MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Nie znaleźli ofiary dzikiej wody

Wiadomości: Region Jeleniogórski
Wtorek, 8 lipca 2008, 8:03
Aktualizacja: 8:12
Autor: Angela
Fot. PSP
Kolejny dzień poszukiwań piętnastolatka, który utonął w niedzielę (06.07) na żwirowni Żarka koło Zgorzelca zakończył się niepowodzeniem. Na dzisiaj zaplanowane są dalsze działania Zdaniem płetwonurków nurt przemieścił zwłoki w inne miejsce rozległego akwenu.

Piętnastolatka, który utonął na żwirowni, od niedzielnego popołudnia szukali strażacy, rodzina i grupy wodno nurkowe. Wczorajsze działania pod wodą na obszarze około 400 x 200 metrów prowadziła grupa wodno-nurkowa z Jeleniej Góry i Legnicy.

W sumie siedem osób, w tym trzech płetwonurków przez cały dzień przetrząsali zanieczyszczone i trudno dostępne dno dzikiego kąpieliska. W dalszym ciągu bez rezultatu.

- Sporym utrudnieniem były opony, metalowe pręty i fragmenty konstrukcji budowlanych, a także śmieci, które uniemożliwiły posiłkowanie się echosondą. Mimo to sprawdziliśmy wszystkie trzy miejsca, które wskazali nam świadkowie utonięcia chłopca – mówi Piotr Wincenty, szef grupy wodno-nurkowej z Jeleniej Góry.

Ciała w tych miejscach niestety nie było. Można podejrzewać, że pod wpływem zmian pośmiertnych oraz ruchów termalnych wody, ciało przemieściło się w inne miejsce. Żwirownia zajmuje około pięciu hektarów, więc trudno jest sprawdzić całą powierzchnię jej dna.

Dlatego dzisiaj (wtorek 8.07) strażacy ze Zgorzelca mają prowadzić działania na wodzie. Z łodzi będą oni wypatrywać ciała na powierzchni. Możliwe, że poszukiwania będą kontynuować również płetwonurkowie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Krakowska w budowie

