MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 12 lipca
im. Weroniki, Jana

Nie ma zgody na apartamentowce

Wiadomości: Szklarska Poręba
Sobota, 6 października 2018, 7:14
Aktualizacja: Poniedziałek, 8 października 2018, 6:12
Autor: WAC
Fot. WAC
– Nie chcemy w naszej spokojnej i urokliwej okolicy apartamentowców, które jeśli powstaną zupełnie zaburzą jej charakter – mówią mieszkańcy części ulicy 11 Listopada w Szklarskiej Porębie Średniej protestujący przeciwko planom dewelopera z Poznania. – Wysoka zabudowa zasłoni nam widok na nasze góry i będziemy się czuli jak za więziennym murem – dodają.

Inicjatorem protestu jest Józef Umpirowicz, właściciel obiektu z pokojami gościnnymi, położonego naprzeciwko działki, na której miałyby stanąć sporne apartamentowce.

- Gdy dowiedziałem się od sąsiada o planach spółki z Poznania, która zamierza wybudować w pobliżu mojego domu kilka budynków o wysokości dochodzącej do 14,5 metra wywołało to moje poruszenie i sprzeciw mówi
Józef Umpirowicz. - Podobnie myślą inni właściciele budynków i obiektów noclegowych w okolicy, dlatego zwróciliśmy się do naszego Urzędu Miasta z prośbą o wsparcie. Pod pismem w tej sprawie podpisało się kilkanaście osób. Pragnę dodać, że plany inwestycyjne dewelopera stoją w sprzeczności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który nie dopuszcza takiego budownictwa wielorodzinnego na tym terenie. Według oznaczeń, na tym obszarze miasta mogą powstać jedynie budynki mieszkalno-pensjonatowe i jednorodzinne. Miasto Szklarska Poręba zostało wpisane do rejestru zabytków, dlatego jesteśmy zszokowani postępowaniem konserwatora zabytków w Jeleniej Górze, który pozytywnie zaakceptował plan budowy, który diametralnie niszczy nam piękny, historyczny krajobraz - podkreśla.

Jak już wspomniano, w swoim sprzeciwie mieszkańcy są wspierani przez Urząd Miejski w Szklarskiej Porębie. Już na etapie postępowania w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę prowadzonego przez Starostwo Powiatowe zgłaszał on swoje uwagi. Mimo to inwestor z Poznania uzyskał w/w decyzję. Magistrat oraz dwóch właścicieli gruntów zaskarżyło ją do Wojewody Dolnośląskiego. Obecnie trwa rozpatrywanie tej skargi. Jak dowiedzieliśmy się w magistracie, lokalny samorząd wyrażając swój sprzeciw wskazywał, że starostwo w procesie wydawania decyzji o warunkach zabudowy wadliwie zinterpretowało zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Jak utrzymuje Helena Gawron - dyrektor Wydziału Architektury, Budownictwa i Gospodarki Przestrzennej Starostwa rozbieżne opinie pomiędzy instytucją samorządu powiatowego, a magistratem z miasta pod Szrenicą wynikają jej zdaniem z mało precyzyjnych zapisów planu, które w tym przypadku nie można interpretować na niekorzyść inwestora.

– Dodatkowo wedle naszej wiedzy, burmistrz Szklarskiej Poręby wydał dla podobnej budowy w tym obszarze pozytywną opinię – mówi H. Gawron. - Dlatego uważam, że korzystnie jest, że tą sprawą zajmą się prawnicy wojewody.

Z opinią protestujących nie zgadza się inwestor budowy budynków przy ul 11 Listopada.

