MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Niech się Wrocław chowa!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 6 października 2008, 13:11
Aktualizacja: Wtorek, 7 października 2008, 8:08
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Takiej biblioteki stolica Dolnego Śląska może nam pozazdrościć. Dziś jeleniogórzanie mają okazję zapoznać się ze wszystkimi skarbami Książnicy Karkonoskiej. To najnowocześniejsza placówka w całym województwie i jedna z lepszych w kraju!

Podobnego tłoku, jaki dziś utworzył się przed uroczystym przecięciem wstęgi w Książnicy Karkonoskiej przy ul. Bankowej, wypadałoby życzyć placówce na kolejne dni działania. Póki co na uroczystość przybyli samorządowcy, księża, bibliotekarze oraz wielu zaproszonych gości, w tym tacy, dzięki którym placówka powstała.

– Wielu ludzi przeczytało o tzw. mediatece we Wrocławiu. Mówiło się o tym bardzo głośno. A my mamy cztery razy więcej komputerów, dziesięć razy więcej książek (włącznie z zagranicznymi). Mamy po prostu lepszą bibliotekę! – mówi poseł Marcin Zawiła, dyrektor KK. – Przychodźcie tu w myśl przysłowia: cudze chwalicie, swego nie znacie – zachęca szef książnicy mieszkańców miasta.

A jest po co. Obszerne sale, bogaty księgozbiór, nowoczesne urządzenia multimedialne. 130 miejsc w czytelniach w tym 30 w pełni skomputeryzowanych z dostępem do Internetu. Są miejsca dla tych, którzy chcieliby popracować w ciszy korzystając z wielu źródeł wiedzy. Mogą przyjść dzieci, aby posłuchać bajek czytanych w specjalnie do tego przeznaczonej sali. Jest kawiarenka i wiele innych udogodnień, które dziś z dumą oglądali goście otwarcia.

Zabrakło najważniejszych: nie przyjechali wicepremier rządu Grzegorz Schetyna i minister kultury Bogdan Zdrojewski. Zatrzymały ich obowiązki w Warszawie. List z gratulacjami przesłał wicemarszałek Sejmu poseł Jerzy Szmajdziński. Za to w pełnej obsadzie pojawili się samorządowcy z Markiem Obrębalskim, prezydentem miasta na czele i swoimi zastępcami: Jerzym Łużniakiem i Zbigniewem Szereniukiem.

Placówkę poświęcił ks. prałat Bogdan Żygadło, proboszcz parafii św. Erazma i Pankracego. Był ksiądz Józef Stec z cieplickiego kościoła przy ul. PCK. A wstęgę przecięli ci, dla których – między innymi – książnica została zbudowana, czyli dzieci: Jeremi Dobrzański, Weronika Grosicka, Antonina Olszewska, Michalina Paplicka, Aleksandra Ratajczak oraz Tymoteusz Tymiński.

Uroczystość podzielono na dwie części. Po zwiedzeniu Książnicy Karkonoskiej, wszyscy udali się do sali Filharmonii Dolnośląskiej. Tu Marcin Zawiła podziękował swoim poprzednikom na stanowisku dyrektora Grodzkiej Biblioteki Publicznej: Andrzejowi Baltynowi, Mirosławie Jośko oraz Maciejowi Łokajowi. – To oni byli inicjatorami projektu przebudowy i nie dopuścili, aby ten pomysł zarzucono – mówił Zawiła.

Same projekty powstania Książnicy Karkonoskiej powstały już w latach 80. XX wieku, w czasach PRL. Ale ze względu na kryzys ekonomiczny ich wdrożenie okazało się niemożliwe. Dopiero zmiana systemu zapaliła zielone światło. Najpierw udało się ziścić marzenia o rozbudowie Filharmonii Dolnośląskiej (mieści się w tym samym budynku), a później – rozpocząć budowę otwartej dziś placówki bibliotecznej.

Marcin Zawiła przypomniał drogę przez biurokratyczną mękę, jaką trzeba było przejść, aby pozyskać odpowiednie fundusze. – Nie byłoby to możliwe bez współpracy z bibliotekami w Zittau i w Budziszynie – podkreślił. Dodał także, że cenna była pomoc miasta, które wspierało projekt własnymi wkładami. Złożył ukłon w stronę Józefa Kusiaka, byłego prezydenta i obecnego szefa miasta.
– Mamy najnowocześniejszą bibliotekę na Dolnym Śląsku. Nie ma się czego wstydzić – skonkludował Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry. Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej Książnica Karkonoska kosztowało w sumie ponad 9 milionów złotych. Samo wyposażenie jest bardzo nowoczesne: zakupiony niedawno skaner do książek i czasopism kosztował bagatela.. 100 tysięcy złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Ostrzeżenie przed burzami i deszczem

