MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Nie zamierzają składać broni. Uran STOP!

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Środa, 22 lutego 2012, 8:20
Aktualizacja: Czwartek, 23 lutego 2012, 8:00
Autor: Petr
Fot. Petr
Seminarium, a następnie debata na temat poszukiwania i możliwości przyszłej eksploatacji rud uranu w Sudetach odbyły się wczoraj w Starej Stajni w Łomnicy obok Jeleniej Góry. – Mówimy STOP dla kopalni uranu w regionie! Ci, którzy są za jego wydobywaniem nie mają pojęcia, jakie przyniesie to skutki i zagrożenia – mówili ostro prelegenci.

Wczorajsze seminarium oraz debatę w Starej Stajni przygotował Komitet Społeczny „Nie dla kopalni uranu w Sudetach” wraz z grupą Przewodników Sudeckich. Tematem dwóch prelekcji z udziałem Petera Diehla z międzynarodowej organizacji WISE URANIUM oraz Josefa Jadrný z czeskiego stowarzyszenia Naše Podještědí były m.in. koszty i konsekwencje eksploatacji rud uranu w różnych rejonach świata, potencjalne zagrożenia dla środowiska, sposoby a praktyki postępowania z pozostałościami po wydobyciu uranu, uwarunkowania ekonomiczne, a także prawne i społeczne.

Prelekcje poprzedziła prezentacja multimedialna oraz wystąpienie Katarzyny Andrzejewskiej, radnej gminy Stara Kamienica, członkini komitetu „Nie dla kopalni uranu w Sudetach”, która mocno skrytykowała politykę zakładającą pozyskiwanie uranu ze źródeł krajowych.

– Nie zamierzamy składać broni, nie chcemy kopalni uranu w naszych pięknych górach. Po to spotkaliśmy się tutaj by wyrazić nasz sprzeciw wobec planów Australijczyków i naszego rządu godzącego się na taki stan rzeczy. Mam nadzieję, że sympozjum uzmysłowi każdemu, kto jest na nim obecny całą gamę zagrożeń związanych z ewentualnym powstaniem kopalni uranu w regionie – mówiła Katarzyna Andrzejewska.

I dodała: – Gwałtowny wzrost poziomu radonu czy substancji radioaktywnych powodujących nowotwory. Zniszczenie środowiska, załamanie cen nieruchomości w całej okolicy, niepewna przyszłość, możliwość przesiedlenia z uwagi na „energetyczny interes kraju” to tylko niektóre przykłady na to, co będzie się działo jeśli pozwolimy na wydobywanie uranu w Sudetach.

W spotkaniu w Starej Stajni uczestniczyły m.in. posłanki Zofia Czernow i Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska. – Uważam, że podobne sympozja trzeba organizować przed podjęciem każdej, istotnej decyzji dotyczącej przyszłości kraju czy danego regionu. Uczestniczyłam w spotkaniu, bo chcę znać stanowiska zarówno protagonistów, jak i antagonistów wydobywania uranu tu, w Sudetach. Póki co nie mogę opowiedzieć się ani za, ani przeciw – mówi Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska.

– Ja natomiast mówię za organizatorami kategoryczne „Nie dla kopalni uranu w Sudetach”. Tak samo jak oni twierdzę, że uruchomienie kopalni w regionie spowoduje upadek turystyki, rolnictwa i sadownictwa. Uran STOP! – podsumowuje Zofia Czernow.