- Nasz projekt charakteryzuje się typową górską zabudową z licznymi elementami zieleni, w postaci tarasów zielonych i zagospodarowaniem terenu wokół budynków – mówi członek zarządu Apartamenty Bawaria sp. z o.o. Sławomir Drapiński. - Projekt architektoniczny ma oddawać górski klimat i być ciekawym miejscem na mapie rozwijającej się Szklarskiej Poręby. Budynki są przestronne z drewnianymi i kamiennymi elementami wykończenia. Ukształtowanie terenu i wkomponowane budynki pozwalają na swobodną obserwację otoczenia i cieszenia się widokiem gór. Inwestycja spełnia wszystkie wymagania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w tym związane z wysokością, wielkości budynków i wskaźnikiem zabudowy. Starostwo Powiatowe wydało pozytywną decyzję o pozwoleniu na budowę zezwalając na realizację przedłożonego projektu. Co więcej, budynki zostały skonsultowane i zaakceptowane przez Dolnośląskiego Konserwatora Zabytków, który jest właściwym organem decyzyjnym dla określenia układu urbanistycznego  w obszarze Szklarskiej Poręby.

Twoja reakcja na artykuł?

8
12%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
3%
Nudzi
0
0%
Smuci
46
70%
Złości
10
15%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~Anonim 6-10-2018 8:10
Zycze powodzenia mieszkancom. To co sie dzieje w naszych gorach to jakas kpina, deweloperzy nie maja umiaru
~Jan 6-10-2018 8:44
Nawalili tych apartamentowców wszędzie ciekawe czy pracowników do nich znajdą. Miasto wydaje pozwolenia na budowę zamiast zająć się porządkiem w mieście. Ludzie przyjeżdżają i dziwią się że tu tak brudno,wolą Karpacz czy Świeradów bo wizualnie bardziej zadbane. Mieszkam tu bo starych drzew się nie przesadza ale Szklarska umiera
~No, tak 6-10-2018 9:55
do: ~Jan (8:44)
A w Karpaczu, pomimo, że jest zadbany postawili moloch w postaci hotelu Gołębiewski. Ktoś pytał mieszkańców o zdanie? Gdzie tam. Dla byłego burmistrza liczył się splendor.
~Stach 7-10-2018 15:19
do: ~No, tak (9:55)
A ile ten moloch dał miejsc pracy mieszkańcom, dochody usługodawcom. Ile dzięki usytuowaniu tego hotelu zostało ściągniętych innych inwestorów. A jaki piar, reklama miasta została zrobiona. Szkoda że ze Szklarskiej Gołębiewskiego swego czasu pogoniono. Pomyśl trochę. Szklarska to miasto apartamentowców z których ma niewiele i straconych szans.
~ 21-12-2018 17:15
do: ~No, tak (9:55)
I nie tylko....
~Real 7-10-2018 7:18
do: ~Jan (8:44)
Drogi Janie, w tym wieku wypada już znać elementarz prawa. Pozwolenia na budowę wydaje starostwo na podstawie prawa które stworzyli mieszkańcy, radni, burmistrz, na podstawie MPZP. ;)
~Mirecki.w. 6-10-2018 9:22
nie liczy sie mieszkaniec tylko pieniadze i szukanie naiwnych.
~boy 6-10-2018 10:21
ale do tego ,molochu- ty i twoje wnuki chodza na basen zobacz ile apartamentów wystawił p jecek . ,oczywiscie prezenty były ,co prawda jakieś koreanskie ,ale jednak
~TaTa 6-10-2018 10:59
deweloperka won! betonujcie sobie poznan i wszawe
~Sąsiadka 6-10-2018 14:09
Szkoda, że nie do wszystkich okolicznych mieszkańców dotarla ta petycja. Ja i moja rodzina chętnie byśmy podpisali. Z całym sercem jestem z wami!!!!
~J.U. 7-10-2018 22:48
do: ~Sąsiadka (14:09)
Dziękuję wszystkim za wsparcie i cenne uwagi. Upewniliście mnie w tym, że należy walczyć z arogancją urzędników z Jeleniej Góry. Teraz wiem, że jeszcze muszę wysłać nasze uwagi do Wojewody Dolnośląskiego. Bo w innym przypadku: To po co nam wybory samorządowe? Po co nam Rada Miasta? Po co nam burmistrz? Po co nam samorządowcy w mieście, jeśli ignoruje się ich uchwały a społeczeństwo ma się w .... .
