MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Niech się święci smutny 1 Maja! – VIDEO

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 1 maja 2010, 12:27
Aktualizacja: Niedziela, 2 maja 2010, 8:20
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Bezprecedensowo przebiegło dzisiejsze fetowanie Święta Pracy przez miejscową lewicę. Po raz pierwszy w historii nie było tradycyjnego pochodu. Pierwszy raz – od około 20 lat – wśród manifestujących zabrakło posła Jerzego Szmajdzińskiego, który trzy tygodnie temu zginął w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem.

Nie było orkiestry, barwnego – choć z roku na rok coraz mniej licznego – przemarszu ulicami miasta. Bez szturmówek i innych elementów pochodu pierwszomajowego. – Zdecydowaliśmy jeszcze z Jerzym Szmajdzińskim, żeby w tym roku inaczej świętować 1 Maja. Bez pochodu, ale na wiecu, bez patetycznej orkiestry, za to z zespołem Tomski Band grającym muzykę popularną – mówi Andrzej Gorzałczyński z SLD.

Sympatycy lewicy i jej członkowie zaczęli się schodzić na plac Ratuszowy przed godziną 11. Przybyły także delegacje z miast ościennych oraz organizacji lewicowych z Zittau (Niemcy). Przy okazji zorganizowano akcję zbierania podpisów pod listami popierającymi Grzegorza Napieralskiego, kandydata SLD w wyborach prezydenckich. Wiec – nie bez kłopotów technicznych z mikrofonem – rozpoczęła przed ratuszem szefowa miejscowych struktur lewicy Grażyna Malczuk. Wybrzmiał hymn narodowy – co się rzadko zdarza – odtworzony w całości.

Grażyna Malczuk w swoim wystąpieniu do kilkudziesięciu uczestników zgromadzenia podkreśliła, że lewica przezwycięży trudności i wygra doprowadzając do poprawy jakości życia społeczeństwa. Gospodyni wiecu przedstawiła też gości: Janusza Krasonia, szefa Rady Dolnośląskiej SLD, Elżbietę Zakrzewską, zastępcę przewodniczącego Krajowej Rady Unii Pracy, a także współorganizatora manifestacji – Antoniego Grochowskiego, szefa Rady Powiatowej OPZZ.

Lider związkowców podkreślił, że Polska wcale nie jest krajem, którego kryzys nie dotknął. Dodał, że rośnie bezrobocie, a celem lewicy jest zapewnienie wszystkich godziwych warunków życia, pracy i płacy. Powiedział też – jak co roku – że większość postulatów, o które walczyli robotnicy w 1886 roku w USA wciąż jest aktualna.

Podczas całej manifestacji wielokrotnie nawiązano do postaci Jerzego Szmajdzińskiego. Czy to w sposób prymitywny – jak na transparencie NIE (W hołdzie Jurkowi nie dajmy się PO ani PIS-owi), czy też we wspomnieniach. O zmarłym Pośle bardzo ciekawie wypowiedział się Janusz Krasoń, szef dolnośląskiej lewicy. – Przyjechałem tu z tremą, bo jak tu zastąpić Jurka? Jurka po prostu nie da się zastąpić – powiedział. Nawiązał też do wielu epizodów z życia Posła, dla którego nie było spraw nieważnych. – Problemy ludzi traktował tak samo jak poważne kontrakty rządowe i obowiązki poselskie – usłyszeliśmy.

Pamięć Jerzego Szmajdzińskiego zebrani uczcili chwilą ciszy. – Wyobraźmy sobie przez ten czas uśmiech Jurka – mówiła Grażyna Malczuk. Dodała także, że Senat Kolegium Karkonoskiego zdecydował o nadaniu imienia Posła nowo budowanej hali sportowej na terenie campusu uczelni. Liderka lewicy i Janusz Krasoń podkreślili jednak, że mimo tych smutnych przesłanek, święto 1 Maja powinno być radosne. – Niech się święci 1 Maja! – zawołał J. Krasoń. G. Malczuk zaprosiła chętnych na piwo do ogródków gastronomicznych. – W planach był także festyn z grillowaniem i tańcami, ale odwołaliśmy go. Jest jeszcze za wcześniej – powiedział Andrzej Gorzałczyński.

