MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Niebezpieczne odpady tylko do Wałbrzycha

Wiadomości: Jelenia Góra/region
Piątek, 10 sierpnia 2012, 9:05
Aktualizacja: 9:18
Autor: Angela
Papa, eternit czy wiadra po lepiku budowlanym – takie odpady można oddać na wybranych składowiskach. Najbliższe Jeleniej Góry jest w Wałbrzychu. W Ścięgnach ich nikt nie przyjmie, bo zabrania tego prawo i regulamin. Przekonał się o tym jeden z jeleniogórskich przedsiębiorców. – Czy wysypisko nie ma możliwości wystawienia na swoim terenie kontenera na takie odpady i przyjmowania go za odpowiednią opłatą? – pyta pan Tomasz.

- Podobno jesteśmy brudnym narodem, śmiecimy w lasach, parkach itp. Ja chciałem wywieźć odpady, które pozostały mi po przeprowadzonym remoncie dachu u klienta. Będąc człowiekiem dbającym o ekologie zapakowałem „śmieciory” (4 kartony skrawków papy, trochę gruzu i wiadra po lepiku) do auta i zawiozłem do Ścięgien – relacjonuje pan Tomasz. - Na wysypisku zostałem poinformowany przez naprawdę miłą panią, że nie może odebrać papy i wiader, ponieważ podlegają one utylizacji, i z takim transportem należy udać się do Wałbrzycha. Czy wysypisko nie ma możliwości wystawienia na swoim terenie kontenera na takie odpady, czy też może po prostu im się nie chce? Wydaje mi się że za odpowiednią odpłatą odbiór takich śmieci mógłby być możliwy. W lasach pełno jest takich niespodzianek. Może warto zainteresować się tym problemem – pisze nasz Czytelnik.

Mieczysław Lewandowi, kierownik Zakładu Usług Komunalnych Związku Gmin Karkonoskich, który zarządza składowiskiem w Ściegnach tłumaczy, że na przyjmowanie takich odpadów nie zezwala instrukcja prowadzenia składowiska oraz przepisy odgórne. Papa, eternit czy wiadra po lepiku są bowiem materiałami niebezpiecznymi i podlegają innego rodzaju utylizacji.

- Tę sytuację można porównać do próby oddania do apteki, gdzie przyjmowane są przeterminowane leki, np. przeterminowanych środków chemicznych itp. – mówi Mieczysław Lewandowski, kierownik składowiska. - Są to zupełnie inne odpady i my nie możemy ich ani przyjmować, ani składować, ani tym bardziej utylizować. Ich odbiór od mieszkańców leży w gestii gmin, a nie składowiska odpadów - dodaje.

Michał Kasztelan, prezes MPGK, jednej z firm zajmujących się odbiorem nieczystości na terenie Jeleniej Góry mówi, że w stolicy Karkonoszy ani w najbliższej okolicy punktu odbioru odpadów takiego rodzaju nie ma.

- Owszem, odbieramy sprzęt AGD, RTV czy gruz, ale nie eternit czy papę - mówi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Serca pełne nakrętek

