MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 7 sierpnia
im. Doroty, Kajetana

Niech runą bariery w turystyce

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 2 czerwca 2010, 8:29
Aktualizacja: 8:30
Autor: Angela
Fot. Angela
Otwieranie gór oraz obiektów turystycznych dla osób niepełnosprawnych w realizacji i planach – to jeden z tematów seminarium „Aktualny stan bezbarierowej dostępności obiektów turystycznych w regionie Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej”. Spotkanie zgromadziło wielu gości z Polski oraz z Czech.

Dwuczęściowe seminarium odbyło się w ramach projektu realizowanego przez Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych „Karkonosze dla wszystkich”. O godzinie 9.00 w sali konferencyjnej Uniwersytetu Ekonomicznego przy ulicy Kochanowskiego spotkanie otworzył Stanisław Schubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Dr Maja Prudzienica natomiast zaprezentowała realizowane działania, efekty i rezultaty projektu.

– Głównym celem tego seminarium jest zebranie informacji na temat dostępności osób niepełnosprawnych do obiektów turystycznych i gór, by w przyszłości znaleźć takie rozwiązania by ludzie niezależnie od rodzaju swojej niepełnosprawności mogli korzystać z naszej okolicy i jej uroków – mówiła koordynatorka projektu.

Po tej prezentacji swoje wystąpienia mieli: Witold Szczudłowski dyrektor biura Związku Gmin Karkonoskich, przedstawiciel karkonoskiego związku gmin Czeskich, czeski partner z organizacji No limits Jaroslav Vanclova, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego Andrzej Raj. Piotr Gryszel, który mówił o metodologii badań.

Przedstawiciele koła naukowego Wydziału Turystyki i Gospodarki Regionalnej Uniwersytetu Ekonomicznego, w tym Jarosław Czyczerski, Marika Trojanowska, Joanna Klimczyńska i Monika Micuła zaprezentowali wyniki badań dostępności Karkonoszy dla osób niepełnosprawnych.

– Konferencja jest konsekwencją naszych trzyletnich starań o otwarcie gór dla osób niepełnosprawnych. Zaczęło się to od otwarcia pierwszej trasy dla niepełnosprawnych do wodospadu Szklarka w Szklarskiej Porębie. W minionym roku 4 października nastąpiło otwarcie trasy turystycznej z Kopy do Równi pod Śnieżką – mówi Stanisław Schubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.

– Obecnie jest to kolejny etap, kiedy spotkaliśmy się z przedstawicielami różnych organizacji i stroną czeską, naszym partnerem czyli Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych No limits i wspólnie po obu stronach Karkonoszy wywołaliśmy pozytywny efekt. Skutkiem tego Czesi, którzy są o wiele bardziej zaawansowani pod względem otwierania gór i dóbr turystycznych dla niepełnosprawnych, zaproponowali dziesięć tras, a my zaproponowaliśmy około sześciu tras, o czym mówił dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego, Andrzej Raj – dodał Schubert.

W czerwcu KSON chce zorganizować kolejną wycieczkę dla osób niepełnosprawnych po nowej trasie o długości 1200 metrów do schroniska Dom Śląski. Na tym jednak otwieranie gór dla niepełnosprawnych się nie skończy.

Część naszych szlaków turystycznych jest udostępniona niepełnosprawnym zarówno na wózkach inwalidzkich, jak i osobom niedowidzącym. Dzisiaj na terenie parku są trzy miejsca, które są profesjonalnie przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jest to Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Szklarskiej Porębie, szlak turystyczny do wodospadu Szklarka i wysokogórski odcinek Kopa – Śląski Dom.

W planach jest adaptacja budynku dla celów informacyjno – edukacyjnych w Karpaczu na Wilczej Porębie. W otoczeniu tego budynku będzie też ścieżka edukacyjna, którą będzie można zwiedzać na wózku inwalidzkim. – Chcemy też przystosować dla niepełnosprawnych szlak z Karpacza od hotelu Orlinek do Schroniska Nad Łomniczką, a docelowo chcielibyśmy również u podnóża Chojnika przystosować trasę dla osób niedowidzących– mówi Andrzej Raj.