Za to wszystkim przygrywał Tomsky Band, który grał także na balu charytatywnym lewicy. – Poznaliśmy Jerzego Szmajdzińskiego nie jako polityka, ale jako człowieka. To był po prostu świetny facet – powiedział lider zespołu. Następnie zabrzmiał znany przebój „W życiu piękne są tylko chwile”. Do stoiska z beczką chmielowego trunku ustawiła się kolejka spragnionych.

Obejrzyj video!

Ogłoszenia

Czytaj również

Plac zabaw już wkrótce

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Jan Sopata na emeryturze

Komentarze (40) Dodaj komentarz

~Paweł Drewniak 1-05-2010 14:06
Redaktor a czytać nie umie tam jest napisane: "... NIE dajmy się ... " a nie tak jak Pan napisał "...nie damy sie ..." że napiszę prymityw
aristo 1-05-2010 14:30
Dlaczego Święto Pracy czci się nieróbstwem, festynami, imprezam, czy manifestacyjnymi pochodamii? To wymysł przeszłych już na szczęście czasów nie mających nic wspólnego z logiką. Logicznie uświęcenie tego dnia powinno nastąpić poprzez szczególnie rzetelną pracę. To tak jakby w święto kościelne zaniechać wszelkich praktyk religijnych. Czy ktoś może to sobie wyobrazić?
~Jan 1-05-2010 14:35
Bez Jerzego Szmajdzińskiego to już nie pierwszy Maja!!! Zastanawiam sie nad jednym jak mogła przyjśc na pochód Elka Zakrzewska ubrana jakby sie wybierała na działke do tego stroju brakowało jej jeszcze łopaty!!! Wstydziłaby sie kobieta! Poszukajcie dla niej jakiegoś stylisty bo kompromituje lewice! To ma być posłanka????Wstyd i hańba! ZA grosz gustu!
~ziuta 1-05-2010 14:39
Pisiory nie maja wstydu,żeby na imprezie lewicowej ustawiać swoj stolik i zbierać podpisy na kaczora?! Patrzyłam na ta kobiete,która siedziała przy tym stoliku ...tak wyglądają pisowcy,wredni i zawzięci....gratulacje!!!!
~bene 1-05-2010 14:42
Wszyscy wszystko krytykują,ale żeby coś sami zrobili to nic...lewica jak widać stara sie jakoś trzyma się razem czy jest lepiej czy gorzej.....a Jurek był człowiekiem o złotym sercu,idąc w pochodzie wszyscy go witali bili mu brawo to był swoj człowiek....nikt go już nie zastapi
~Mika-43 1-05-2010 14:46
Pani Elu popatrzmy troszke w lustro....i troszeczke szacunku dla reszty zebranych na pochodzie....w takim stroju????wstyd mi za Pania.....kompromitacja!!!!!I Pani ma być posłanka? Jeśli miałaby Pani odrobine honoru to proszę złożyć rezygnację,tak by bylo najuczciwiej....Naszego Jureczka nigdy sie Pani nie uda zastąpić oj nigdy!!!!
hokeypokey 1-05-2010 15:09
Pewnie ze "smutno" Powylazily stare komuchy i z rozrzewnieniem wspominaja czasy "czy sie stoi czy sie lezy to pensyjka sie nalezy". Teraz sie nie nalezy i jakos markotnie.
~asdf 1-05-2010 15:12
czerwona dolina
~xXx 1-05-2010 15:25
Obrębalski nie zadbał o impreze kiedyś to sie działo na 1 maja a dzisiaj nic tylkoWSTYD
~Polak 1-05-2010 15:52
oj smutny ten 1-y maja, na szczęście dinozaury partyjne już niedługo odejdą w polityczny niebyt - Wystarczy zacytować Pawła Kukiza: "
