MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Niechęć do recyklingu?

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 4 kwietnia 2013, 8:35
Aktualizacja: 8:38
Autor: MPGK
Fot. MPGK
W Polsce jest to stosunkowo nowy temat. Wiele osób nie jest przekonanych, co do słuszności recyklingu. Nasza Spółka, MPGK Sp. z o.o. bardzo gorąco zachęca wszystkich do idei recyklingu! Na swojej stronie oraz za pośrednictwem specjalnych ulotek informujemy o zasadach i przekonujemy mieszkańców, że prawidłowe segregowanie odpadów ma sens!

Istnieje duża różnica pomiędzy śmieciami i odpadami. Śmieci po prostu wyrzucamy, a z odpadów wiele rzeczy można jeszcze odzyskać – tłumaczy Andrzej Białas z portalu Recykling.pl. Przykładowo z jednej tony starych telefonów komórkowych można odzyskać średnio 150 gramów złota.
Mamy świadomość, że w społeczeństwie panuje pogląd o bezsensowności segregacji odpadów. Argumentem przeciwników tej metody jest fakt, że papier, szkło czy plastik i tak trafiają do jednego kontenera. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy to tylko mit?

MPGK pragnie obalić ten mit . W praktyce stosuje się kilka metod załadunku na śmieciarki odpadów zebranych selektywnie:
• Wykorzystanie śmieciarek z przegrodami, gdzie odpady trafiają do różnych przegród na skrzyni
• Odbieranie przez śmieciarkę tylko jednego rodzaju odpadów surowcowych
• Odbieranie przez śmieciarkę odpadów opakowaniowych zbieranych łącznie
• Wrzucanie odpadów z kolorowych pojemników razem do jednej skrzyni ładunkowej śmieciarki i sortowanie ich w sortowni
• Stosowanie śmieciarek bębnowych, do których trafiają odpady surowcowe z tradycyjnych kontenerów oraz plastikowych worków.

Z najbardziej oczywistą metodą mamy do czynienia, gdy samochody jednego dnia zbierają tylko szkło, innego plastik, a jeszcze innego odpadki innych rodzajów. Wtedy nic nie wzbudza naszych podejrzeń, kiedy przyglądamy się takiemu odbiorowi odpadów. Nie jest to jednak jedyna metoda.
Warto się czasem zastanowić nad problemem recyklingu i spróbować „ nowego”, które wcale nie musi być takie złe! Zachęcamy wszystkich – RECYKLUJ Z NAMI!

