MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Nie zabierajcie nam Młodzieżowego Domu Kultury!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 18 lutego 2012, 14:53
Aktualizacja: Poniedziałek, 20 lutego 2012, 8:14
Autor: RED
Fot. RED
– Mam nadzieję, że za rok spotkamy się na kolejnym konkursie recytatorskim – powiedziała w sobotę Danuta Sitek do młodszych i starszych mieszkańców miasta i powiatu, którzy tłumnie wypełnili salę w MDK „Jelonek”. Czy tak będzie? Samorząd proponuje likwidację tej placówki. Sprzeciwiają się temu zarówno nauczyciele jak i rodzice uczniów korzystający z dorobku MDK.

Dzisiejsze powiatowe eliminacje konkursu recytatorskiego dla uczniów podstawówek z Jeleniej Góry i powiatu jeleniogórskiego „rozegrano” w cieniu ostatnich doniesień o tym, że Młodzieżowy Dom Kultury w Jeleniej Górze po 60 latach działania przestanie istnieć. Na siedzibie MDK przy ul. Skłodowskiej-Curie 12 wiszą transparenty, których treść wskazuje na sprzeciw wobec zamiarów samorządu. Do tego klepsydry informujące o „zgonie” placówki.

- To dla nas bardzo trudne dni – mówiła do zgromadzonych Danuta Sitek, dyrektorka MDK. – Nasza placówka jest dla wielu uczniów drugim domem. To tu uczęszcza już kolejne pokolenie jeleniogórzan. „Chodził tu mój dziadek, chodziłam i ja, teraz posyłam moje dzieci” – opowiadała mi jedna z pań. MDK zawsze dostosowywał się do potrzeb tych, którzy korzystali z zajęć. Jak trzeba było, działały pracownie krawieckie i modelarskie, dziś - muzyczne i taneczne oraz plastyczne. Rzadko kogo z rodziców naszych wychowanków stać, aby wysłać swoje dzieci na bezpłatne indywidualne lekcje nauki gry na instrumencie – podkreśliła Danuta Sitek.

- MDK dobrze wypełnia swoją misję edukacyjno-wychowawczą, o czym świadczy zainteresowanie mieszkańców naszą placówką. Bywa, że dzieci po szkole przychodzą tu jak do drugiego domu, z kluczami na szyi. Tu znajdują opiekę i mogą kształtować swoje talenty pod okiem doświadczonych nauczycieli – usłyszeliśmy od pani dyrektor. Trudno jej sobie wyobrazić, co będzie, jeśli placówka zostanie zlikwidowana. Młodzi jeleniogórzanie zostaną odcięci od źródła, przy którym mogą się rozwijać i spędzać bezpiecznie wolny czas. W sumie z działalności MDK korzysta co najmniej 500 osób.

Danuta Sitek opowiedziała też o finansach MDK, który kosztuje miasto troszkę ponad milion złotych rocznie. Najwięcej (ponad 723 tysiące złotych łącznie z dodatkowymi obciążeniami na ZUS - 126 tysięcy złotych itp.) pochłaniają płace kadry zarówno nauczycielskiej jak pracowników (12 nauczycieli) i administracji oraz obsługi (osiem osób). – Wydatki rzeczowe (media, ogrzewanie, telefony, etc.) kształtują się w granicach 38 tysięcy złotych, a ich obniżenie jest możliwe dzięki podnajmowaniu przez MDK swoich pomieszczeń rozmaitym podmiotom. Na imprezy – takie jak dzisiejszy konkurs – placówka wydaje tysiąc pięćset złotych rocznie. A tego typu zmagań jest kilka, często organizowanych w soboty, kiedy inne placówki oświaty mają wolne.

- Za takie małe pieniądze żadna z pozostałych placówek kultury nie zorganizuje takich wydarzeń! – mówią pracownicy. Wprawdzie w przypadku likwidacji nauczycielom MDK obiecano zatrudnienie w innych jednostkach, jednak i tak osoby związane zawodowo z Młodzieżowym Domem Kultury czują się sfrustrowane. – To w większości nauczyciele dyplomowani, którzy mocno napracowali się nad swoim awansem. Kończyli płatne studia podyplomowe, na które zaciągali kredyty. Zależało im na rozwoju, a teraz okazać się może, że robili to po nic – mówi D. Sitek. W nowej pracy stracą też uprawnienia nauczycieli.

Władze miasta, wśród przyczyn zmian na mapie jeleniogórskiej oświaty, oprócz obcięcia subwencji oświatowej, wskazują niż demograficzny. – Ale nam niż nie grozi, bo nie prowadzimy klas takich jak w szkołach. Jeszcze tak się nie zdarzyło, aby w 60-letniej historii MDK brakowało chętnych na zajęcia. Zawsze cieszą się dużym powodzeniem – ripostuje dyrekcja. Na te argumenty samorządowcy są jednak głusi, dlatego placówka rozpoczęła akcję zbierania podpisów w obronie Młodzieżowego Domu Kultury. Personel MDK ma żal do urzędników, że nie obserwują jakości pracy placówki, a w swoich decyzjach bezdusznie kierują się suchymi danymi. Podkreśla się także, iż Dom zawsze był po macoszemu traktowany przez miasto: jest niedoiwestowany i niezmodernizowany, co zwiększa koszty opłat, choćby za ogrzewanie.

Czy MDK uda się uratować? Jego obrońcy są przekonani, że presja społeczeństwa obudzi sumienia radnych, do których należy decydujący głos w sprawie zmian w oświacie, w tym likwidacji Domu. – Mamy nadzieję, że radni nie będą kierowali się interesem politycznym, ale po prostu zagłosują przeciw, tak samo, jak przeciw planom likwidacji jest większość ich wyborców, dla których w tym przypadku nie jest ważna polityka, ale byt potrzebnej miastu i powiatowi placówki.

W konkursie recytatorskim zaprezentowało się 39 uczniów z miasta i powiatu, którzy wraz z rodzinami i nauczycielami przybyli do Jeleniej Góry ze Szklarskiej Poręby, Mysłakowic, Karpacza, Kostrzycy, Siedlęcina, Jeżowa Sudeckiego, Kopańca, Miłkowa, Kowar, Podgórzyna, Sosnówki, Ściegien, Janowic Wielkich i Barcinka. – Nauczyciele w szkołach nie mają kiedy rozwijać zainteresowań swoich podopiecznych. MDK daje im szansę nie tylko na pokazanie swoich mocnych stron, lecz także na sukces i docenienie przed szerszą publicznością, co zwłaszcza dla mieszkańców małych miejscowości jest w cenie.

WYNIKI
Jury w składzie: Wiesława Siemiaszko-Zielińska (przewodnicząca), Danuta Sitek i Krzysztof Zwoliński po wysłychaniu prezentacji zdecydowało o następującej kolejności:

I miejsce - Aleksandra Nizwald z SP Mysłakowice
I miejsce - Marcelina Lasota z SP Scięgny
I miejsce - Anna Żelaśkiewicz z SP nr 11 Jelenia Góra

w/w uczniowie reprezentować będa nasz powiat na Dolnośląskim konkursie "PegaziK" w Klodzku.

II miejsce - Ewa Gadzina z SP Mysłakowice
II miejsce - Aleksandra Wronecka z SP nr 1 Szklarska Poręba
III miejsce - Angelika Maj z SP Janowice Wlk.
III miejsce - Agata Zawlik z SP nr 2 Jelenia Góra

WYRÓZNIENIA :

1. Klaudia Górnicka z SP Janowice Wkl.
2. Mateusz Wróblewski z SP Mysłakowice
3. Natalia Wrona z SP nr 3 Kowary
4. Ewa Nowacka z SP nr1 Szklarska Poręba
5. Piotr Białczak z SP Miłków
6. Izabela Woroniecka z SP Karpacz
7. Mateusz Iglewski z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Karpaczu
8. Jagoda Łukasiewicz z SP Kopaniec
9. Wiktoria Pszeniczna z SP nr 11 Jelenia Góra
10. Natalia Zwolak z SP nr 5 Jelenia Gora
11. Wojciech Czosnyka z SP nr 2 Jelenia Góra
12. Sandra Turska z SP Jeżów Sudecki.

Sonda

Co z Młodzieżowym Domem Kultury "Jelonek"?