Ogłoszenia

Czytaj również

Rozbudowa SOSW rozpoczęta

Jest szansa na miliony

Schronisko do remontu

Komentarze (127) Dodaj komentarz

~jg 22-02-2012 8:38
Pamiętajmy o metodzie jaką prowadzone ma być wydobycie - wtłoczenia pod ziemię milionów litrów kwasu siarkowego w odległości 10-15 km od Uzdrowisk Cieplickich i Świeradowa. Przy naszym środowisku hydrogeologicznym to katastrofa ekologiczna dla całej Kotliny Jeleniogórskiej i Parku Karkonoskiego.Brawo Pani Czernow za dalekowzroczność i troskę o region - tacy posłowie nam potrzebni - prawdziwy SZACUN!!!!!!!!!!!!
~:)) 22-02-2012 8:44
Jakos w Kowarach niemcy wydobywali uran i nic sie nie dzieje! Wdelug tego co przeciwnicy mowia to w kowarach kazdy powinien byc chory i ludzie powinni umierac!Jednak jakos nic sie nie dzieje.Teraz sie technologia poszla na przod,ale polska jest zacofanym krajem i nic tego nie zmieni,wiekszosc powinna zyc jak plemiona w ameryce...
~jg 22-02-2012 8:55
Do choroby czy ktoś myśli pisząc takie bzdury - w Kowarach wydobywano metodą tradycyjną, teraz wydobywa się metodą ŁUGOWANIA tzn wpakowania do złóż milionów litrów chemikalii - nie umrzesz od uranu ale będziesz pił syf i w rzekach będziesz miał syf CZY TO JASNE?
~Michi 22-02-2012 9:27
Może ktoś wyjaśni na czym polega metoda wydobycia tej rudy, co się wtłacza pod ziemię i na jaką głębokość? Na jakiej głębokości występują wody i jakie jest ryzyko ich skażenia? Gaz łupkowy, którego wydobycie też wiąże się z nasączaniem ziemi chemikaliami jakoś nie wzbudza takich kontrowersji. Jeżeli jest to metoda bezpieczna, to rozpoczęcie wydobycia może być szansą dla regionu. Tak jak miedź i węgiel brunatny stały się żyłą złota dla Zagłębia Miedziowego, tak uran może ożywić naszą zapyziałą Kotlinę.
~ 22-02-2012 9:34
w Polsce sie nic nie opłaca, taki to juz kraj
~ZA 22-02-2012 9:48
NIECH POWSTANIE! Ciekawe, jakie zdanie miałaby Pani poseł Czernow, gdyby pomysł uruchomienia kopalni miał poklask Donalda i jego świty???
~ 22-02-2012 10:05
taka prelekcja powinna byc latem pod ratuszem wowczas spoleczenstwo by bylo rzetelnie poinformowane a prelekcje w zaciszu i tylko dla garstki ludzi co to da , A pania CZERNOW trzymam za slowo,, Szmajdzinska zas to typowa spuscizna PZPR, co ona ma tu do gadania, nie jest stad i jej nie dotyczy mieszka w Warszawie wiec kolo d... jej lata czy bedziemy zdrowi i czy nie zaoraja Karkonoszy, ona swoje ma
~jg 22-02-2012 10:29
Co do bezpieczeństwa metody ŁUGOWANIA IN SITU to zapraszamy na prelekcje Niemców Czechów, u których już nastąpiło skażenie wód głębinowych i samorządy, a nawet budżety w/w państw nie radzą sobie w tej chwili z ochroną zasobów własnych wód głębinowych, skażonych w okolicy tych kopalń. Dotyczy to też Stanów, tylko, że tam firmy wydobywcze ogłosiły bankructwo i trwa proces kto ma ratować i za co pokłady wody. Wszystkie te inf. dostępne są w internecie - nie da się wszystkiego przytoczyć, co oczywiste.A propos gazu łupkowego to np Bułgaria żyjąca z turystyki wycofała się z wydanych już koncesji , bo ich ministrowie byli uprzejmi zapoznać się z metodami wydobycia, co naszym ministrom pewnie nie grozi.
~lio 22-02-2012 10:36
Pani Czernow zabezpieczyła się pewnie na pokolenia...Mało ma jednak so powiedzenia tym studentom dla ktorych jedyna oferta tutaj to rozwożenie pizzy...Może im jedynie przypominać że "ostatni gasi śiatło"
~jg 22-02-2012 10:44
Ponadto TO AUSTRALIJCZYCY dostali koncesję. W takiej firmie wydobywczej pracuje kilkadziesiąt osób bardzo wysoko wykwalifikowanych - autralijczyków?. Zysk jest dla firmy, a my możemy się pożegnać z zyskami z turystyki i dodatkowo biedzić się ze skażonym na setki lat środowiskiem. Wyobraź sobie górski potok, w którym płynie chemiczny ściek,lub Cieplice z wodami zasiarczonymi - życzę zdrowia.
~Góral karkon 22-02-2012 10:51
Co ta statystka poseł Czernow wmieszała sie dla rozgłosu w tematy uranowe ! tam jej jeszcze nie było , chyba myśli już o kolejnej kadencji . Może niech opowie p.Zofia o tej ogromnej chybionej inwestycji handlowej jak "Dom dziecka " na ul Długiej , gdzie miasto wydało na tą inwestycje na tamte czasy 4 miln. dolarów w przeliczeniu , zamiast zanaleść inwestora to wydało publiczne pieniądze pod wodzą Czernow. Do dzisiaj dom handlowy jest nie rentowny , nie spłaca się , płacą na jego utrzym. mieszkańcy z podatków - próby sprzedaży spaliły na panewce. Typowe ,marnotrastwo i bankructwo na koszt mieszkańców. Takie to umiejętności posiada p. Zofia - teraz temat uranu -- Ha , ha .Może deficyt domu handlowego niech pokrywa p.poseł z diety , choć i to za mało na pokrycie comiesięcznych strat
~ 22-02-2012 11:04
dlaczego pani Czernow wloczy sie po Jeleniej zamiast siedziec w sejmie i bronic kobiet przed tyraniem do smierci- och zapomnialam ona jest z PO
Piipi Jelonkowa 22-02-2012 11:43
..do - [~J.g ] .. ¿¿¿ DLACZEGO ??? .. w kowarach były tablice ostrzegawcze: - "Strefa ograniczonegi czasu przebywania /promieniowanie/ czas przebywania 15 minut "
Piipi Jelonkowa 22-02-2012 11:47
..do - [~Autora postu z godz.08:44 ] - "Było bardzo dużo tragicznych sytuacji,dużo górników zmarło na białaczkę i pilicą płuc"- frag.Interwiev z Ludwikiem Urbańskim z kopalni uranu z Radowic .. podobnej z Kowar ! .. górnicy umarli mając 25..26 lat za czasow "tajemic" i przyjazni Polski ze ZSRR
~Brunner 22-02-2012 11:54
A dlaczego uranu nie można importować, pierwiastek ten jest dość dostępny na świecie w wielu krajach. Chyba nie musimy niszczyć własnego środowiska dla krótkowzrocznego zysku.
~:)) 22-02-2012 12:07
Zacofany kraj nic sie nie oplaca zyjmy z natury a wszystko kupujmy za granica,nawet wiatraki przeszkadzaja w polsce bo krajobraz psuja i turystow odstraszaja co za denny kraj.Najlepiej pozamykac kopalnie i wszystkie elektownie i fabryki,zaorac ,posadzic drzewa,ogrodzic sie murem i zyc jak ludzie pierwotni wtedy bedzie najlepiej.
~Lio 22-02-2012 12:10
Najlepiej to zaorać ten kraj i posadzić ziemniaki.. I pozostawić co najwyżej 1 mln mieszkańców...To dopiero bęzie dobrobyt i ekologia...A swoją drogą ciekawe gdzie były Panie Czernow i Szmajdzińska gdzy ten region był na dnie : w szczytowym okresie działalności Celwiskozy...
~do 12.07 22-02-2012 12:13
Zacofany kraj wlasnie chce niszczyc swoje struktury złóż naturalnych My nie chcemy i jak bogate kraje mozemy poszukac tego gdzie indziej... a jak myslisz dlaczego do polski autralijczycy ciagną?
~Realista 22-02-2012 13:11
