MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

(Nie)zwykła Andrzejewska w Muflonie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 15 października 2008, 8:41
Aktualizacja: 15:14
Autor: TEJO
Fot. Archiwum Autorki
Miłośnicy subtelnej, czarno–białej fotografii nie mogą zapomnieć o dzisiejszej wystawie prac Ewy Andrzejewskiej. Obecność w Miejskim Domu Kultury Muflon – obowiązkowa!

Fotografia jest jednoczesnym rozpoznaniem w ułamku sekundy zdarzenia oraz organizacji form, które temu zdarzeniu nadają właściwy wyraz – pisał Henri Cartier Bresson. Fotografia Ewy Andrzejewskiej to nieco więcej niż można się spodziewać po tej zwięzłej definicji klasyka.

Zdjęcia subtelne, jakby wyjęte ze starego albumu, niewielkie, a jednocześnie mocne w wyrazie. Wykonywane techniką coraz bardziej popadającą w zapomnienie. Środowa wystawa będzie wyjątkowa. Po raz pierwszy po 20 latach Ewa Andrzejewska pokaże cykl portretów. – Portretów ludzi, spotykanych przez lata. Po raz pierwszy publicznie. Tak, jak zostały zrobione. Bez ponownego, ujednolicającego siłą rzeczy, kopiowania. Fotografie ze swego czasu – podkreśla Jacek Jaśko, fotografik.

Zdjęcia wykonane perfekcyjnie pod względem kompozycyjnym, a największym ich walorem jest światło – wspomina z kolei Marek Grygiel w zapowiedzi wystawy. Zdecydowanie to coś więcej niż tylko zapisanie chwili na światłoczułym nośniku. Dziś już nieosiągalnym: błonie negatywowej ORWO, która przeszła do historii wraz ze zmianą układów politycznych, a także – technologicznych – wypierana przez wszechwładną „cyfrę”.

Portrety to także początek artystycznej i fotograficznej drogi Ewy Andrzejewskiej. – Jeszcze w szkole, gdzie portretowała koleżanki i kolegów. Na pamiątkę. Do dziś Ewa powtarza, że zajmuje się fotografią pamiątkową. A najbardziej chciałaby być fotografem ulicznym, a najlepiej mieć zakład portretowy w mieście, w którym mieszka. Z wyboru – podkreśla Jacek Jaśko.

Otwarcie wystawy Ewy Andrzejewskiej „Zwykłe portrety niezwykłych ludzi” o godz. 18 w MDK „Muflon” w Jeleniej Górze Sobieszowie.

Ogłoszenia

Czytaj również

W sobotę zbiórka krwi

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Otwarto Dom Modlitwy w Łomnicy

Komentarze (3) Dodaj komentarz

HankaOdRumcajsa 15-10-2008 9:08
...takie stare fotografie przenoszą w czasie...
~Dove 15-10-2008 14:50
No, to w końcu o 15.00 czy o 18.00?
~Sabath 15-10-2008 23:08
i dużo uczą

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czyżby Andrzej Duda?

Śmieci przy ścieżce na Perłę Zachodu

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Skatepark za frekwencję?

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
634
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
13%