– Te plany powinniśmy zrealizować w przeciągu najbliższych dwóch trzech lat. Tych obszarów, które mogłyby być otwarte dla niepełnosprawnych jest bardzo dużo, nie tylko w Karkonoszach. Karkonoski Park Narodowy to tylko 1 /5 Karkonoszy, zlokalizowana w najwyższych partiach. Aby się dostać na nasze trasy, trzeba przebyć trasy zarządzane przez gminy czy lasy państwowe. Dlatego tak ważne jest, by te działania były skorelowane, by w realizowane projekty angażowały się różne podmioty, które będą czuły się odpowiedzialne za całościowy efekt – podkreślił dyrektor Raj.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Synoptycy: jeszcze popada

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~mim 2-06-2010 10:59
Przy tak anemicznym nagłaśnianiu problemów niepełnosprawnych w turystyce wątpię, czy runą bariery dla niepełnosprawnych. "Zainteresowanie" tak ważną konferencją widać na zdjęciach. Czy to poważne , aby tak ważny temat był poruszany przy pustawej sali ? Czy znowu musiała "para pójść w gwizdek"? Organizatorzy podobneych konferencji ! więcej entuzjazmu i sprawności organizacyjnej w tym co robicie. Może warto zaprosić harcerzy do współorganizacji, to Wam pokażą, że można przy małym wysiłku osiągnąć o wiele większy efekt. Czuwaj! Druh MIM
~ 2-06-2010 11:56
Bardzo przepraszam,nic nie mam do niepełnosprawnych,wręcz przeciwnie-w razie potrzeby sam służę pomocą,po prostu -ludzie jak wszyscy. Dlatego szczerze popieram samą ideę, natomiast jeżeli miałoby być to realizowane tak jak udostępnienie niepełnosprawnym wodospadu Szklarka, to jestem przeciw. Moim zdaniem szczytna idea udostępnienia pięknych miejsc niepełnosprawnym traci sens jeżeli ceną jest wizualna dewastacja tychże. Myślę, że sami niepełnosprawni sie z tym zgodzą.Pozdrawiam
~do druha MIM 2-06-2010 13:41
Brałem udział we wczorajszej konferencji na w/w temat i zainteresowanie było, więc proszę nie pisać, że konferencja była,a na sali nikogo nie było ! Zdjęcia zrobione przez reporterkę są z godz. ok.13 gdy konferencja dobiegała już do końca,a goście, którzy przybyli na konferencję musieli wcześniej wyjść, gdyż mają jeszcze inne obowiązki, więc co to za jakieś pretensje DRUHU?! a co do pomocy ZHP --> to przy takiej organizacji konferencji, to w czym byście mogli pomóc ?? bo akurat w takim momencie was nie wiedzę! i jeszcze jedno.. ZHP nich się weźmie do roboty, bo kiedyś dzieci jeździły na obozy pod namioty, a teraz wysłać dziecko na obóz "harcerski" to będzie spało w jakiejś "szkole" ;) Pozdrawiam
~do 02-06-2010 13:41 | ~do druha MIM 9-06-2010 6:12
To może niepełnosprawnych wysłać pod namiot? W czym przeszkadza spanie dzieci w szkole? To chyba lepiej dla dzieci, że będą nocować w cywilizowanych warunkach! A teraz co do samej idei poruszanej na konferencji - niepełnosprawni chcą, aby udostępnić im obiekty turystyczne, ale jakim kosztem to ma się odbyć? Chcecie wyasfaltować ścieżki turystyczne? Przecież od razu wiadomo, po co to robicie! Nikt z niepełnosprawnych nie pojedzie tam wózkiem inwalidzkim lecz samochodem osobowym! I zanieczyści jego spalinami choćby KPN. Jak chcecie odpoczywać na łonie natury to przecież macie parki miejskie, wyasfaltowane, dostosowane do potrzeb inwalidów. Tam można wjechać wózkiem.
~do 02-06-2010 13:41 | ~do druha MIM 9-06-2010 6:17
W czym przeszkadza, że dzieci będą spały w cywilizowanych warunkach? To lepiej dla dzieci, że nie będą narażone na kleszcze i mrówki! Natomiast co do samej idei udostępnienia obiektów turystycznych dla inwalidów na wózkach - przecież od razu wiadomo, że nie chodzi o wóżki inwalidzkie lecz samochody osobowe!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rój wiedzy

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Obieżyświat w Lwówku

W czwartek spotkanie z Elżbietą Jaworowicz

Bezpieczniej nad Kaczawą

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
984
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%