Nie mamy innego wyjścia. Tu są duże pokłady paliwa potrzebnego do przyszłych elektrowni atomowych, jakie będzie posiadać Polska. Przecież musimy uniezależnić się energetycznie od Rosji i Zachodu z ich pseudo ekologicznymi ogniwami fot.. , wiatrakami, słomą, wierzbą energetyczną itd-po prostu nasz kraj nie stać na tak drogie źródła energii i kropka.Chyba nie wyobrażacie sobie importowanie tego źródła, koro mamy go pod dostatkiem na naszym terenie.
~jg 22-02-2012 13:19
Złoża są u nas tak małe że wydobycie w stosunku do potentatów bedzie znikome i uran do naszych elektrowni bedziemy musieli kupić w Rosji lub Australii, ponadto lada moment energia bedzie pochodziła z ogniw słonecznych i zimnej fuzji. My będziemy mieli zdegradowane środowisk,i a uran do nas wróci co najwyżej w postaci głowic nuklearnych.
~Góral izer 22-02-2012 13:53
Kopalnie uranu w Kazachstanie, Australii, Stanach Zjednoczonych, to tereny pustynne, albo mało zamieszkane. Tytaj mieszkają ludzie, MY. Nieważne są poglądy, czy emocje polityczne, tylko rozsądek i wiedza. Człowiek bez powietrza przeżyje trzy minuty, bez wody - trzy dni, bez jedzenia - trzydzieści dni. Woda jest nam niezbędna do życia, a nie uran. Proszę spróbować nie pić wody przez tydzień i czekać na transport beczkowozami, regularnie dostarczany, dożywotnio. Trzeba nam trochę wyobraźni. Dziękuję posłom i tym wybieranym, i tym z innej opcji politycznej za poczucie odpowiedzialności, także senatorowi p.Piniorowi za zainteresowanie się problemem.
~do ~jg 22-02-2012 15:52
"jg", nie pisz bzdur. Tak się znasz na wydobnictwie uranu jak św. Faustyna na prezerwatywach. Proponuję najpierw trochę poczytać na ten temat i nie wprowadzać innych w błąd. Grubo się mylisz, jak myślisz, że gdy zaspamujesz całe forum, to będziesz miał rację. Inna sprawa, że czym innym jest rozpoznanie złóż, a czym innym wydobnictwo. Cały czas mówi się tylko o pierwszym, od tego do kopalni droga jest baaardzo daleka. Tak więc summa summarum: mniej histerii, a więcej rozsądku i wiedzy, panie "jg".
~jg 22-02-2012 16:11
A czy wiesz znawco Faustyn i prezerwatyw, że rozpoznane złoze zostaje wpisane do planu zagospodarowania przestrzenego i to jest koniec jakichkolwiek inwestycji na tym terenie oprócz kopalni oczywiscie.Proponuję zajrzec do przepisów.Summa summarum proponuję zająć się znawstwem jak w pierwszym akapicie.
~Nauczyciel 22-02-2012 17:02
Lio 12:10 - zastanów się: w szczytowym okresie rozwoju celwiskozy ,wymienione przez Ciebie Panie były uczennicami. Zajmowały się nauką.
~jg do Pipi 22-02-2012 17:44
Kiedyś gdy wydobywano uran w Kwarach względnie przestrzegano polskich przepisów.Inspektorzy Ochrony Radiologicznej - to taka dosć rzadka profesja zgodnie z przepisami dzielii ludzi narażonych na promienowanie na trzy kategorie,kazda z tych kategorii ludzi mogła otrzymac okreslona dawkę promieniowania.Dlatego wyznaczało sie strefy -I grupa dla pracowników bezpośrednio narazonch ci mieli dozymetry i przynajmniej w teorii zapewniona opieke medyczną ,II kategoria, tych którzy mogli byc narazeni ,bo pracowali w takim miejscu ale nie przy wydobyciu - ci tez mieli dozymetry i trzecia kategoria, ktora mogla byc przypadkowo narażona - im nic nie grozilo pod warunkiem że zastosowali się do wskazan na tabliczkach.Pozdrawiam
~taka prawda 22-02-2012 17:52
uran tak, ale niech szukają głupszych, my chcemy mieć czyste środowisko i tani prąd, wiadomo europa!
~haku 22-02-2012 17:57
Po raz kolejny opłacane przez Niemców oszołomstwo robi ludziom wodę z mózgu. Bardziej zagrożony czuję się gdy kupuje mięso w lokalnych sklepach niż przez potencjalne wydobycie uranu. A co do wody, to w Piechowicach co 3 miesiące jest jakaś awaria i leci szambo z kranu. Ludzie piją i żyją.
~do ~jg 22-02-2012 18:09
Co ty za bzdury piszesz, człowieku??? Badania naukowe nad lokalizacją złóż uranowych są równoznaczne z budową kopalni??? Weź człowieku nie ośmieszaj się, nic nie wiesz na ten temat, a najgłośniej szczekasz. Badania naukowe są potrzebne, choćby po to, żeby wiedzieć, gdzie i jakie mamy bogactwa naturalne. Jeśli się okaże, że wydobycie jest nieopłacalne, to nikt nawet nie będzie sobie zaprzątał głowy jakąś kopalnią. Ale cóż, tak jest zawsze, że rozhisteryzowany ciemny plebs w rodzaju naszego "jg" wie lepiej, mimo że nie wie nic.
~karpniczanin 22-02-2012 18:58
Ciekaw jestem czy to są poglądy luźno wypowiadane czy też podparte wiarygodnymi ekspertyzami pseudo ekologów którzy pieprzą aby być na nie bo NIE. W Karpnikach banda pseudo ekologów rozpowszechniała informacje że w kopalni skalenia jest szkodliwe promieniowanie.Po ekspertyzach WIARYGODNYCH okazało się że promieniowanie we wsi jest w niektórych miejscach większe niż na terenie kopalni.Więc z wnioskami poczekałbym!A może ci pseudo ekolodzy mają inny cel niż niby obrona przed tymi badaniami?
~URRRan 22-02-2012 19:24
TAK DLA URANU W SUDETACH Polska zbuduje z tego uranu bomby atomowe po jednej dla kazdego mieszkanca i kazdy otrzyma elektrownie atomowa. Chcac dofinansowac poszukiwania przekazuje swoje 100 milionow ktore mial wyplacic mi Lech Walesa a ktore jeszcze nie wplynely na moje konto. Zreszta po co ludzie sie przejmuja i tak Niemcy odzyskaja tereny Sudetow i Uran bedzie ich problemem.
~jg 22-02-2012 19:26
No cóz kazdy zapracowuje ciężko na swój los. Fajnie byłoby gdyby społeczność lokalna szukała argumentów "przeciw"kopalni w swoim najbliższym otoczeniu, a nie "za". Wiedza i jej zdobywanie to sztuka dzisiaj trochę łatwiejsz niz kiedyś.Zachęcam więc wszystkich sznownych adwesarzy do jej zdobycia - na tym poziomie nie wymagam zbyt wiele,wystrczy "Kliknąć" myszką - bo przecież nie śmiem proponować studiów.Pozdrawiam i życzę zdrowia i sukcesów w nauce.
~goscs 22-02-2012 19:41
Kupując działkę w gminie mającej plan zagospodarowania, sprawdzając wcześniej iż istnieje zapis że kopalni nie będzie podejmuje świadomy wybór i nie muszę też się tłumaczyć czemu nie chcę kopalni. Ludzie znając plan zagospodarowania, strategie rozwoju gminy inwestują swoje pieniądze, podejmują decyzje w oparciu o te dokumenty i zapewnienia. Podobnie wszystkie firmy, rolnicy. Dlaczego teraz decyzja jednej firmy z Australii ma być ważniejsza, ponad wszystko a plan zagospodarowania w praktyce stracić moc prawną! Dlaczego to mieszkańcy mają uzasadniać teraz z powodu jednej firmy dlaczego nie chcą kopalni skoro każdy miał równe prawo wypowiedzenia się w tej kwestii w momencie zatwierdzania planu. Mieszkańcy muszą stosować się do zapisów w planie jak i ograniczeniami wynikającymi z Natury2000
~~goscs 22-02-2012 19:47
dla odmiany jedna firma pojawia się i nagle w kwestii uranu plan zagospodarowania, Natura2000 zapada się pod ziemie! Plan zagospodarowania w tej gminie określa nawet kolorystykę elewacji, budynki będące do zachowania, chroni tereny rolnicze przed zabudową a nagle ma być możliwe wykonywanie odwiertów na tym terenie???