~Real 6-10-2018 16:23
Deweloperka buduje zgodnie z prawem, zgodnie z miejskim planem zagospodarowania przestrzennego, który stworzyli sami MIESZKAŃCY. W Karpaczu i Szklarskiej plan stworzyli f...rzy i teraz jak to f...rzy zostali wydymani przez cwaniaków tj. deweloperów. Niestety, ale małorolni itp. kwiat intelektu w postaci radnych, nie nadaje się do tworzenia planów przestrzennych. Dla informacji, taki Rewal potrafił zrobić dobry plan, dopuszczalne są dwie kondygnacje i koniec. A miejscowi, 14,5 m to lekko cztery kondygnacje, i po co plan pozwala na takie wysokie budowle w górach? Cóż za głupotę się płaci, prędzej czy później. Pod względem architektonicznym, przestrzennym, tak Szklarska jaki i Karpacz są już miastami straconymi.
~pot 6-10-2018 19:23
"Projekt architektoniczny ma oddawać górski klimat". Tak jak Gołębiewski....
~Matipatisrati 6-10-2018 19:43
Wizytówką Szklarskiej Poręby jest dworzec kolejowy. Miałem okazję zobaczyć dzisiaj reakcję turystów z Niemiec którzy weszli do toalety. Wstyd...wstyd....wstyd.
~BIK 7-10-2018 0:35
Mieszkańcy górskich miejscowości! Pora zainteresować się zapisami w planach zagospodarowania przestrzennego. Każdy mieszkaniec ma prawo się nie zgodzić i wnioskować o zmianę, tylko trzeba sie tym interesować!!!
~Real 7-10-2018 7:08
Jeszcze dla informacji pana wypowiadającego się w artykule. Zapis niedający zgody na budownictwo wielorodzinne można łatwo ominąć, zgodnie z prawem, z MPZP. Formalnie deweloper buduje 'domy pensjonatowe' pod usługi, a nie mieszkaniówkę. Jedyny zgryz dla przyszłych właścicieli apartamentów jest taki, że będą płacić podatek od nieruchomości jak za lokal usługowy, a nie mieszkanie. I tutaj dochodzimy do szczytu czy sufitu lokalnego 'myślenia'. Miasta będą bogatsze, budżety miast będą większe, kasa Misiu, kasa! ...reszta się nie liczy. W kurortach gdzie plany tworzyli ludzie myślący perspektywicznie, zastosowano dwa proste zapisy które przekładają się na ład przestrzenny. Ograniczono wysokość zabudowy i ograniczono intensywność zabudowy. A jak dopuszczono wysokie budynki i zabudowanie 70-80% działki, to powstają osiedla koszmarki jak w... Nowej Hucie, tylko że z drewnem na elewacji ;)
użytkownik facebook 7-10-2018 9:39
Najwyższy czas skończyć z zaśmiecaniem naszych gór.
~Świetlista Przyszłość 7-10-2018 15:55
Apartamenty to przyszłość naszych , obecnie chwilowo, gór, i żadne protesty zramolałych napływowych górali nie pomogą. Cepry też mają prawo do gór.
~Moro 7-10-2018 18:47
Szklarska Poręba staje się coraz brzydsza. Wstyd! Brak myślenia o zrównoważonym rozwoju czy ochronie krajobrazu. Wstyd i wielki żal. Jak można przyłączyć się do protestów mieszkańców?
~civic 7-10-2018 19:00
macie rację, niech wam postawią kolejną galerię albo biedronkę
~Real 8-10-2018 7:36
do: ~civic (19:00)
Nie rozumiesz, każdy architekt, każdy spec od ładu przestrzennego powie Ci, że w górach powinny powstawać nowe restauracje, kawiarnie, puby, sklepy, usługi dla turystów itd. Tymczasem rozwój idzie tylko w jednym kierunku, w kierunku apartamentowców. Zielone światło dla apartamentowców, a czerwone światło dla wyciągów, może jest w tym jakiś sens... dla idiotów i przekupnych ;)
~kolega z pracy 7-10-2018 19:51
Brawo Józek zawsze z Tobą
~Polka777 7-10-2018 20:14
Jeszcze chwila i w Karkonoszach będzie jak w Pekinie. Polacy nie znają umiaru w niczym ... Najważniejsze trzepać kasę nic innego nie ma wartości przykre ...
