MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

(Nie)drogo pociągiem do Niemiec

Wiadomości: Dolny Śląsk
Piątek, 25 sierpnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 25 sierpnia 2006, 15:23
Autor: Sylwia Lercher
Fot. Archiwum
Tylko 20 złotych kosztuje bilet kolejowy, dzięki któremu można zwiedzić Bautzen, Zittau i Goerlitz oraz miejscowości położone w tych powiatach. W cenie jest także dowolna ilość przejazdów niemieckimi tramwajami i autobusami. Propozycja na końcówkę wakacji ciekawa, ale nie dla wszystkich.

O przedłużeniu umowy Dolnośląskich Przewozów Regionalnych Polskich Kolei Państwowych ze Związkiem Komunikacyjnym Górnych Łużyc (Niemcy) poinformowało Polskie Radio Wrocław.
Dzięki umowie funkcjonuje tak zwany bilet Euro-Nysa w którym za równowartość 5 euro czyli 20 złotych możemy podróżować z Polski do Goerlitz, Bautzen, Zittau, oraz do okolicznych miejscowości.

Na podstawie tego biletu w Goerlitz czy Bautzen turyści do woli mogą jeździć miejskimi tramwajami i autobusami. – Bilet nie ma ograniczenia co do liczby przejechanych kilometrów. Ważny jest do godziny czwartej rano następnego dnia – informuje PKP.

Dla jeleniogórzan to ciekawa propozycja, ale w realizacji niezbyt łatwa. Nie ma, bowiem, bezpośredniego połączenia kolejowego z Niemcami. Bilet Euro-Nysa bez kłopotu można nabyć w kasach jeleniogórskiego dworca. Tylko, co dalej? Trzeba dostać się do Węglińca. Jedyny pociąg do tego miasta odjeżdża po południu (15.18), a do celu przyjeżdża przed godz. 17. Potem przesiadka do składu do Goerlitz, dokąd przyjeżdżamy przed godz. 19.
Na zwiedzanie i podróżowanie czasu pozostaje niewiele.

Mieszkańcy stolicy Karkonoszy i okolic mogą także autobusem PKS dojechać do Bolesławca lub Zgorzelca, skąd odjeżdżają pociągi bezpośrednio do Niemiec. Problemów nastręczy droga powrotna, ponieważ także trzeba będzie skorzystać z usług autobusowego przewoźnika.

Na razie nie wiadomo, jakim zainteresowaniem cieszył się bilet Euro-Nysa w Jeleniej Górze. Chętniej korzystali z niego wrocławianie, którzy mają bezpośrednie pociągi do Goerlitz. Czy uda się przywrócić choćby jeden skład dziennie, który w sezonie turystycznym połączyłby stolicę Karkonoszy z miastami naszych zachodnich sąsiadów? Jak dowiedzieliśmy się w Zakładzie Przewozów Pasażerskich PKP taka możliwość nie jest brana pod uwagę.

– Tylko dzięki dotacji urzędu marszałkowskiego udało się utrzymać połączenia z Węglińcem – argumentują kolejarze. Nikt z PKP nie wpadł na pomysł uruchomienia weekendowych turystycznych pociągów z Jeleniej Góry do Goerlitz. Tymczasem w Niemczech koleje przeżywają renesans. Naszym zachodnim sąsiadom opłaca się nie tylko utrzymywać połączenia, lecz także sprzedawać promocyjne bilety po atrakcyjnej cenie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jeleniogórski polonez

Wandalizm czy profanacja?

Podsumowano rok

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~gość 25-08-2006 15:22
jak się nie oglądnie to zawsze d..a z tyłu. A nasza sprawna PKP powinna sprzedawć też bilety na pociągi ,powiedzmy w Szwajcarii. a czemu nie. Niech widzą ,że to prawdziwa Europa a nie jakieś zadupie.
~turysta 25-08-2006 15:30
czy jezdzi szynobus z Jeleniej do Lwowka przelomem Bobru?
~ewa 25-08-2006 19:33
Nie!! nie jeździ. W okresie wakacji jeździ tylko autobusowa komunikacja zastępcza a to niestety nie to samo.
~marian 25-08-2006 21:14
a to polska własnie... a u gupich czechów nie ma problemu z połączeniem kolejowym.
~szwejk 25-08-2006 23:37
marian, co się czechów czepiasz? ich wina?
~ramhen 26-08-2006 7:05
Jelenia to dziura
~Kaz 26-08-2006 10:05
Pociąg do Węglińca o 15:18 nie jest jedynym. Jest jeszcze o 6:39
~Krzysiek góral 27-08-2006 16:16
Może zroboć odwrotnie ,aby Niemcy czy turyści z innych rejnów Polski przyjeżdżali i na podstawie imiennego biletu PKP korzystali z wszelkiej komunikacji po Kotlinie Jeleniogórskiej przez 24 godziny pociągi i autobusy i tak jeżdżą puste ,a naszego samorządu na to nie stać dla nich jest ważne utrzymanie swoich stanowisk pracy niż promocja naszego rejonu . Wszelkie informacje na ten temat www.krzysztof-bike-jgora.blog.onet.pl.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Montaż taśmociągu pod wyciągiem na Kopę

Jeleniogórska PO wspiera Siemoniaka

Tajemnice Krzeszowa

O minionym roku w schronisku dla zwierząt  

Bosskie kobiety

Sonda

Dzień nauki polskiej - kolejne święto państwowe. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
462
Tak
18%
Nie
76%
Nie wiem
5%