Oddanych
głosów
415
Placówkę należy zostawić w spokoju
47%
Placówką należy zlikwidować
9%
Trzeba pomyśleć o zmianie struktury, ale nie likwidować MDK
44%

Ogłoszenia

Czytaj również

Była gala z nagrodami

Wracają cietrzewie

Forum dla boskich kobiet

Komentarze (130) Dodaj komentarz

~MDKcik 18-02-2012 15:11
Teraz modne jest zdanie , które idzie z "góry": "Przepraszam pomyliłem się." Wszyscy na to CZEKAMY !!!!!!!!
~ 18-02-2012 15:38
oj zawiła rozrabia oby tylko nie zdążył naszego miasta w ruinę obrócić zanim jego kadencja się skończy, bo chyba drodzy jeleniogórzanie nie będziecie na tyle głupi by znów go wybrać
~jelgór 18-02-2012 15:42
co za nonsens tak stawiać sprawę, nikt tu nie uśmierca i nikt nie ratuje od zgonu przecież, nie dajmy się zwariować - miasto czyli właściciel po prostu decyduje o sieci placówek oświatowych, płaci za oświatę i ma prawo mieć swoją wizję, na przekór zatrudnionym i grupie wychowanków, którzy jak wszędzie w takich przypadkach, stają się narzędziem w cudzych rękach... swoją drogą, czy poza recytacjami za 500 zł MDK coś jeszcze potrafi? a może dać te 500 zł jakiejś szkole czy domowi kultury, a nie utrzymywać placówkę za milion dla konkursu? mamy tyle aktywnych szkół i świetnych placówek kultury, które z przyjemnoscią podejmą sie nowych wyzwań - bez tego miliona rocznie!
~bbb 18-02-2012 15:57
nic dziwnego, że nie chcą żeby im odebrano prace... 723 tys podzielcie sobie na 12 pracowników - wychodzi, że jedna osoba rocznie zarabia 60 tys. (5 tys miesięcznie). Oczywiście państwo swoje zabiera, ale na zarobki nie mogą narzekać. Swoją drogą szkoda placówki. Z tego co mi wiadomo zajęcia nie są drogie a dzieciaki mogą robić coś kreatywnego zamiast pić alkohol w parku czy niszczyć różne rzeczy(np. ławki, śmietniki). Ostatnio coraz częściej dochodzi do takich sytuacji.... MDK znajduje się w centrum miasta, ma swój urok.... miasto(a raczej Ci nieporadnie rządzący) może na nim nieźle zarobić. Szkoda
~księgowy 18-02-2012 16:17
Są pieniadze na utrzymanie MDK-u. Wystarczy zorganizować przez Radę Miasta lub Urząd o 2 -3 "imprezy" mniej w roku. Albo organizować nadal te same imprezy bez tzw. "drugiej części".
kazimierzp 18-02-2012 16:23
Od 1945 do 1949 roku w budynkach przy ul. Marii Skłodowskiej Curie działało stowarzyszenie Związek Młodzieży Chrześcijańskiej YMCA. W 1949 roku komuniści ogłosili, że YMCA to "narzędzie burżuazyjno-faszystowskiego wychowania, popierane przez zagranicznych mocodawców i sanacyjne czynniki rządzące". Stowarzyszenie rozwiązano i obiekty odebrano. Utworzono w tych budynkach MDK jako placówkę oświatową i w tej formule jedynie dla dzieci szkolnych funkcjonuje do dzisiaj. Inne Domy Kultury funkcjonują jako placówki kultury. W mieście to: ODK na Zabobrzu, JCK przy 1 Maja i Bankowej, Przystań Twórcza w Cieplicach i Muflon w Sobieszowie. Mają one w programach swej działalności podobne koła zainteresowań co i MDK i działania są skierowane do wszystkich od najmłodszych do seniorów.
~ewabik 18-02-2012 16:53
Łatwo jest liczy cudze pieniądze i czesto widzi się je większe niż u siebie. Ale może zadać sobie trud pomyslenia o wykonywanej pracy bo czesto kiedy ide na wycieczkę z grupą rozkrzyczanych dzieci ludzie patrza i mówią że oni by tak nie chcieli -zajmować się cudzymi dziećmi ,może nie zawsze dobrze wychowanymi i że jest to trudne. Dzis stoimy przed dylematem co te wszystkie dzieci będa robiły przez najbliższe wakacje kiedy nikt nie zorganizuje półkolonii za małe pieniądze, nie wezmie ich na wycieczke czy nie zacheci juz do zajec w MDK.
~siara 18-02-2012 17:04
zawila zlikwiduj ratusz i przeprowadz sie ze swoimi darmozjadami do szlasu i zobaczycie jak duzo kaski na podpaski zaoszczedzicie dla swych pan mdk jest potrzebne tam dzieci sie dobrze ksztalca jestes panie nie do zadzenia tylko zamykac szkoly i domy kultury wstyd
~do bbb 18-02-2012 17:06
lecz się półgłówku, oni zarabiają tyle samo co w oświacie, czyli np kontraktowy ma 1600,wiec się nie wypowiadaj ułomie jak gówno wiesz! MDK ! Jestem a Wami! Będzie dobrze!!!
~PREZYDENT??? 18-02-2012 17:11
W tekście informującym jest zdanie "Samorząd proponuje likwidację tej placówki". To propozycja Pana SUPERPREZYDENTA, czy to będzie zdanie Samorządu okaże się 28.02.12. Ze sprzedaży MDK proponuję budowę kolejnych fontann/bardzo potrzebnych inwestycji - np.w okolicach Grzybka, za dworcem kolejowym,itp./. do bbb - Jeśli myślisz że zarobki w MDK /szczególnie pracowników obsługi i administracji/ różnią się od innych w oświacie to jesteś w wielkim błędzie. ZUS, podatki i pochodne dają pensje dla których się pracuje bo są wyższe od zasiłku dla bezrobotnych oraz dodają lat do stażu.Nie są to kokosy.
rafal9921 18-02-2012 17:11
zawila zlikwiduj ratusz i przeprowadz sie ze swoimi darmozjadami do szlasu i zobaczycie jak duzo kaski na podpaski zaoszczedzicie dla swych pan mdk jest potrzebne tam dzieci sie dobrze ksztalca jestes panie nie do zadzenia tylko zamykac szkoly i domy kultury wstyd
~Meg 18-02-2012 17:18
Nigdy nigdy nigdy, nikt nie powinien likwidować MDK!!!!!!! to fantastycznie, że istnieją takie instytucje, gdzie dzieci mogą rozwijać sie kulturalnie, miło spędzać czas gronie rówieśnikow. Zawiła nie masz dzieci więc likwidujesz placówkę???!!!!
~Dorian 18-02-2012 17:28
Może zlikwidujmy Muzeum Karkonoskie, gdzie dyrektorem jest żona Zawiły? Nikt tam nie chodzi a kosztowało 14 milionów!
~RP Podziemna 18-02-2012 17:37
popieram, zlikwidować muzeum karkonoskie gdzie zona ZAWIŁY ma ciepła posadkę, oraz ZAWIŁA miej HONOR - o ile wiesz co to słowo znaczy i zrezygnuj z urlopu bezpłatnego w książnicy - zabezpieczyłeś sobie dupsko w razie zwały za dwa latka co? człowieku bez czci i honoru!
~~porażka 18-02-2012 17:39
Jeżeli chodzi o inne placówki, to owszem oferują one też zajęcia artystyczne, tylko, że nie wszystkich na nie stać, są to dużo większe opłaty niż symboliczne kwoty za zajęcia w mdk. Zlikwidowanie tej placówki będzie ogromnym błędem i porażką naszego prezydenta, którego najwyraźniej nie interesuje los jeleniogórskiej młodzieży. Brońmy naszej kultury i dzieci!!!!!
~bbb 18-02-2012 17:43
~do 17:06 Tobie z kolei przydałoby się trochę kultury : ) zdaję sobie sprawę, że nie każdy pracownik MDK zarabia tyle. a podana suma jest średnią.. Ale nie o to tu chodzi przecież! było to tylko spostrzeżenie. Jest mi tak samo przykro, że władze miasta mają gdzieś mieszkańców.
~ 18-02-2012 17:52
Jestem za zamknieciem Ratusza.Instytucja niepotrzebna nikomu, nie przynoszaca zyskow .