~MNICH 1-05-2010 16:40
~poiu 1-05-2010 18:32
Nie czepiajcie się Elki Z.! Ta sytuacja z posłowaniem ją przerosła. Jerzy Sz. w grobie sie pewnie przewraca. Zobaczcie na zdjęciach, jak wczoraj był ubrana na uroczystości w Muzeum Karkonoskim. Koszmar..brrrr!!!!....
~"""~ 1-05-2010 18:43
Niech żyje 1- szy maja święto robotnicze!!! Precz z burżujami i wyzyskiem !!!
MYSIA 1-05-2010 19:01
jejku nasze miasto to jak widać na fotkach sami emeryci i renciści,nic dziwnego ze jeszcze trochę to nie będzie miał kto tu nawet światła zgasić
~Paweł Drewniak 1-05-2010 19:04
Co do Pani Zakrzewskiej. ODCZEPCIE SIE. Święto pracy TAK, Czyli ubranie robotnicze, Przypomne a Jacek Kuroń jak bywał ubrany? -ubierał sie tak, bo podkreślał skąd sie wywodzi człowiek pracy, robotnik. Co, jakoś wam to odpowiadało!!! Pani ELA ZAKRZEWSKA na PREZYDENTA JELENIEJ GÓRY!!!
~prawda38 1-05-2010 19:14
Wstyd, wstyd, wstyd - Ci co siedzą na kilku stołkach i biorą pensję i jeszcze kilka innych dodatków - CO ZROBILI, CO ROBIĄ - aby walczyć z bezrobociem cyt. ''Lider związkowców podkreślił, że Polska wcale nie jest krajem, którego kryzys nie dotknął. Dodał, że rośnie bezrobocie, a celem lewicy jest zapewnienie wszystkich godziwych warunków życia, pracy i płacy" CHYBA DLA SIEBIE SWOICH RODZIN I ZNAJOMYCH. Jelenia Góra to jedna WIELKA MAFIA - dla siebie i swoich znajomych JEST WSZYSTKO - dla ludzi z poza układu nie ma NIC - taka jest PRAWDA, taka jest RZECZYWISTOŚĆ - człowiek, który chce coś zrobić dobrego w Jeleniej Górze nigdy nie będzie w stanie BEZ UKŁADU !!!!!!!
~prawda38 1-05-2010 19:17
Jerzy Szmajdziński - bali się go - on nie wchodził w układy - jedyny człowiek na lewicy uczciwy - nigdy nie odmówił pomocy - a zawsze pomógł !!!!!1
~pisowiec 1-05-2010 19:45
Ziuta wyjedz do Rosji , tam jest Twoje miejsce.
~Sowa 1-05-2010 20:00
Paweł Drewniak vel Józwa vel Członek Zarządu z godz.14:06 -a jaka to różnica w odbiorze semanyycznym "nie dajmy się ,nie damy się?".Czas terażniejszy i przyszły oraz tryb rozkazujący dla masowego widza nic nie znaczy. Natomiast transparent z takim napisem -razi prymitywizmem.
~do mnich 1-05-2010 20:30
poczekaj robercik niedługo sie spotkamy.....
dolnoślązak 1-05-2010 21:07
C.d.n.
AnetkaJg 1-05-2010 21:20
O tym, że impreza udana i godna straconych haraczy świadczą zdjęcia nr 30 i 31. Otóż swoją obecnościa zaszczycili Plac Ratuszowy gwiazda i boss dzikiego parkingu przy ul. Kilińskiego i wielkim skupieniu wysłuchali przemówień. Aż mi żal, że mnie tam nie było.
~ 1-05-2010 21:39
Szata nie zdobi człowieka lecz umysł.
~Paweł Drewniak 1-05-2010 22:16