~do gościa 22-02-2012 20:20
Nasze okolice i góry są takie piękne, nie wierzę że ludzie,którzy już nauczyli się walczyć o swoje, pozwolą na zniszczenie tego co maja za oknami.Wierzę,że nasze strumienie, ciepłe wody,przepiękne lasy,potencjał turystyczny i miliony zainwestowane w to dobro i turystykę nie pójdą na marne.
~do gościa 22-02-2012 20:51
Ponaddto region określił swoją strategię.Idziemy w kierunku rozwoju turystycznego,mamy już osiągnięcia na tym polu. Zmiana strategii na kopalnictwo i przemysl zniweczyłaby lata pracy wielu ludzi. Duże jak na warunki polskie złoza uranu są też w okolicy Suwałk - Mazury ale tam Warszawka jeździ na żagle i nikomu jakoś nie przychodzi do głowy aby na te tereny wydać koncesję.To przecież "Cud natury" - więc wyjrzyjmy za okna - czy nasz "cud' jest mniej wart?
~filipek 22-02-2012 21:57
DO TYCH, KTÓRZY SĄ ZA : Właśnie na takich ludzi : niedouczonych o braku wyobraźni i o krótkich horyzontach Liczy koncern od wydobycia uranu. Wszędzie Was pełno, myślicie myślicie że rozumy zjedliście a w gruncie rzeczy nie wiecie NIC, byście sie dali ogolić bez mydła :) Koncern przyjdzie, zrobi swoje i pójdzie zostawiając syf, choroby i zniszczenie... a polaczek wtedy powie.. no cóż... znów nas wydymali :)
~josephine 22-02-2012 22:04
Z tego co wiem do ługowania uranu stosuje się między innymi kwas siarkowy z dodatkiem utleniaczy i proces ten trwa latami. Nie chciałabym aby był dodatkiem mojej wody - ani tej do picia ani żadnej innej! Główną wadą ługowania in situ jest skażenie wód gruntowych i to jest fakt. Nie ucierpimy tylko my - ludzie. Ucierpi również roślinność i zwierzęta. Dodatkowo ługowanie podwyższa skażenie radonem! I żeby tego było mało - aby uzyskać uran konieczne będą również ogromne zbiorniki by wytrącić pierwiastek z powstałego roztworu - "pięknie" to będzie wyglądało w naszych górach!!!
~do 20:51 22-02-2012 22:06
Otóż mniej więcej - ani tu, ani tam nie ma żdnych cudów natury (no może pominąwszy niektóre dziewczęta).
~Góral izer 22-02-2012 22:08
Fajne to, i typowo polskie. Przypomina się "Pieśń dziada sokalskiego", kiedyś lektura obowiązkowa. W Karpaczu może powstać jeszcze pięć GOŁĘBIEWSKICH,które spieprzą krajobraz, ale "karpaczaninowi" w to graj, bo ,jak chciwemu góralowi, "dutki lecą do kapsy". a obok Gołębiewskiego Kopalnia Uranu z mikroelektrownią atomową, jako jeszcze jedna atrakcja. A może zazdrość, że Szklarska Poręba miała Mistrzostwa Świata, a poszukiawania uranu celem wydania koncesji i budowy kopalni ZDEGRADUJE region turystyczny, tek ciężko wypracowany przez nasze władze samorządowe, które deklaruja strategię rozwoju regionalnego właśnie turystycznego i sportowego? a co na to Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego? Miałem propozycję dofonansowania firmy z KARR, ale się wstrzymuję, bo władze teraz milczą.
~do izera 22-02-2012 22:27
Jestem za kopalnią.Uważam,że należy zniszczyć ten jeden z najpiekniejszych zakątków Europy,po co mamy mieć coś wyjątkowego jak możemy mieć syf.Jak już wszystko zniszczymy, to sprzedamy z zyskiem swoje mieszkania i wyprowadzimy się wszyscy do Warszawy - tam podobno łatwiej żyć
~ 22-02-2012 22:56
@Góral Izer: jasne, wybudują ci elektrownię jądrową pod oknem i jeszcze postawią kosmodrom, fabrykę bomb atomowych i wyrzutnię rakiet w ogródku. Naoglądałeś się horrorów science-fiction i teraz bredzisz jak potłuczony, że nie wiadomo czy śmiać się, czy płakać.
~widz123 22-02-2012 23:37
rejonowa dyrekcja ochrony środowiska w Wrocławiu wydała pozwolenie na odwierty poszukiwacze URANU,a jak już zaczną wiercić i znajdą to i kopalnie otworzą, Nadzieja tylko w tym że Wójt gminy Stara Kamienica nie podpisze zgody na realizację przecie-wzięcia "Poszukiwanie polimetalicznego złoża uranu w obszarze koncesyjnym Kopaniec-Kromnów" oraz nie zmieni planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu , wgląd do dokumentacji jest w URZĘDZIE gminy w Starej Kamienicy w Pokoju 12 gdzie można składać skargi i wnioski dotyczące wydania tej decyzji w terminie do 29-02-2012 r '
~ 22-02-2012 23:48
c ciekawe co powie wójt swoim wyborcą jak faktycznie zaczną wiercić i wydobywać URAN, współczuje mieszkańcom ,klamka zapadła ochrona środowiska z Wrocławia dała zielone światło ,h..j z takim regionem jak ma w d...e swoich mieszkańców,trzeba spie.....ć z tego dzikiego kraju póki czas
karmazyn 22-02-2012 23:55
Proponuję w odwecie uzyskać koncesję na poszukiwania gazu łupkowego i wydobycie węgla kamiennego oraz złota w Austalii oraz na okolicznych archipelagach. Ciekawe, co na to powiedzą przeżuwacze kangurzego mięsa.
~lis 23-02-2012 0:05
a to dlatego na WOLI KROMNOWSKIEJ nie zaczynają budowy HOTELU, czekają aż wydobędą URAN
~ 23-02-2012 0:08
jakie odwierty, czy oni nie mogą normalnie kopać szpadelkiem, dłużej by mieli robote
~jjgg 23-02-2012 7:26
Naszym dobrem narodowym nie jest uran.Dobrem Moim Twoim i każdego mieszkańca kotliny jest czysta woda i powietrze. Nikt nie pomoże nam później ratować skażonego środowiska,nikt nie będzie nas leczył,nikt nam nie da odszkodowań.Jeżeli pozwolimy sobie na wpisanie tych złóż do planu zagospodarowania, za dwa lata w okolicy będą co najmniej trzy kopalnie głębinowe.Australijczyków wygoniły z ich bogatych złóż klany Aborygenów po zrobieniu syfu 30 km od ich Parku Narodowego Kakadu - zajrzyjcie na strony(wystarczy przykleić w google - jest tłumaczenie) Kakadu owners want stop to uranium mining
~Seti 23-02-2012 8:19
A mnie sie wydawalo zawsze, ze dyskusja polega na przedstawieniu dwoch opcji, "za i przeciw". Wtedy ma wartosc edukacyjna. Na argumenty jednej strony druga strona przedstawia swoje argumenty. Dzieki temu mozna ustalic prawde. W przypadku spotkania sie ludzi o jednych pogladach (w tym przypadku NA NIE) nie jest to edukacyjna dyskusja, ale kolko wzajemnej adoracji.
~Seti 23-02-2012 8:22
Zabieracie sie za naukowa dyskusje a niektorzy nie wyszli poza podstawowke ze swoja wiedza. Takich kwiatkow jak widz123 "przecie-wzięcia" jest wiecej. Wiec i dyskusja jest na naprawde wysokim i naukowym poziomie.
karmazyn 23-02-2012 9:05
Seti, to nie jest naukowa dyskusja, tylko wymiana poglądów. Od naukowych rozważań są odpowiednie fora. Ja nie widzę żadnych pozytywnych argumentów za powstaniem kopalni, ale może właśnie Ty przedstawisz takowe, zamiast strofować wszystkich.
~ 23-02-2012 10:11
Ciekawe dlaczego Seti się zamknął. Może przeniósł się na wspomniane wyżej fora naukowe i tam dzieli się swoim krytykanctwem. Bo to przecież wyłapywacz błędów wszechwiedzący. Mam nadzieję,że więcej go nie usłyszymy.