Będzie jaśniej przy ulicy Hofmana

Komentarze (38) Dodaj komentarz

~Ciekawski 6-10-2008 14:15
A gdzie zdjęcia ?
~_ojdiridirachciach___ 6-10-2008 14:24
Dość kosztowne leczenie kompleksów ...i wcale nie wiem, czy skuteczne ;)
~TaGx 6-10-2008 14:48
A po co tam ksiądz ? przyczynili się jakoś do powstania tego obiektu ?
~do TAGX 6-10-2008 15:02
po co ksiądz ??---przeciez to w koncu "Książnica"
piipi 6-10-2008 15:36
..~Ha,ha..!!.~Co to za Ksiaznica Jelonkowa,a gdzie ..NIE mozna prasy zagranicznej poczytac !.~Bylam..
~ 6-10-2008 15:37
Chyba nie widzieli Biblioteki UAM w Poznaniu :P
~MZ 6-10-2008 15:45
Jeszcze jakby zagospodarować zaplecze i zorganizować parking to by było super . Na razie zaplecze wygląda jak,, wiocha,,
piipi 6-10-2008 15:48
..do - [~TaGx..]..~Oni mysla,ze Ksiadz ..SZCZESCIE przynosi !!. ~Poswiecenie woda koscielna..kosztuje,a Ksiadz lubi pieniadze !!.
~oczywiście 6-10-2008 16:04
odezwali się yntelygentni malkontenci... możecie jeszcze zrobić porównanie z Biblioteką Kongresu USA - w końcu nasza przy niej wypada blado, więc jest pretekst, by dowalić
~mol 6-10-2008 16:08
będziemy jeść te książki... oby za darmo:-)
~alicja 6-10-2008 16:09
Drodzy "jelonkowicze",czy Wam się kiedykolwiek cokolwiek podobało???Koncert Fella be,Książnica be,Fokus Park be.Ludzie,jak długo można narzekać na wszystko?Naprawdę w Jeleniej jest tak beznadziejnie?To się pakujcie i wyjeżdżajcie!Wieczne niezadowolenie,byle na coś ponarzekać.Chorzy bylibyście,gdyby wreszcie coś się Wam spodobało.Czytam "Jelonkę" regularnie i jedna na pięćdziesiąt opinia jest pozytywna.
~Mam talent 6-10-2008 16:44
proponuję Jelonce ruszyć temat Państwowej Szkoły Muzycznej, jak tak dalej pójdzie, to rodzice przestana w dzieci inwestować, szkoła płatna, benzyna kosztuje i parking od tego roku tylko na karnety. Jeśli są w jakiejś ubogiej rodzinie utalentowane dzieci to mogą sobie pomarzyć o karkonoskiej księżniczce... albo włączyć tv i obejrzeć Paulinke Lende;-)
~były jg 6-10-2008 16:45
Piszcie bardzie po ludzku! Czy ta książnica to jest dawna biblioteka publiczna, przy placu Bieruta, za pomnikiem żołdaka sowieckiego targającego za włosy polskie dziecko?
kazimierzp 6-10-2008 17:59
Do byłego jg! Tak to jest ta dawna Bibliteka Miejska przemianowana na Wojewódzką, a potem na Grodzką (nazwa w zależności od tego jakie było miejsce Jeleniej Góry na mapie administracyjnej kraju! Sprostowanie do pomnika Iwana! Wprawdzie autorem tego pomnika był polski rzeźbiarz Serafin, ale przedstawiał on żołnierza sowieckiego odbierającego kwiaty od dziewczynki w momencie zajmowania Jeleniej Góry (wtedy Hirschbergu) przez wojska sowieckie. Nie było tu wtedy żadnych poslkich dzieci więc dziecko było niemieckie!!! Czytając niektóre powyższe posty z przykrością stwierdzam, że w tych wypowiedziach wyraźnie wyłazi kompleks "kurdupla-prowincjusza". To tak jak na wczasach. Ci u których w domu czy na codzień nie ma nawet połowy tego co ośrodek oferuje oczekują usługi co najmniej na poziomie nowojorskiego Hiltona! Życzę Wam wszystkim abyście stali się stałymi gośćmi tej książnicy, czytali, a...lizowali, poznawali i może za parę lat docenicie co Wam się oferuje! PS: Na początku lat dziewięćdziesiątych pamiętam jak paru działaczy politycznych chciało zablokować przebudowę biblioteki, a budynek przeznaczyć na inne cele. Ciekawe czy teraz się odezwą wypinając pierś do medali!?;-)
~ 6-10-2008 18:49
a niech to ....same brzydkie twarze....
~ 6-10-2008 19:33
to niech nie pisza ze jedna z lepszych w kraju hehe
~do kazimierzp | 6-10-2008 19:39
wazeliniarstwo i włazid... jest gorsze od wiecznej ospy...
~Wrocław 6-10-2008 20:03
Jaki jest związek tytułu artykułu z jego treścią? Tytuł świadczy wyłącznie o Waszych rogatych kompleksach!
~były jg 6-10-2008 20:07
Dzięki za info kazimierzp! Czas pamięć myli, żołdaka pamiętam ale idę o każdy zakład, że niemieckie dzieci nie witały ruskich kwiatami, raczej pancerfaustem! Bibliotekę pamiętam, bywałem tam i 3x w tygodniu, na pietrze też, tam były książki popularnonaukowe według dzisiejszych pojęć! Jak wyjechałem za mieszkaniem i chlebem to właśnie najbardziej mi brakowało tego miejsca! Stąd tutaj aż takie, moje, długie pisanie i jeszcze raz podziękowanie za info!
