MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

(Nie) pomagają bezrobotnym?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 4 lutego 2010, 15:55
Aktualizacja: 15:57
Autor: arec/tejo
Fot. ....
Jeleniogórskie Stowarzyszenie Osób Bezrobotnych nie dostanie poza konkursem wsparcia na transport żywności dla ubogich mieszkańców. Miasto może wesprzeć organizację, ale rzeczowo – nie finansowo. Sprawa tyczy niewielkiej kwoty, bo około czterech tysięcy złotych.

Do zarzutów Janusza Jędraszki, szefa JSOB, które zbiera podpisy chcąc w marcu zorganizować referendum o odwołanie władz Jeleniej Góry, ustosunkował się dziś prezydent Marek Obrębalski. Przypomnijmy: bezrobotni ze stowarzyszenia twierdzą, że samorządowcy nie dbają o potrzeby tej grupy społecznej i dlatego chcą ich odwołania.

Konflikt rozgorzał, między innymi, w związku z brakiem dofinansowania przez miasto cyklicznych transportów żywności dla ubogich organizowanych przez JSOB. – W ubiegłym roku nie było w budżecie takiej specyfikacji. Bezrobotni dostali lokal i środki na transport żywności. W tym roku pojawiło się więcej zainteresowanych, dlatego ogłosiliśmy konkurs. Będzie rozstrzygnięty po 20 lutego. Nie ma przeszkód, aby JSOB do niego nie przystąpił – powiedział Jerzy Lenard, zastępca prezydenta miasta.

Janusz Jędraszko został poinformowany, że jego stowarzyszenie nie może dostać pieniędzy poza konkursem, bo stanowiłoby to złamanie uchwały budżetowej. JSOB musi więc zadbać o środki we własnym zakresie. Według Marka Obrębalskiego jedna z firm jeleniogórskich zadeklarowała już pomoc w transporcie artykułów spożywczych z Banku Żywności z Wrocławia.

– Rozmawiałem z odpowiedzialnymi z BŻ i dowiedziałem się, że jest to żywność jeszcze z ubiegłorocznej puli, którą można przechować do czasu rozstrzygnięcia konkursu. Gdybyśmy o tym wiedzieli, moglibyśmy za jej transport zapłacić w ubiegłym roku awansem – mówi Jerzy Lenard. Samorządowcy dodają, że sprawa opiera się o kwotę rzędu około czterech tysięcy złotych. – Nie sądzimy, aby było problemem znalezienie przewoźnika, który stowarzyszeniu pomoże – usłyszeliśmy.

JSOB bezpłatną żywność dla potrzebujących (głównie sery twarde i mleko w proszku) rozprowadza cyklicznie już od kilku lat. Ostatnio czyni to w swojej siedzibie przy ulicy Wolności vis a vis ulicy Mickiewicza.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wiadukty prawie gotowe