~j24 18-02-2012 18:02
cała jelenia się nie zgadza
~ 18-02-2012 18:05
Musimy walczyć, przecież od naszego głosu też wiele zależy! nie można czekać, bo zabiorą nam wszystko !
~KrzysiekM 18-02-2012 18:06
Panie Piotrowski czy Pana powyższy tekst należy rozumieć jako usprawiedliwienie próby zlikwidowania MDK?Proszę o jednoznaczna odpowiedź.
~jelinek 18-02-2012 18:14
Oszczędności należy zacząć od siebie. Zlikwidować gigantyczne koszty funkcjonowania administracji i pasożytujących spółkach z udziałem kapitału publicznego. Chyba, że wychowanie młodzieży chcemy powierzyć browarnikom.
~AA 18-02-2012 18:28
A może p. Zawiła z góry wiedział, że będzie tylko rok czy dwa i dlatego wziął urlop zdrowotny w książnicy? Ze w tym czasie rozwali co się da itd....
~aa 18-02-2012 18:29
przepraszam urlop bezpłatny nie zdrowotny ale na to samo prawie wychodzi :)
~~Agi 18-02-2012 18:40
Młodzieży serdecznei gratuluję:) Sama chodziłam niegdyś do p.Buczniewskiego, potem do p.Kowalewskiego, moja córka do p. Ewy Nyc.....Nigdy nie miałam zastrzeżeń co do kadry nauczającej. Dlaczego p.Zawilła nie zdobędzie dodatkowych środków na dalsze utrzymanie jednostki????? Lepiej zapodać je w ratusz bądź w muzeum dla żonki....a może w kolejne "galerie" bądź biedronki . NIE DAJMY ZAMKNĄĆ DOMU KULTURY!!!!!!
~KrzysiekM 18-02-2012 18:49
Za to krokusów będzie pod dostatkiem!
~666 18-02-2012 18:55
Dobrze niech likwidują MDK, ale w zamian niech dadzą bełty za darmo i zalegalizują amfetaminę i inne twarde narkotyki bo przecież młodzież musi coś robić. Proponuję aby zawiła zlikwidował książnicę i muzeum karkonoskie i stworzył takie skwerki jak był przy cerkwi. Zawsze będzie młodzież miała gdzie wyrwać złotówkę na wino, i to będzie najlepsza forma wychowania. Napiją się opalą pobiją i spędzą zdrowo czas na świeżym powietrzu.
~aa 18-02-2012 18:59
A z tym karkonoskim parkiem narodowym swoją drogą tez coś dziwnego. Za kadencji p. Zawiły dużo tam się dzieje. Te krokusy, później ten rezerwat w jagniatkowie a teraz pałac w sobieszowie także dla nich... Czyżby dyrektor był znajomym p. Zawiły?
~ 18-02-2012 19:11
Ad.~kazimierzp. Prawdą jest że MDK stworzyły wladze komunistyczne. Przez ponad 60 lat dzieciaki uczeszczające do MDK raczej nie straciły, a wręcz przeciwnie miały możliwość pod okiem utalentowanych ludzi - prawie za darmo odkryć samych siebie i swoje własne talenty. Niejednemu "gówniarzowi" zajęcia pozalekcyjne w MDK pozwoliły rozwinąć się ponad przeciętność. Kazimierzup., magistracki urzędniku, przyjacielu Zawiły, patronujęcemu kaplico-świetlicy przy ul. Wiejskiej. Kaplico-swietlicy, eufemistycznie zwanej harcówką, do której przychodzą dzieciaki - w przypadku gali - ubrane w stroju ministrantów lub komunijnym. Zamilcz, gdyż jesteś zero autorytetem! Wyrzuć tą podkładkę pod harcerskim krzyżem, gdyż profanujesz skauting. Zamiast MDK Zawiła zlikwiduj kaplico-swietlicę kazimierzap.
~ 18-02-2012 19:21
Cd~ z 19:11. Domagała z SLD przyjmując posadę oświatowca w magistracie kierowanym przez PO albo nie wyczuł podstępu albo rzeczywiście pognał za kasą /dodatkowo rzucono mu ochłap finansowy w radzie nadzorczej MZK/. Domagała pseudolewicowcu, czy te reformy To Twój lewicowy program autorski. Czy dałeś się wpuścić w maliny i realizujesz program PO, a konkretnie Zygmunta Korzeniewskiego- partyjnego aktywisty PO, byłego dyrektora d/s nieustajacej edukacji nauczycieli /obecnie opłacanego przez magistrat i wykonujacego obowiazki nie wiadomo jakie i po co/. DOLNOŚLAZAK.
~Kassandra 18-02-2012 19:22
Ponieważ trwa demontaż Państwa, w Jeleniej Górze też muszą ulec likwidacji różne instytucje, firmy, placówki... Na kogo wypadnie, na tego bęc!!
~faziii 18-02-2012 19:25
tu nie wystarczy krzyczenie na forum trzeba coś zrobić, coś konkretnego, samo oflagowanie nie wystarczy, moze TVN24? Uwaga? jak pójdzie na Polske zawsze ciezej bedzie zagłosowac za rozwiązaniem. Jest dużo rodziców których dzieciaki na zajecia w MDKu chodzą zróbcie zebranie pikiete zaproście telewizję (ogólnopolską) - to może rola p dyrektor mdku walczcie bo tu bicie piany nic nie da a dziennikarze chetnie podejma temat bo medialny
~ 18-02-2012 19:29
CD. z 19:21. Pawle Domagało, jesli rzeczywiście jesteś lewicowcem i z tym ugrupowaniem się utożsamiasz, a program nie jest Twoim autorskim wymysłem, lecz Twoi pryncypałowie nakazują Ci go wprowadzać, zachowaj godność wobec samego siebie PODAJ SIE DO DYMISJI!!! Zygmunt Korzeniewski natymiast Ciebie zastąpi i jako działacz partyjny PO-partii będzie go realizował. Wspierał go bedzie kazimierzp. Radni zachowają sie jak strusie. W szczególności ci, którzy w wyborach przykleili sie do lewicy / Ładziński i Gajewski/. Monitoruję Tomerę absolwrenta, który onegdaj gloryfikował "7". DOLONOŚLAZAK.
~faziii 18-02-2012 19:32
tu nie wystarczy krzyczenie na forum trzeba coś zrobić, coś konkretnego, samo oflagowanie nie wystarczy, moze TVN24? Uwaga? jak pójdzie na Polske zawsze ciezej bedzie zagłosowac za rozwiązaniem. Jest dużo rodziców których dzieciaki na zajecia w MDKu chodzą zróbcie zebranie pikiete zaproście telewizję (ogólnopolską) - to może rola p dyrektor mdku walczcie bo tu bicie piany nic nie da a dziennikarze chetnie podejma temat bo medialny
~ 18-02-2012 19:45
Cd. z 19:29. Domagała jeśli przywiązałeś się do stołka i wynagrodzenia jakim sprawowana funkcja Cię obdarza i nie stać Cię na godne zachowanie oraz dymisję - to rzuć legitymację partyjną członka SLD. Nie kompromituj tego ugrupowania, które podnosi się z ruin. DOLNOŚLĄZAK.
~aa 18-02-2012 19:54
Napisałam do tvn uwaga i odpisali. może zainteresują się tematem. Ja proponuję zrobić protest 28 lutego pod Ratuszem w dniu obrad radnych! Pokażmy im że jesteśmy przeciwko!
~aa 18-02-2012 19:58
Aha może i Wy tez napiszcie, jak więcej osób napisze to większe prawdopodobieństwo że wezmą ten temat. Kontakt uwaga@tvn.pl
~KrzysiekM 18-02-2012 20:05
aa.Bardzo dobry pomysł.
~~taaa 18-02-2012 20:48
ja również napiszę, trzeba walczyć, mobilizujcie ludzi... trzeba zorganizować protest, ale 28 może być już za późno.. i przede wszystkim są listy, podpisujcie im więcej podpisów tym większa szansa, ja już się podpisałam, moi znajomo też.. listy są między innymi w mdk, w szkołach.. walczmy o kulturę !!!!
~zatroskana 18-02-2012 20:51
Pewnie, że dla młodzieży trzeba przeznaczyć okazalsze pomieszczenie. Tu należą się słowa uznania za to wszystko co w tych skromnych warunkach było organizowane. Tam zawsze pracowali ludzie oddani młodzieży. Na wychowaniu nie można oszczędzać. Albo rozwijamy zainteresowania dzieci w róznych dziedzinach, albo przygotowujemy tanią siłę roboczą.
