MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 2 lipca
im. Marii, Urbana

Nie tylko po piękne widoki. Zamek wciąż w remoncie

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Niedziela, 31 lipca 2011, 8:20
Aktualizacja: 21:10
Autor: Agrafka
Fot. RED
Wprawdzie w niedzielę pogoda nie nastraja do wycieczek, jednak – kiedy zaświeci słońce – warto udać się do pałacu Lenno we wsi Łupki koło Wlenia. Ten odrestaurowany obiekt położony jest tuż obok Zamku Wleń. Po spaleniu zamku w roku 1646 jego właściciel Adam von Kaulhaus nie podjął się jego odbudowy, a zbudował pałac nieopodal ruin.

Wokół utworzono rezerwat przyrody Góra Zamkowa. Barokowy pałac jest remontowany stopniowo przez właściciela, Luka Vanhauwaerta z Belgii. Skala zaniedbań jest spora, bo przez lata, kiedy był tu szpital kolejowy, a wcześniej PGR, nikt o zabytek właściwie się nie troszczył.

Atrakcją jest miejscowy pałac, który cieszy się powodzeniem zarówno wśród wycieczkowiczów jak i gości, którzy – na przykład – chcą w jego wnętrzach wyprawić wesele lub inną uroczystość. Oko przyciągają piękne panoramy pobliskich Gór Kaczawskich oraz Doliny Bobru. Widać także Karkonosze ze Śnieżką. Można pospacerować po przypałacowej łące, a także zwiedzić ogrody.

O kilkaset metrów od pałacu oddalone są ruiny zamku Lenno. To jedna z najstarszych warowni w Polsce. Niestety: wciąż jest zamknięta dla turystów. Trwają tam skomplikowane prace remontowe. Wieża, skąd rozciągają się widoki na okolice, jest pokryta rusztowaniami.

Zamek Lenno otrzymał od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego kwotę 350 tys. zł na ruiny warowni Lenno i udostępnienie turystom wieży. Niestety, są to tylko trzecie części sum, o jakie wnioskowali ich zarządcy. Dostęp do ruin warowni pozostanie zamknięty dla zwiedzających co najmniej do jesieni br., a jeśli nie uda się zebrać brakujących pieniędzy, znacznie dłużej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wóz strażacki dla OSP Ubocze

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Drastyczne billboardy

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Łupki 31-07-2011 8:36
Łupki
czart 31-07-2011 9:26
Poziom wiedzy "dziennikarza" który napisał to info jest porażający. Radzę sięgnąć do źródeł i sprawdzić "gdzie Rzym a gdzie Krym" a właściwie gdzie Płuczki a gdzie Łupki. Kilka lat to remont już trwa. Przez ten czas Gołębiewski wybudował w Karpaczu ogromny hotel - w przeliczeniu na metry kwadratowe na pewno o wiele taniej... Jeśli za wykładnię przyjmiemy ilość wydanych pieniędzy na remont zamku to jest to na pewno "sukces" miejscowych władz...
Piipi Jelonkowa 31-07-2011 10:50
..do - [~Czart ] .. i tylko te wierne ptaki lecą do .."swojej Pani" z pl.Bohaterów Nysy z Wlenia ! / ... patrz.zdj.nr.08 /
~Pyzdra 31-07-2011 10:55
PRL zniszczył, co setki lat budowano
~Bzdury 31-07-2011 12:42
Pani Agato niech pani wcześniej sprawdzi, co Pani pisze. Jakie Płuczki? A prace przy zamku mają zakończyć się w przyszłym roku i zamek będzie udostępniony do zwiedzania. Proszę zasięgnąć informacji u źródła.
~Żenada.pl 31-07-2011 15:31
A zamek wcale nie znajduje się w Kleczy ani nie nazywa się Klecza.
~jan 31-07-2011 19:13
TEN ZAMEK JEST SYMBOLEM NASZE POLSKOŚCI NA TYCH ZIEMIACH !. I NAJWIDOCZNIEJ DLTEGOTAK DŁUGO POZOSTAJE W CIENIU HISTORII PRZED DAWNO WYZŁOCONYMI ZAMKAMI NIEMIECKIMI !!!. WSTYDZCIE SIĘ WSZYSCY , KTÓRYM POLSKA I POLSKOŚĆ COŚ ZNACZY !!!.
~po kocurze 31-07-2011 20:57
Jest symbolem polskości, bo tak bardzo jest zaniedbany?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ścieżka edukacyjna "Przygoda w górach"

Spotkali się z Beatą Kempą

Rondo – czy w tym roku się uda?

Sklepowy złodziej zatrzymany

Siódma ofiara śmiertelna w powiecie jeleniogórskim

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
954
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%