~Seti 23-02-2012 10:18
By moc wymieniac poglady trzeba znac argumenty za i przeciw. Wazyc je, analizowac z roznych perspektyw. Kiedy jednak w dyskusji biora udzai osoby nie majace zielonego pojecia o temacie, a ich jedyna wiedza pochodzi z przesadow, zabobonow, zaslyszanych opinii i z ambony to jak to nazwac? Dyskusja? Wymiana pogladow? Czy raczej STRACHY NA LACHY?
~lio 23-02-2012 10:23
Widziałem parę miejsc na świecie 9pewnie mał w stosunku do wielu tutaj ) i wiem, że moża pogodzić przemysł z ekologią i turystyką. Bolszewicy i naziści traktowali życie ludzkie i środowisko instrumentalnie sami posiadając dacze lub górskie rezyfencje , Kto w Warszewie czy Moskwie przejmował się że jak młodzi bylismy truci przez Celwiskoze zwiazkami siarki ? , że w Kowarach umierali więźiowie przy wydobyciu uranu ? Bolszewikw i nazistów czas już minął i wierze, ze nowy przemysl jaki tu powstanie (musi bo stutysiecznie miasto musi miec dochody) powstanie na innych zasadach...Zrozumcie oponenci..teraz mozna kontrolować patrzyć na ręce i sprzeciwiać się..Co nie byo moliwe w Bolszewii....
~ 23-02-2012 10:37
Stutysięczne miasto wydało miliony na promocje turystyki i taki kierunek obraliśmy. Na to poszły Twoje i innych podatki cieszyliśmy się z Mistrzostw i chwaliliśmy terenami na których teraz Australijczycy (u nich Minister Środowiska - dostępne informacje w internecie) nie wyraził zgody na sytuowanie nowych kopalń głębinowych na złożu Ranger czyli w pobliżu Parku Narodowego Kakadu , ale my wiemy (jak to Polacy) przecież lepiej - u nas nie zaszkodzi.Obudźcie się!!!!
~do setiego 23-02-2012 10:42
Żeby móc walczyć na argumenty trzeba je przedstawić, a nie tylko kłapać jęzorem co należy zrobić.Zajrzyj na strony o kopalnictwie uranu na świecie będziesz wiedział o czym gadasz - wszędzie jest zakładka "tłumaczenie" - CZYTAJ
~Seti 23-02-2012 11:38
Przedstawiam Wam ekonomiczne racje. Praca dla ludzi, podatki dla gminy, rozwoj. Bo jakos ciezko mi sie dopatrzyc tych kokosow plynacych od rzeszy turystow odwiedzajacych Kopaniec. Przeciez tam nawet nie ma drogi (bo to co jest to chyba tylko dla pojazdow gasienicowych). I kiedy tak jade przez te okolice i widze to bogate spoleczenstwo, zarobione na turystach, pijace ekslkuzywne marki win pod ekskluzywnymi sklepami to... Fakt, zostawmy to tak jak jest. Wtedy naprawde beda przyjezdzac niemieccy turysci, tylko nie po to, zeby ogladac gory, ale skansen biedy. Jak juz ktos napisal MOZNA POLACZYC WALORY TURYSTYCZNE Z PRZEMYSLOWYMI. Trzeba tylko chciec, a nie bac sie wszystkiego i straszyc ludzi.
~do Setiego 23-02-2012 15:04
Nie chodzi o Kopaniec - trzeba sie modlić żeby właścicile ziemi w Kopańcu nie soprzedali ziemi pod kopalnię,Bo oni zarobią i to dobrze, a jak nie to dostaną odszkodowania i oni akurat na tym zyskają,chodzi o Kotlinę,Karkonosze i region i o nasze zasoby wód.Jesteśmy maleńkim skrawkiem ziemi o skomplikowanym i połączonym środowiskiem hydrologicznym(materiały w internecie) takie inwestycje zagrażają środowisku wodnemu,florze i faunie w konsekwencji środowisku w którym żyjesz. Korzystasz z jego zasobów wodnych i roślinnych.To ty stracisz i każdy mieszkaniec kotliny i nikt nigdy nie policzy tych strat,a zyskaja tylko Australijczycy.
~do setiego 23-02-2012 17:05
Australia ma jedne z największych złóż uranu na świecie tyle,że najbogatsze z nich- dwa jeszcez nieeksploatowane Koongarra i Jubiluka są zlokalizowane 30 km od Parku Kakadu - tam na bagnach żyją KROKODYLE i ich Ministerstwo Środowiska nie dało zezwolenia na eksploatację.U nas w linii prostej od Kopańca do Cieplicjest 15 km,do Twojego ujęcia wody też, tylko że tutaj nie żyją krokodyle ,a jest to gęsto zaludniony teren w centrum małej Europy. Tutaj żyją LUDZIE>
~ 23-02-2012 17:18
Patrz pan panie Seti czy jakoś tam i ci ludzie od markowych trunków nie chcą takiego błogoslawieństwa.Może usiądź pan z nami, może markowy trunek oswieci pana i przestaniesz pan uszęśliwiać ludzi na siłe.
~Góral izer 23-02-2012 19:31
nie pozwolę zrobić gnoju z naszych gór firmie z wkładem kapitałowym 5000zł, cwaniacy, ogłoszą bankructwo, a nam syf, zgodnie z literą prawa. Taniej rozebrać GOŁĘBIEWSKIEGO. Syf ma 30 tys. lat rozpadu. Proszę przejrzeć KARKONOSZE, przyroda nieożywiona i człowiek, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławckiego 2005 wydane przy współpracy Państwowego Instytutu Geologicznego. W/g goeodynamiki, CZYTAJ, jak potrafisz czytać, od str.308, są umieszczone punkty pomiarowe GPS, które wykazują aktywność tektoniczną naszego regionu. Ostatnie trzęsienie ziemii odnotowano w Jeleniej Górze w 1903roku. Płukanie chemicznym syfem górotworu ragraża wodom termalnym Cieplic. Trzeba wykonać nejpierw kosztowne badania geologiczne. A za 5000zł kupię tylko używane auto! Gówniana firma, cwaniacy!
~lio 23-02-2012 19:42
Jelenia Góra ma się tak do gór jak Koszalin do morza..Nie okłamujmy się.Nie jest i nigdy nie będzie kombinatem turystycznym...Turystyka to Karpacz i Szklarska...Więc ? jaki pomysł na rozwoj regionu , kiedy za komuny był to dosc prężny region przemysłowy ? Może odsprzedać Niemcom ? Alaske kiedyś sprzedano. Oni znajdą sposob na pogodzenie przemysłu z ekologią..
~ 23-02-2012 20:00
JAKI PRZEMSŁ - Ta firma ma 5000 sł pięc tysięcy zl kapitału zakładowego (do sprawdzenia w BIP) ta irma po ztruciu naszego środowiska i wód zbankrutuje,a Warszawa ruszy nam z pomocą (oczywiście) żeby wydać miliony złotych na utylizację odpadów.Sponsorzy tej firmy w 2005 roku w Australii zostali skazani za naruszenie norm środowiskowych.A tama oddzilająca radioaktywne odpady z kopalni Ranger zagraża przedostaniem się do środowiska milionow litrow radioaktywnej wody jest raport z 2010 roku -----do sprawdzenia. en.wikipedia.org/wiki/Ranger_Uranium_Mine -
~ 23-02-2012 20:04
Ciekawe co robią ci turyści w Cieplicach ,świeradowie,Jeleniej Górze na rynku i w hotelach ,pewnie przyjechali podziwiać bruk.
~lio 23-02-2012 20:48
Nie znasz pewnych zawiłośi to sie nie wypowiadaj. W Polsce może mieć minimalne , wymagane 5000, a w Astrali 5 mld dolarow
~ 23-02-2012 20:56
Przecież piszę,że sponsorzy się wysadzili na kapitał minimalny.
~ 23-02-2012 21:01
Zapomniałeś dodać,że taka spólka odpowiada do wysokości kapitału zakładowego w Polsce oczywiście.
~lio 23-02-2012 21:18
jeali banki daja kredyty na takie inwestycje to wiedzą co czynią..i oceniają prawdopodobieńtwo bankructwa..Zostaw to fachowcom...
~ 23-02-2012 21:40
