MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 3 sierpnia
im. Lidii, Nikodema

Nie ma zmiłuj się

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 22 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 22 lipca 2007, 14:31
Autor: Angela
Fot. Angela
Tematu ścieżek rowerowych nie odpuszczę! – mówi Zbigniew Leszek.

Rozmowa ze Zbigniewem Leszkiem z Izersko-Karkonoskiego Towarzystwa Rowerowego.

<i> Skąd u Pana taki zapał do walki o ścieżki rowerowe?</i>
Rowery od piętnastu lat są moją pasją. Zaczęło się to wszystko bardzo niewinnie, kiedy wraz z żoną kupiliśmy sobie rowery. Początkowo wyjeżdżaliśmy nimi tylko na zakupy, zabierając ze sobą malutkiego synka na bagażniku. Po jakimś czasie jazda rowerem stała się moją pasja, którą zacząłem rozwijać organizując różnego typu zawody rowerowe. Tam zaczęła się moja przygoda ze sportem.

<i>Kiedy zaczął Pan zauważać potrzeby rowerzystów i mówić o tym głośno?</i>
To się zaczęło jeszcze za prezydenta Zawiły. Wówczas powstała pierwsza ścieżka rowerowa w Jeleniej Górze, na Zabobrzu. Zacząłem walczyć o następne. Niestety z mizernym rezultatem. Muszę z przykrością stwierdzić, że tu nie ma z kim rozmawiać. W urzędzie miasta jest tak, że nie liczy się interes mieszkańców, ale partii. Żaden z radnych natomiast nie stworzył wokół siebie tak silnej koalicji, by mieć wystarczającą siłę przebicia w sprawie ścieżek.

<i>Co do tej pory udało się Panu wywalczyć w tej sprawie?</i>
Przełamaliśmy już pierwsze lody. Spotkał się z nami wiceprezydent Jerzy Łużniak. Obiecał, że te ścieżki rowerowe w mieście powstaną, zapewniał, że prezydent Marek Obrębalski również chce się przyczynić do ich powstania, więc miejmy nadzieję, że dotrzymają słowa. Szczerze mówiąc miałem nadzieję, że ta nowa rada zacznie coś robić w tej kwestii, ale jak na razie nie padły jeszcze żadne uzgodnienia. Co do połączenia Zabobrza z miastem ścieżką rowerową, wstępne rozmowy przebudowy Osiedla Robotniczego już zostały podjęte, ale nikt nas nie zaprosił. A wcześniej nam to obiecano. Poczekam jeszcze jakiś czas i przypomnę się. Nie odpuszczę. Będę walczył aktywnie, aż pojawią się jakieś rezultaty.

<i> Czy rodzinę również pasjonuje jazda rowerowa?</i>
Tak, wszyscy aktywnie jeżdżą rowerami i sprawia im to dużą przyjemność. Najstarszy syn Grzegorz jeździ w klubie kolarskim i ma już spore osiągnięcia. Swego czasu był mistrzem Dolnego Śląska w familii, na swoim koncie ma kilkanaście dobrych miejsc w różnych zawodach. Obecnie ambitnie trenuje. Maja żona i młodszy syn Paweł jeżdżą ze mną. Nie byłoby we mnie tej pasji bez pasji rodziny i bez jej wsparcia.

<i>A czy poza rowerami ma pan jeszcze inne zainteresowania?</i>
Jednym z nich jest zadzieranie głowy do góry po to by zobaczyć to, czego inni nie widzą. Polecam wszystkim taki spacer przez miasto patrząc do góry na elementy szczególnie na tych starych budynkach. Mimo że się często rozsypują, bo nikt o to nie dba. Poza tym uważam, że mieszkańcy powinni się spotykać i rozmawiać. Lubię wyjść z domu, poznać nowych ludzi, porozmawiać, wysłuchać i dzięki temu często dowiaduje się naprawdę o ciekawych sprawach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Pomoc od partnerów

Nie ma rady na wandali?