Bardzo słabe wyniki matur

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~ 10-08-2012 9:30
no to panie Tomku zostaje las, chory kraj
~ 10-08-2012 9:32
dziki też
~rumcajs54 10-08-2012 9:32
To jest CHORE ! I dziwić się później, że lasy, łąki, przydrożne rowy pełne są tego dziadostwa. Przecież tu nie chodzi o odbiór tych śmieci tylko o ich przekazanie właściwemu odbiorcy. Jaka bowiem jest różnica czy ten transport pojedzie do Wałbrzycha prywatnym np. żukiem, czy w odpowiednim, profesjonalnym kontenerze ? Jak mawiał trener Wójcik - kasa, Misiu, kasa .... Żałosne.
~soclib 10-08-2012 9:33
Jak by dostał w "łape" to by przyjął i w wiadra i pape. Czy mieszkańcy muszą wychodzić z pomysłami ,a gdzie są pracownicy Ratusza którzy mają obowiązek rozwiązywania podobnych problemów. Jak nie mają wyobraźni i pomyslów niech"małpują" od innych miast. Przecież pewne rozwiązanie nie są objęte tajenicą ani patentem.
~Misia_sie_kisi 10-08-2012 9:59
Przecież to absurd? Każdy drobny przedsiębiorca ma jeździć do Wałbrzycha, albo łamać prawo? Kto ma na to czas. Jelenia Góro - ogarnij się!
~pdg. 10-08-2012 10:04
Zgadza się, niestety mam ten sam problem, po wymianie pokrycia dachowego nie mam gdzie oddać starej papy. Nie możemy porównywać jej z azbestem, nie jest ona tak szkodliwa. Skoro rolkę papy można kupić w większości "hurtowni" budowlanych, to może należałoby tam również oddawać starą ???
~ 10-08-2012 10:11
odbierają rtv, agd ??? pewnie jeszcze trzeba im zapłacić za to że łaskawie wezmą i jeszcze nie daj boże żeby było niesprawne bo ciężko będzie opylić w komisie albo innych bananowych republikach
~Zgroza 10-08-2012 10:18
Niektórzy przedsiębiorcy są tak bezczelni ,że wyrzucają worki odpadów w tym wiaderka po jakiś chemikaliach, klejach i lepikach na pobocze obwodnicy . Kilka dni temu jeszcze leżały na poboczu między Maciejową a Carrefourem
~Dredi 10-08-2012 10:42
Panie Tomaszu szkoda, że tak mało ludzi myśli tą kategorią jak Pan. Miło, że ktoś daje przykład. Godne pochwały.
CН.W.D.P. 10-08-2012 10:44
HEHE:-) HIHI:-) HUHU:-) HAHA:-) W BANIĘ SIĘ ZAŁATWIANIE:-) JAKIEŚ COŚ CHORE TU NAPISAŁO, TE TO CHORY KRAJ JEST... NO WIĘC GRATULUJĘ!! BO TO WY TEN KRAJ TWORZYCIE, WIĘC WY JESTEŚCIE CHORZY. ALE SPOKOJNIE!! TAKA JUŻ NATURA TWORU ZWANEGO SPOŁECZEŃSTWEM, ŻE JEST CHORE. MUSI BYĆ CHORE, BO INACZEJ BY SIĘ NIE UTRZYMAŁO. NIE ROZUMIECIE... WIEM...
CН.W.D.P. 10-08-2012 10:50
JESZCZE DWA ZDANIA DO Zgrozy... Zgroza, GDZIE TY WIDZISZ OBWODNICĘ MIĘDZY MACIEJOWĄ A CARREFOUREM?? PO OBWODZIE CZEGO ONA BIEGNIE??
~tu i teraz 10-08-2012 11:26
Panie Tomku, brawo i chwała za poruszenia tak ważnego problemu. To kto w tym mieście jest odpowiedzialny za właściwe zbieranie WSZYSTKICH odpadów, również odpadów niebezpiecznych. Powinien Pan zawieść to wszystko do Ratusza, a nie do lasu. Co te biedne zwierzęta żyjące w brudnym lesie są winne, że władza jest głupsza od Osła !!! A prezes MPGK, który pełni tę funkcję od chyba 35 lat !!! nieustannie - jest osobą , która na każde pytanie odnośnie gospodarki odpadami powinna umieć odpowiedzieć !!! Ale jeżeli w Jeleniej Górze, czy w całym naszym Kraju nie można znaleźć FACHOWCA z odpowiednim kierunkowym inżyniersko-ekologicznym wykształceniem, ze studiami podyplomowymi z zarządzania - który poprowadziłby POLITYKĘ gospodarki odpadami w "Stolicy Karkonoszy"-to Pan Kasztelan jest niezastąpiony!
~tu i teraz 10-08-2012 11:38
Poza tym mamy w Jeleniej Górze wyższą uczelnię ekonomiczną, która kształci dyplomowanych absolwentów również z dziedziny ochrony środodwiska, mamy wybitnych Naukowców i Wykładowców z dziedziny ekologii - to czy Wódz Ratusza nie może skorzystać z tego ogromnego potencjału naukowego, który jest pod ręką. Czy w tym biednym Mieście nie można skorzystać z posiadanych SIŁ miejscowych tylko Władza musi czekać, aż KTOś I KIEDYŚ to zrobi za nią. Ta Władza to chyba nawet nie wie, czego nie robi, a powinna. Po co weszliśmy do Unii, jeżeli decydenci miejscy nie mają pojęcia, jakie obowiązki ciążą na urzędzie administracji, nie wiedzą, że niedługo MY WSZYSCY będziemy płacić olbrzymie KARY za niespełnianie standardów m. innymi w gospodarce ODPADAMI ??? Ludzie KIEDY wy się PRZEBUDZICIE ???!!!
