MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 13 sierpnia
im. Diany, Heleny

(Nie)drogo pociągiem do Niemiec

Wiadomości: Dolny Śląsk
Piątek, 25 sierpnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 25 sierpnia 2006, 15:23
Autor: Sylwia Lercher
Fot. Archiwum
Tylko 20 złotych kosztuje bilet kolejowy, dzięki któremu można zwiedzić Bautzen, Zittau i Goerlitz oraz miejscowości położone w tych powiatach. W cenie jest także dowolna ilość przejazdów niemieckimi tramwajami i autobusami. Propozycja na końcówkę wakacji ciekawa, ale nie dla wszystkich.

O przedłużeniu umowy Dolnośląskich Przewozów Regionalnych Polskich Kolei Państwowych ze Związkiem Komunikacyjnym Górnych Łużyc (Niemcy) poinformowało Polskie Radio Wrocław.
Dzięki umowie funkcjonuje tak zwany bilet Euro-Nysa w którym za równowartość 5 euro czyli 20 złotych możemy podróżować z Polski do Goerlitz, Bautzen, Zittau, oraz do okolicznych miejscowości.

Na podstawie tego biletu w Goerlitz czy Bautzen turyści do woli mogą jeździć miejskimi tramwajami i autobusami. – Bilet nie ma ograniczenia co do liczby przejechanych kilometrów. Ważny jest do godziny czwartej rano następnego dnia – informuje PKP.

Dla jeleniogórzan to ciekawa propozycja, ale w realizacji niezbyt łatwa. Nie ma, bowiem, bezpośredniego połączenia kolejowego z Niemcami. Bilet Euro-Nysa bez kłopotu można nabyć w kasach jeleniogórskiego dworca. Tylko, co dalej? Trzeba dostać się do Węglińca. Jedyny pociąg do tego miasta odjeżdża po południu (15.18), a do celu przyjeżdża przed godz. 17. Potem przesiadka do składu do Goerlitz, dokąd przyjeżdżamy przed godz. 19.
Na zwiedzanie i podróżowanie czasu pozostaje niewiele.

Mieszkańcy stolicy Karkonoszy i okolic mogą także autobusem PKS dojechać do Bolesławca lub Zgorzelca, skąd odjeżdżają pociągi bezpośrednio do Niemiec. Problemów nastręczy droga powrotna, ponieważ także trzeba będzie skorzystać z usług autobusowego przewoźnika.

Na razie nie wiadomo, jakim zainteresowaniem cieszył się bilet Euro-Nysa w Jeleniej Górze. Chętniej korzystali z niego wrocławianie, którzy mają bezpośrednie pociągi do Goerlitz. Czy uda się przywrócić choćby jeden skład dziennie, który w sezonie turystycznym połączyłby stolicę Karkonoszy z miastami naszych zachodnich sąsiadów? Jak dowiedzieliśmy się w Zakładzie Przewozów Pasażerskich PKP taka możliwość nie jest brana pod uwagę.

– Tylko dzięki dotacji urzędu marszałkowskiego udało się utrzymać połączenia z Węglińcem – argumentują kolejarze. Nikt z PKP nie wpadł na pomysł uruchomienia weekendowych turystycznych pociągów z Jeleniej Góry do Goerlitz. Tymczasem w Niemczech koleje przeżywają renesans. Naszym zachodnim sąsiadom opłaca się nie tylko utrzymywać połączenia, lecz także sprzedawać promocyjne bilety po atrakcyjnej cenie.

Ogłoszenia

Czytaj również

To było podpalenie

Czytelniczka: drogo i brudno

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~gość 25-08-2006 15:22
jak się nie oglądnie to zawsze d..a z tyłu. A nasza sprawna PKP powinna sprzedawć też bilety na pociągi ,powiedzmy w Szwajcarii. a czemu nie. Niech widzą ,że to prawdziwa Europa a nie jakieś zadupie.
~turysta 25-08-2006 15:30
czy jezdzi szynobus z Jeleniej do Lwowka przelomem Bobru?
~ewa 25-08-2006 19:33
Nie!! nie jeździ. W okresie wakacji jeździ tylko autobusowa komunikacja zastępcza a to niestety nie to samo.
~marian 25-08-2006 21:14
a to polska własnie... a u gupich czechów nie ma problemu z połączeniem kolejowym.
~szwejk 25-08-2006 23:37
marian, co się czechów czepiasz? ich wina?
~ramhen 26-08-2006 7:05
Jelenia to dziura
~Kaz 26-08-2006 10:05
Pociąg do Węglińca o 15:18 nie jest jedynym. Jest jeszcze o 6:39
~Krzysiek góral 27-08-2006 16:16
Może zroboć odwrotnie ,aby Niemcy czy turyści z innych rejnów Polski przyjeżdżali i na podstawie imiennego biletu PKP korzystali z wszelkiej komunikacji po Kotlinie Jeleniogórskiej przez 24 godziny pociągi i autobusy i tak jeżdżą puste ,a naszego samorządu na to nie stać dla nich jest ważne utrzymanie swoich stanowisk pracy niż promocja naszego rejonu . Wszelkie informacje na ten temat www.krzysztof-bike-jgora.blog.onet.pl.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Więcej bobrów na jeleniogórskim Zabobrzu

Trwa akcja odkażania gminnych placówek

Most już po remoncie

Sołectwa kupują defibrylatory

Powrót Bitwy o Basztę

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
694
Tak
38%
Nie
56%
Nie wiem
5%