MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Nie wszystko, co zachodnie, jest złe

Wiadomości: REGION
Czwartek, 25 grudnia 2008, 9:02
Aktualizacja: Piątek, 26 grudnia 2008, 9:19
Autor: Ania
Fot. TEJO
Dziś pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Jak go obchodzimy? Na co zwrócić uwagę podczas całego okresu świątecznego? Na pytania Jelonki.com odpowiada ksiądz Jarosław Górecki, wikariusz z Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłakowicach.

Święta Bożego Narodzenia to dla każdego Polaka bardzo ważne wydarzenie. Na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę w tych dniach?

– Święta Bożego Narodzenia są związane przede wszystkim z narodzeniem Mesjasza. Ogromne znaczenie ma więc Wigilia, bo właśnie wtedy Bóg przyszedł do nas w ciele człowieka. W tych dniach istotna jest także sama celebracja wspólnoty stołu, kiedy cała rodzina spotyka się w czasie wieczerzy, co jest zresztą pięknym polskim zwyczajem. Łamiemy się opłatkiem, nawiązując w ten sposób do łamania chlebem w czasie uczty chrześcijańskiej tzw. agape. W tych dniach ważne jest również pojednanie się z Bogiem, ale zauważyłem, że parafianie sami o to dbają i przystępują przed świętami do spowiedzi świętej.

Czy jednak nie jest tak, że święta stały się bardzo komercyjne i zamiast myśleć o prawdziwym pojednaniu z Bogiem dbamy przede wszystkim o ilość potraw na wigilijnym stole i wystrój domu?

– Negatywnym aspektem świąt są faktycznie działania niektórych firm, które wykorzystują je do zdobycia klientów, zachęcając wieloma promocjami. Zdecydowanie jednak podoba mi się zwyczaj, który przyszedł do nas z zachodu, włączamy w swoje przeżycia otoczenie, przyozdabiając je. Dzięki temu cała miejscowość pięknieje. Jednoczymy się w ten sposób, budując wspólnotę. Nie zapominamy także o ludziach samotnych, czego symbolem jest wolne miejsce przy stole. Ostatnio powraca piękny zwyczaj kolędowania. Nie powiedziałbym więc, że dla większości z nas święta straciły swoją duchową wartość.

Święta Bożego Narodzenia trwają dwa dni, czy każdy z nich ma taki sam charakter?
– Wigilię i pierwszy dzień świąt spędzamy najczęściej z najbliższą rodziną. W drugi dzień świąt odwiedzamy się nawzajem. Jest to także dzień świętego Szczepana, pierwszego męczennika. Przyjmuje się, że są to tzw. narodziny dla nieba. W ten sposób motyw narodzin łączy ze sobą całe święta Bożego Narodzenia.

Dziękuję za rozmowę

Ogłoszenia

Czytaj również

Monitoring w Radomicach

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ 25-12-2008 13:37
W USA Święto Bożego Narodzenia trwa tylko jeden dzień. Świętują trochę krócej.
~Tee 25-12-2008 14:15
Do postu z godz. 13:37: Ja jednak uważam, że to dobrze, że nasze święta są takie długie i przez to jedyne w całym roku. Żadne inne święta nie tworzą takiego rodzinnego klimatu i nie pozwalają w tak dużym stopniu oderwać się od szarej codzienności. Pozdrawiam Tee
HAVA_NAGILA 25-12-2008 18:44
Tak nie wszystko , nawet 25 Grudnia nie jest zly ..............Powiązania "Bożego Narodzenia" ze Świętem Godowym na terenie Polski .Chrześcijanie obchodzą dzień narodzin swojego zbawiciela 25 grudnia, choć jeszcze w III wieku obchodzono go 6 stycznia - !!!!!! -dopiero w okresie późniejszym pojawiła się data 25 grudnia (pierwszy raz wzmiankowana w 336 roku). Przyczyniło się do tego obchodzone wówczas w Rzymie, również pogańskie święto przesilenia zimowego poświęcone rzymskiemu bogu słońca Sol Invictus (Słońcu Niezwyciężonemu). Cesarz Konstantyn, po przyjęciu wiary chrześcijańskiej przyjął termin święta pogańskiego na święto chrześcijańskie (co z resztą w a...logiczny sposób uczyniono przyjmując symbolikę krzyża)!!!!!!!! Ważnym elementem pradawnych Szczodrych Godów było rytualne obchodzenie domów z figurą symbolizującą nowonarodzone (w dzień przesilenia) Słońce. Zwyczaj ten zmieszał się z mitologią chrześcijańską, dając różne wersje przypowieści zwiastowania gwiazdą betlejemską, zwyczaj wyglądania pierwszej gwiazdy, a także bardzo ważny atrybut obchodzących domy kolędników - gwiazdę." !!!! Ale kogo to obchodzi -prawda?
~lektormarcin 26-12-2008 0:24
a co z oktawą??
~do lektormarcin 26-12-2008 12:14
Oktawa czyli przedłużanie świętowania o osiem dni, znana była już w czasach Starego Testamentu. Z Księgi kapłańskiej: „Pan powiedział do Mojżesza: Powiedz Izraelitom: Piętnastego dnia tego siódmego miesiąca jest Święto Namiotów przez siedem dni dla Pana. Pierwszego dnia jest zwołanie święte: nie będziecie wykonywać żadnej pracy. Przez siedem dni będziecie składać ofiary spalane dla Pana. Ósmego dnia będzie dla was zwołanie święte i złożycie ofiarę spalaną dla Pana. To jest uroczyste zgromadzenie. Nie będziecie wykonywać [ósmego dnia] żadnej pracy. (Kpł 23, 34 -36, Biblia Tysiąclecia")

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Bobry na Zabobrzu

Wiceminister podsumowała kampanię prezydenta

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2061
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%