Biznes plan potrafi zdziałać cuda łącznie z modnym dyskontowaniem. Dotyczy to też biznesu turystycznego. Nie warto się spierać o niuanse,warto natomiast zaprotestować przeciwko zagrożeniu kopalnią w pobliżu ciepłych źródel i pięknych Karkonoszy.Poczytaj proszę trochę o realnych problemach państw, które muszą wydać miliony na ratowanie swojego środowiska po takich kopalniach.Nam też osadnik w Kowarach pomagała utylizować UE bo naszego kraju nie było na to stac.Tego nie uwzględniają biznesplany
~ 23-02-2012 22:01
Naszego kraju nie stać juz teraz na utylizację odpadów na hałdach pokopalnianych po wydobyciu uranu w latach 50-tych .W Kopańcu i Radoniowie są hałdy, które tak sieją,że ludziom z miernikami jeżą się włosy na głowie - może o tym porozmawiajmy.A może lepiej pozwólmy Australijczykom na kopalnię i zafundujmy sobie nowy kłopot.
karmazyn 23-02-2012 22:08
Jak ciężko wykorzenić firmy gnojące środowisko i okolicznych mieszkańców można prześledzić na przykładzie wałbrzyskiego MOBRUKA. W centrum miasta utylizuje się azbest. Normy są ok., bo papier wszystko przyjmie, a mieszkańcy walczą z wiatrakami i urzędnikami, którzy im ten pasztet wysmażyli. Prędzej uwierzę w ogólnoświatowy spisek cyklistów, niż w troskę urzędasów i rządu o obywateli. A dopóki nie będzie realnej odpowiedzialności karnej rządu za wydane decyzje, nie ma co pozwalać na kopalnie szemranych firm z Kangurowa. Jeszcze jedno, zwolennicy ekskluzywnego życia z uranu, niech prześledzą historię polskiej prywatyzacji po przewrocie ustrojowym. Zapewniam, ta niezbyt krzepiąca lektura ostudzi Wasze sny o potędze.
~ 23-02-2012 23:21
Dzięki Karmazyn,ale chyba w tym środowisku myślę o Jeleniej Górze nastąpił zaawansowany stopień wymóżdzenia,niech mają syf ja spadam na południe i nie wracam - szkoda zdrowia.Ty też tak zrób im wcześniej tym lepiej bo niedługo ceny nieruchomości spadną na łeb na szyję od tych atrakcji uranowych.
~Piotr Leszek 23-02-2012 23:57
Dla wszystkich zwolenników kopalni uranu proponuje wybrać się na wycieczkę 60km od Jeleniej Góry do zamkniętej kopalni uranu w Czechach. Teraz Czesi planują wydać 31,2mld koron do 2042roku na likwidację skutków kopalni. To dane oficjalne Rządu Czeskiej Republiki.
~ 24-02-2012 7:36
Firma wstępnie ma dokonać setek odwiertów i wprowadzenia chemikalii do złóż na potrzeby prób, na głębokość kilkuset metrów. Nie pomyśleli biznesmeni z kapitałem zakładowym 5000 zł o zatrudnieniu Inspektora Ochrony Radiologicznej, który już tym etapie ma obowiązek monitować skażenia - bo wystąpią. Jest to właśnie przejaw troski o życie ludzi,flory (na tych polach rośnie zboże i ziemniaki) oraz unikatowej fauny Gór Izerskich.
~ 24-02-2012 8:46
Panie Piotrze i wszyscy zainteresowani dzisiaj tj.2 lutego o godzinie 16 w świetlicy w Chromcu(w prawo za przystankiem) o godzinie 16/00 będzie spotkanie z w/w firmą od minimalnego kapitału ,będzie też TVN - zapraszamy każda pomoc jest ważna, a merytoryczna bezcenna.
~Piter F1 24-02-2012 9:00
Powiem tyle, region żyje z turystyki- tysiące miejsc pracy, wokół Parki Narodowe, źródła cieplic, butelkuje się wodę mineralną , eko. region górski, gdy się chce poprowadzić wyścig rowerowy, czy trasę narciarstwa biegowego to są wielkie problemy i utrudnienia bo ekologia , a tu co : paru cwaniaczków na stanowiskach nie żyjących tutaj więc ich temat nie dotyczy + ktoś z Australii chce nabić kabzę sobie kosztem innego kraju bo pewnie na swoim podwórku nie dał rady i wówczas tematu eko nie ma, zezwala się na wszystko , ja tu mieszkam jak inni ziomale, musimy wszyscy razem się przeciwstawić chorym pomysłom i zatruciu nam życia, URAN STOP i stop dla wtłaczania chemii w naszą glebę nawet w formie prób.
~Piotr Leszek 24-02-2012 10:09
Pamiętajcie jeśli taka kopalnia powstanie to firma wybierze to co chce a nam zostawi promieniotwórcze bagno łącznie z Arsenem i innymi pierwiastkami , które zatruje na wiele dziesiątków lat wody gruntowe. I tu jest cały problem w Republice Czeskiej już to mieli i walczą z utylizacją i będą walczyć wydając miliardy koron z podatków bo przecież już tej firmy tam niema. Tak i u nas może być firma- kopalnia się zwinie a właściwie ogłosi upadłość i polscy podatnicy będą musieli płacić za oczyszczanie wód gruntowych i likwidację osadów, których tak na prawdę nie da się zlikwidować.
karmazyn 24-02-2012 11:39
Do 23-02-2012 23:21 | ~ | Problem w tym, że mi się w Karkonoszach zawsze podobało. Ale kto wie... A gdzie uciekasz, jeśli można wiedzieć? Może jednak się skuszę.
~LIO 24-02-2012 12:38
DOBRZE ŻE W JASKINIACH NIE BYŁO EKOLOGÓW..DO DZISIAJ NIE UŻYWANO BY OGNIA PRZEZ CO LUDZKOSCI BY NIE BYŁO
~ 24-02-2012 13:32
Tym razem nie chodzi o ogień i ekologię ale o Twoje i Twoich dzieci życie.O to ze niedługo swoje mieszkanie bedziesz mógł wycenić za bezcen bo rynek nieruchomości w Kotlinie sie załamie,bo kto kupi cokolwiek w miejscu zagrożonym chemicznymi i radioaktywnymi skażeniami.Chodzi o mnie, o Ciebie, o nas i otoczenie w którym cieszymy sie wiosna i zimą i o to zebyś mógł wyjść z domu z dziećmi i zebys się nie bał oddychać.
~do Karmazyna 24-02-2012 13:37
Pólnoc Włoch Liguria - polecam
~schito 24-02-2012 13:58
jestem zdecydowaną przeciwniczką kopalni .Pic na wodę ...zbyt małe złoża , ktoś wziął pieniądze i chce zarobić na "odkrywce". URAN STOP
~jg 24-02-2012 19:15
Wracam ze spotkania z przedstawicielką firmy z 5000 zł kapitałem,Pan własciciel geolog przemówł polskim głosem podbarwionymn juz akcentem - z Australii telefoniczniei i powiedził nam, WAM LUZDIE Z KOTLINY JELENIOGÓRSKIEJ ,że bedzie dobrze jak powstanie kopalnia bo zbuduja stołówkę a i pewnie będzie potrzebny jakiś zakład samochodowy.ŻENADA
~do tych za 24-02-2012 19:19
Jak macie ochotę na zupę w kopalnianej stołowce to dalej wypowiadajcie się "za".I proponuję zrobić kasting na ten warsztat samochodowy.
~ 24-02-2012 19:21
To jakiś koszmar - dodatkowo przypomniano nam, że złoża są własnością skarbu państwa i tak naprawdę to nie mamy nic do gadania ale stołówkę bedziemy mieli.
~do Setiego 24-02-2012 19:29
Dawaj dalej argumenty "ZA" - jesteś wielki.
~jg 24-02-2012 20:06
Wracam ze spotkania z przedstawicielką firmy z 5000 zł kapitałem,Pan własciciel geolog przemówł polskim głosem podbarwionymn juz akcentem - z Australii .....telefoniczniei i powiedził nam i WAM LUDZiE Z KOTLINY JELENIOGÓRSKIEJ ,że bedzie dobrze jak powstanie kopalnia bo zbuduja stołówkę a i pewnie będzie potrzebny jakiś zakład samochodowy.ŻENADA
~lio 24-02-2012 20:54
jak chce sie wkupic za stolowke i warsztat to niech jedzie do Zimbabwe...Swoich dziadow mamy dosc...
~lio 24-02-2012 20:56
poza tym dziad jak to dziad..rzeczywiscie moze zniszczyc srodowisko...amerykanie, niemcy lub japonczycy ? to rozumiem...
