MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

(Nie)świadomość ukrytych hitów secesji

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 9 grudnia 2008, 14:43
Aktualizacja: Środa, 10 grudnia 2008, 8:31
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Mamy skarby, których nie widzimy, o które nie dbamy i które są rozkradane – taki wniosek można wyciągnąć po dzisiejszej pouczającej „lekcji”, na którą w ramach cyklu „Wokół Jeleniej Góry” zaprosiło jeleniogórzan Biuro Wystaw Artystycznych i Wojciech Kapałczyński, szef delegatury Służby Ochrony Zabytków.

Na kolejną odsłonę cyklu przyszło wielu gości, w tym uczniowie Gimnazjum nr 1, dla których cała impreza była chyba pierwszym „świadomym” spacerem z połączonym z podziwianiem jeleniogórskich secesyjnych skarbów.

Wojciech Kapałczyński przedstawił historyczny rys secesji, przez niektórych wyniesiony pod niebiosa, przez innych – zwłaszcza po II Wojnie Światowej – określony jako najgorszy przykład kiczu w sztuce i potępiony.

Jeleniogórska secesja jest wciąż mało zauważana i niedoceniania. A niektóre jej przykłady to sztandarowe a wręcz wybijające się na tle całości dzieła charakterystyczne dla całej belle epoque, czy też fin de siecle’u – przełomu wieków XIX i XX, kiedy to art nouveau rozkwitała. Tak się złożyło, że lata boomu gospodarczego Jeleniej Góry przypadły właśnie na tamte czasy.

Widzowie obejrzeli krótki pokaz fotografii wykonanych zarówno we wnętrzach jeleniogórskich mieszkań, jak i w instytucjach, które mieszczą się w budynkach zbudowanych w stylu secesji. Wojciech Kapałczyński pokazał piękne sufitowe ornamenty, witraże, stolarkę i inne elementy budowli. Wiele z nich zniszczono, zaniedbano lub rozkradziono na przestrzeni całego polskiego okresu Jeleniej Góry. – Nawet ostatnio zauważyłem, że w kamienicy w al. Wojska Polskiego „zniknęła” stylowa balustrada. Rozkradziono też witraże – mówił prelegent.

Po „zaprzyjaźnieniu się” z secesją podczas krótkiej prezentacji, uczestnicy wydarzenia wyszli do miasta, aby na własne oczy zobaczyć dobrze znane widoki, ale pod zupełnie innym kątem. Wojciech Kapałczyński opowiadał o historii powstania dzisiejszej Galerii Karkonoskiej (Domu Towarowego Schellera), pokazał przepiękne malowidło sufitowe w sieni jednej z kamienic przy al. Wojska Polskiego, zaprowadził gości przed gmach Teatru Jeleniogórskiego oraz do najbardziej przepojonego secesją zakątka Jeleniej Góry – na ulice Matejki i Zamenhofa. Jest jednocześnie jedno z najbardziej zaniedbanych miejsc w mieście.

Prelegent uczulił nie tylko młodych ludzi na piękno. Starsi uczestnicy wycieczki także zdali sobie sprawę, jak wiele wokół nas jest przeuroczych zakątków i zaułków, zdobień i innych wartych zauważenia elementów, na które nikt na co dzień uwagi nie zwraca.

Kolejnym wydarzeniem w ramach cyklu „Wokół Jeleniej Góry” będzie projekcja filmu „Jelenia Góra – magiczna góra” zrealizowanego na zlecenie Biura Wystaw Artystycznych przez niżej podpisanego. Będzie można także wysłuchać krótkiego wstępu o miejscach magicznych oraz estetyce, której nie szkodzi nawet swego rodzaju szpetota. Każdy z obecnych będzie miał okazję uświadomić sobie obecność własnych miejsc magicznych a także spojrzeć na miasto z nieco innej perspektywy, także w socjologicznym kontekście. Początek w południe w BWA przy ul. Długiej 1.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Dachowanie volvo w Karpaczu

Serca pełne nakrętek

Komentarze (12) Dodaj komentarz

wupe 9-12-2008 16:44
przydały by się krótkie opisy do zdjęć
~żaba 9-12-2008 16:58
naszym zadaniem
~Pedagog 9-12-2008 17:01
To rewelacyjny pomysł dla naszych szkół. Swojego nie znacie...No to zamiast siedzieć w sali lekcyjnej i oglądać zdjęcia w podręczniku lub ściągnięte z Internetu, wyjdźcie na zewnątrz.
~ewap 9-12-2008 17:07
cudze chwalicie - swego nie znacie!
~Ktoś 9-12-2008 17:58
haha wgl fajna była wycieczka. Po Jeleniej Górze. xDD
~jojo 9-12-2008 20:25
jak moga zaburzanie cos wiedziec o aerchitekturze kiedu w rosji zyli w lepiankach bez elektryki
~As 10-12-2008 0:09
Jojo,zaburzanie żyją tu już ponad szśćdziesiąt lat! Jest to już czwarte pokolenie ludzi.W tak długim okresie czasu można poznać sztukę architektoniczną swojego miejsca zamieszkania.Szkoda,że w okresie powojennym w szkolach nie było odpowiedniej edukacji dzieci i młodziezy w tym kierunku.
kazimierzp 10-12-2008 0:42
@jojo! W jakiej Rosji żyli Zaburzanie! To po pierwsze! Po drugie: gdybyś wybrał się do miast i miasteczek dzisiejszej Ukrainy, a przed II wojną światową Polski to byś się przekonał jakie wspaniałe budynki tam zostały i stoją. Lwów, Stanisławów, Tarnopol, Kołomyja, Stryj,... Byłem tam w zeszłym roku i miałem możliwość zobaczenia piękne przykłady eklektyzmu, secesji, modernizmu, nie mówiąc o wcześniejszych renesansowych, barokowych, rokokowych, klasycystycznych. Dlatego drogi "jojo" zanim zaczniesz nabijać się z czegokolwiek to najpierw sprawdź, naucz się a potem rozwijaj skrzydła!;-)
~architekt 10-12-2008 1:01
beznadziejny jest ten artykuł. Zamiast pokazac zdjęcia architektury secesjnej z krotkim opisem...to dali zdjecia ludzi ktorzy przyszli na wernisaz.
~grr 10-12-2008 4:40
super, tylko czekac kiedy te kamienice zostana odnowione :)
~ani8a 10-12-2008 8:12
Szkoda, że nie ma zdjęć tych zabytków. Zdecydowanie bardziej mnie to interesuje, niż fotki osób, które przyszły na spotkanie. buuuu
~KazimierzPiotrowski 10-12-2008 8:42
Do architekta i ani8a! Tu znajdziesz zdjęcia i opisy: Wojska Polskiego 25: http://wroclaw.hydral.com.pl/3900,obiekt.html 1 Maja 27: http://wroclaw.hydral.com.pl/1831,obiekt.html Teatr: http://wroclaw.hydral.com.pl/2127,obiekt.html Zamenhofa: http://wroclaw.hydral.com.pl/MjgyMA==,ulica.html Na tym portalu w innych miejscach znajdziesz zdjęcia praktycznie wszystkich znaczacych budynków w Jeleniej Górze!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Herbatka dla Seniora

Jak zagospodarować przestrzeń – warsztaty

Remont drogi nr 3462

Bardzo słabe wyniki matur

Wiadukty prawie gotowe

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
837
Tak
37%
Nie
57%
Nie wiem
6%