Czwartek, 9 maja
Imieniny: Grzegorza, Karoliny
Czytających: 4822
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nie żyje Levan Mantidze

Niedziela, 12 listopada 2023, 13:34
Aktualizacja: 13:35
Autor: Manu
Jelenia Góra: Nie żyje Levan Mantidze
Wczoraj (11 listopada) rano w wieku 75 lat zmarł mający polskie korzenie gruziński artysta plastyk Levan Mantidze, scenograf teatralny, związany ze Zdrojowym Teatrem Animacji. Twórca rzeźb jelonków pierwszej edycji jeleniogórskiego „szlaku jelonków”, w tym rzeźby herbowego symbolu miasta w 2008 na skwerku między ulicami 1–go i Piłsudskiego z okazji 900–lecia Jeleniej Góry.

W swojej karierze stworzył scenografie do ponad stu spektakli, a jego prace trafiły także na wystawy malarskie. Jego dziełem jest rzeźba ogromnego krzesła (na podstawie rysunku innego twórcy) przed Zdrojowym Teatrem Animacji (jednocześnie logo ZTA) – motywu fotografii spacerowiczów w Parku Zdrojowym.

Scenografia do "Ożenku"

Levan Mantidze był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Tbilisi, gdzie na początku XX wieku osiedliła się jedna z jego babć, która pochodziła spod Krakowa. W 1993 Levan Mantidze przyjechał z Tbilisi do Polski. Jego polski debiut jako scenografa miał miejsce w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu do sztuki „Balladyna” Juliusza Słowackiego w reżyserii Stanisława Banasia. Gdy w 1995 dyrektorem jeleniogórskiego Teatru im. Norwida został Andrzej Bubień, absolwent jednej z petersburskich uczelni, Levan Mantidze otrzymał propozycję współpracy – opracowania scenografii do widowiska „Ożenek” Mikołaja Gogola (1997) w reż. Sergieja Fiedotowa, a następnie do przedstawień: „Bracia Karamazow” Fiodora Dostojewskiego (1999), które wyreżyserował Wiktor Terelia, „Pinokio” Carla Collodiego (2000) w reż. Grzegorza Cinkowskiego, „Cisza, czyli żart filozoficzny” Roberta Dudzika (2003) w reż. Andrzeja Hrydzewicza i „Tango” Sławomira Mrożka (2004) w reż. Piotra Konieczńskiego. Ponadto w Teatrze im. Norwida stworzył cokół – rzeźbę kilku głów jeleni, która później, przez długie lata stanowiła zwieńczenie słupa ogłoszeń teatralnych.

Związany z teatrem w Cieplicach

Pod koniec lat 90. XX wieku związał się na stałe ze Zdrojowym Teatrem Animacji, gdzie zrealizował projekty scenograficzne m.in. do widowisk dla dzieci i dorosłych: „Szałaputki” Janusza Ryla–Krystianowskiego (1999) w reż. Lidii Lisowicz, „Wielki teatr legend Karkonoszy” Bogdana Nauki (1999), „Aqua sanitata” Bogdana Nauki (2000), „Wielki Teatr Legend Karkonoszy: „O tym jak Rzepiór parobka Leona latać uczył” Bogdana Nauki (2000), „Cała prawda o Rzepiórze” (2000) w reż. Bogdana Nauki, „Zaślubiny Emmy z Rzepiórem” (2001) w reż. Bogdana Nauki, „Konik Garbusek” Piotra Jerszowa (2002) w reż. Lidii Lisowicz, „Alibaba i czterdziestu rozbójników” Bolesława Leśmiana (2004) w reż. Lidii Lisowicz, „Tomcio Paluszek” Jerzego Zaborowskiego (2011) w reż. Lidii Lisowicz, „Historyczno–turystyczna letnia szopka jeleniogórska” (2012) w reż. Bogdana Nauki i „Hagazussa. Magia bez granic tańca i lalki” (2012) w reż. Steffi Sembdne.

Prywatnie był lubianym gawędziarzem, ceniony też jako kucharz kuchni gruzińskiej.

Twoja reakcja na artykuł?

2
3%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
3%
Nudzi
58
89%
Smuci
1
2%
Złości
2
3%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
442
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
26%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Polityka
Kowary – ślubowanie burmistrza
 
Polityka
Jeżów Sudecki – ślubowanie wójta i radnych
 
Aktualności
Gratka dla fanów historii!
 
Aktualności
Wzruszenie łamało mu głos
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group