MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

(Nie)zwykły turniej

Wiadomości: Wrocław
Piątek, 28 września 2018, 16:54
Aktualizacja: Niedziela, 30 września 2018, 8:19
Autor: Paweł Guszała
Fot. Paweł Guszała
Na Polach Marsowych Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu odbyły się zwykłe zawody z niezwykłymi uczestnikami. Był to XII Dolnośląski Turniej Piłki Nożnej „Turgol”, w którym wzięli niepełnosprawni zawodnicy z różnych zakątków Dolnego Śląska.

W tegorocznym Turgolu uczestniczyło około 150 intelektualnie niepełnosprawnych osób z 12 drużyn. Organizatorem było Stowarzyszenie Ostoja na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

- Dzięki temu turniejowi osoby niepełnosprawne mogą się realizować w sporcie. W ten sposób nie robią tego tylko w swojej placówce, ale przyjeżdżają do nas, do Wrocławia, i na tych pięknych obiektach mogą rywalizować a przy tym świetnie się bawić – mówi Małgorzata Gorący, prezes Stowarzyszenia „Ostoja” na rzecz osób z niepełnosprawnościami

Pomysłodawcą turnieju dla osób niepełnosprawnych jest Krzysztof Kozioł, rehabilitant Warsztatu Terapii Zajęciowej „Ostoja”.

- Na początku chcieliśmy zmierzyć się i sprawdzić swoje umiejętności piłkarskie z innymi osobami niepełnosprawnymi z Dolnego Śląska. Pewnego razu umówiliśmy się na mecz i z roku na rok rozwinęło się to do tego co możemy dzisiaj oglądać – wspomina Krzysztof Kozioł.

W ten sposób z małych, międzywarsztatowych zawodów Turgol urósł do rangi klasowego turnieju, na który z niecierpliwością czekają osoby niepełnosprawne. Nie tylko ze względu na rywalizację i nagrody, ale przede wszystkim na możliwość spotkań ze znajomymi i wspólną integrację.

Aby wyrównać szanse uczestników, drużyny zostały podzielone na dwie grupy: mistrzowską, w której grali „starzy wyjadacze” oraz amatorską. Przy czym wszystkie spotkania były jednakowo emocjonujące i obfitowały w walkę, pot i łzy. Te ostatnie pojawiały się zarówno ze szczęścia, jak i ze smutku po przegranym meczu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
100%
Przeraża

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Promesy na nowe wozy

Komisja Sportu o sprawozdaniu za 2018

Jubileusz koła PTTK

KSWiK bez prezesa

Listy eurokandydatów

Wybory coraz bliżej. PiS apeluje

Droga Jubileuszowa już otwarta

Świętowali nasi strażacy

Sonda

Wg. rządu najlepiej zarabiający mają finasować 500+ dla osób niepełnosprawnych. Czy to jest słuszne?

Oddanych
głosów
440
Tak
32%
Nie
63%
Nie mam zdania
5%