Sowa z 20:00 Dzięki za porównanie do vel Józwy vel Członka Zarządu :-) Chodziło mi o błąd jaki Pan redaktor popełnił w tekście (już poprawił) zresztą literówki często mu sie zdarzają. A błąd w tekście jest znaczący. Tryb również. ".. Nie dajmy się .." -jest to prośba skierowana do wyborców, którzy oddają swój glos na konkretnych polityków, partie. ".. Nie damy się .." -jest ignorancją wyborców wskazującą na brak szacunku do wyborcy i mający podteksty do dawnego PZPR jedna partia, władza i takie tam. Jeśli chodzi o napis ma być prosty i może być prymitywny. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje za porównanie do członka
~kum 1-05-2010 22:18
"21:39" A po czym rozpoznać, że pod kapeluszem znajduje sie umysł ? Szatę przynajmniej widać .
~J-J-O 2-05-2010 0:54
Pani Elu naprawdę kłania się zmiana w Pani wyglądzie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Nie można tak reprezentować się jako POSŁANKA!!!!!!!
~Myc 2-05-2010 8:15
Pani Ela jest ok ... Ma ładną kurteczkę :-)
~olo 2-05-2010 9:32
~Paweł Drewniak 2-05-2010 10:10
do J-J-O 00:54 Owszem można, można się tak reprezentować. Po raz kolejny wspomne Jacka Kuronia. Dajcie już spokój Pani Eli i zajmijcie się merytoryczną pracą a nie pierdołami
~bang 2-05-2010 12:35
hokeypokey - popieram
~waldek_a 2-05-2010 15:44
Tomsky-świetni. Słuchałem z przyjemnością. Szkoda, że w soboty lub niedziele nie można posłuchać jeleniogórskich kapeli na Placu Ratuszowym. Choćby za to brawa dla jeleniogórskiej Lewicy. Swoją drogą ile osób z własnej woli będzie na Placu w dniu 3 Maja?
~Jariath 2-05-2010 15:48
Kto to jest ta pani slusznych rozmiarow w antycznej jeansowej koszuli ? Ogladnalem wszystkie zdjecia na 2-3 jakas osoba sie usmiecha , na reszcie same wieszaki . Man , co za miasto ? Co za kraj ? Ludzie , idzcie po rozum do glowy , zamknijcie drzwi za soba , miejcie lepsze zycie . Wy nawet ambicji na lepsze nie macie .
bombardier 2-05-2010 17:16
ubywa nam towarzyszy selekcja a Lenin wiecznie żywy.
~yyy 3-05-2010 11:39
Tak teraz wygląda awangarda klasy robotniczej i piewcy dyktatury proletariatu.
teessi 3-05-2010 13:33
A na zdj. nr 9 fajne dmuchanie ;-)
teessi 3-05-2010 13:35
Ze zdjęć wynika, że w tej partii są sami starsi ludzie.
~też Elka 3-05-2010 22:40
Rany Boskie! Jak można było ubrać się w taką bluzę z podwiniętymi rękawami! W głowie się nie mieści.
~Wiem 5-05-2010 13:31
Jozek Kusiak gdzie sa Ci najwierniejsi Twoi byli czerwonogwardzisci!!!. Jest juz ich coraz mniej.Nie dlugo zostaniesz z Grazynka i Gorzalczynskim.Sam do tego doprowadziles. Wybory Cie osmiesza.
~do wiem 7-05-2010 20:48
jesteś jakiś pesymista, więcej szacunku dla ludzi i pamiętaj to nie przynależność do partii świadczy o ludziach. Najgłośniej krzyczą łap złodzieja Ci co kradną.
~jaś przewoznik 8-05-2010 10:04
no a co na to firma na k

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Czyżby Andrzej Duda?

Bestie A. Cieślińskiej w Muzeum Przyrodniczym

Uwaga na barszcz Sosnowskiego  

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
793
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
14%