~wkurzona 18-02-2012 20:53
Łapy precz od MDK-u nie zapominajcie .że to Wy jesteście dla społeczeństwa nie odwrotnie.MDk jest potrzebny i nie ma się co zastanawiać.Likwidować to sobie możecie inne placowki kultury, które świecą pustkami a nie miejsce do którego uczęszcza na rożnego rodzaju zajęcia ponad 500 dzieci i młodzieży.Widac,że spełnia swoja rolę jak należy skoro wszystkie pracownie mają pełe oblożenie i jak wspomniala już Pani Dyrektor Danuta Sitek dla większosci z tych dzieci MDK to drugi dom.Zastanówcie się ,bo zrobi się niezla zadyma!
~ 18-02-2012 21:00
NIE ODDAMY NASZEGO MŁODZIEŻOWEGO DOMU KULTURY ."JELONEK" JEST NASZ I BĘDZIEMY O NIEGO WALCZYĆ DO UPADŁEGO .aMEN
kazimierzp 18-02-2012 21:21
@KrzysiekM z 18:06. Mój tekst nie jest usprawiedliwianiem nikogo. Jedynie poszerzyłem informację o placówce zawartą w tekście pana redaktora! Znam dokonania nauczycieli w MDK jestem pełen podziwu zwłaszcza dla pana Kowalewskiego twórcy Paki Buziaka. Decyzję co dalej z MDK podejmą radni którzy muszą rozważyć możliwości budżetu miasta przy zmniejszającej się subwencji oświatowej wynikającej ze zmniejszania się ilości dzieci i młodzieży objętych nauką. Jeżeli ktoś nadinterpretuje moje słowa i szuka pretekstu do pisania wobec mnie inwektyw to tylko o nim świadczy, nie o mnie!
~do jelgór 18-02-2012 21:23
Twoje wypociny doprowadzają mnie do szału! Na czyje zlecenie takie bzdety wypisujesz ,domyślam się, że masz ciepłą posadkę w Ratuszu szlag mnie trafia jak widze ,że kolejny raz wypowiadasz się na temat o którym nie masz zielonego pojęcia,Najpierw rusz swoje 4 litery i zajrzyj w godzinach popołudniowych do MDk-u( możesz też poszukać w internecie,obejrzeć galerię zdjęć z wielu wspaniałych imprez) a przekonasaz się czy wszyscy Ci zatrudnieni tam ludzie są po to, aby raz w roku zorganizowac konkurs recytatorski, Zamilcz człowieku!
Piipi Jelonkowa 18-02-2012 21:44
~Pan Zawiła to ma .. fajnie ! .. gdy juz nie będzie Prezydentem .. ma zawsze możliwość swoje wnuczęta do Cieplickiego Centrum Kultury .. podrzucic !
~wkurzona 18-02-2012 21:51
Pan Prezydent ma tylu wspaniałych, dobrze opłacanych doradców mądre głowy więc niech się wezmą do roboty, niech nie śpią po nocach i wymyślą skąd wyszarpać kasę na dofinansowanie MDK-u a nie po najmniejszej linii oporu podejmować decyzję, że MDK DO LIKWIDACJI sami się zlikwidujcie, bo nie jesteście Nam do niczego potrzebni
Piipi Jelonkowa 18-02-2012 22:11
..do - [~Jelgór ] .. to czuc ! ..że brakuje Tobie,tego co juz inni poznali ! ~Jesteś .. również opóżniony,bo nie uczestniczyłeś *tam w zajęciach Aikido,a .. od tego jest rozum fajniejszy !
~ 18-02-2012 23:04
REFERENDUM CHYBA BY TRZA ZWOŁAĆ - W SPRAWIE ODWOŁANIA RADY MIASTA I PREZYDENTA - JAK TO SIĘ ROBI KTOŚ MA POMYSŁY TO JA TO JESTEM GOTÓW POCIĄGNĄĆ
~KOROZJA 18-02-2012 23:46
Sylwester był udany prawda zespół z młodości za 40 tyś zł + pozostałe wydatki jakiś następne 30 tyś . I bzdety , kłamstwa w megafonie jak to będzie cudownie bezkryzysowo ! Obrębalski szykował ścieżki niczym Jan chrzciciel robił imprezy kilka razy w tygodniu aby omamić lud jak to władza(PO) kocha ludzi i o nich pamięta . Szastał naszymi podatkami na idiotyzmy . Plaza na placu ratuszowym to chyba już szczyt szczytów absurdu i niegospodarności ktoś go rozliczył . Niechaj teraz odda pieniądze za nikomu nie potrzebne imprezy gdzie pojedyncze staruszki i garstka imprezowiczów przyglądała się tym bzdetą . Odda pieniądze i będzie na MDK . Nie zapominajcie ,ze jesteśmy w demokracji i to my ludzie żądamy i wyrażamy potrzeby a wy je realizujecie.
~Przyst Alask 19-02-2012 0:26
MDK - to jedyna placówka , która zajmuje się dziećmi w wieku szkoły podstawowej i gimnazjum. Jedna z nielicznych , która organizuje wakacje w mieście .Z pewnością jest najtańsza placówka , która to robi. Jest to najstarszy MDK w Polsce wiele podobnych nie istnieje ,zostały zlikwidowane w latach 90- dziesiątych Jest placówka niewątpliwie potrzebna w przeciwieństwie do demagogi prezydenta Z. Będziemy przyprowadzać dzieci do Ratusza i Muzeum Karkonoskiego jeżeli zostanie zlikwidowany MDK. Żądamy rozliczenia za poprzedni rok i Sylwestra i podobne imprezy . Nie ustąpimy
~Przyst Alask 19-02-2012 0:28
P. Domagała jest fachowcem od przysłowiowych 7 BOLEŚCI . Wydawało by się wszechstronnie uzdolniony bo czym ,ze on się nie zajmował i jak to zwykle bywa z takimi co ostatecznie nic nie potrafią tylko gadać wylądował w polityce . Znam osobiście ludzi , których prosił o pokazanie czegoś w komputerze bo teraz będzie uczył informatyki a nie za bardzo się orientuje w temacie . Obecnie jest w radzie nadzorczej MZK bo się zna! Polikwidował autobusy w godzinach 7.00 - 8.30 dzieci nie mogą dostać się do szkoły no cóż to trzeba coś na to poradzić - zlikwidować szkoły .
~wolin_jg 19-02-2012 0:44
Ja rozumiem, że miasto szuka oszczędności i łączy szkoły ale likwidacja Młodzieżowego Domu Kultury to idiotyzm!!!!!!!!!!!! Panie Prezydencie!!! Chce Pan aby młodzież nie mając innych perspektyw na spędzanie wolnego czasu mazała sprejem budynki czy napadała bezbronnych ludzi na ulicach??? Nie piszę tak o każdym ale większość dzieciaków zamiast spędzać czas umiejętnie siedzieć będzie w domu przez Pana głupie decyzje!!! Nie głosowałem na Pana i nie żałuję!!! Myślę, że po takich decyzjach nie ma Pan szans na reelekcję. Głupota do kwadratu!!!!!!!
~Przyst Alask 19-02-2012 0:44
Niech pan Obrębalski jeszcze pochwali się salą gimnastyczna , która wybudował i zapomniał kompletnie o miejscach dla widowni . Sala która kończy się 1/2 metra za bramka boiska . Pewnie potrzebne są pieniądze na utrzymanie tej efemerydy . Może sobie ja kupcie na własność stać was "droga" władzo.
~Stanleyowsky 19-02-2012 1:08
Stary jestem rocznik, ale pamiętam pierwszą imprezę Mikołajkową jaką miałem w życiu - odbyła się właśnie w murach MDK. Nawet przedszkolne Mikołaje nie dały takiego odczynu pamięciowego. Długo później, przez kilka lat Pan Wiesław Kowalewski uczył mnie gry na gitarze. Z nim graliśmy koncerty i konkursy zdobywając nagrody. Zaagażowanie tego człowieka we współpracę z młodymi ludźmi nie ma skali, jeśli chodzi o starania pedagoga w uzyskanie rangi swoich uczniów.
~wolin_jg 19-02-2012 1:17
Straży Miejskiej obetnijcie kasę i przeznaczcie dla MDK!!! Darmozjady tylko po mieście jeżdżą i blokady na koła zakładają!!!!!!!!!!!!
~Przyst Alask 19-02-2012 1:19
