MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Niebawem nowe zasady segregacji odpadów

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 6 marca 2017, 14:15
Aktualizacja: Wtorek, 7 marca 2017, 10:46
Autor: MPGK
Fot. Użyczone/MPGK
Od 1 lipca w całej Polsce obowiązywać będą nowe zasady segregacji śmieci. Przygotował je resort środowiska, argumentując, że zmiany spowodowane są niskim poziomem recyklingu. Plastiki i metale wrzucać będziemy do żółtych pojemników, papier do niebieskich, odpady biodegradowalne do brązowych, szkło do zielonych a mieszane do czarnych. Na wymianę pojemników gminy będą miały pięć lat.

- W Jeleniej Górze nie będziemy musieli wymieniać pojemników - mówi Mirosław Stasiak, prezes MPGK. - Są one do zmian dostosowane już obecnie.

Przypominamy zasady segregacji:

Żółty pojemnik przeznaczony jest na metale i tworzywa sztuczne. Będzie można do niego wrzucić: odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach, nakrętki, plastikowe opakowania po produktach spożywczych, opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku i sokach), opakowania po środkach czystości (np. proszkach do prania), kosmetykach (np. szamponach, paście do zębów), plastikowe torby, worki, reklamówki, aluminiowe puszki po napojach i sokach, puszki po konserwach, folię aluminiową, metale kolorowe, kapsle, zakrętki od słoików, czy zabawki z tworzywa sztucznego, jeśli nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców. Do żółtego kubła nie będzie można jednak wyrzucić np. plastikowej butelki, jeśli będzie w niej jeszcze zawartość. W żółtym kontenerze nie powinny znaleźć się też: opakowania po lekach i zużytych artykułach medycznych, po olejach silnikowych, części samochodowe, zużyte baterie i akumulatory, puszki po farbach i lakierach, czy zużyty sprzęt elektroniczny czy AGD.

Do brązowego kubła przeznaczonego będzie można wrzucić: resztki jedzenia, odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki), gałęzie drzew i krzewów, skoszoną trawę, liście, kwiaty czy trociny i korę drzew. Nie będzie można do niego wrzucić jednak kości zwierząt, odchodów zwierząt, popiołu z węgla kamiennego, leków, drewna impregnowanego, płyt wiórowych i MDF, ziemi i kamieni, czy innych odpadów komunalnych w tym niebezpiecznych.

Ministerstwo Środowiska przypomina, że podczas segregacji śmieci należy pamiętać o odpadach niebezpiecznych takich jak np. baterie, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, czy elektroodpady. Takie odpady można oddać w specjalnie wyznaczonych punktach np. w sklepach i aptekach, a także w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, czyli tzw. PSZOK-u. W Jeleniej Górze znajduje się on w siedzibie MPGK przy ul. Wolności. Drugi PSZOK ma charakter mobilny. Harmonogram jego wystawiania dostępny jest na stronie internetowej MPGK http://www.mpgk.jgora.pl/pl/punkt-selektywnego-zbierania-odpadow-komunalnych

W Jeleniej Górze znajduje się około 330 tak zwanych gniazd do selektywnej zbiórki odpadów. Stoi w nich około 1200 pojemników: żółtych, niebieskich, brązowych i zielonych. Odpady z terenu miasta odbierane są z niemal 8 tys. punktów. Łączna ilość wystawionych pojemników (razem z pojemnikami do odpadów zmieszanych) wynosi mniej więcej 10 tys.

Ogłoszenia

Czytaj również

Ważne dla niepełnosprawnych seniorów

Gala Senioraliów

Wybory parlamentarne (aktualizacja)

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~wtf 6-03-2017 15:04
Makulaturę i złom lepiej sprzedać w skupie niż oddawać za darmo,ba jeszcze im za to płacić ;)Zawsze to rocznie parędziesiąt złotych więcej w kieszeni.
~ 6-03-2017 15:35
i tak potem wszystko na jednej hałdzie ląduje
~ 6-03-2017 16:46
Już teraz kapusie zaglądają do pojemników co ludzie wyrzucają ,niech się zajmą tymi co śmiecie podrzucają a to nie bidaki tylko buraki z furami czyli bydło
~ppp 6-03-2017 16:47
A gdzie wyrzucać kocie kupy?
~III sort 6-03-2017 17:04
1646 >>znam takich bidoków z UM co w foliówce wynoszom śmieci do pracy ,Dziś podjechała śmieciara z Simeko i zabrala wsio papier,szklo plastiki do śmieciary ,kto segreguje ponownie ,jak tak to poco segregować w domy.
~Off top 6-03-2017 19:47
Na całym osiedlu, gdzie mieszkam są porozstawiane kontenery, a dodatkowo pojemniki na szkło, a więc po co to całe zamieszanie z dodatkowymi pojemnikami/ kontenerami? Ja dodatkowo segreguję odpady, które są odbierane w specjalnych workach zostawianych przez SIMEKO.
~Do 16:46 6-03-2017 19:52
Lepiej podrzucić śmieci do kontenerów, niż wyrzucać je do lasu.
~Stanleyowsky 6-03-2017 20:45
III Sort - przyjrzyj się śmieciarce. To jest nowoczesna - trzykomorowa zgniatarka. Oddziela odpady od siebie. Faktycznie nadajesz się do jednej z komór - jeśli sądzisz, że tył wozu to jeden mieszacz :-) hihi.
~ 6-03-2017 22:58
U nas nikt nie segreguje. Wywalają wszystko co sie da ,jak leci, i co w d..ie mają a płacą jak za segregowane.
~portman 7-03-2017 9:54
A jeśli pracuję np. w kiosku, w którym jest mała powierzchnia to jak mam segregować śmieci? Nie wyobrażam sobie kilku pojemników w kioskach, chyba że kioskarz będzie latał z każdym śmieciem do kosza. Kretyńskie przepisy. Łatwiej by było zapłacić pracownikom w sortowni i niech sortują
rymcycymcy 7-03-2017 10:18
...podwyżka ! :)
~dada 7-03-2017 13:05
gdzie wsypać popiół z pieców
~y 7-03-2017 22:08
Jeden odizolowany pojemnik na rąbniętych kacyków pisuaru !~!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Problemy przy Wyczółkowskiego 61  

Ostatnia prosta kandydatów

Przeszkadzali gapie

Wybory: Zwycięstwo PiS

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
582
Tak
13%
Nie
65%
Nie wiem
21%