MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 12 lipca
im. Weroniki, Jana

Niebezpieczni nauczyciele

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Wtorek, 20 września 2005, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 13 lutego 2006, 14:10
Autor: marek
Nauczyciele łamią prawo - twierdzą przewodnicy górscy. Zgodnie z przepisami powyżej tysiąca metrów nad poziomem morza wycieczki piesze i narciarskie mogą być prowadzone tylko przez górskiego przewodnika turystycznego. Jednak wynajęcie licencjonowanego opiekuna kosztuje około 120 złotych za dzień.

Andrzej Mateusiak wiceprezes jeleniogórskiego PTTK mówi, że co piąta grupa dzieci po górach wędruje bez odpowiedniej opieki. W dodatku opiekunowie, najczęściej nauczycielki, nie panują nad grupą, młodzi ludzie odchodzą na boki, wchodzą na zamknięte ścieżki, nie respektują nakazów i zakazów.

Przewodnicy zwracają uwagę, że choć obowiązuje przepis nakazujący wynajęcie przewodnika to nie ma żadnych sankcji dla opiekunów grup, które wędrują bez niego. Kary, nawet więzienia, grożą dopiero wówczas gdy dojdzie do wypadku.

Dlatego PTTK dogadał się z Urzędem Wojewódzkim i wspólne patrole będą na szlakach kontrolować, czy prowadzący uczniowskie grupy mają odpowiednie kwalifikacje. Oby skutecznie, bo to może zapobiec takiej tragedii, do jakiej doszło dwa lata temu, gdy pod lawiną w Tatrach zginęli uczniowie prowadzeni przez nauczyciela szlakiem zamkniętym zimą.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Redakcja przeprasza Krzysztofa Golke

Promesy dla strażaków  

"Piękna i bestia" w sobotni wieczór pod Ratuszem

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Co z wodą w zalewie złotoryjskim?

Przebudowa drogi nr 2273D

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
400
Tak
48%
Nie
39%
Nie wiem
13%