Dokładnie nie piszcie wszystkiego co wam slina na język przyniesie bo was od razu zidentyfikują przez IP. A potem nie będziecie wiedzieć dlaczego wam sie w życiu nie wiedzie !
~Przyst Alask 19-02-2012 3:37
Likwidacja MDK jest pomysłem beznadziejnym ! Natomiast zreformowanie pewnych współzależności i praw jakimi rządzi się MDK wymaga zapewne natychmiastowych zmian. Z tekstu wynika ,ze lwia cześć kosztów stanowią wynagrodzenia pracowników 723 tyś zł / rocznie i teraz dzieląc to przez 12 osób i dalej 12 miesięcy cóż wychodzi 5020zł /miesięcznie i teraz jeżeli wziąć z tego ZUS( kwestia czy płaca Zus podstawowy gdyż z podanej kwoty 127 tyś . wynika ,ze tak, to jest to 800 zł miesięcznie)Inaczej płacili by połowę czyli jakieś 2.500zł no ale liczmy wedle faktów po odliczeniu zus i podatku zostaje jakieś 3000 zł miesięcznie . Teraz kwestia na ile godzin to podzielić licząc na 60 h miesiecznie to jakieś 50 zł/ h na czysto a 80 godzin - 4 godziny dziennie to jakieś 37 zł/h .
~Przyst Alask 19-02-2012 3:47
Może powinni zapytać szkoły Yamaha jak to robi ,ze zarabia , płaci swoim pracownika i opłaca pomieszczenia za ciężka kasę i media? Szkoda również ,ze nie załapali się na żaden projekt unijny gdyż jak widać instytucje analogiczne które są w trakcie realizacji takich projektów szarpią jeszcze kasę aż im się uszy trzęsą i nikt ich nie zamierza zamykać . A może Po-wcy zamykaja wszędzie tam gdzie PiS-owcy ?... A i tak zapytam ile kosztował Sylwester i" plaża" na rynku ?
~wróżka 19-02-2012 4:01
Skoro mamy „Piękną” Książnice Karkonoską to Dom Kultury tam właśnie powinien być lub w innej „Galerii” by młodzież rozwijała się w "przepięknych warunkach" i "w szklanych domach". Na stare lata będą mogli wspominać to co było w ich rozwoju estetycznym najciekawsze i najlepsze./ INNYCH ROZWIĄZAŃ NIE WIDZĘ. MÓJ DOM KULTURY W MŁODOŚCI TO BYŁ "SZKLANYM DOMEM" Z WIELKA PRZESTRZENIĄ WIDOKOWĄ. Te zydourzędniki takiego spojrzenia nie mają. Maja tylko chrapkę na ciekawą lokalizację starej architektury na sprzedaż i zastanawiają się „co by tu jeszcze spieprzyć”. PS. patrz ostatnie piętro galerii przy ulicy jasnej.
~ 19-02-2012 7:44
A może zlikwidować muzeum....? Tam na pewno nie rozwijają talentów, ani nie zajmują się mŁodzieżą!
~ 19-02-2012 7:45
Dlaczego nie doŁączacie komentarzy, droga redakcjo!
~aa 19-02-2012 7:56
W łodzi też chcą odwołać swojego prezydenta http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/lodz/chca-odwolac-prezydent-miasta,1,5017074,wiadomosc.html
~dd 19-02-2012 7:58
Jestem za referendum w sprawie odwołania rady miasta, może opozycja licząc na ponowny wybór pomoże społeczeństwu. Potrzebni są radni z którymi liczył się będzie prezydent, czyli zależny. Nic nie wdrozono z szumnych zapowiedzi prezydenta: ZGKiM w dalszym ciągu arogancja i niekompetencja, sprzedaż lokali kuleje, prezydent nie ma czasu na wydanie opinii. Najwyższy czas "wziąć sprawy w swoje ręce" REFERENDUM
~joko 19-02-2012 8:23
Jestem rodzicem, którego dziecko uczęszcza do MDK. Oczywiście racę mają Ci, którzy piszą, że inne ośrodki mają te same koła, że nauczyciele tam dużo zarabiają (jak na JG). Odpowiem, że zarabiają tak jak wszyscy nauczyciele, zgodnie ze swoimi resortowymi przepisami. Koła zainteresowań, czy zajęcia na ferie organizują też inne placówki, ale za cenę dwukrotnie wyższą, np. tydzień ferii w ODK 120 zł, w MDK - 50 zł. Dla mieszkańca "miasta 1200" to kolosalna różnica. W ten sposób większość dzieci będzie na feriach i po lekcjach szukała innej "rozrywki". Pogratulować rządzącym!
~sqandal 19-02-2012 8:26
e tam a po co komu dom kultury w dobie internetu i pubów a wierszyki to mozna w szkole deklamować
~vito 19-02-2012 9:08
723 tys. rocznie na place dla 12 osób personelu, to srednio (odejmujac ZUS) ponad 4 tys. miesiecznie (liczac sprzataczki etc.).Napewno robia tam dobra robote, ale czy w zapyzialej Jeleniej Górze, pozbawionej mozliwosci pracy, w sypiacych sie budynkach MDK, takie place to nie przesada? Czy ktos nie traktowal tej instytucji jak dojnej krowy, która w koncu trzeba zarznac?
kibic_jg 19-02-2012 9:27
Przestańcie już marudzić... Pan prezydent jest historykiem, bibliotekarzem, więc na pewno wie jakie są potrzeby jeleniogórskiej kultury i oświaty... a może realizuje tylko ogólnopolską politykę PO (Patrz: Szełemej z Wałbrzycha). Macie takiego prezydenta jakiego sobie wybraliście... :/
kazimierzp 19-02-2012 9:34
Można zrozumieć żal i gniew wielu dyskutantów którzy nie zgadzają się z pomysłem likwidacji. ale trudno zaakceptować niektóre sformułowania nie pasujące do dyskusji o placówce oświatowo-kulturalnej. Widać też po niektórych głosach, że to co się dzieje w innych placówkach kultury jest wielu dyskutantom obce i trudno twierdzić, że nie było o tym informacji bo redaktor Tejo szeroko o tym pisywał. W Książnicy Karkonoskiej są zajęcia z małymi i większymi dziećmi, jest specjalna sala przystosowana do zajęć z najmłodszymi. BWA Grzegorz Jędrasiewicz ma zajęcia dla dzieci przedszkolnych i szkolnych. W Muzeum Karkonoskim (które jest placówką wojewódzką, nie miejską) odbywają się zajęcia z dziećmi szkolnymi, choćby nauka malowania jajek. Życzę wam skutecznego działania, ale bez obrażania innych.
goscniedzielny 19-02-2012 9:39
Nie dziwi mnie postawa Zawiły. Zawiła jest z Cieplic i jak mniemam żadnego kontaktu z MDK za młodu nie miał. Więc podchodzi do tej placówki obojętnie. Większość rdzennych jeleniogórzan z tą placówką miała i ma zapewne do dnia dzisiejszego kontakt poprzez swoje uczęszczające tam na zajęcia dzieci. To jedyna taka placówka w mieście, która oprócz własnych sal dydaktycznych, posiada swoją salę gimnastyczną, oraz olbrzymi plac - ogrodzony i zabezpieczony, na którym dzieci bezpiecznie mogą się bawić - pod okiem strażników z pobliskiego aresztu :). W tym hałasie wywołanym przez radnych i Zawiłę, nie chodzi o pieniądze nauczycieli z MDK, bo jak czytamy w tekście red. mają oni znaleźć pracę w innych placówkach. Chodzi więc zapewne o nieruchomość w centrum miasta... i że można ją dobrze sprzedać...
~100% 19-02-2012 9:48
Rewolucja !!!
~wolin_jg 19-02-2012 9:58
Panie Prezydencie. Miał Pan jaja aby podnieść sobie wynagrodzenie na początku kadencji! Jest Pan z tego co pamiętam w pierwszej trójce najlepiej opłacanych prezydentów na Dolnym Śląsku (12 540zł miesięcznie) Brakuje Panu 260zł aby przebić Prezydenta Wrocławia - Dudkiewicza, który odwala kawał dobrej roboty bo Wrocław jest najszybciej rozwijającym się miastem w Polsce. Pan nie robi w Jeleniej Górze nic. Brak tu pracy, nędza w mieście, niekończąca się budowa Term i puste galerie handlowe!!! Proponuję rozpocząć poszukiwanie oszczędności od Pana!!