Dofinansowanie na zakup sprzętu medycznego

Komentarze (37) Dodaj komentarz

~bob 22-07-2007 15:40
Temat sciezek dla rowerow jest b.wazny i nasze wladze lokalne powinny wziac to pod uwage.Bierzmy tez przyklad z Paryza,gdzie mozna wypozyczac rowery.Popieram rowerzystow !
~ludzik 22-07-2007 15:47
od osiedla robotniczego wara bo kosci pogruchotam
~Dominik 22-07-2007 16:31
Popieram w 100%, przydaloby sie polaczyc Sobieszow z Cieplicami i dalej z Jelenia Gora, to by byla prawdziwa sciezka rowerowa, z ktorej korzystaloby mnostwo osob. Teraz jazda po ulicach wsrod pedzacych samochodow nie jest przyjemnoscia....
~kazimierzp 22-07-2007 16:52
Zbysiu! A uczestniczyłes w dyskusjach o kształcie planów zagospodarowania przestrzennego, zanim zostały uchwalone. Tam są, lub też powinny być zapisane wymagania dla remontujących i przebudowujących ulice i ewentualna koniecznośc dobudowy ścieżek rowerowych. To, że one mają być to wszyscy wiedzą, ale jaki powinien być ich przebieg to w tym miejscu potrzebny bywa głos użytkownika. Pozdrawiam! Kazik
~kolarz 22-07-2007 16:56
Popieram p. Zbigniewa !!! jak najbardziej jest to potrzebne w naszej kotlince !!!
~jelgór 22-07-2007 17:10
Zbyszek odwala robotę za pół tuzina urzędników od dróg, przetargów, kultury i promocji oraz za prawie dwa tuziny radnych, uwrażliwiajac wszystkich wokół na tematykę rowerową. Miejmy nadzieję, że dzięki niemu dożyjemy ścieżek na każdej ulicy w dwóch kierunkach, jak w krajach rozwiniętych. Zbyszku, full respect!
~Zenek 22-07-2007 18:29
Popieram Zbigniewa Leszka. Dodam jeszcze że ścieżek jest mało, a i tak o nie nikt nie dba. Na ścieżce do Łomnicy pełno śmieci. Siedziska przeznaczone do odpoczynku albo ukradzione albo rozsypują się ze starości. Wstyd dla instytucji zarządzających nimi. Może ktoś wie kto za to odpowiada?
~karol 22-07-2007 18:49
1 cenna pasja, życzę wyników 2 Jelenia Góra miała wspaniały okres rozwoju na początku zeszłego wieku, dziś tylko pozazdrościć. Miała mistrzów sztukaterii i mistrzów kowalstwa, takie balkony jak u nas nie często można spotkać.
~Logan 22-07-2007 19:03
Sam sporo jezdze rowerem po Jeleniej Górze i okolicach. Pomysl Pana Zbigniewa popieram w 100%
~Logan 22-07-2007 19:08
Dlaczego w Jeleniej Górze nie ma Masy Krytycznej ? W wielu miastach w ten sposob rowerzysci walcza o swoje prawa.
~Co zrobiono może ulec dewastacji? 22-07-2007 19:15
Sprawa wydania zezwolenia na budowę elektrowni wodnej na Perle Zachodu.Czy urzędnik wydający zezwolenie na budowę uwzględnił transport ciężkich samochodów z betonem?Czy ścieżka rowerowa przystosowana jest do transportu tego rodzaju ciężkich materiałów?Jaki tego będzie efekt zobaczymy po pierwszej zimie.Być może się mylę ,bo nie jestem fachowcem od dróg.
~Bądzmy uczciwi 22-07-2007 20:54
Panie Leszku niech pan mniej bije piany,i mniej niech będzie u pana populizmu.Jak pan się wypowiada to proszę powiedzieć ile dokładnie wybudowano km scieżek w dekadach 1990–1994;1994–1998;1998–2002;2002–2006;2006–2007.Na tej podstawie może pan oceniać Radnych i Władzę Wykonawczą .Jak pan nie znasz danych to proszę zapytać w Urzędzie.Jestem przekonany że Pan Zawiła jak i Pan Lużniak doskonale wiedzą że scieżki dla rowerów są b. potrzebne.Panie Z.L. mniej pary w gwizdek.MNIEJ MOW WIECEJ ROB.