~ 24-02-2012 21:48
Dodatkowo pani przedstawicielka powiedziala ze złoża są własnością Skarbu Państwa jakby wody termalne nie byly tez dobrem narodowym Może zważymy - uran 75dol za funt(cena dzisiejsza) złożą uranu moga zawierać w calych Sudetach ok 800 ton - łatwo policzyć ile wyciągnie kopalnia,może starczy na stołowkę(a - jeszcze własciciel wspominał o piekarni - że się przyda) Ciekawe na ile można wycenić zagrożone środowisko i wody termalne.
~MK 25-02-2012 4:30
Dla wszystkich niedowiarków Stara Kamienica jest jedną z 36 lokalizacji gdzie firma planuje badania. Na tej liście znajduje się również Karpacz, Szklarska Poręba, Michałowice, Jagniątków, Wojcieszyce, Rybnica itd. Kwestią czasu jest złożenie kolejnych próśb o wydanie zgody na rozpoczęcie poszukiwań złóż uranu. Badania jak i sama metoda wydobycia, polegają na wpuszczaniu mieszaniny m.in. Kwasu Siarkowego, w celu rozpuszczenia rudy i wyciągnięcia jej na zewnątrz do dalszego oczyszczania. Mieszanina ta dostając się do wód gruntowych miesza się z nimi i płynie gdzie chce. Owo ługowanie jak podkreślali przedmówcy podnosi również promieniowanie radonowe. Które w większych dawkach powoduje przyspieszone zachorowania na raka m.in płuc. ten niezły bigos będą mieli wszyscy w kotlinie...
~MK 25-02-2012 4:39
A jeśli nowoczesne technologie na tyle pozwolą, że przez 5-7 lat będzie się opłacało wydobywać uran, którego de facto i tak będzie za mało żeby zasilić wszystkie 2 czy 3 elektrownie w Polsce, to będziemy mieli nie tylko w kopalnię SK, ale i każda miejscowość w Kotlinie będzie mogła sobie taką zafundować. A po skończonej robocie oczywiście firma upada, a naszym podatkom przyjdzie się borykać z wielomilionowymi nakładami na rekultywację terenów i wód. Radon z wody NIE DA SIĘ oddzielić lub zmniejszyć jego radioaktywność. Raz podwyższony stopień ciężko będzie zniwelować. Ci co wyjeżdżają niech jadą i nie zabierają głosu w dyskusji. A tym co nie jest obcy los tych terenów polecam lekturę uranstop.blogspot.com oraz pigułkę: stopdlauranu.sudecki.pl
~ 25-02-2012 11:53
Pani od prelekcji powiedziała ,ze 8OO ton uranu jaki jeszcze moż na wydobyć z tej ziemi to dobro narodowe i nie mamy do niego prawa to tylko 400 cieżarówek,które wyjadą stąd naszymi drogami. Pytanie czy to dobro narodowe nie jest mniej warte od czystej wody, złóż termalnych których nie da sie wywieźć,czy moze czasami to my ludzie nie jesteśmy dobrem tego kraju.
~ 25-02-2012 12:03
O tym że pan Andrzej Wygralak - geolog- wukształcony na UW w Polsce - mieszkający od 30 lat w Australii nigdy tutaj nie był świadcy fakt że zaproponował w swojej korespondencji telfonicznej,że "powstanie w Kopańcu stołówka przykopalniana i pewnie jakiś warzstat się przyda".Ten facet z kapitałem zakładowym 5000 zł to jakiś idiota,dlaczego w Polsce takiej firmie wydano oncesję!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~ 25-02-2012 12:06
Zapraszamy wszystkich turystów do stołówki zakładowej przy kopalni uranu należącej do pana Wygralika.
~ 25-02-2012 12:09
Ten wydobyty uran dla naszych elektrowni,których nie ma i tak będziemy musieli kupić po cenach rynkowych od Wygralaka.
~ 25-02-2012 12:17
Mieszacie nazwiska - firma nazywa się EUROPEAN RESOURCES POLSKA SP.Z.O.O a wlaściciel Anrzej WYGRALAK.Firma powstała 7.05.2010 roku z kapitałem zakładowym 5000 zł i jak do tej pory w KRS ma zanotowanych: - liczba projektów - 0, liczba wyganych przetargów - 0 , (nr KRS do sprawdzenia 0000356019)
~ 25-02-2012 12:20
Precz z Wygralakiem i stołówką przykopalnianą.URAN STPO
~ 25-02-2012 13:03
Ciekawe czy w stołówce przykopalnianej Australijczyka dają zupę z kangura - jeszcze nie jadłem. A warsztat - kupię kawałek ziemi pod ten warstat - może ktoś sprzeda.Plandekę juz mam,młotek jakiś też się znajdzie BEDE MIAŁ PIĘKNY WARSZTAT - może panu prezesowi naprawię cóś.
~ 25-02-2012 13:11
Mamy 800 ton uranu - sprzedamy po korzystnej cenie za WASZE ŻYCIE
~ 25-02-2012 16:58
cena rynkowa 800 ton uranu to dzisiaj ok 6 milionów dolarów jak myślicie czy Wygralik odpali z takich pieniędzy coś na ochronę środowiska,bo na stołówkę kopalnianą - tak (sam powiedział)
~Góral Izer 25-02-2012 20:12
Pani Geolog, Przedstawiciel Firmy z wkładem kapitałowym 5000zł, zapytana, jaki jest skład chemiczny roztworu, który Inwestor Kopalnia Podziemna Uranu parę kilometrów od Cieplic, miałaby pompować w górotwór, NIE CHCIAŁA POWIEDZIEĆ, albo NIE WIEDZIAŁA. No to co, Seti, może Ty wiesz? To nam napisz. Geolog, przedstawiciel Firmy, powinien posiadać WIEDZĘ, a nie milczeć, albo robić z nas głupów.
~Góral Izer 25-02-2012 20:20
A może biedna firma Wygralaka zgłosiła się już do Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego z prośbą o dofinansowanie, w końcu udokumentowała 5000zł kapitału zakładowego, więc ma szanse. Nie zdziwiłbym się, w naszych realiach... Aż chce się krzyczeć.
~ 25-02-2012 20:41
dwa miesiące temu ( jak informowały polskie media) rząd Bułgarii cofnął wcześniej wydaną koncesję na wydobycie kopalin metodą ługownia. Rząd bułgarii jest przekonany o nieuchronności katastrofy ekologicznej, która zawsze towarzyszy tej techologii. Mądry Bułgar przed szkodą, no o polak....
~Góral Izer 25-02-2012 20:41
Przyjazd Wójta z Walimia i Burmistrza z Lubomierza na Seminarium do Łomnicy był budujący, także udział posłów. Także przyjazd do Chromca, Wójt Walimia przybył, bo bardzo chciał i czuje się ODPOWIEDZIALNY za los mieszkańców. Czy nasze WŁADZE w dumnym EUROREGIONIE wreszcie się obudzą i zrozumieją, że pojawia się problem w obszarze dawnego "czarnego trójkąta". Milcząc, chowając głowę w piasek, biorą na siebie MORALNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ. DEKLARUJE SIĘ ROZWÓJ TURYSTYKI, a nie badania dziwacznej FIRMY KOGUCIK. Prezydent Jeleniej Góry i Starosta Powiatu powinni się tym ZAINTERESOWAĆ
~ 26-02-2012 19:11
Od siebie przytoczę fragment publikowany na stronie www.sternadel.pl otóż w przypadku tego złoza o czym inwestor wie - napisano: że prace poszukiwawcze uranu są najbardziej degradującymi śrdowisko.Uran migruje(przemieszcza się )setki kilometrów razem z wodą powierzchniową i podziemną.Najbardziej niebezpieczne są otwory wiertnicze, które przebijają pokłady wodonośne.Wszystko mozna przeczytać na 21 stronie int j/w strona publikacji . Wygląda na to,że niedługo wszyscy bedziemy mieli za.....problem.Jak myślicie że ktoś coś zrobi to się mylicie, tym ktosiem jesteście Wy - innych nie ma.
~Góral Izer 26-02-2012 21:19