~sarna 19-02-2012 11:08
No z MDK będzie to samo co z budynkiem na matejki gdzie była wspaniała sala widowiskowa a teraz wszystko się sypie i napewno teren kupi Biedronka :)
~ 19-02-2012 11:14
czy sie to komus podoba czy nie miasta nie stac na taka ilosc domow kultury.Proces likwidacji oraz przeksztalcen powinien nastapic wczesniej w Boleslawcu,Lubinie,Glogowie,Zgorzelcu DZIALAJA po dwa domy kultury i robia to lepiej niz 5 domow kultury w Jeleniej Gorze.Utrzymanie takiej ilosci instytucji sprowadza sie do pakowania pieniedzy w mury ochrone,administracje.Miasto powinno odpowiednio wspierac teatry BWA,Filharmonie,te instytucje moga zadecydowac o tym ze bedziemy mogli sie starac o tytul waznego miasta na mapie kulturalnej regionu.
~gościu 19-02-2012 11:16
Szkoda ludzi - stracą pracę ,ale z drugiej strony utrzymać taki moloch , wymagający - natychmiast remontu kapitalnego ! Może warto pomyśleć o mniejszych gabarytach lokum i pozostawić tę placówkę?
~007 19-02-2012 11:27
WSTYD LIKWIDOWAĆ TAKĄ PLACÓWKĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! STANOWCZO PROTESTUJEMY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! W GŁOWIE SIE NIE MIESZCZĄ TAKIE DECYZJE!!!!!!!!!! ODWOŁAĆ PREZYDENTA I CAŁĄ RADE !!!!!!!!!!!!!!!!
~**** 19-02-2012 11:30
ZLIKWIDUJCIE SWOJE CIEPŁE STOŁKI TO ZOSTANIE NA NORMALNE FUNKCJONOWANIE PLACÓWEK OŚWIATOWYCH!!!!
Piipi Jelonkowa 19-02-2012 11:40
..do - [~Sarna] .. tam chodziłam na areobik ! .. i dlatego nie ma dziśiaj cellulitów !
~jelgór 19-02-2012 11:48
nie mogę pojąć jak dyrekcja toleruje szopkę z klepsydrami, czy chodzi o to, by pokazać, gdzie ma się przełożonego, jego wizję, pracę, analizy, pozostałych pracowników? nie mogę pojąć, jak paru ludzi (bo nie wszyscy) robi szum wokół swoich miejsc pracy, żonglując wybranymi faktami i używajac niedopowiedzeń co do kosztów zajęć, liczby dzieci, porównania z innymi DK bez karty n-la, w tym porównania zarobków, wielkosci obsady itp.itd. w głowie nie mieści mi sie internetowy rejwach, bo jestem przekonany, że jakby redaktor agata stanęła ze swoim słynnym mikrofonem na ulicy i zapytała, co to jest mdk, gdzie sie znajduje i czym sie zajmuje, to w odpowiedzi często usłyszałaby: "yyy"- i to byłby cały komentarz społeczeństwa:)
~KrzysiekM 19-02-2012 11:49
Panie Piotrowski nie napisałem żadnych inwektyw pod Pana adresem1Zadałem proste pytanie i oczekiwałem prostej odpowiedzi.Rozpisywanie się o innych podobnych placówkach, ich programach, możliwościach zajęć dla najmłodszych jak i tych starszych odebrałem jako usprawiedliwienie zamykania MDK i tyle!Jednak po Pana niejasnej odpowiedzi i kolejnym wpisie nadal mam wątpliwości.
~ 19-02-2012 11:50
Z punktu widzenia i siedzenia Kazimierzap należy zlikwidować MDK. Ratusz szuka kasy. Najłatwiej tego dokonać kosztem dzieci, które - zgodnie z przyslowiem - wraz z rybami głosu nie mają. Prawdą jest, że ośrodki kultury "coś tam, cos tam" oferują dla wszystkich, łącznie z seniorami. MDK to specyficzna placówka /z salą gimn./, której specjalistyczna działalność jest adresowana do wąskiej grupy dzieci i młodzieży. Likwidacja MDK to chory pomysł. Przed ostateczną decyzją warto rozważyć celowość istnienia i finansowania z magistrackiej kasy: kaplico-świetlicy kazimierzap.przy Wiejskiej /jest przecież ODK/, ratuszowego biura PO-partii pod kierownictwem Korzeniewskiego lub centrum nieustającego kształcenia belfrów. Przy okazji znajdzie się jeszcze mnóstwo rzeczy zbędnych. DOLNOŚLĄZAK.
~KrzysiekM 19-02-2012 11:52
Jelgór nie wyręczaj się redaktor Agata, zrób to na własna rękę a będziesz miał miarodajny dl siebie wynik sondy.
~ 19-02-2012 12:06
Cd. z 11:50. Radnych, w szczególności lewicowych /bez Ładzińskiego i Gajewskiego -nieporozumienie poprzednich vipów SLD/, uczulam na monitorowanie postępu rozmów, prowadzonych z wielebnymi przez oświeconego Domagałę w sprawie otwarcia szkoły przykościelnej. Skąd na to przedsięwziecie pozyskana będzie kasa? Czy - miedzy innymi - z likwidacji MDK? DOLNOŚLĄZAK.
~bou 19-02-2012 12:17
Pamiętajcie nigdy więcej prezydenta z Cieplic!!!
~aa 19-02-2012 12:18
A dlaczego nie zlikwidowac odk?? Ten budynek tylko straszy i nie wiem czy w ogole ktos tam chodzi oprócz seniorów. Ale za który budynek miasto dostanie więcej kasy??
~denis7 19-02-2012 12:27
Ale nie zapomnijmy tez o szkole nr 7. P. Zawiła powie że nie likwiduje MDK a dzieciaki z 7-ki przeniesie na sudecka. A na budynek może już jest jakiś kupiec, może np. jakieś przedszkole językowe...
~ 19-02-2012 13:23
denis tam będzie podstawówka katolicka z pankracego. "Szukali" budynku na podstawówkę...i mają...zobaczysz!
~ 19-02-2012 13:25
Wolin. 101% prawdy!
~polecam 19-02-2012 13:25
temat do tvn 24 - będzie ciekawie
~tvn24? 19-02-2012 14:46
Tefałen? Chyba żartujecie? Ta stacja Wam robi wodę z mózgu, Pierwsi manipulanci III RP. Zacznijcie wreszcie samodzielnie myśleć!
~`hahaha 19-02-2012 15:17
ale Wy przeliczacie, te pensje, przecież 12 osób to sami nauczyciele, a gdzie reszta, ludzie zastanówcie się... przecież tam są Panie sprzątające, konserwatorzy... hahahaha, widzieliście kiedyś nauczyciela który zarabia 4 tysiące.... nie w Polsce. a poza tym to nie o to teraz chodzi, kto ile zarabia. Chodzi o rozwój miasta a nie jego zastój albo wręcz cofanie się.
~do 14:46 19-02-2012 15:41
Tobie radyjo i trwam dopiero zrobiło wodę z mózgu pajacu.
~ludzieee 19-02-2012 16:54
Przestańcie już lamentować!!!! Czy naprawdę tak trudno to zrozumieć? Biletów do Chin czy Meksyku nie rozdają za darmo. Pewnie czerwony sweterek i jego totumfacki zastepca pałają żądzą pogłebienia więzów przyjaźni!
~ 19-02-2012 17:01
oczywiści w liczbie zatrudnionych nastąpiło przekłamianie 12 zatrudnionych to sami nauczyciele do tego dochodzą 3 osoby admnistracji i 5 obsługi oraz etat Kierownika Klubu Nauczyciela
~~~Agi 19-02-2012 17:10
Tu chyba nie chodzi ilu nauczycieli tam pracuje- 5 czy 55, chodzi o efekty pracy a przede wszystkim rozwój młodzieży, w ratuszu ile dupek grzeje codziennie krzesełka??? A efektem ich"pracy" jest między innymi likwidacja właśnie takich wspaniałych placówek jak MDK
~ 19-02-2012 18:13
po co dom kultury , biura poselskie trzeba otwierać -skandal
anka_an25 19-02-2012 18:52