~Do Logan 22-07-2007 21:01
Logan?Logan85 z forum rowerowego to Ty?
~GLOWA W CHMURACH 22-07-2007 21:02
może spowodować wypadek panie Zbyszku i uraz nawet głowy.
~do Bądźmy uczciwi 22-07-2007 21:14
Ciebie pogrzało chyba, a sądząc po dużych literach jakimi obdarzasz Władzę, albo masz kompleks bycia poddanym, albo należysz do tego blichtrowatego świata, albo sam już nie wiem. Co może społecznik poza zepsuciem krwi oficjelom (zwłaszcza nierobom–dietożercom) i inspirowaniem ich (zwykle i tak mają swoją mądrość)? Może jeszcze recenzować, co robią, albo nie robią urzędnicy (ale kogo to obchodzi poza kampanią). Chyba nie liczysz, ze Zbyszek weźmie młot pneumatyczny i zacznie ścieżki budować? Ale jakbyś głosował na niego i miał go w radzie, to przynajmniej inni radni musieliby toczyć ze Zbyszkiem boje, udowadniajac, jakie to niepotrzebne są ścieżki (bo sądzac po ich aktywności, gdzieś mają rowerzystów).
~Re: Do Logan 22-07-2007 22:02
Tak, to ja :) Z kim mam przyjemność ?
~Zbigniew Leszek 22-07-2007 22:21
Dziękuję za komentarze – te za i te przeciw – dopiero niedawno wróciłem z rowerowej wycieczki (jest teraz 22), widząc po godzinach pisania większość dzisiaj siedziała w domu, szkoda bo już jest prawie koniec Lipca i lato zleci zanim się obejrzymy. Nie będę polemizował z przeciwnikami – proponuję wsiąść na rower i przejechać się po tych niby wybudowanych ścieżkach rowerowych (żadna nie jest odmalowana, a firma malowała pasy na ulicach) Moim zamysłem jest nie tylko bezpieczeństwo rowerzystów, ale stworzenie miasta od Jagniętkowa przez Sobieszów i Cieplice aż do Jeleniej Góry przyjaznemu ROWEROWEMU TURYŚCIE. Z chęcią porozmawiam z osobami, które kochają rower i rowerzystów, którzy poprostu CZUJĄ TEMAT. Zbigniew.Leszek@gmail.com Do ,,bądzmy uczciwi,, – jeśli jesteś na tyle uczciwy? – to zpraszam do dyskusji.
~realista 22-07-2007 22:43
Zbychu ! To co robisz, to czysty populizm. Chcesz zjednać przychylność, potencjalnych, przyszłych wyborców, w tani sposób. Zwolnij Waść, bo już wielu Cię rozszyfrowało, a jeszcze więcej rozszyfruje. Wiemy, że tak "urabia" się elektorat, lecz nie przesadzaj !!! Już działałeś w UW, Stowarzyszeniu Ryśka D. i chyba innych ... i cooooo? No, nic ! Tak i teraz będzie !!!!
~Tomasz 22-07-2007 22:46
Do wypowiedzi "Bądzmy uczciwi" Człowieku!!! Gdyby było więcej takich osób jak ty to naprawde byłoby źle!!! Szkoda słów...
~J27 22-07-2007 23:05
Leszek plus młot pneumatyczny w Firmie budującej drogi to dobra propozycja, i roboty ruszyły by natychmiast, a jakoś napewno europejska?/Uwaga w tego typu firmach więcej się pracuje niż udziela wywiadów/
~Jerry 23-07-2007 7:30
Zmodernizowana Sobieszowska w Cieplicach nie posiada wydzielonego pasa dla rowerów przecież jej szerokość na to pozwala. Namalowano cudaczne pasy nie wiem poco a ominąć rower przestrzegając przepisów jest niemożliwe. Brawo fachowcy od dróg. Obyście musieli tamtendy jeździć codziennie po pięć razy.
