MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Nie jest słodko na Miodowej

Wiadomości: Dolny Śląsk
Środa, 16 marca 2005, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 22 stycznia 2006, 18:06
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
LEGNICA Dlaczego niemal w centrum miasta powstała prywatna ulica?

Półbrukowa nawierzchnia z granitową kostką pośrodku jezdni, słupy oświetleniowe, porządnie wykonane studzienki kanalizacyjne. Tak wygląda pierwsza na Dolnym Śląsku prywatna ulica. Aby nie było wątpliwości, na początku stoi solidna tablica z napisem „Teren prywatny”

Przy Miodowej stoją za-ledwie cztery domy jednorodzinne, jest jeszcze miejsce na piąty. Ulica położona jest na uboczu miasta.
W pobliżu leniwie płynie potok Pawłówka. Mieszkają tam były prezydent Legnicy oraz jeden
z jego zastępców. Drugi zastępca też miał działkę, ale ją sprzedał.
Historia Miodowej zaczyna się pod koniec lat 90., gdy teren przyszłej ulicy i miniosiedla był polem.
– Znajdowały się tam grunty klasy II i IIIa – mówi Wacław Baran, geodeta miejski w Legnicy.

Trafiliśmy do wnuczki dawnej właścicielki tego pola. Kobieta, która mieszka w pobliżu, zastrzegła sobie anonimowość i opowiedziała nam, jak jej babcia sprzedała ten grunt.
– Zanim babcia zdecydowała się sprzedać ziemię, przez prawie dwa lata zabiegała w urzędzie miasta o tzw. odrolnienie, czyli przekształcenie z gruntów rolnych na budowlane – mówi nasza rozmówczyni. – Nic nie wskórała. Wtedy trafił się nieoczekiwanie kupiec spoza Legnicy. Oferował ok. 20–25 tys. złotych za całość, czyli ponad 60 arów. Dokładnie już nie pamiętam. Wtedy babcia zgodziła się odstąpić teren – dodaje kobieta.
Dyrektor Baran pokazuje nam decyzję z 29 października 1999 roku o przekształceniu gruntów z rolniczych na budowlane. Pod dokumentem figuruje podpis Ignacego Bochenka, ówczesnego wiceprezydenta miasta.
– To otwierało drogę do podziału geodezyjnego tego terenu na działki i drogę – wyjaśnia Wacław Baran. – Doskonale pamiętam wizytę nowego właściciela tego terenu, który przedłożył mi komplet dokumentów. Podjąłem decyzję w ciągu jednego dnia. Jako geodeta zawsze się cieszę, gdy mogę szybko załatwić sprawę i otworzyć możliwości inwestowania.
Właściciel faktycznie szybko znalazł nabywców: byli to prezydent miasta i jego dwaj zastępcy. Jeden z nich odsprzedał potem działkę innej osobie, niezwiązanej z władzami miasta. Rada miejska nadała nowej ulicy nazwę Miodowa. Dyrektor Baran, który jest także szefem zespołu do spraw nazewnictwa w urzędzie miasta, przypomina sobie, że projekt nazwy przedstawił ówczesny zarząd miasta.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wieści z rejsu Pogorią

Magiczny wieczór z Cleo i Pectus

Droga po remoncie

Nauczyciele dzieciom

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Spotkanie ze Smarzowskim

4 pomysły na biżuterię jako prezent na święta

Rok koalicji Bezpartyjnych Samorządowców z Prawem i Sprawiedliwością

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
831
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%