MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 26 września
im. Łucji, Justyny

Nie przenoście nam stolicy do Jelonki

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 29 czerwca 2010, 8:08
Aktualizacja: Środa, 30 czerwca 2010, 7:55
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Na słupach ogłoszeniowych wciąż widnieje afisz do spektaklu prywatnego warszawskiego teatru IMKA Tomasza Karolaka. Prezentacja miała odbyć się jutro, ale jej nie będzie. Obrażony właściciel teatru wysłał oświadczenie z przeprosinami. Winę za niepowodzenie zrzuca na barki samorządowców i zapowiada, że w Jeleniej Górze już się nie pojawi. Prawda jest taka, że nie sprzedano ani jednego biletu na sztukę.

„O północy przybyłem do Widawy... czyli Opis obyczajów III” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego zrealizowanego przez Fundację Tomasza Karolaka pod nazwą „Odkrywcy Wyobraźni” oraz prywatny warszawski Teatr IMKA Tomasza Karolaka miało być czerwcowym hitem i zapowiedzią cyklu prezentacji warszawskich gwiazd za spore pieniądze. Pieniądze z kieszeni widzów. Orientacyjnie podano, że bilety kosztować mają około osiemdziesięciu złotych. Przedsięwzięcie zakończyło się klapą, o czym pisaliśmy. Sprawa ma jednak drugie dno.

Tomasz Karolak przysłał bowiem do mediów oświadczenie, w którym przeprasza, że spektaklu nie będzie. Pisze, że zupełnie „niechcący” jego pomysł stał się przyczyną niepotrzebnego zamieszania. Dodaje, że po wypowiedzi przewodniczącego komisji kultury Cezariusza Wiklika, nie pojawi się już w Jeleniej Górze.

Co powiedział Wiklik? Zarzucił prezydentowi M. Obrębalskiemu, który z pompą przyjął Karolaka i zapowiedział objęcie honorowym patronatem cyklu, że szef miasta zajmuje się impresariatem za plecami szefa Teatru im. Norwida i „podcina gałąź pod teatrem, na który miasto rocznie wydaje trzy miliony złotych”, a warszawscy artyści typu serialowy gwiazdor Tomasz Karolak zaczynają traktować Jelenią Górę jak bankomat.

Tymczasem T. Karolak zawiedzionych fanów zaprasza do Zielonej Góry, dokąd jest na pewno „bliżej niż do Warszawy”. Kłopot w tym, że zaproszenie rzucone jest w pustkę, a tłumaczenie obrażonego aktora mydli oczy. Agencja, która zajmowała się promocją spektaklu nie sprzedała ani jednego biletu i zerwała umowę. Potwierdza to Bogdan Koca, dyrektor Teatru im. Norwida, na którego deskach sztuka miała zostać przedstawiona. Podobnie stało się w Lubinie, gdzie inscenizacja Teatru IMKA nie cieszyła się popularnością.
W efekcie Tomasz Karolak zastopował swoje zawodowe plany tłumacząc publicznie, że nie chce uczestniczyć w rozgrywkach między prezydentem, a przewodniczącym komisji kultury.

Cała historia ma też dno polityczne. „Nie przenoście nam stolicy do Krakowa” śpiewało kiedyś dwóch krakusów - Andrzej Sikorowski z grupy Pod Budą i Grzegorz Turnau. Parafrazując tę kompozycję należałoby zanucić „Nie przenoście nam stolicy do Jeleniej Góry”.

Mający predyspozycje do zarządzania aktor teatralny i telewizyjny Tomasz Karolak pomagając swoją twarzą na stronie internetowej kampanii kandydata PO na prezydenta RP deklaruje: „- W wyborach prezydenckich poprę marszałka Bronisława Komorowskiego. Wydaje mi się, że po tym, co się stało w naszym kraju, to historia i los wskazała nam tego właśnie słusznego kandydata.”

Karolak opowiada się więc za wprowadzeniem jako normy teatrów impresaryjnych, a przy okazji głosi o potrzebie realizacji kontrowersyjnego nowego planu Balcerowicza dla kultury. W podtekście czytamy, że teatry warszawskie mają „misję krzewienia kultury”. Lokalne zawsze pozostaną w cieniu wielkiej stolicy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Taniej za wodę i ścieki

