MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Nie żyje Piotr Napierała

Wiadomości: Region
Wtorek, 9 lipca 2019, 6:38
Aktualizacja: Czwartek, 11 lipca 2019, 6:32
Autor: WAC
Fot. użyczone
To duża strata dla kultury i ochrony zabytków w Kotlinie Jeleniogórskiej. 6 lipca po długiej i ciężkiej chorobie zmarł prezes Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej Piotr Napierała.

Piotr Napierała miał bardzo duże zasługi w dziele odbudowy licznych zabytków w kraju i regionie, w tym pałaców w Kotlinie Jeleniogórskiej. Był absolwentem wydziału budownictwa Politechniki Wrocławskiej. W trakcie studiów zaangażował się w działalność opozycyjną. Pierwszą pracę podjął jako kierownik budowy we wrocławskiej Pracowni Konserwacji Zabytków. Następnie przez kilkanaście lat był wiceprezesem zarządu firmy Integer S.A., przyczyniając się do remontu wielu zabytkowych zespołów pałacowo-parkowych nie tylko w kraju. W 2007 roku razem z przyjaciółmi założył Castellum - dziś jedną z większych na Dolnym Śląsku firm budowlanych, specjalizujących się w remontowaniu zabytków. Do największych realizacji firmy należą m.in.: remont zespołu pocysterskiego w Krzeszowie, we Wrocławiu zaś synagogi Pod Białym Bocianem, kamienicy Pod Złotym Słońcem, Dworca Głównego PKP oraz jedenastu kamienic Muzeum Warszawy.

W 2000 roku, jako jeden z pierwszych poważnych inwestorów, odkrył potencjał Kotliny Jeleniogórskiej. Dzięki zaangażowaniu P. Napierały odnowione zostały kolejne zabytki: pałac Paulinum w Jeleniej Górze, pałac w Wojanowie i pałacyk myśliwski w Karpnikach. W 2005 r. z jego inicjatywy powstała Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. W 2012 roku, dzięki wysiłkom fundacji, jedenastu zespołom parkowo-pałacowym w Kotlinie Jeleniogórskiej nadano status Pomnika Historii Prezydenta RP. Jednym z ostatnich dużych projektów, w które pomimo choroby angażował się P. Napierała niemal do samego końca, jest rewitalizacja folwarku w Bukowcu w celu utworzenia Centrum Kulturalno – Edukacyjnego.

Zabytku nie wystarczy kupić, wyremontować i przerobić na hotel, trzeba go też, a to jest najtrudniejsze, ożywić – zwykł mówić P. Napierała. - Turystów z zagranicy nie przekona basen, spa czy korty, im potrzeba czegoś więcej .

Twoja reakcja na artykuł?

4
5%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
80
93%
Smuci
0
0%
Złości
2
2%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Droga dla wybranych

Zmarł ks. Józef Stec

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ 9-07-2019 7:12
Zacny człowiek, wiele zrobił dla naszego regionu.
~Grześ 9-07-2019 9:14
Nieodżałowana strata. Pochylmy się nad przemijaniem. Moje wyrazy współczucia rodzinie, bliskim i współpracownikom.
~kolega z roku 9-07-2019 11:30
Byłeś bardzo wartościowym człowiekiem. Spoczywaj w pokoju.
~R.I.P. 10-07-2019 18:31
Ogromna strata. Szczególnie dla takiej społeczności jak nasza, dolnośląska. Głębokie wyrazy współczucia dla rodziny i przyjaciół.
~ 10-07-2019 22:02
Pan inżynier Piotr Napierała zmarł po długiej I ciężkiej chorobie. W czasie zbyt krótkiego życia wiele dokonał. RIP

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Szczytna akcja w szkole

Lwówek dla pszczół

Zimowe Kaczawy

Chcą powtórki wyborów!

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
518
Tak
21%
Nie
69%
Nie wiem
10%