem „Animal Planet”, gdzie 18 artystów z 14 krajów europejskich prezentuje swoje prace w szkle. Temu projektowi towarzyszą dzisiejsze warsztaty prowadzone przez panią Gałuszkę i jak widać cieszą się dużą popularnością – dodała szefowa muzeum.

Natomiast na drugim piętrze muzeum licznie zgromadzeni słuchacze wzięli udział w wirtualnym spacerze śladami dawnego hutnictwa szkła od Jeleniej Góry do Jakuszyc. O czym było na spotkaniu?

- Zajmowałem się dzisiaj szczególnie hutami szkła najdawniejszymi, czyli średniowiecznymi. Mamy kilka lokalizacji znanych ze źródeł historycznych i są to lokalizacje głównie związane ze Szklarską Porębą (Dolna, Biała Dolina), ale te miejsca nie są potwierdzone badaniami archeologicznymi – mówił Tomasz Miszczyk z działu archeologii Muzeum Karkonoskiego.

- Metodami archeologicznymi poznaliśmy kilka innych hut: w Cichej Dolinie koło Piechowic, w Chromcu. Mamy wytypowane kolejne stanowiska, gdzie odkryte zostały zabytki charakterystyczne dla dawnego hutnictwa szkła, czyli łezki szklane, fragmenty tygli, fragmenty donic i to wszystko datowane jest ceramiką na XIV-XV wiek – kontynuował Tomasz Miszczyk opowiadając o znaleziskach w okolicach Jagniątkowa i Kopańca.

Nie jest wykluczone, że kiedyś na naszych terenach powstanie szlak tematyczny, który łączyłby dawne hutnictwo szkła ze współczesnym. - Na powierzchni są zachowane pewne ślady, ale są widoczne tylko dla wprawionego oka, natomiast to, co pozostało po tych hutach to jest kwestia odkopania pozostałości po piecowiskach, obiektach towarzyszących, obiektach technicznych, ślady zaciemnień gleby. Dla naukowca zajmującego się daną tematyką są to dosyć oczywiste ślady pozwalające zrekonstruować wygląd takiej huty, a przynajmniej jej lokalizację – powiedział pracownik Muzeum.

Muzeum Karkonoskie dysponuje największą w Polsce kolekcją szkła artystycznego. Opiera się ona głównie na szkle współczesnym, bądź historycznym, ale sięgającym okresu barokowego, wieku XVII-XVIII. Szkło pochodzące z najstarszych czasów (średniowieczne) jest kruche, więc nie zachowuje się w ogóle, bądź szczątkowo – mówił archeolog.

Na prelekcji w ramach „Niedzieli w Muzeum” wspomniano również o pochodzeniu nazwy Szklarskiej Poręby, związanej właśnie z hutnictwem szkła, a także o „wędrujących hutach szkła”. . Obszary bogate w źródła wody, lasy oraz kwarc sprawiały, że przy ujęciach cieków wodnych, w lasach, budowano prowizoryczne huty, a gdy wykorzystano naturalne zasoby, przenoszono działalność szklarską w kolejne lokalizacje.

Do końca XX wieku w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych w Cieplicach funkcjonowała klasa zawodowa o profilu zdobnik szkła, która podtrzymywała tradycje na naszych terenach. Obecnie coraz częściej o bogatej historii tradycji szklarskich w Karkonoszach, możemy się przekonać głównie ze źródeł historycznych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Była gala z nagrodami

Aukcja dzieł sztuki w BWA

Poezja Urszuli Musielak w ODK

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~yghsdfh 2-02-2015 10:00
Dlaczego nikt nie pisze o kilkuset kopalniach złota które funkcjonowały w kotlinie jeleniogórskiej? Może dlatego że ... nadal funkcjonują... Wystarczy się rozejrzeć po żwirowniach, kamieniołomach, oczyszczalniach ścieków czy stacjach uzdatniania wody. A niewolnicy zasuwają, jak u Faraonów :)
~gluś 3-02-2015 7:30
fantastyczny pomysł
~ 3-02-2015 7:53
Szkło nie tylko jest w muzeum ale i na dziale w Tesco czy realu także jelenigorskie placówki są najbardziej atrakcyjne dla dzieci podobnie jak kreda do malowania na chodnikach dorośli idą już do tesco czy lidla po swoje produkty
~xyz 25-04-2015 21:39
w tym muzeum to nic ciekawego nie ma Ile można szkło oglądać ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Udana aukcja dzieł sztuki w BWA  

Laboratorium Szkła już działa!  

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
674
Tak
14%
Nie
66%
Nie wiem
20%