MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Nie trzeba się bać defibrylatora

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 17 października 2019, 11:09
Aktualizacja: Piątek, 18 października 2019, 12:23
Autor: WAC
Fot. użyczone
Przełamywanie lęku przed użyciem defibrylatora oraz informowanie, że każde z tych urządzeń mimo różnego kształtu i kolorystyki działa dokładnie na takiej samej zasadzie będzie celem kolejnej kampanii, którą będą przeprowadzać w najbliższych dniach wolontariusze z grupy „Promujemy Życie” działającej przy Towarzystwie Karkonoskim.

Według szacunków, w Jeleniej Górze znajduje się około 30 defibrylatorów - urządzeń do przywracania akcji serca. Najczęściej znajdują się w dużych firmach, placówkach kultury oraz budynkach użyteczności publicznej. Niestety większość z nich znajduje się wewnątrz obiektów, co powoduje że są niedostępne poza godzinami ich otwarcia. Brakuje także mapy, na której byłoby zaznaczone lokalizacje poszczególnych urządzeń w mieście. Innym dużo bardziej istotnym problemem są bariery i lęki mentalne przed ich użyciem.

Od kilku lat wraz z grupą pasjonatów wolontariuszy i ratowników prowadzimy działania pod nazwą: "#promujemyŻYCIE" - mówi Mariusz Synówka z Towarzystwa Karkonoskiego. - To zajęcia instruktażowe, jak prowadzić resuscytację KO i używać defibrylatora. Przez ten czas zauważyliśmy jedną bardzo ważną rzecz. Różnorodność występującego w przestrzeni publicznej sprzętu jest tak duża, że uczestnicy zajęć często pytają: Czy ten zielony umieszczony przy Ratuszu działa tak samo jak ten czerwony, który właśnie pan prezentuje? Tak! Zielony, czerwony, żółty, pomarańczowy i niebieski (i inne) - wszystkie działają tak samo! Wszystkie "mówią" co mamy krok po kroku wykonać! Nie bój się zdjąć AED ze ściany, kiedy zaistnieje potrzeba jego użycia. Z pewnością dasz radę, a ktoś (dzięki temu co właśnie zrobisz) wróci do domu! - podkreśla M. Synówka.

Twoja reakcja na artykuł?

5
100%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Marcin Wyrostek patriotycznie w Jeleniej Górze

Burza wokół Tomaszewskiego

Studium na początek

Nie dla tego masztu

Wypadek przy baniakach  

To już jutro!  

Udany Piknik Strzelecki

Nowe zasady kontroli drogowej  

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
821
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%