Chyba zwolennicy badań złóż uranu w Wojcieszycach koło Cieplic (to w drugiej kolejności, bo najpierw Stara Kamienica, jak tam się zacznie), zwątpili, bo nie chcą się kąpać w kwasie siarkowym w Aquaparku Cieplice.A może w Książnicy Karkonoskiej (jeszcze nie zlikwidowana) zajrzeli do Monografii KARKONOSZE Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego i po otarciu przysłowiowej "piany z gęby", POMYŚLELI, coś nie widzę poparcia dla powstania "stołóki pracowniczej" w Kopańcu;)
~ 27-02-2012 7:37
Nie - kategoryczne NIE DLA URANU .Mamy takie piękne góry , lasy ,woda jest w miarę dobra , czy chcemy to wszystko zniszczyć ! Nie pozwólmy na to !!!
~ 27-02-2012 8:11
W Australii rzeczywiści mają problem. Na tym ogromnym kontynencie (kraju) wszyscy się boją degradacji środowiska,a przecież jest tak wielki jak cała Europa, nic dziwnego, że Sudety wydają im się atrakcyjne. W Sudetach na maleńkim skraweczku ziemi, gęsto zaludnionym lepiej zrobić gnój niż na swoich pustyniach.Ja ich rozumiem.
~ 27-02-2012 14:02
Nasze Państwo ma nas gdzieś, dla gównianego zysku zaryzykuje dobrem naszej społeczności,zaryzykuje czystoścć wód głębinowych i termalnych ( bo tych nie da sie wywieźć) więc lepiej wywieźć uran - chociaż jest go niewiele ale zawsze na tym można wyszarpać jakąś kasę, a to że kosztem naszego zdrowia,bezpieczeństwa , wartości naszych nieruchomości i rozwoju turystyki, o którą walczyliśmy (dotyczy całego regionu) to nieważne. KARYKTURA KRAJU.
~ 27-02-2012 21:33
Protestujcie.Jeżeli się nie skonsolidujecie,będziecie naprawdę mieli problem.I bedziecie sami sobie winni bo nikt nic nie zrobi za Ciebie i Ciebie.Tego możecie być pewni.Nie ma takich ktosi.
~josephine 28-02-2012 16:03
Kotlina jest piękna i jest naszym dobrem. Niech tak pozostanie! Nie chcemy skażenia wody, gleb i powietrza! Chcemy żyć zdrowo w otoczeniu piękna przyrody, a nie kopalni!
~ 28-02-2012 22:28
Australia ma jedne z największych złóż uranu na świecie,ciekawe po co im kilkaset kilo uranu z Polski, może boją się skazić swój piękny w wiekszości pustynny kraj. Ciekawe czy ktos się ich zapytał o co chodzi.
~ 28-02-2012 22:31
Brawo Panie Sławku.
~josephine 29-02-2012 21:55
Dołączam się do braw :)
~ 1-03-2012 7:21
Karpacz, Szklarska Poręba, Michałowice, Jagniątków, Wojcieszyce, Rybnica,Radoniów i jeszcze 28 innych miejscowości gdzie planuje się wiercenia - nie pozwólcie skazić swojej ziemi i narazić na realne niebezpieczeństwo swojej egzystencji.
~ 1-03-2012 18:41
Spróbujemy załozyć koalicję w Sudetach - moze powstrzymamy ten idiotyzm - jezeli ludzie nam nie pomogą niedługo zasłyną Sudety kopalniami uranu.
~ 1-03-2012 22:07
Dramat. Ta kopalnia powstanie,bo wszyscy mają nas w d...
~ 2-03-2012 14:48
Załozenie karty złoża po wstępnych odwiertach,o które sie ubiega firma spowoduje zgodnie z polskim prawem wpis złoża do planu zagospodarowania przestrzennego i to będzie koniec jakichkolwiek inwestycji na tym terenie oprócz kopalni. Polski grajdoł nas załatwi.
~ 2-03-2012 18:12
Przyłączcie się do protestu.Uran migruje wraz z naruszonymi warstwami wody aż natrafi na natiuralną przeszkodę.Migruje z wodą czasami kilkadziesiąt kilometrów.Nie dajcie się zwieść to śmiertelne zagrżenie dla środowiska w którym żyjemy.Nie ma bezpiecznych odwiertów ani próbnych ani docelowych.PROTESTUJCIE
~ 3-03-2012 21:42
Kotlina to miejsce atrakcyjne i na którym można na turystyce dobry biznes, te dobra to złoża wód mineralnych, Park Narodowy, niepowtarzalny klimat, i walory przyrodnicze. Tutaj można zapoznać się z setką argumentów przeciw wydobyciu uranu - http://100-gute-gruende.de/pdf/g100rs_pl.pdf . Wraz z kopalniami utracimy to z czego słyną teraz Sudety, czyste powietrze, uzdrowiska, turyści. Pamiętacie spowity pyłem przemysłowy Wałbrzych gdzie po godzinnym pobycie w białej koszuli nadawała ona się do wyrzucenia bo doprać było ciężko ale to był tylko pył który można było zmyć. Niestety skutków promieniowania, czy skażenia promieniotwórczego się zmyć nie da.cyt Karus-troter
~ 4-03-2012 13:06
Uran STOP
~josephine 4-03-2012 23:26
http://100-gute-gruende.de/pdf/g100rs_pl.pdf NIE dla kopalni uranu!!!
~jelenigorzan 5-03-2012 13:49
Niech Australijczycy zrekompensują mieszkańcom w sposób zadowalający finansowo zakup mieszkania czy domu w innym , ale ładnym rejonie Polski. Tylko wara od tego Warszawie, żadnych pośredników. Okazuje się, że autonomia regionów w Polsce bardzo by się przydała. I nie tylko RAŚ. Reforma samorządowa w naszych realiach jest tylko zakałą, same sejmiki to układy, towarzystwa wzajemnej adoracji, natomiast pełna autonomia, jak to jest w innych krajach , zatrzymałaby pieniądze u nas, wtedy zobaczylibyśmy, na co stać drapieżną, chciwą Warszawę, która, de facto, okrada, uczepiona jak pasożyt resztę Polski.
~ŚMIECIARZ 10-03-2012 15:57
Jestem za !!! Zniszczyć do reszty ten porąbany kraj, niech go wreszcie szlag. Nie stać mnie na leki, i tak niedługo zdechnę. lata mi , co tu bedzieeeeeeeeeeeeee! Mogą zrobić tu składowisko wyeksploatowanego uranu z innych BRATNICH elektrowni, odpadów toksycznych i śmieci z unii , AMEN!!!!!!
~jaTAK 14-03-2012 7:35
To czysta hipokryzja... Ludzie!!! Biadolicie az milo ze Polska zacofana wszystko coraz drozsze itp. ale jak juz kraj chce sie rozwijac tj wydobycie uranu, elektrownia jadrowa itp to tez biadolicie... Zal jak dla mnie. A mielibysmy przeciez szanse rozwiniecia sie a co za tym idzie polepszenia sytuacji finansowej kraju.... Ludzie na "milosc boska" zdecydujcie sie woz albo przewoz....
~ 19-03-2012 8:09
TURYSTYKA I TYLKO TURYSTYKA. ZOSTAŁA NAM TYLKO CZYSTA ZIEMIA, WODA I POWIETRZE, JAK TO ZGNOIMY TO BĘDZIE PRAWDZIWY K O N I E C
~ 22-03-2012 12:27
Już jest koniec:) Nie ma roboty, a turystyka, to chyba tylko dla przewodników, a zresztą po co mi przewodnicy jak sam mogę pójść w góry.Dziwi mnie natomiast pseudo bełkot geologiczny,że Cieplice będą miały spadek po Starej Kamienicy. Przecież Cieplice leża na warstwie bloku karkonosko-izerskiego, w tym wypadku na granitowej skale, stara Kamienica na gnejsach leuko-granitach etc. jak ten rzekomy "syf" ma przenikać, tu tego nie rozumiem skoro Cieplice śą w obniżeniu, a Stara Kamienica za Wysoczyzną Rybnicy??? A może tak syf przejdzie do Cieplic z Kowar, z hałd z Zaclerza czy ze sztolni z Miedzianki. Ja poszedł bym do pracy do kopalni, jak by już była i tyle!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kondycja miejskich finansów  

Tak w szpitalu zachował się lekarz?

Marzena Machałek o programie PiS

Marszałek Senatu w Jeleniej Górze

Kiermasz książek w wiejskiej świetlicy

Sonda

Czy majątki żon i dzieci polityków również powinny być jawne?

Oddanych
głosów
478
Tak
81%
Nie
15%
Nie mam zdania
4%