Wypadek w Radomierzu

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~Yeti 4-02-2010 17:23
To jest chore co robi pan M. Obrębalski, nie dość że ludzie w Jeleniej nie mają szansy na znalezienie pracy z powodu kilkutysięcznego bezrobocia to jeszcze wstrzymuję finansowanie płynnego działania organizacji która pomaga ludziom których nie stać na tak priorytetowe potrzeby jak jedzenie. :(
~jasiu, chcesz odwołać rudego? 4-02-2010 19:30
to jest faktycznie chore, chore jest to, że są biedni w XXI wieku w środku europy, ale skoro już są, to jaki problem zwrócić się o pomoc do Rotary Club. 4 tys. zł dla biznesmenów to jak splunąć chyba, połączyć siły i pomagać wspólnie, chociaż w Rotary są byli i obecni samorządowcy, politycy i urzędnicy odpowiedzialni za biedę więc nie wiem czy przyłożą rękę do współpracy... jedynym i szczerym rozwiązaniem byłoby zakupienie kilku granatników i wystrzelenie w wiadomym kierunku, ale to nie na rękę "społecznikom”. Kolegom Kusiaka i Sarzyńskiego;-)
kazimierzp 4-02-2010 20:00
Jelenia Góra ma na Dolnym Śląsku po Wrocławiu najniższe statystycznie bezrobocie, ale za to najgłośniejszych bezrobotnych!
~a tak poważnie... 4-02-2010 20:16
to jest też dobry sposób na życie, można wyżerkę mieć za darmo - to kilkaset złotych miesięcznie; mój znajomy (znajomy również radnej jg XXI) przyjął się kiedyś do MOPS, jego żona zaczęła jeździć kilka razy w roku na spa (wczasy służbowe). Potem przyjęła się również do mopsu, mieli ciuchy za darmo itd. Kupili samochód lepszy i... pomagają dalej ludziom z problemami... tylko się modlić o przyrost biednych;-)
~cba 4-02-2010 20:19
daję głowę uciąć, że do "konkursu" przystąpiło schronisko brata alberta... i stawiam resztę włosów, że wygra... Bronek Gałka;-)
~korek 4-02-2010 20:46
a ja bym nie dal grosza panu J.J. do reki
bryŻid bardot 4-02-2010 21:42
Jelenia Góra nioe ma najmniejszego bezrobocia i nie ma najgłośniejszych bezrobotnych, ale ma napewno najlepszego goebbelsa propagandy
~gosc niedzielny 4-02-2010 21:57
Panie Kazimierzup... wiekowy Pan jest, ale nie upoważnia to Pana do pisania dyrdymał o statystyce bezrobocia.... bo leży przede mną publikacja Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy pt "Informacja o sytuacji na rynku pracy woj. dolnośląskiego w listopadzie 2009 roku" i wynika z niej niezbicie, że: stopa bezrobocia w podregionie jeleniogórskim wynosiła w XI 2008 - 13,3% a w listopadzie 2009 "spadła" (wg Pana słów) do 16,9%... sic! Pan napisał spada, a ewidentnie zrosła... natomioast dla porównania podregion miasto Wrocław, to na dzień dzisiejszy bezrobocie w wysokości 4,8%... Panie Kazimierzu... Nie ma to jak dobre samopoczucie, po własnej subiektywnej "samopochwalnej" ocenie bezrobocia w jeleniogórskim , no nie?!
kazimierzp 5-02-2010 7:44
Jeżeli do oceny bierze się statystykę z powiatu a nie z miasta to dlaczego atakuje się Prezydenta Miasta, a nie Starostę Powiatu! Wygląda na to, że ma być jak w przysłowiu: "Kowal zawinił, a c...na powiesili!"
~zuo 5-02-2010 10:57
"Jeleniogórskie Stowarzyszenie Osób Bezrobotnych nie dostanie poza konkursem wsparcia na transport żywności dla ubogich mieszkańców." - mógłby ktos po polsku napisać o co chodzi?!
~zła 5-02-2010 12:29
wyrejstrować wszystkich "bezrobotnych-nierobotnych" co po nasze pieniadze wyciagaja ręce , a pracuja na czarno, małe wykształcenie duze wymagania i głosny krzyk. Żle to do unii tam wiedza co robić z biednymi bezrobotnymi w butach za 400 zł i w kolejce podarmowy ser
~gosc niedzielny 7-02-2010 12:17
Panie Kazimierzup... nikt nie atakuje Prezydenta, ale jeśli już Pan zapomniał, a powinien Pan o tym nigdy nie zapominać... to gmina wykonując zadania zlecone przez organy Państwowe (czyli Starostwo, województwo), właśnie jest tą stroną. Czyli jest to właściwy adres do kierowania nań wszelkiego rodzaju roszczeń, pretensji i uwag...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zgłoszenia do nagrody "Liczyrzepy" 2020

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Dobra męska moda wcale nie musi być droga

Walka o odszkodowanie  

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
810
Tak
37%
Nie
57%
Nie wiem
6%