MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Nie święci garnki lepią…

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 28 stycznia 2008, 14:16
Aktualizacja: Wtorek, 29 stycznia 2008, 10:09
Autor: TEJO
Fot. TEJO
…lecz uczniowie jeleniogórskich szkół, których na niecodzienne warsztaty zaprasza Muzeum Karkonoskie. Tłem do lekcji jest trwająca właśnie ekspozycja „Zapomniane rzemiosła”.

– Prowadzimy zajęcia z ceramiki, ale będą jeszcze inne – mówi Aneta Firszt z Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Do placówki przychodzą grupami najmłodsi mieszkańcy miasta, aby – po okiem instruktora – wykonać naczynie tak jak czyniono to przed wiekami.

– Prezentujemy bardzo dawną technikę wyrobu ceramiki, jeszcze sprzed wynalezienia koła garncarskiego – wyjaśnia Rafał Klementowski, na co dzień twórca artystycznych i użytkowych wyrobów ceramicznych. Najpierw przybliża uczestnikom warsztatów sztukę lepienia garnków, a później zaprasza ich samych do dzieła.

Każdy dostaje kawałek gliny i lepi z niego kubek lub miseczkę. Wszystko w ramach zajęć szkolnych. Uczniowie pracują w muzealnych salach otoczeni eksponatami bardzo ciekawej wystawy o zapomnianych rzemiosłach z polskiej i czeskiej strony Karkonoszy.
Naczynia nie do końca spełniają swoją funkcję, bo – ze zrozumiałych względów – nie są wypalane. A dopiero po takim procesie oraz pokryciu szkliwem stają się nieprzepuszczalne i można ich używać, na przykład, do picia herbaty.

Cały projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Daje on uczniom szkół podstawowycych, gimnazjów i liceów obcowania ze sztuką i dawnym rzemiosłem na żywo.
W poniedziałek w niecodziennym kursie garncarstwa uczestniczyli – między innymi – dziewczęta i chłopcy ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Redakcja przeprasza Krzysztofa Golke

Spacery z przewodnikiem po centrum i Cieplicach

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ahoj 28-01-2008 16:04
super fotki
tatar 28-01-2008 16:49
Też bym coś ulepił!może człowieka?Ale zdaje się ktoś już na to wpadł kiedyś?
~_rymcycymcy___ 28-01-2008 23:02
Ja bym troszkę przyhamował ze skracaniem ogniskowej ;) ...chociaż to bardzo wygodne w takich miejscach. Ale oczywiście wolę deformacje szerokiego kąta od czarnej ramy. Zresztą, to tylko kwestia mojego równie skrzywionego gustu, ...a o gustach się raczej nie dyskutuje ;)
~karioka 29-01-2008 8:37
super pomysł, aby tak dalej

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będą widoki ze Zbójeckich Skał

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Zamknięta droga od Przełęczy Kowarskiej

Śmieci przy ścieżce na Perłę Zachodu

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
736
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
14%