Likwidacja schroniska

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~~~gość~~ 8-07-2008 13:28
17.05.2008r Pan Piotr Wincenty z Jeleniej Góry po 80 minutach wydał zgodę na ratowanie harcerzy w Kaminiołomie w Wojcieszowie. Takiego okresu oczekiwania na pomoc nie dożyłby nawet dinozaur.Kolejny wypadek uświadamia nam,że ta grupa "ratująca" jest do sprzątania, a nie do ratowania.Są wakacje, a dzieci chciałyby spędzić je miło.Co my dorośli mamy im do zaoferowania??? Wyrazy współczucia dla rodziny.Też przeżyłam tragedię.
KochaSJG1983 8-07-2008 16:34
Do ~~~gość~~: Nie pisz, jeśli nie wiesz. Pan Piotr Wincenty jako jedyny z trzech strażaków na całe województwo dolnośląskie posiada uprawnienia kierownika robót podwodnych i miał wydać stosowne polecenie opiekunowi harcerzy, bo przeczuwał, że uda się wydobyć żywych harcerzy w wyrobiska w Wojcieszowie, bo zanim dojadą strażacy z Legnicy to minęło troszkę czasu...
~~~gość~~ 8-07-2008 17:15
Jeśli P. Wincenty jest jednym z trzech strażaków dowodzących akcją to nie powinien kierować się przeczuciami (bo nie jest wróżką) lecz wiedzą i praktyką zawodową.Proponuję zapoznać się z relacjami w Faktach wrocławskich z dnia 18.05.2008r(archiwum). W Czechach jest helikopter,który niesie pomoc wszystkim potrzebującym bez względu na obywatelstwo poszkodowanych na ich terenie.Czy my jesteśmy aż tak daleko za nimi?? W Polsce najpierw jest ekonomia, a potem może pomoc.
~~~~~Gość~~~~ 8-07-2008 18:13
Wielkie wyrazy współczucia dla rodziny tego 15-latka
~lukas tau 8-07-2008 19:56
Śmigłowiec?? A co by tu pomógł. Śmierć mózgowa następuje po 3 najdalej po 5 minutach od pójścia pod wodę. Tyle jest czasu żeby kogoś wydostać z wody i wiedząc jak to sie robi zreanimować. A i tak nawet jak się uda przywrócić akcję serca po tym czasie to w 90 % przypadków człowiek jest już rośliną.Śmigłowiec potrzebuje na start 10 minut plus dolot , no i jeszce musiałby mieć ubranego płetwonurka na pokładzie. Absurd.
~James Kopytko 8-07-2008 20:27
a wam co? pupska ściska, że człowiek ratuje ludziom życia??? jak byście się znali, to byście wiedzieli jakie są procedury w tego typu zdarzeniach, a nie "kamieniowali" sprzed monitora człowieka który stara się ratować poszkodowanych. Nawet nie wiecie jak czuje się osoba która musi wyszukać martwego człowieka, w dodatku dziecko. To jest też dramat ludzi szukających zwłoki! Wstydźcie się!!!!!! szkoda na was słów...... żal.pl to jedyna strona dla waszych dennych komentarzy lub prostaki.pl szukający sukcesu pod artykułem.
~czytelnik 8-07-2008 21:10
DO GOŚĆ:"""Są wakacje, a dzieci chciałyby spędzić je miło.Co my dorośli mamy im do zaoferowania???""" Są wakacje i my dorośli zaoferujmy dzieciom kąpiel na basenach lub kąpieliskach strzeżonych.Takich nieszczęść jak to będzie wiele gdy rodzic siedzi przed tv i sączy browarka albo coś innego... I nie pisz bzdur. Jakby spłonęła chata to też byłoby o jedną płonącą belkę za dużo???
~Do Gość 8-07-2008 21:25
Chyba życie zbyt mało ci dopiekło, że piszesz takie głupoty. Zresztą dobrze jest komentować jak się siedzi w domku w kapciuszkach przed biurkiem.Jeśli wiesz coś o ratowaniu tonących i o procedurach to podziel się z nami.
~Do Gość 8-07-2008 21:30
Chyba życie zbyt mało ci dopiekło, że piszesz takie głupoty. Zresztą dobrze jest komentować jak się siedzi w domku w kapciuszkach przed biurkiem.Jeśli wiesz coś o ratowaniu tonących i o procedurach to podziel się z nami.
~ rzypadkowy czytelnik 8-07-2008 22:12
Te niektóre komentarze są żałosne, ratowanie tonącego ma sens po kilku minutach, a dotarcie nurków do miejsca zdarzenia odbywa się ZAWSZE po dłuższym czasie, więc wszystkie te spekulacje nie mają żadnego znaczenia. Zastanówcie się co zrobić, aby uchronić następne potencjalne ofiary kąpieli a nie szukajcie winy u ratowników. Ps. A tak nawiasem mówiąc to redakcja tego portalu mogłaby troszkę "ukrócić" kretyńskie i obrażające niewinnych ludzi uwagi niekompetentnych autorów wypowiedzi na ogólnym forum.
~przypadkowy czytelnik 8-07-2008 22:15
I jeszcze jedno, jeśli "gość" przeżyła jakąkolwiek tragedię, to powinna wiedzieć, że działania w Wojcieszowie nie były już ratowniczymi tylko poszukiwaniami .
~Piotr W 8-07-2008 23:59
Nie wiem dlaczego ktoś próbuję mnie oczerniać. Zazwyczaj wykonujemy naszą pracę czyli nurkowania w miejscach w których inny płetwonurek by nie nurkował. To prawda ze grupa wodno – nurkowa głównie poszukuje zwłok. Takie są realia. Osobie topiącej się może pomóc tylko ratownik WOPR , oczywiście jeżeli zdarzenie ma miejsce na kąpielisku strzeżonym. Jeżeli ktoś bezmyślnie wchodzi do wody w miejscu niebezpiecznym to niech nie liczy na to ze w momencie wypadku zderzy się cud i ktoś go uratuje. Jeżeli ktoś ma jakieś zastrzeżenia co do moich działań to niech złoży doniesienie do prokuratury. Jeżeli ktoś ma pomysł jak z Jeleniej Góry zdążyć dojechać i uratować osobę w okolicach Zgorzelca to czekam na propozycje. Biorąc pod uwagę że czas nie powinien być większy niż 5 min. Powiem jeszcze że nie ja dysponuję siły i środki na miejsce zdarzenia , nie mam tez możliwości zadysponowania śmigłowca. Jestem pewien że tego lata utonie jeszcze wiele osób i to za przyzwoleniem społeczeństwa. Większość przez głupotę , alkohol i brawurę a ich rodziny będą miały pretensje że straż ich nie uratowała.
~ona 9-07-2008 10:56
Tu akurat popieram Piotra W. Pretensje powinno sie kierowac do lekkomyslnych uzytkownikow niestrzezonych kąpielisk bo pewnie gdyby ten 15-latek kąpał sie na basenie strzezonym ktos zdołałby go uratowac. Nie da sie jednak przewidziec wszystkiego. Z drugiej jednak strony uwazam ze naszym ratownikom nalezy sie smiglowiec bo nie chodzi tu tylko o wypadki nad wodą w czasie lata ale rowniez o drogowe i inne. Może gdyby miasto ufundowalo taki smiglowiec ofiar wypadkow byloby mniej. Kondolencje dla rodziny chłopca.
~bienio 11-07-2008 18:11
KochaSJG1983 21-07-2008 14:11
Do ~~~gość~~: Pan Piotr Wicenty nie był dowodzącym strażakiem jako jeden z trzech, jak to napisałeś. To jest kierownik robót podwodnych i on wie, co robi lepiej od Ciebie. Nie oczerniaj kogoś, kogo nie znasz, bo być może będziesz potrzebował pomocy od Pana Piotra Wicentego, który zawsze wykonuje swoje zadanie należycie i wzorowo. Tyle na ten temat...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Patrole w Kamiennej Górze

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2053
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%