~17sqandal 10-08-2012 12:28
no i gdzie śa te ekolodzy co dbaja o czystośc lasow o zwierzeta o czyste powietrze ano tylko wtedy protestują gdy Im do pasuje , a tu co jakies smieci to zbyt ba...lne a przykuć się łańcuchami do drzwi ratusza i wymusiić od władzy jakieś stanowisko w sprawie , papy czy eternitu bo sami nasi samorządowcy nic z własnej woli nie zrobią a więc do dzieła tak zwani ekolodzy a nie klaskać czy rozdawzć ulotki
~madona 10-08-2012 12:59
Przerobiłem ten temat i ze Ścięgien odjechałem z kwitkiem. Wówczas miałem do wywiezienia tapicerkę samochodową i plastiki. Na hasło "Wałbrzych" oniemiałem. Nie rozpakowałem samochodu tylko wróciłem do domu zamówiłem kontener 1,1m3 i zapakowałem "z górką". Zapłaciłem 260,00zł, a on pojechał to wysypać do Ścięcien - dostałem z tamtąd dokument odbioru nieczystości. I co k...a - da sie! Pozdrawiam ludzi myślących o ekologii i odpowiednio zamożnych - bo ekologia kosztuje.
~devilek 10-08-2012 13:08
To jest właśnie jeleniogórska paranoja. mamy 2 firmy odbierające odpady i obie kuleją, rejon kamiennogórki ma jedną firmę, która kwitnie i sie rozwija. wystarczy przejechać przez górke i jakby inny swiat. czyli nie jest to kwestia, że "sie nie da" ale kwestia zarzadzania przedsiebiorstwem, kwestia kształcenia zarzadu i personelu, kwestia pozyskiwania funduszy i raz jeszcze KWESTIA ZARZĄDZANIA. nie memy przecież wielu trudnych odpadów z przemysłu, bo go nie ma, jest gro odpadów motoryzacyjnych, ktore albo lądują w lasach, albo w piecach, albo na ogniskach palonych w nocy za warsztatem. Ale i oddać takich odpadów nie ma gdzie, nawet jakby człowiek Chcial i ZAPLACIŁ. to juz paranoja, na śmieciach ZARABIA SIE DWA RAZY, na ich odbiorze i sprzedaży surowców z nich pozyskanych. Wystarczy UMIEĆ
~devilek 10-08-2012 13:16
... zgadzam się z "madona", tak się robi po prostu! zamawia sie kontener na odpady budowlane, a w nim juz może znaleźć sie doslownie wszystko. Baniaki z kwasem, bańki z olejem, wiadro z rtęcią, opony, jak leci wszystko trafi na jedną kupę na wysypisku. ALE RADA, jaką kiedys otrzymałem od jakiegoś czlowieka (personalia nieznane, ja tak nie postępowałem:) Jedzie sie na przydrożny parking z takim np wiadrem po lepiku czy czym innym, czego nie można do "smietnika" wyrzucić i stawia się obok pojemnika na śmieci. NIE wyrzuca sie do LASU, bo las jest "niczyj" i zarośnie krzakami, to nie widać, a śmietnik przy parkingu musi być opróżniony, posprzątany, więc... PO CO śmiecić w lesie, jedynym "dobrze" dostepnym wszystkim za darmo, skoro można problem rozwiazać łatwiej. z CZYSTYM sumieniem wlasnym
~gość II 10-08-2012 14:38
Porównywanie Wysypisk śmieci do apteki gdzie można oddać przeterminowane leki jest łagodnie mówiąc nieporozumieniem. Aptek w Jeleniej i okolicach jest dużo nie trzeba do Wałbrzycha jeździć. Okoliczne lasy niebawem zapełnią się materiałem badawczym dla wielu pokoleń archeologów.
~karpaczanin 10-08-2012 17:47
Jest jeszcze lepszy sposób. Ja jak muszę się pozbyć papy albo innego g...na, to palę w piecu albo spalam na działce. Dajmy na to jak hajcuję w piecu w zimie to pół miasta to czuje :-)) I nawet tych 260,00 zł nie muszę płacić i jeszcze mam ciepło w chałupie :-)
~do CН.W.D.P. 10-08-2012 20:07
Nie dość ,że jesteś * to wrzeszczysz jak jakiś chory na głowę
CН.W.D.P. 10-08-2012 21:25
WIEM...
~soclib 11-08-2012 8:19
CHWDP jak WIESZ to sie zawieś do Wałbrzycha i będzie normalnie .
~sabotage 11-08-2012 13:26
a moja propozycja, wyrzucać takie rzeczy w widocznych miejscach w mieście. nie do lasu, tam nikt nie zauważy. trzeba, aby problem stał się widoczny dla wszystkich. może pokażą w teleexpresie i zawiła będzie zawile wyjaśniał...
CН.W.D.P. 11-08-2012 14:27
NO!! :-)
CН.W.D.P. 11-08-2012 18:11
sabotage, MOJA PROPOZYCJA: POKAŻ NAM, JAK TO SIĘ ROBI. IDĄC DALEJ ZA TWOJĄ PROPOZYCJĄ, PROPONUJĘ CI ULICĘ ARMII KRAJOWEJ-TO DOŚĆ WIDOCZNE MIEJSCE. A PÓŹNIEJ OPISZ NAM TU NA FORUM SWOJE WRAŻENIA...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wiadukty prawie gotowe

Zamknięty szlak z Koziej Szyi

Będzie nowa świetlica

Mieszkańcy chcą miododajnego skweru

Stalowe rumaki w Karpaczu

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
837
Tak
37%
Nie
57%
Nie wiem
6%