~ 7-10-2018 20:37
Real dziękuję za realną opinię. Dla dewelopera liczą się tylko pieniądze. Chce zarobić, zostawiając "śmierdzącego wrzoda" w mieście i niech się tym martwią gospodarze i mieszkańcy miasta. Z decyzji Konserwatora wynika, że dla niego też liczą się pieniądze a nie piękny krajobraz. Plan zagospodarowania miasta nie pozwala na budowę w tym miejscu mieszkań-apartamentów, dlatego burmistrz wydał negatywną opinię dla tego projektu.W planie miejskim są wyraźnie oznaczone miejsca na budowę mieszkań wielorodzinnych. Zatem super, że po odwołaniu się stron od złej decyzji Starosty tematem zajmą się, prawnicy Wojewody. Ten konkretny deweloper nie liczy się z niczym i z nikim. Dowodem tego jest już jego jeden budynek wybudowany w Szklarskiej Porębie o wysokości 5 kondygnacji a miejscowy plan pozwala w tamtym miejscu na budynek 4 kondygnacji. Co na to prawo i prawnicy? Czas pokaże.
~Real 8-10-2018 7:10
do: ~ (20:37)
Deweloperka stosuje taki przekręt w miejscach niepozwalających na budownictwo wielorodzinne. Oficjalnie, na papierze buduje obiekt pod usługi turystyczne, który odpowiada zapisowi w planie. Pseudo hotel, pensjonat, różnie to nazywają "dom pensjonatowy" spełniający funkcje turystyczne. Władze miast są przeszczęśliwe, bo będzie podatek od nieruchomości jak za lokale usługowe. Wyraźnie trzeba powiedzieć, że władze tej kadencji w Szklarskiej i Karpaczu przychylnym okiem patrzyły na poczynania deweloperów. Nie reagowały na to co się dzieje, czyli aprobowały poczynania inwestorów udając 'świętych'. Konserwator... jak jest skośny dach i będzie przybitych parę desek na elewacji, takie 'fragmenty boazerii' to podbije pieczątkę. Na koniec, wraz z deweloperką idą ogromne pieniądze, prawnicy i osoby potrafiące przekonać nieposłusznych, często karty rozdawane są pod stołem. Proszę zachować ostrożność i rozmawiać zawsze przy świadku, cwaniaki potrafią być niebezpieczni. Powodzenia życzę
~bolo 8-10-2018 0:56
Idą wybory , ciekawe cz mieszkańcy dowiedzą się kto posprzedawał działki inwestorom, którzy dziś budują te molochy !!!! Warto wiedzieć na kogo oddaje się głos !!!!! Działki to praprzyczyna całej sytuacji !!! A konserwator to osobna sprawa warta zgłoszenia do prokuratury i CBA !!!!
~Real 8-10-2018 7:29
Szkoda że redakcja Jelonki tak szybko 'przesunęła' na drugą stronę tak ważny temat.
~Kalol 10-10-2018 18:33
Najbardziej podatny na manipulację plan miejscowy to ma Karpacz. To wyraźnie jest problem na tym terenie. Prawo miejscowe powinno być precyzyjne i nie powinno podlegać interpretacji i przez to naciaganiu w zależności od czyjegoś widzimisię. Czy to tak trudno jednoznacznie i zrozumiale określić dopuszczalną zabudowę (jej rodzaj i parametry, jak ilośc kondygnacji, dopuszczalną wysokość, geometrię dachów, wymagane lub niedopuszczalne detale architektoniczne lub materiały, bez używania niedookreślonych i interpretowalnych zwrotów typu "wartości kulturowe do zachowania" - jakie, które, w jakim zakresie, jakie elementy architektoniczne obejmuja te wartości, o co tu chodzi?) na danym terenie, by nie powodowało to konfliktów i nadużyć? Trudno się oprzeć wrażeniu, że te plany były tak konstruowane celowo. To z pewnością można zmienić.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Otwarto Dom Modlitwy w Łomnicy

Konkurs dla seniorów

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Tak nie wolno parkować!

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
345
Tak
47%
Nie
41%
Nie wiem
13%