Jestem jedną z osób zbierających podpisy, robię to razem z moją 8-letnią córką, która uczęszcza na zajęcia do MDK i na wieść o pomyśle Pana Zawiły zareagowała płaczem, pewnie nie tylko ona. Nikt nie odmawia podpisu, wręcz ludzie upominają się o dostarczenie kart po to, aby zbierać podpisy w swoich miejscach pracy, wśród swoich znajomych. Nikt nie kryje oburzenia, bo w taki czy inny sposób miał do czynienia z MDK. Ja również chodziłam tam na zajęcia, m.in. odbywały się one w budynku na rogu Matejki i Piłsudskiego, zlikwidowano pracownie sprzedano go i obecnie \"wali\" się ludziom na głowy i władza nie może sobie z tym poradzić, może tym się Pan powinien zająć Panie Prezydencie, a MDK zostawić w spokoju.
~rx 19-02-2012 19:05
Czy ogrodzenie i błoto na ścieżkach w Parku zdrojowym jest więcej warte od kultury?
~STOP ZLEGO 19-02-2012 19:19
A ze w ratuszu pija pod zamkieciem za nasze pieniadze to tez jest Dobrze???? ZGdy pija nikogo nie wpuszczaja i daja ochrone. Przez przypadek wpadlem miedzy wodke a zakaske i sprawdzilem tak sie dzieje niemal w kazdym ratuszu. Z reszta to tez sa ludzie a napic sie trza co nie???
~przypadek 19-02-2012 19:31
drodzy jeleniogorzanie ,po co czekać do wyborów,lepiej przeprowadzić referendum na pewno frekwencja dopisze
~ 19-02-2012 19:38
Szkoda słów . Rozpieprzcie wszystko , co się da , to wychodzi wam najlepiej .
~ 19-02-2012 19:45
DOLNOŚLAZAK. Z "komuną" kojarzy się mnóstwo zła. Współczesną lewicę niektórzy utożsamiają z komuną. To straszny błąd. Zły osąd. "Komunie" jednak wiele rzeczy się udało. Między innymi powszechne wykształcenie dzieci i młodzieży. Młodzieżowy Dom Kultury to wymysł znienawidzonej - w pewnych kręgach - komuny. Czy należy niszczyć coś co służy naszym cudownym wspaniałamym dzieciakom, które dzięki MDK odkrywają swój talent, odnajdują swoja tożsamość. Tożsamość, której nie jest w stanie niejednokrotnie zapewnić dom rodzinny.
~ 19-02-2012 19:51
wstyd mi że oddałam głos na p.obecnego prezydenta ( kolegę z klasy) jednak nie można kierować sie sentymentami , jestem debilem
~ 19-02-2012 20:06
Cd. z 19:45 Czy nalezy zlkwidować MDK, gdyż dzieci i młodzież przychodza tam na zajęcia nie w komżach i strojach komunijnych jak do kaplico-świetlicy, finansowanej przez magistrat i zarządzanej przez kazimierzap. - przy ul .Wiejskiej w sąsiedztwie ODK? DOLNOŚLĄZAK.
~ 19-02-2012 20:31
Ad.19:51. Nie jesteś debilem. Dobrze, że przejarzałeś na oczy. Lepiej później niż wcale.
~ 19-02-2012 22:45
w Sp7 będzie podstawówka, a co w MDK? Może średnia..., bo gimnazium mają koŁo siebie czyli kościoŁa...
~ 19-02-2012 22:46
nie byŁo budynku na podstawówkę, a tu masz jaki urodzaj... i jak szybko się znalazŁo....ho ho ho
~ 19-02-2012 22:53
Pan kazimierzp pisze : że w innych placówkach tez zajmują się dziećmi , tak: pisze pan o książnicy - tak tam są zajęcia raz w tygodniu w środy o 11 godz, dla dzieci w wieku przedszkolnym pt."Poranki Czytanki", w BWA są zajęcia , ale jakie? jak jest wystawa to matka, czy ojciec dziecka chodziącego do szkoly wyposarza dziecko w kasę i idą ze szkoŁą np.oglądać gobeliny, w Muzeum malowanie jajek jak Pan pisze , to raczej raz w roku przy okazji wiadomo jakich świąt , więc o czym mowa? zna Pan plan zajęc MDK? choćby codzienne przedszkole dla 18 dzieci w godz.10.-14.00 nie mówiąc o calej reszcie... Wie Pan "coś", ale widać to zbyt maŁo... no niestety!
~~ 20-02-2012 0:01
MDK jest wizytówka naszego miasta, a zespoły, które są tam prowadzone reprezentują Jelenią Górę z ogromnym powodzeniem w całej Polsce i poza granicami. Świadczą o tym liczne nagrody "PAKI BUZIAKA", "AFERY" itd. Każdy wyjazd to koszty pokrywane najczęściej przez rodziców, albo dzięki zaradności nauczycieli przez sponsorów, bo o pomocy z miasta nie było mowy. Jak są potrzebne zespoły do występów, na scenie przy ratuszu, często w dniach wolnych od zajęć szkolnych- to nigdy nie było problemu. A TERAZ TO WSZYSTKO ZAMKNĄĆ!!! Wiem o czym piszę,bo jestem rodzicem dzieci, dla których MDK to nie tylko zajęcia pozalekcyjne - ale wielka pasja !!!
~mr 20-02-2012 1:12
3/4 kosztów to płace!!! 723 tys minus 126 tys za ZUS to 597 tys na wypłaty dla 12 osób czyli 4145,83 miesięcznie, minus podatek to 3300 do łapy na głowę. A ile oni tam godzin pracują?4 do 8 godzin na tydzień!!! czyli od 90 do 180 zł za godzinę!!! i pełny ZUS!!! No to jest o co walczyć.Milion podzielić na 12 miesięcy to 83333zł na miesiąc. Podzielić przez 500 osób które tam uczęszczają to 166 zł miesięcznie, czyli tyle powinno kosztować miesięcznie umieszczenie dziecka w tym pożytecznym miejscu abyśmy my podatnicy do tego nie dopłacali. Dla przykładu czesne w prywatnej szkole muzycznej Yamaha kosztuje 100 zł mimo że chętnych w zajęciach jest 10 razy mniej. Tak jest w każdej takiej instytucji. NIegospodarnoś, zawyżanie kosztów cieplutkie posadki.NIe dajmy się niewolić i harować na to.
~123 20-02-2012 6:59
oj tam oj tam a to wszystko by zyło sie lepiej hahaha i prawde mówili hahaha zyje im sie lepiej hahahaha GŁOSUJCIE DALEJ NA KACZKÓW,ZIOBRÓW,TUSKOW,MILLERÓW I RESZTE PATAFIANOW TO BEDZIECIE MIEC LEPIEJ,PRZEZ 20 LAT NICZEGO SIE NIE NAUCZYLISCIE TO ZAMYKAJA WAM DOMY KULTURY ORAZ SZKOŁY MATOŁY
~aa 20-02-2012 7:03
Do referendum potrzebne są głosy 10% osób uprawnionych do głosowania. Myślę, że znajdzie się tyle. Jak p. Zawiła zlikwiduje MDK to trzeba będzie to zrobić.
~tylko konkur 20-02-2012 7:37
Mam uwagi do organizatorów konkursu. Ponad 80 osób zamknąć w przegrzanej i nie wietrzonej sali to skandal. Było gorąco, duszno i ciasno. Dzieci - szczególnie to które mówiły na końcu były juz zmęczone. Czy naprawdę nie można było podzielić ich na dwie grupy? To przecież nie jest trudne. Pani jury ciągle uspokajała te biedne naprawdę grzeczne dzieci. Natomiast sama w czasie recytacji przerywała przynajmniej dwa razy. Dobrego przykładu nie dawała. Dla mnie ten budynek to jakieś nie porozumienie - wizytówka miasta. To cała Jelenia Góra. Teraz następuje raczej obrona miejsc pracy niż dzieci - co tez jest ważne. Choć w czasie trwania tego konkursu dzieci nie buły ważne.
~ja 20-02-2012 8:20
Nowy plan Pana Domagały zakłada pracę placówek oświatowych (SZKÓŁ) również w wakacje, więc rodzice, luzik, dzieci i w wakacje będziecie mieli " z głowy";) Nauczyciele przecież wakacji miec nie muszą. Zlikwidują tylko jeden MDK, a za to kilkanaście jeleniogórskich szkół sie dla was otworzy w lipcu i sierpniu, czy to nie cudowne???? I dobrze, niech nauczyciele pracują i w lecie! Darmozjady, które NIC nie robią. ;) A dzieci na pewno BARDZO CHĘTNIE pójdą do szkół w wakacje, w końcu i tak ciągle mówicie, że większość z nich nigdzie nie wyjeżdża.