piipi 6-10-2008 20:37
..do - [~Wroclaw..]..~Rogi maja krowy,a takze...BARANY ktore takie posty pisza !!.Sarny i jelenie maja PAROSTKI.
~jelgór 6-10-2008 21:08
mnie się podoba w książnicy- książki zasługują na taką oprawę, spotkanie z nimi może być przyjemnością dzięki pięknemu, funkcjonalnemu gmachowi
~Sabath 6-10-2008 21:19
zawsze kochałem chodzić do biblioteki i zawsze miałem książkę jakąś pod ręką teraz też sobie czytam ale za bardzo to nie mam czasu czytam tylko wieczorami i w nocy
kazimierzp 6-10-2008 21:34
Do "były jg". Akurat w jeleniej mozliwe było wręczanie kwiatów przez dziecko niemieckie żołnierzowi rosyjskiemu. W Kotlinie nie było żadnych działań wojennych, a Burgemeister Stadt Hirschberg przekazał uroczyście klucze od miasta dowódcy sowieckiemu! Może Tejo szerzej napisze o tych chwilach w 1945 roku!
~Wrocław 6-10-2008 21:48
Barany to są takie zwierzęta, które czytają prasę zagraniczną, a nic z niej nie rozumieją!
~grr 6-10-2008 22:39
ksiadz, hehe, jak "powszechnie" wiadomo ksieza od niepamietnych czasow byli zwolennikami ksiazek, wiedzy i postepu... ;)
~grr 6-10-2008 22:45
a jeszcze jedno, dlaczego "ksiaznica" a nie po prostu "biblioteka"? slowo biblioteka jest mniej cool od ksiaznicy? ksiaznica to mi sie kojarzy z jakas fabryka a nie miejscem gdzie mozna poczytac czy wypozyczyc ksiazke
~Ksiądz 6-10-2008 22:47
~Wrocław, czytasz po Polsku i nic z tego nie rozumiesz!!!!!!! ~Alicja i Kazimierzp brawo, macie racje.
~do Diany-pipii 6-10-2008 23:07
jelenie mają .... bardziej wieńce niż parostki :)))
piipi 6-10-2008 23:08
..do - [~Ksiedza..]...bo ~WROCLAW jest baranem !!.~Rogi barana sa wytworem naskorka i sa w srodku puste !.~Mysle,ze te ..PUSTE rogi maja duzy wplyw na rozum ..barana !!.
~Chris Albertson 7-10-2008 2:52
Congratulations on the official library opening! We are very proud of our sister library in Jelenia Gora. I remember walking through the empty sticks and stones of the building framework in 1995 with Pani Josko and hearing of the dream that has now come true with Pan Zawila. We wish you all the best! Director and Staff of the Tyler Public Library Tyler, Texas, USA
~Wrocław 7-10-2008 3:03
Do Piipi: sama jesteś baranem (niestety pozbawionym rozumu), o czym najdobitniej świadczy poziom twoich tekstów!
piipi 7-10-2008 11:23
...do - [~Wroclaw..]..*Piipi..jest Dama Jelonkowa,bo w Jelonce mieszka !. ~Dla Ciebie-Wroclaw..to baranek zostal,a ktory jest tez fajny !. ~Be,be,be..tez fajna "mowa" !.
~dancia 7-10-2008 15:00
uważam że jest dobrze wyposażoną biblioteką która przyda sie wielu ludziom,zaznaczam tym którzy lubią czytać a nie ciągle krytykować,w końcu na prowincji coś powstało i to dla potomnych.
~Trzy grosze... 8-10-2008 1:17
Serdeczne gratulacje i podziekowania dla wszystkich, ktorzy przyczynili sie do powstania tej biblioteki... !!!
alutka 9-10-2008 21:14
Tylko pogratulować ,piękna sprawa .Mam wrażenie że czego się nie podejmie ten polityk to zrealizuje.Przy czym bardzo skromny człowiek. Panie Zawiła śledzę' Pana drogę i zdumiewa mnie Pan .
~hmmm.... 16-10-2008 11:57
alicja ma racje! wszyscy narzekacie jak to w jelonce jest źle, jak tutaj się nic nie dzieje i wam \"światowych\" ludzi tak strasznie to boli. dlaczego nie wyjedziecie do wrocławia, warszawy czy poznania skoro tam jest tas bosko?!
~Tee 9-11-2008 16:26
W bibliotece miejskiej/grodzkiej nie można było chodzić miedzy książkami tylko trzeba było grzebać w ciasnym katalogu z fiszkami, aby poszukać dla siebie książki. Ludzie się tam tłoczyli przed szufladkami z katalogami. Było ciasno. I to na dole i na górze. Teraz widzę ludzi między półkami z książkami. Więc zmieniło się na lepsze.
~ 24-11-2008 21:11
czytelnia dla dzieci jest świetna.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Dachowanie w Radomierzu

Zaśpiewali powstańcom

Śmierć na żwirowni

Pamięci poległych

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
129
Tak
40%
Nie
52%
Nie wiem
8%