~Zbigniew Leszek 23-07-2007 9:06
Kaziu – ja mam swoja pracę i staram się ją wypełniać należycie, a ktoś w urzędzie bierze za swoją prace nad tym planem pieniądze – niestety nikt nie zaprosił nas rowerzystów do dyskusji – nie pierwszy raz urzędnicy wykazali AROGANCJĘ jeśli chodzi o współdziałanie z mieszkańcami naszego miasta – to się tyczy nie tylko ścieżek rowerowych ( masz przykład cały ten remont ulic w Cieplicach, poczytaj komentarze internautów). Zawsze uważam, że wydawanie moich pieniędzy (czytaj miasta) jest w tym wypadku czystym ZŁODZIEJSTWEM. Jestem i byłem człowiekiem jak mnie znasz, który zawsze sie buntował – brakuje mi ostatnio czasu na pracę społeczną, jeśli ktoś chciałby sie zając tym tematem z chęcią go oddam – ale powtarzam ŚCIEŻEK ROWEROWYCH W JELENIEJ GÓRZE NIE ODPUSZCZĘ. Odp. Realista – sadząc po sposobie pisania to musisz mieć cholerny kompleks niższości, współczuję Ci. UW już nie ma – dalej działam w Jeleniogórskim Forum Samorządowym z Ryszardem Dzięciołowskim i Towarzystwie Kolarskim ,,I–KTK,, którym byłem jednym z założycieli oraz ze względu na swoja pracę w Stowarzyszeni Cieśli Dekarzy w Jeleniej Górze. Z kolarskim pozdrowieniem Zbigniew Leszek
~M_ek 23-07-2007 9:17
A może najwyższy czas zobaczyć ilu rowerzystów jest w Jeleniej Górze, i ptoche pojezdzic po ulicach (np. roano w poniedziałek ul. Wojska Polskiego :) ) Wedłu mnie – dopuki nas (rowerzystów) nie widzać doputy nikt sie nami nie przejmuje :) Pozdrawiam
~anna 23-07-2007 12:07
chce przyjechac do Jeleniej ,zwiedzac i podziwiac okolice bezpiecznie na rowerze, dlatego goraca popieram inicjatywe p.Zbyszka.Natomiast przejazd przez miasto/centrum/grozi smiercia lub kalectwem.
~Do"anna" 23-07-2007 12:31
Masz racje.Z reguly zaczyna sie od poczatku – najpierw drogi przejazdowe dla miasta,potem sciezki rowerowe. Do M_ek – dopoki–dopoty,tylko i wylacznie przez"o"zamkniete.
~zapalona rowerzystka 23-07-2007 13:23
codziennie przemierzam trasę z Czarnego w stronę Cieplic, muszę uciekać bocznymi drogami:Nadbrzeżną, Ludową, główna jest wyrokiem na życie rowerzystów. Ciekawe, co mówią statystyki co do ilości cyklistów, jest nas chyba niezła rzesza, a wśród nas nie tylko miłośnicy rekreacji ale osoby dojeżdżające do pracy, na zakupy. Chciałabym kiedyś obudzić się w świecie przyjaznym jednośladowcom, ale albo zmienię kraj albo zwołamy wielkie ruszenie..... i jak pielęgniarki, namioty, butelki i okupacja urzędów
~rowerzystka 23-07-2007 13:23
W 100% popieram działalność Pana Zbyszka, a Ci co uważają inaczej i wypisują jakieś bzdury na temat populizmu itp. niech napiszą w jaki sposób angażują się w sprawy, które dotyczą Naszego Miasta. Wytykać jest bardzo łatwo ale zakasać rękawy i wziąć się samemu do pracy, to już nie. PANIE ZBYSZKU, proszę się nie poddawać!!!! Na pewno się uda!!!!
~hugo 23-07-2007 14:27
nie interesuje mnie w jakich stowazyszeniach istnieje i co innego robi ale rowery to tez wielka rekreacja popieram zbycha