~RodzicA. 20-02-2012 10:25
Zgadzam się z opinią ~tylko konkursy :-((((
~do mr 20-02-2012 11:18
Skoro już popisałeś się swiomi wyliczankami to może na samym początku mogłeś się dowiedieć ilie faktycznie jest tam zatrudnionych osób,podpowiem że, kasa na wynagrodzenia jest dzielona na 21 osob nie na 12 ( 12 jest etetów nauczycielskich a gdzie w tym wszystkim są pracownicy administracji, obsługi o etacie kierownika Klubu Nauczycielskiego nie wspomnę) a to jest chyba spora rożnica, więc zabierz się jeszcze raz do swoich matematycznych popisów tym razem bardziej rzetelnie
~mm 20-02-2012 11:38
Coś o imieniu ja piszesz zlikwidować tylko jeden MDK , a mamy ich więcej w mieście . Jeżeli nie masz pojęcia i wiedzy na temat działalności i struktury MDK to proponuję pisz w tematach gdzie twoja ,,wiedza,, będzie przydatna .
~zła 20-02-2012 13:05
Precz od MDK. SZUKAJCIE OSZCZĘDNOŚCI U SIEBIE. najlepiej zabrać najbiedniejszym i najmniejszym bo nie ma kto się o nic upomnieć. Z kulturą i sztuką nasze władze sana bakier. nigdy więcej nie zagłosuję na PO
~a może 20-02-2012 14:20
A może zamienić po prostu MDK na "zwykły dom kulltury" - nie oświatowy. Zniknie karta nauczyciela, o 50% spadną pensje "dyplomowanych" (do poziomu płac w innych placówkach - więc będą oszczędności i będzie działalność.
~eco 20-02-2012 18:53
nie likwidować ! przenieść na popołudnia do szkół , które i tak są ogrzewane - wyremontowane - szkoda zaprzepaścić pięknych osiągnięć, a korzyści dla dzieci i rodziców są duże: zimowiska , ferie ... kto przejmie tę działalność? trzeba jakoś pogodzić wszystkich żeby był"wilk syty i......
elku2 20-02-2012 21:49
Może odnowić i rozbudować a nie zamykać i niszczyć. Dzieci z MDK u korzystają i dużą uciechę mają.Tak nie może być MDK musi być.
~ 20-02-2012 22:37
no właśnie !!! Panie Zawiła i reszta !!! może inwestować,a nie likwidować !!!!!
~lolo2 21-02-2012 10:47
to dobry pomysł władców naszego miasta, proponuję rozdawać gówniarzom prochy jak się naćpają to zapomną o MDK
~3 x NIE 21-02-2012 11:33
A do prochow niech każdy uczeń dostanie po lekcjach kilka puszek farby w sprayu i niech się wyżywają małolaty artystycznie na różnych obiektach użyteczności publicznej i prywatnej , wszyscy będziemy szczęśliwi
~wie co mówi 21-02-2012 13:12
Ej madrala! W tych kosztach placowych sa równiez etaty Klubu nauczyciela, który miesci sie przy ulicy Bankowej a z MDK nie ma nic wspólnego/ , nastepnie fundusz socjalny dla bylych emerytów MDK glodowe pensje administracji i obsługi, ZUS itp. Jezeli odliczysz te place to napewno ci wyjdzie , ze nauczyciele mdk zarabiaja grosze / ponizej przecietnej krajowej tj. okolo 1.800 zł. A pracuja równiez w soboty i niedziele zdobywajac pierwsze miejsca w Polsce na konkursach i festiwalach. WEZ LICZYDŁO DO ŁAPY I TERAZ LICZ !!!!
~jeleniogór 21-02-2012 15:19
Panie Prezydencie nie wierzę, że mógł Pan wpaść na taki pomysł. MDK to miejsce moich wspaniałych wspomnień z dzieciństwa, miejsce do którego chodziła moja starsza i obecnie chodzi moja młodsza córka. W czasie ferii słyszałem, że miasto zamierza wyremontować obiekt. Pomyślałem, jak to dobrze, że Pan tu rządzi. Chyba przestanę się Panu kłaniać.
~Wiki 23 22-02-2012 13:31
Prezydencie ! Czym ty chlopie myslisz ... Glową czy .....? Likwidowac najtańszą w miescie placówkę dla dzieci ? Przecież my mieszkańcy Jeleniej Góry jestesmy biednym społeczeństwem. Pan juz nam polikwidował wszystko co było dobre , równiez nasze miejsca pracy. Dogodził nam pan również z biletami miesięcznymi likwidując przejazd za soboty. Jak mamy dowozic nasze dzieci do tych drogich domów kultury.
~lolo2 23-02-2012 9:11
w kinie Marysieńka Chińczycy handlują gaćmi, a pamiętam jak przed laty za parę groszy oglądało się tam filmy, zlikwiduje zawiła MDK, i budynek opuszczony skończy tak samo jak ten przy ul. Matejki dawniej kino Turysta, na dole była modelarnia a dzisiaj ruina, proponuję zlikwidować teatr bo miasto do tej instytucji też dokłada a można tam otworzyć kolejna biedronkę i już będzie dochód, można tez zlikwidować np: JCK bo pewnie też zysku nie daje, albo taka szkoła nr 2 piękny budynek, może by przerobić na hotel. Proponuję pomysły podsyłać człowiekowi bez pomysłu czyli marcinowi zawile.
~jeżozwierz1 25-02-2012 9:46
Cyt.: "Czy MDK uda się uratować? Jego obrońcy są przekonani, ze presja społeczeństwa obudzi SUMIENIA radnych, do których należy decydujący głos w sprawie zmian w oświacie, w tym likwidacji DOMU..." Pytam: Czy można obudzić coś, czego nie ma? Zacni Radni. Jeśli czytacie te komentarze, zacznijcie wreszcie wyciągać wnioski. Zawsze dzieci i młodzież były przyszłością narodu, solą tej ziemi, na której Wy w zamian za edukację i mądre wychowanie chcecie podarować Obywatelom tego miasta kolejną niepotrzebną rzecz. Dzieci i placówki powołane do ich rozwoju nie mogą być kartą przetargową w Waszych dorosłych interesach. To niegodziwe. Nie macie w tym społecznego poparcia.
~ojciec 25-02-2012 16:13
Jestem zbulwersowany postawą Zawiły, po obejrzeniu konferencji prasowej retransmitowanej w TV ODRA. Wygląda na to, że jedyne co jest w stanie wymyślić to zniszczyć ośrodek z dużymi tradycjami. Ważniejszy jest dla niego remont zameczku, a nie dzieci, które pomimo tego, że mają ODK blisko przyjeżdżają z Zabobrza do MDK w centrum miasta. Zrozumiałem, że głównym celem jest zwiększenie frekwencji w pięknie odremontowanych salach ODK i JCK kosztem naszych kieszeni. A co z tymi, których nie stać na drogie zajęcia? Może miasto będzie dofinansowywać?-BZDURA. Jeszcze jedno: jakim prawem Papaj (ekspert od sanepidu) opowiada o woni panującej w MDK, skoro ani razu nie przekroczył progu placówki...? SPOŁECZEŃSTWO WAS ROZLICZY!!!
~Referendum 25-02-2012 17:05
Mam nadzieję, że zostaną jak najszybciej rozliczeni ze swoich dotychczasowych decyzji doprowadzajacych nasze miasto do całkowitej zapaści, musimy się śpieszyć żeby nie zdążyli wprowadzić w życie swoich kolejnych szalonych pomysłów!TYLKO REFERENDUM ,odsunąć szkodników od władzy!
~Deryl 26-02-2012 9:32
Chcieliście prezydenta to macie Jelenia Górą oprócz stołów u siebie obsadzonych znajomymi to nic nie robi a moze by tak Referendum ????

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przeszkadzali gapie

Immatrykulacja w KPSW

Wybory: Zwycięstwo PiS

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Spór o edukację seksualną

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
291
Tak
55%
Nie
36%
Nie wiem
8%