Niebezpiecznie na Krośnieńskiej

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~ 29-06-2010 8:44
"warszawskiego teatru IMKA Tomasza Karolka"? To może Tomka Karolka?
~bezdomny 29-06-2010 8:58
Oj szkoda ze......odwolano spektakl Karolaka bo......gwizdy ,,zawiedzionych fanow,, bylyby poczatkiem i koncem jego kariery w JG:) bravo Wiklik oszczedziles Nam tandetki Karolaka Do Zielonej Gory napewno pojedzie p.Obrebalski:)))))
~z jeleniej 29-06-2010 9:33
Jaka kultura, tacy jej odbiorcy... Czy odwrotnie... I tyle.
~bang 29-06-2010 11:38
czego teatr nie jest prywatny?czemu ludzie którzy nie interesują się sztuką muszą płacić w podatkach na ten"cyrk"...każdy ma swoje hobby i nie rozumiem dlaczego do niektórych trzeba dopłacać...to jest tak zwana "sprawiedliwość społeczna"?
~Sic 29-06-2010 11:40
Wątpię by Obrębalski sam wpadł na tak genialna myśl sprowadzenia tych pięknych gwiazd do JG, ciekawe kto tak naprawdę stał za tym pomysłem?
r-sz 29-06-2010 12:25
Tomasz K. może i równy gość, ale aktor to już mizerny. 8 dych za bilet krzyczeć można za naprawdę dobrą rzecz. Bycie z "warszafki" nie jest tu żadnym argumentem. Może za 39 i pół (litra) jeleniogórzanie by się skusili...
~do bang 29-06-2010 13:39
Teatr nie jest prywatny bo to nasze wspólne dobro narodowe. Jak kościoły, muzea... Teatr to nie hobby to sztuka i póki jest "państwowa" będzie na poziomie w innym przypadku będzie komercją na poziomie berka kucanego p bang. Niektórym wystarczy technołot...
~ 29-06-2010 15:32
Szczerze było to do przewidzenia i teraz będzie zwalanie winy kto zawinił.
~Zaintrygowan 29-06-2010 17:08
Rzeczywiście sprawa nieczysto-polityczna: pan Komorowski to PO i pan prezydent JG to Po, a pionkiem w grach i zabawach tych panów jest TeleKarolak.
~nn 29-06-2010 17:40
nie dziwie sie ze nie sprzedano biletow, u nas bezrobocie a ci ktorzy pracuja zarabiaja okolo 1000zl wiec na skoro na chleb nie starcza to tym bardziej na bilety na sztuke karolaka, tylko ze ani jednego nie sprzedano to sie dziwie przeciez swita z obrebalskom na czele zarabia no i zakrecila tez nie malo wiec ich nie stac czy glaby chcialyby za darmo na tzw zaproszenia
~miedzianobro 29-06-2010 21:40
....nic dziwniego że nikt nie kupił biletów....może gdyby były na raty to znalazły by nabywców....czy pan Tomek nie wie że Jelenia Góra to miasto kredytowych cwaniaczków i mamusiowych pozerów co rozbijaja sie drogimi autami ....a wieczorem do mamusi na kolacje bo juz pieniazków nie starczy na jedzenie....heheheh.....a co dopiero na utrzymanie własnego domu
Tomy M. 30-06-2010 0:30
Panie Karolak, podaj pan sobie rękę z Wajdą i błaznem Bartoszewskim.Razem zagraliście w najdurniejszym przedstawieniu w Polsce. ... a może SZTAB KOMOROWSKIEGO by kupił te bilety?!
NICpoŃ 30-06-2010 11:09
Super..., tylko żeby nie okazało się w przyszłości, że tzw "Warszawka" pójdzie plotką i do Jeleniej Góry to nawet ten ... z kulawą nogą nie zajrzy :)
~Tomy M 30-06-2010 11:09
M jak mały fiu... Ty jesteś błaznem i pajacem na drucie. Bartoszewski to wielki intelektualista Obrażasz Wielkich Polaków obrażając ich obrażasz nasze wartości tym sam mnie. Karolek czy jak mu tam, jest tak samo mizerny jak Ty Moherowa M Miernoto. TU właśnie widać jak na każdej płaszczyźnie małe PISKI gryzą atakują przy każdej nadarzającej się okazji. Prezydent = reprezentant Widziałeś zdjęcie swojego kandydata?? Cały Pis zajął się walką polityczną nikt nie ma czasu posprzątać kuwety pierwszej d
~tomy M 30-06-2010 11:11
damy po bitwie opadnie kurz a pozostanie smród
teessi 30-06-2010 20:20
Do 30-06-2010 11:09 | - A ty właśnie w tym swoim poście szarpiesz ząbkami czyjeś nogawki... Przyganiał kocioł... Szanuję Bartoszewskiego, ale to tylko człowiek i do tego w starszym wieku, a na starość ludzie dziwaczeją. Wtedy należy tego nie zauważać i nie komentować ich zachowania, bo i po co. Wajda też wiekowy...
~teessi do 1-07-2010 4:48
jak wiekowi to trzeba ich uśpić ?? Albo nazwać błaznem?
teessi 1-07-2010 7:14
do 01-07-2010 04:48 | - Nie zrozumiałeś mnie. Chodzi o to, że lepiej nie zwracać uwagi na kompromitujące ich zachowanie. Bo po co? To chyba najlepsze, co można uczynić. Każdy będzie wiekowy. A ty co proponujesz uczynić gdy ktoś wiekowy zachowuje się głupio?
~anti-hunter 1-07-2010 17:34
Bartoszewski, Wajda, wałesa- bojowa młodzieżówka PO:) Bartoszewski-intelektualista Pan Kazek od rur-intelektualista:) Pozdrawiam normalnych
~ 1-07-2010 18:25
no tak klasa robotnicza kalnalarz elektryk i wariat. Pozdrawiam bez wyjątków normalnych i nie...... hetero i homo

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kwiaty przy Mieczach Piastowskich

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

Senator zachęca do głosowania na maszty

Debata o szlaku "Dolina Bobru"

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
940
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%