~www.jg–kk.blog.onet.pl 23-07-2007 16:20
Ścieżki powinny być ze względu na bezpieczeństwo rowerzystów. W każdym nowoczesnym mieście europejskim ścieżki rowerowe budowane i modernizowane są równolegle z remontami ulic. W naszym mieście o tym się zapomniało. Przecież rower to taki sam środek lokomocji co samochód. Wydział Architektury o tym zapomniał w swoich planach zagospodarowania przestrzennego Jeleniej Góry. Przecież ścieżki rowerowe tak samo jak przejścia dla pieszych wpływają na bezpieczeństwo mieszkańców zwłaszcza dzieci i młodzieży szkolnej poruszających się rowerami. Sam byłem świadkiem jak autobus MPK zabił czwartoklasistę. Na ścieżce rowerowej by do tego nie doszło. Była to naprawdę wielka tragedia dla rodziców. Myślę ,że dobrze by się stało, aby w samorządzie miasta zasiadł fachowiec niż brzuchaty jegomość ,który nigdy nie zrozumie nowoczesnej higieny życia. Popatrzmy ilu takich ludzi pracuje w urzędzie, oni nigdy nie wybudują nam ścieżek rowerowych. Rowerzystów w naszym mieście jest wielu. Widać to na corocznej paradzie rowerowej. Popieram działalność Pana Zbyszka i życzę mu aby nie zabrakło mu sił do dalszej działalności.Krytyka osób nie znających się na kulturze fizycznej zwłaszcza sportu jakim jest jazda na rowerze nie powinna mieć miejsca w komentarzach,bo przecież chodzi o nasze bezpieczeństwo.
~do Logan 23-07-2007 17:48
a masz przyjemność z rakiem71
~ultraprystromista 23-07-2007 17:54
Zbigniew Leszek to Ostatni Mohikanin– jedyny, który pozostał przy życiu z tego przedziwnego komitetu wyborczego Eugeniusza Piotrowskiego. Ich lider czmychnął w polityczne zaświaty, ludzie się rozpierzchli, przed nimi cztery lata słodkiego życia, jakby żadnej polityki nie trzeba z mozołem co dzień robić. A potem dziwią się, że nikt na nich nie głosuje, żal mają i poniżej pasa biją, jak wygrać nie mogą. Panie Zbigniewie, pan do nich nie pasuje!
~odp. ultraprystomista 23-07-2007 21:57
Tak sie składa, że aby startować w wyborach trzeba wpisać sie na listę w jakiejś partii lub startować z komitetu wyborczego. Z partiami skończyłem bo uważam, że jest to w wydaniu naszego miasta tylko wielka zabawa w partyjność. Ideały platformy mi jakoś nie odpowiadają zraziłem się gdy w poprzednich wyborach poparli panią Zosię. PiS nie złożył mi propozycji startowania z ich listy, a dlaczego tego nie wiem. Lewicę nigdy nie popierałem. Wspólne miasto miało SWOICH. Został mi tylko Eugeniusz – do tej pory uważam, że byłby chyba lepszym prezydentem. A DOBRZE SIĘ STAŁO, ŻE NIE WSZEDŁEM DO RADY, naprawdę nie miałby czasu na sprawy miasta, w budownictwie jest teraz tyle pracy, że marny by łby ze mnie radny. Po ostatniej porażce wycofałem się całkowicie z politykowania i wróciłem do tego co zawsze lubiłem – sport, praca z młodzieżą i ROWERY. Każdemu spojrzę w oczy – nigdy nie splamiłem swojego nazwiska i jeśli podejmuje sie jakiej sprawy to do bólu jeśli mi starcza czasu i nie jest to kosztem mojej rodziny. Prosiłby, aby wysiłki wszystkich skierować na wspólny dla miasta interes – ścieżki rowerowe. Z kolarskim pozdrowieniem Zbigniew Leszek
