MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 27 września
im. Kosmy, Damiana

(Nie) toniemy w nieczystościach

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 29 września 2006, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 29 września 2006, 16:20
Autor: Angelika Grzywacz
Fot. Angelika Grzywacz
Bezrobotni mieszkańcy sami postanowili segregować i zbierać śmieci. Wyniki są zdumiewające.

– Jak sami sobie nie pomożemy, to nikt nam nie pomoże – mówi Henryk Siekowski. Sprzedażą kartonów zajmuje się od ponad dziesięciu lat. Jest chory na padaczkę ale jeden kurs dziennie zawsze stara się zrobić.

Zbieraczy makulatury do takiego działania najczęściej zmusza sytuacja życiowa. Dla miasta jest to dodatkowa bezpłatna pomoc w porządkowaniu ulic i podwórek. Sami bezrobotni mają możliwość zarobienia pieniędzy.

– Renty mam niewiele – mówi Henryk Siekowki. Za takie pieniądze nie da się wyżyć. Za kartony płacą marne szesnaście groszy za kilogram. Ale jak się nazbiera te pięćdziesiąt kilogramów to siedem pięćdziesiąt zapłacą.

Sami właściciele sklepów chętnie zostawiają niepotrzebne kartony dla osób, które są ich stałymi odbiorcami kartonów. – To dla nas duża pomoc – mówi pan z kiosku przy ulicy Wolności. – Nie musimy się martwić i płacić za wywóz – dodaje.

Nie przeszkadza im w tym straż miejska.
– Jest bardzo wielu zbieraczy makulatury i złomu – mówi Jerzy Górniak, komendant SM. – Na dwadzieścia procent segregowanych odpadów, połowę pracy wykonują właśnie bezrobotni. Dla miasta jest to naprawdę duży plus – podsumowuje komendant Górniak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Harcerze z nową siedzibą

Na Polanie praca wre!  

Zniknęły kolejne wraki

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~sainz 29-09-2006 20:25
gdyby nie tacy ludzie i "złomiarze" byłoby nieciekawie
~Rafal 29-09-2006 22:46
NO jest to z...bis... plus ze ludzie nie maja pracy i zbieraja 50kilogramow makulatury aby dostac 7,5pln! Bardzo dobra wypowiedz! GARTULACJE
~Ja 30-09-2006 6:10
noooooooo to jest powód do dumy ludzie bezdomni , chorzy z małymi rentami zbierają surowce wtórne.Brawo jest się czym pochwalić.A strażnicy pewnie wezmą pemie za to że nie przeszkadzają tym biednym ludziom.
~Slawek K z Lomnicy 30-09-2006 18:21
a moze tacy ludzie powinni dostawac z miasta taka symboliczna zaplate(dodytkowa oczywiscie)np.100zl w miasiacu.Nasze miasto i okolice na pewno lsnily by czystoscia.Pomyslcie prosze to maly pieniadz a jaki efekt
~sainz 1-10-2006 12:19
tak naprawde miasto nie interesuja te sprawy, to fajny cel ale u nas nie robi sie po normalnemu niestety.
~Prawdziwe Oblicze Patola 1-10-2006 16:18
Ciekawe czy ci co dają tym ludziom kartony płacą podatek od darowizny ?? A czy kartonobiorcy rozliczają się z tego co zarobią na skupie makulatury :>?? Sami kombinatorzy w tym mieście :/ a państwo na tym traci grubą kase!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Dla bezpieczeństwa

Wkrótce zegar wróci na "Majówkę"

Debata o odpadach

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
959
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
3%