Więcej na: http://www.mpgk.jgora.pl/pl/eko-edukacja

Ogłoszenia

Czytaj również

Odpust na Śnieżce

Śmierć na żwirowni

Klasyki zjechały do Kowar

Komentarze (29) Dodaj komentarz

~łubudubutoja 4-04-2013 9:14
Wszystko jest jasne ,piękne ,zrozumiałe,ale proszę pokazać gdzie trafiają te śmieci i odpadki! Miejsce zdjęcia sortowni ,a może to jest wirtualne miejsce ?
~Schengen 4-04-2013 9:22
Nowe zasady itd... Proszę podać konkretnie co stanie się po odbiorze od mieszkańców ze szkłem, makulaturą i tworzywami sztucznymi. Dotychczasowe praktyki MPGK jakoś mnie nie przekonują (kilkukrotnie widziałem "sypanie wszystkiego do jednej śmieciarki"). Jakoś w ferworze dyskusji i emocji nigdzie nie padła odpowiedź na to pytanie. A o ile wiem to jedyna sensowna (odpowiednio wydajna) sortownia to chyba najbliżej w Lubawce.... Może Redakcja w ramach edukacji proekologicznej zgłębi ten temat...?
~AoL 4-04-2013 9:53
To w jakim celu każe się wszystkim sortować jak i tak później ponownie jest sortowane? W jakim celu wprowadzono wyższe opłaty za śmieci jak i tak nic się w tym kierunku nie zmienia. Oświadczam, że ja obywatel zaprzestaję sortowania odpadów, które i tak są ponownie zmieszane i sortowane przez firmy i nie mi będą próbować kazać płacić większe rachunki za nie sortowanie odpadów to pójdę do sądu z tym który się odważy to zrobić. Ponieważ nie ma żadnej różnicy czy będę sortować czy nie i bo MPGK ma głęboko w poważaniu co robimy ze śmieciami.
~gh 4-04-2013 10:35
marketing mpgk stara się przed przetargami na siłe pokazac jaką to oni sa nowoczesną i przyjazną firmą, ale ludkowie z biura zyja w swoim świecie i nie wiedzą co się dzieje u fizycznych najwyraźniej, segregacja u nich to bzdura - wszystko posegregowane ląduje w jednym kuble a potem w jednej śmieciarce - może w ramach praktyk pojeżdżą śmieciarkami jako praktykancji i nie będą bzdur wypisywać.
~Wild men 4-04-2013 10:42
Zgadza się, segregacja śmieci jest ok, ale dlaczego jest tyle zakłamania w artykule?
~Obserwator. 4-04-2013 10:45
Wcale mnie to nie dziwi że ludzie nie chętnie biorą udział w tego typu akcjach w końcu wychodzi na to że mimo iż w nich uczestniczą to i tak muszą płacić więcej więc jaki jest sens robienia czegoś za co i tak trzeba zapłacić???????????????????????????????????????????????????????????
~Anonim2 4-04-2013 11:16
Cała ta idea recyklingu i segregacji weźmie w łeb, kiedy przyjdzie nam DUŻO wiecej płacić za odpady! Ludzka natura jest przekorna, wtedy kiedy zmusza się do "mycia" opakowań np. po jugurcie (kompletny idiotyzm!), ludzie będą celowo działać na "szkodę"! Czas najwyższy na refleksję decydentów nad ceną i procedurami, bo skutek będzie wręcz odwrotny od zamierzonego, a naturalnie oczywistego!
~Człowiek Koń 4-04-2013 11:24
Ja prowadzę najlepszą metodę recyklingu! Papier, plastik, tworzywa sztuczne palę w piecu a szkło i to co się w piecu nie mieści podrzucam sąsiadom albo wyrzucam na CPNach! Najtańszy i najlepszy sposób dbania o środowisko! Gdyby każdy palił swoje śmieci w piecu nie było by wysypisk!!
~romek1 4-04-2013 11:59
niemcy nie posiadaja duzo smieci a i tak biora kolo 10euro za miesiac.polska potega w uni [szklo,plastik,agd] a tu kroja nas.jaki sens segregowac jak oni podwyzyli stawki a glownym odbiorca smieci sa niemcy.system taki dziala w czechach poczytajcie
~sa(n)tan(a) 4-04-2013 12:36
Myślałem, że za sortowanie śmieci powinno się w jakiś sposób nagradzać i tym samym zachęcać. Ale skoro za sortowane śmieci mamy płacić więcej niż w obecnej chwili za nieposortowane i w dodatku myć wszystkie pojemniki plastikowe, co jest dla mnie zupełnie nieekonomiczne, chyb jednak lepiej zrobić to na masową skalę to gdzie tu jest logika ?!? Druga sprawa w tej całej ustawie śmieciowej panuje taki bałagan, że na dobrą sprawę nikt nic nie wie, a ceny są wzięte z kosmosu. Jeśli tym chcecie zachęcić ludzi to gratuluję !
~ 4-04-2013 12:37
niechęć do recyklingu ? Bzdura ! Mit szkodliwy ,który należy obalić, a najprościej można to uczynić przez przedstawienie społeczeństwu kompletnych linii recyklingowych od pojemnika ,przez transport po czysty półprodukt do dalszej produkcji. Realnych nie wirtualnych. Nie lubimy gdy ktoś nas w balona robi. Ot,co.
Niggers™ 4-04-2013 12:38
150 GRAM ZŁOTA Z TELEFONÓW ? WSZYSTKO JASNE ALE KTO ZAINKASUJE PIENIĄDZE Z ZYSKU ?
~sw 4-04-2013 13:33
to jeden wielki przekręt. Niewolnicy będą płacić a zachodnie firmy zacierać ręce. Tu nie chodzi o segregację tylko o wielką kasę z przejęcia rynku odpadów
~demo 4-04-2013 13:47
co za de... kraj, cały cywilizowany świat dawno rozwiązał problem smieci, a w Jeleniej Górze trzeba wypełnić ankietę jak na paszport, ale co się dziwić takie smieci jak i władza w mieście i w całym tym zdziczałym kraju
~pożondny 4-04-2013 13:52