~J27 24-07-2007 11:08
Panie Leszek jak działasz z Dzięciołowskim , a startowałeś w wyborach z Piotrowskim to zastanawiam się czy jednak nie splamiłeś swojego nazwiska.A na marginesie , to nie przynależność partyjna świadczy o człowieku.Najgorsi są przeskakiwacze,a tych w Jeleniej Górze jest trochę.
~do J27 24-07-2007 14:18
Jeleniogórskie Forum Samorządowe jest to organizacja NIE PARTYJNA – jest to forum czyli dyskusje, wymiany poglądów, pomysłów... Tu u Ciebie widać jak mało sie interesujesz życiem w naszym mieście – do forum należą ludzie o różnych poglądach – to było widać w ostatnich wyborach do rady miasta. Jedni startowali od Roberta inni z Platformy, a ja od Eugeniusza. Dzięki tych różnicom w poglądach mamy przynajmniej szerszy obraz potrzeb w naszym mieście. Wystarczyło tylko poczytać gazetę ,,JFS,, wydawaną w całości z diety radnego poprzedniej kadencji Ryszarda Dzięciołowskiego. Jeśli interesujesz się naszym miastem i lubisz podyskutować masz ciekawe pomysły – zapraszam na spotkania po wakacjach. Zbigniew Leszek
~J27 24-07-2007 20:13
Panie Leszek znam teksty tej gazety .Kłamstwa i oszczerstwa.Skąd u Dzięciołowskiego i innych autorów tyle nienewiści do innych osób w różnych tekstach ;JFS;Mam nadzieję że to przeszłość, a pan wpłynie na to żeby ludzi w przyszłości nie opluwać.Ale proszę uważać na złych ludzi.
~za bobrem 24-07-2007 21:50
Znam gazetkę JFS i często ją przeglądam, ostatnio długo jej nie widziałem. To jest dobra gazeta z dobrymi artykułami jak na zaangażowane politycznie czasopismo bezpłatne. Mam nadzieję, że Jelonka puści mi ten komentarz o swojej konkurencji:)
~Ok. J27 25-07-2007 8:49
Jeśli czytałeś JFS to wiesz, że ja pisałem tylko o rowerach i to było i jest moim celem. Każdego poprę, kto tylko robi coś dobrego dla rowerzystów. Poparłem Barta Lipińskiego, za jego zaangażowanie w uruchomienie Cylkobusa do Kowar – świetna inicjatywa. A jakie ostatnio w Jeleniej Górze odbyło się przedsięwzięcie z rowerami. Pan Prezydent nie poparł w tym roku maratonu rowerowego, który otwierał sezon w naszej okolicy. Malowano pasy na ulicach, ale nikt nie pomyślał o pomalowaniu i naprawieniu tych dwóch ścieżek rowerowych na Zabobrzu. Nie wytyczono podczas remontu ul Kiepury ścieżek rowerowych. Mogę wymieniać jeszcze więcej, ale szkoda pisania już wcześniej piałem i nic z tego nie wychodziło – po prostu w urzędzie nikt nie zajmuje sie sprawiani rowerzystów. Prezydent obiecał powołanie rady rowerzystów do konsultacji przy projektach i trzymam go za słowo i mam nadzieję, że w końcu ROWERZYŚCI się zbuntują i udowodnią w ratuszu, że trzeba się z nami liczyć. Do zobaczenie na szlakach rowerowych Zbigniew Leszek Mam prośbę do wszystkich rowerzystów – nie wstydźmy sie, że jeździmy na rowerach pozdrawiajmy się na drodze.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Stalowe rumaki w Karpaczu

Wkrótce będzie zakaz wstępu na Tamę Złotnicką

Porównaj ceny z Jelonką.com

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
532
Tak
19%
Nie
77%
Nie wiem
5%