Ja wrzucam do koszy woreczki z go...m mojego psa. PYTAM. Do jakiej skrzynki trafiają te ładunki?
~18 sqandal 4-04-2013 13:59
nagrodą za sortowanie smieci będzie podwyżka dla mieszkańców i tyle w temacie
~jelgor 4-04-2013 14:08
Firma odbierająca posegregowane odpady powinna płacić za tę usługę dla mieszkańców,gdyż ta firma później to sprzedaje i będzie miała niezły zysk.My mieszkańcy za posegregowanie odpadów mamy być jeszcze ukarani wyższymi opłatami na to niema zgody.
~Ewka 4-04-2013 14:16
Proszę podać adresy sortowni do której/których trafią śmieci z Jeleniej Góry (w chwili obecnej to miejsce chyba jeszcze nie istnieje). Może Jelonka zainteresuje się dlaczego cena na wywóz odpadów sortowanych została ustalona na tak wysokim poziomie w porównaniu z innymi gminami (również w innych województwach). Należy pamiętać, że przecież te odpady to też jest zysk firmy, która wygra przetarg na oczyszczanie miasta a opłata już jest ustalona wyższa niż dotychczas?! Droga redakcjo takie zagadnienia interesują mieszkańców Jeleniej Góry a nie reklama MPGK. Czy Jelonka zajmie się wreszcie prawdziwym dziennikarstwem...
~pola 4-04-2013 14:35
dlaczego w Polsce w sklepach np. Lidl, Kaufland, itp nie ma specjalnych automatów do segregowania puszek, szkła, czy tektury, odpłatnie? Dlaczego Czesi mają, Niemcy, Szwedzi, i reszta? a my nie! Co z Nami jest nie tak? i gdzie mam wyrzucić stłuczony talerz? Bo według rozpiski nie ma miejsca na taki śmieć, mam go zmielić i zjeść?
~~niewiedząc~ 4-04-2013 16:05
to proszę w każdym mieście zorganizować punkt skupu odpaów i będzie po problemie
~sluchacz 4-04-2013 16:16
Rozumiem pytania o kompleksowy proces segregacji odpadów i odzyskiwania surowców wtórnych, bo wtedy mamy do czynienia z recyklingiem. Jednak zupełnie nie mieści mi się w głowie, jak można żyć w takim zadowoleniu z własnych ograniczeń i twierdzić, że lepsze jest palenie śmieci w piecu czy że mycie opakowań po np. jogurcie to coś przerażającego i nie ma sensu. No tak,tysiące lat temu na pewno byli też tacy, co uparcie twierdzili, że jaskinia jest lepsza niż szałas.
~6 4-04-2013 18:07
Ja jestem za tym zeby były punkty skupu odpadów i będzie po problemu-wtedy bez robotni by zbierali i sprzedawali i mieli kase na zycie i jedzenie.
~taki tam 4-04-2013 18:21
Opłata za śmieci ustalona przed przetargiem, coś tu śmierdzi.Skąd miasto wie jaka będzie kwota firmy która wygra przetarg? Rozumiem że obsługa przepływu kasy między nami a firmom odbierającą odpady nie jest darmowa .Czyżby następna spółka miasta ala TERMY CIEPLICE z kolesiami w zarządzie?
~taki tam 4-04-2013 18:27
Opłata za śmieci ustalona przed przetargiem, coś tu śmierdzi.Skąd miasto wie jaka będzie kwota firmy która wygra przetarg? Rozumiem że obsługa przepływu kasy między nami a firmom odbierającą odpady nie jest darmowa .Czyżby następna spółka miasta ala TERMY CIEPLICE z kolesiami w zarządzie?
~Boss 4-04-2013 19:21
Na całym świecie segregacją śmieci ,recyklingiem zajmują się firmy które odbierają śmieci i zużyty sprzęt nikt nikomu nie każe segregować śmieci w domu żadnym nakazem,ustawą ludzie wstępnie segregują bo jest taka moda podobnie jak i u nas są pojemniki na papier szkło i plastik coraz więcej ludzi uczy się z nich korzystać świadomie podkreślam świadomie i to jest dobre to kacyki partyjne wymyśliły ustawę śmieciową żeby zrobić z opłat za wywóz śmieci kolejny podatek i dochodowy biznes dla swoich kolesi tak było z energią,wodą które były kiedyś tanie a teraz rachunki za nie nafaszerowane są podatkami ,akcyzami dziwnymi kosztami opłatami a ludziom wmawia się że głupoty o ekologi,oszczędzaniu to tylko biznes bo człowiek zapłaci każdą cenę za to bez czego nie może żyć
~ 4-04-2013 21:01
To jakie w końcu stosowane są przez MPGK metody załadunku odpadów? Wszystkie po kolei? Chętnie zobaczę zdjęcia z tej sortowni śmieci, jeśli taka rzeczywiście istnieje w okolicy.
~Alibaba 5-04-2013 0:14
Sadzić, palić, zalegalizować i bedzie ekologicznie :)
~łubudubutoja 5-04-2013 0:22
Idzie wiosna ,może wiosna ludzi zdesperowanych? Może trzeba wziąć przykład z Arabów i roz...lić ten cały system.
~szczygieł 5-04-2013 11:47
poco prowadzic recykling wystarczy zeby karzdy odniusł by do skupu opakowania za kture dostałby jakies grosze i po problemie i bezdomni biedni oczysciliby nam miasto a za opakowanie byłaby pobierana cena przy zakupie tego towaru doszły by tylko koszty odbioru i transportu

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

60 okrążeń na 60 lat

Stalowe rumaki w Karpaczu

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Proces apelacyjny byłego proboszcza Ruszowa

Czy tramwaj wróci pod Zajezdnię?

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
577
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%